3.3 C
Czech
Čtvrtek 4. prosince 2025
EkonomikaAmerický Kongres schválil návrh zákona zakazující dovoz zboží z regionu Sin-ťiang

Americký Kongres schválil návrh zákona zakazující dovoz zboží z regionu Sin-ťiang

Nově schválený americký návrh zákona má za cíl zabránit prodeji zboží, které mohlo být vyrobeno za pomoci nucené práce v čínském regionu Sin-ťiang. Čím dál více důkazů naznačuje, že tam čínské úřady v pracovních táborech zneužívají muslimskou menšinu Ujgurů. Ve čtvrtek předlohu zákona schválil Kongres, poputuje proto na stůl americkému prezidentovi. Uvedl to server BBC a CNN.

Podle schváleného návrhu zákona by neměly americké společnosti prodávat zboží vyrobené v čínském regionu Sin-ťiang. Výjimku mohou dostat pouze, pokud americké vládě prokáží, že při jejich produkci nebyla využívána nucená práce.

Spojené státy americké (USA) totiž obvinily Čínu z genocidy muslimské menšiny Ujgurů. Čínská vláda podobné obvinění odmítá. Uvedl to server BBC.

Ve čtvrtek schválil předlohu zákona Senát téměř jednomyslně. Proti byl totiž jenom jeden senátor. Dále poputuje návrh na stůl prezidentu Bidenovi, který se zpočátku nechtěl vůči problematice jasně vymezovat. Nyní to však vypadá, že by mohl Bílý dům předlohu podpořit. Pokud ji prezident podepíše, stane se z ní zákon.

„Peking totiž podporuje brutální a nadále se rozvíjející utlačující kampaň proti Ujgurům a jiným muslimským menšinám,“ uvedla k návrhu při dřívějším hlasování předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi.

Proti takzvanému Uyghur Forced Labor Prevention Act se stavěly zejména obrovské společnosti, které čínský region využívají pro produkci svého zboží. Návrh zákona proto kritizovala například Coca-Cola, Nike nebo Apple.

Je pro ně poměrně obtížné nabídnout americké vládě „jasné a přesvědčivé“ důkazy o tom, že jsou produkty vyráběny za dodržování lidských práv. Pro zahraniční úřady totiž není kvůli tamním přísným regulacím snadné pravdivě ověřit pracovní podmínky v čínských výrobnách.

USA v roce 2022 nevyšlou diplomaty na zimní olympiádu v Pekingu

V úterý pak návrh zákona jednomyslně schválila také Sněmovna reprezentantů. Stalo se tak i přesto, že se o něm republikáni a demokrati měsíce přeli. Republikáni totiž obviňovali Bidenovi demokraty z toho, že návrh brzdí, aby nezkomplikoval plány prezidenta na rozvoj americké udržitelné energie. V čínském regionu Sin-ťiang se totiž vyrábí většina světových materiálů na výrobu solárních panelů.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Zhao Lijian pak rozhodnutí amerického Kongresu odmítl. „Někteří američtí politici totiž rozšiřují koncept národní bezpečnosti, politizují a instrumentalizují vědu, technologii a tržní problémy na základě své ideologie,“ okomentoval situaci. Napětí mezi USA a Čínou se tak opět začíná zvyšovat.

Velká Británie, Austrálie, Spojené státy americké a Kanada se rovněž dohodly, že nepošlou své diplomaty na nadcházející zimní olympiádu. Konat by se měla v Pekingu od února příštího roku. Rozhodnutí má být protestem právě proti údajnému porušování lidských práv v regionu Sin-ťiang.

Reklama

Doporučujeme

Merz bude jednat s belgickým premiérem, zřejmě o zmrazených ruských aktivech

Německý kancléř Friedrich Merz se v pátek setká s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen a belgickým premiérem Bartem De Wever. Oznámil to dnes mluvčí vlády. Podle německých médií bude tématem jednání zřejmě otázka ruských aktiv zmrazených v Evropské unii, které chce komise využít na pomoc Ukrajině. Německo návrh podporuje, Belgie se staví proti.

Král Karel a Camilla přivítali hosty s královskou noblesou. Slavnostní výzdoba podtrhla výjimečný večer

Král Karel a královna Camilla přivítali německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera a jeho ženu Elke s noblesou sobě vlastní. Večer v prostorách Windsorského hradu připomínal pohádkovou scénu plnou světel, historie i královských tradic.

Británie oznámila nové sankce proti Rusku kvůli útoku novičokem

Británie dnes oznámila nové sankce proti Rusku v souvislosti s vyšetřovací zprávou o úmrtí ženy, která byla v roce 2018 otrávena nervově paralytickou látkou novičok. Londýn si zároveň předvolal ruského velvyslance ve Spojeném království, což zdůvodnil "pokračujícími nepřátelskými aktivitami" Moskvy, informuje agentura Reuters.

Na dně Baltského moře bují život na zbraních z druhé světové války

Zbytky nacistických bomb a torpéd leží na dně Baltského moře už desítky let. Místo nebezpečné zóny plné jedu se tam ale hojně daří podmořskému životu. Příroda si našla cestu i tam, kde lidé zanechali spoušť.

Polsko ukončí chov zvířat na kožešiny, prezident ale vetoval zákaz držení psů na řetězu

Polský prezident Karol Nawrocki podepsal zákon zakazující chov zvířat pro kožešiny, čímž ukončil jednu z největších kožešinových produkcí na světě. Zároveň ale vetoval samostatný návrh, který měl zakázat držení psů na řetězech a zavést minimální velikosti kotců podle váhy zvířete.

Počet obětí ničivých povodní v Asii překročil 1500, stovky lidí se pohřešují

Počet obětí ničivých povodní v Asii překročil 1500 a stovky dalších lidí se stále pohřešují. Záchranáři se snaží dostat do oblastí, které záplavy a sesuvy půdy odřízly od okolní, napsala agentura AP.

Putin uvedl, že nesouhlasí s některými body amerického plánu pro Ukrajinu

V americkém plánu pro Ukrajinu jsou body, s nimiž Rusko nesouhlasí, řekl ruský prezident Vladimir Putin a dodal, že tyto záležitosti probral při úterním setkání s americkými vyjednavači. Rusko podle něj převezme Donbas na východě Ukrajiny vojenskými či jinými prostředky, napsala agentura Reuters. Území, která kontroluje Ukrajina, buď ukrajinští vojáci opustí, nebo je Rusko obsadí vojenskou silou, dodal šéf Kremlu. Putin podle ruského listu Kommersant hovořil v indické televizi nejen o ovládnutí Donbasu, tedy Doněcké a Luhanské oblasti, ale také "Novoruska", což je výraz, který ruští politici používají i pro další území na jihovýchodě Ukrajiny, kde Rusko částečně okupuje Chersonskou a Záporožskou oblast.

Prezident Si uvítal v Pekingu Macrona, který je na třídenní návštěvě Číny

Francouzský prezident Emmanuel Macron se dnes setkal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Během jednání se nejvyšší představitelé obou zemí zavázali k hlubší spolupráci v globálních otázkách, jako je válka na Ukrajině a obchod. Macron ve středu přiletěl na třídenní návštěvu Číny, která se koná v době, kdy se Francie připravuje v příštím roce převzít předsednictví skupiny G7, napsala agentura AP.

Trump omilostnil developera stíhaného jeho vlastní administrativou

Donald Trump znovu sáhl po prezidentské milosti. Tentokrát zastavil stíhání realitního magnáta Tima Leiwekeho, kterého jeho vlastní ministerstvo spravedlnosti letos obvinilo z manipulace veřejné zakázky na sportovní arénu v Texasu. Případ, který měl být ukázkou boje proti korupci, se během pár měsíců obrátil ve prospěch obviněného.

Turecko varuje před útoky na tankery v Černém moři

Útoky na tankery spojené s Ruskem v posledních dnech vyvolávají napětí v celém regionu. Ankara upozorňuje, že incidenty zasahují do bezpečnosti, obchodu i pravidelného provozu v Černém moři a dokazují, že válka na Ukrajině získává další rozměr.

Airbus A320 snižuje letošní plán dodávek kvůli chybě na trupu

Airbus A320 má další komplikaci. Výrobce řeší problém s kovovými panely u části letadel a zároveň dohání následky rozsáhlé softwarové závady. Do konce roku proto stihne dodat méně strojů, než plánoval.

Jižní Korea žádá pro manželku exprezidenta 15 let vězení

Prokurátoři v Soulu navrhli patnáctiletý trest pro bývalou první dámu Kim Keon-hee, manželku sesazeného prezidenta Jun Sok-jola. Oba čelí řadě kauz od údajné manipulace s akciemi přes úplatky od Jednotící církve až po krátké vyhlášení stanného práva.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama