Reklama

Biden diskutoval poprvé po sedmi měsících se Si Ťin-pchingem. Chtějí se vyhnout konfliktu

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Joe Biden ve čtvrtek poprvé za sedm měsíců telefonoval se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem (Xi Jinping). Celkově je to teprve podruhé, co spolu skrz telefon komunikovali od nástupu prezidenta Bidena do funkce. Lídři diskutovali o odpovědnosti obou národů zajistit, aby soutěžení nepřešlo do konfliktu. Informovala o tom agentura Reuters a další servery.

Vztahy mezi Čínou a USA jsou napjaté. Mocnosti se střetávají v otázkách ohledně původu pandemie, špionáže, lidských práv ale i obchodu. USA uvalily cla na zboží z Číny, jehož hodnota dosahuje více než 360 miliard dolarů. Čína pak uvalila cla na americké produkty v hodnotě více než 110 miliard dolarů.

Bílý dům v prohlášení uvedl, že čtvrteční diskuse byla součástí pokračujícího úsilí Spojených států zodpovědně řídit rivalitu mezi Spojenými státy a Čínou. Debata se zaměřila na ekonomické problémy, změnu klimatu, ale i koronavirus.

Oba vůdci vedli rozsáhlou strategickou diskusi, ve které hovořili o oblastech, kde se naše zájmy sbližují, a oblastech, kde se naše zájmy, hodnoty a perspektivy rozcházejí,“ stálo v prohlášení. Celkem spolu lídři hovořili dle agentury Reuters 90 minut.

K diskusi se vyjádřila i čínská státní televize CCTV. Ta uvedla, že byl hovor „upřímný a podrobný“. Potvrdila, že se týkal „rozsáhlé strategické komunikace a…otázek vzájemného zájmu“.

Žádost dle představitele Bílého domu přišla ze strany prezidenta Joe Bidena. A to z důvodu neochoty čínských představitelů vést jednání s jeho administrativou. Jednání navíc byla počátkem tohoto roku plná napětí. „Zda Čína a USA dokáží řádně zvládnout své vztahy…je rozhodující pro budoucnost a osud světa,“ uvedl čínský prezident dle CCTV.

Prezident Biden zdůraznil trvalý zájem Spojených států o mír, stabilitu a prosperitu v Indo-Pacifiku a ve světě,“ dodal Bílý dům.

Napětí mezi zeměmi způsobuje mnoho faktorů

Země se v nedávné době vzájemně obvinily z šikany národů. Čínští představitelé obvinili USA z podněcování zemí „k útoku na Čínu“, viceprezidentka USA Kamala Harris pak obvinila Čínu, že své jihovýchodní sousedy šikanuje.

Vody rozvířilo také vyšetřování původu onemocnění covid-19. Peking popírá obvinění USA, že nespolupracoval při vyšetřování zdroje pandemie.

Zásadními problémy mezi zeměmi jsou ale demokracie a lidská práva. USA, obdobně jako jiné další země, označila přístup Číny k ujgurské menšině za genocidu. Dle aktivistů a odborníků z OSN je totiž nejméně jeden milion muslimských Ujgurů zadržován v táborech v oblasti Sin-ťiang (Xinjiang). USA rovněž říká, že Peking pošlapává demokratická práva v Hongkongu.

Čína Spojené státy několikrát vyzvala, aby přestaly zasahovat do toho, co Peking považuje za své vnitřní záležitosti.

Čínská státní média uvedla, že Si Ťin-pching řekl Bidenovi, že americká politika vůči Číně způsobila „vážné potíže“ ve vztazích zemí. Dle něj ale obě strany souhlasily s udržováním častého kontaktu a požádaly své týmy o posílení komunikace, dodává agentura Reuters.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Příliv migrantů v Texasu

Tisíce Haiťanů, Kubánců, Venezuelců a Nikaragujců bivakují pod mostem v Texasu

Prezident Joe Biden se potýká s rostoucí humanitární a politickou výzvou. Kolem 12 tisíc migrantů, převážně haitských občanů, v pátek bivakovalo pod mostem v jižním Texasu na hranicích s Mexikem. Další stovky mířily k hranici.
snydrom zvracení

V USA se plní ordinace lidmi, kteří nekontrolovaně zvrací z kouření...

Ve Spojených státech je na vzestupu zvláštní nemoc, a to zejména ve státech, které legalizovaly marihuanu. Její pravidelní konzumenti, obzvlášť teenageři, plní ordinace lékařských pohotovostí s vážnými žaludečními potížemi. Nejspíš jde o syndrom chronického zvracení z marihuany, který byl objevený teprve nedávno.
Pentagon: Při srpnovém útoku z dronu zahynulo 10 civilistů

Tragický omyl v Kábulu. Při srpnovém útoku z dronu zahynulo 10...

Útok bezpilotního letounu v Kábulu minulý měsíc zabil pracovníka humanitární organizace a devět členů jeho rodiny, včetně sedmi dětí. V pátek se americká armáda za tragickou chybu omluvila.
Ruské volby do parlamentu

Volby v Rusku začínají, Google a Apple smazaly aplikaci Navalného

Ruští občané se od pátku vydávají volit do parlamentu, ovšem bez hlavní opozice. Společnosti Google a Apple navíc odstranily ze svých obchodů aplikaci vězněného kritika Kremlu Alexeje Navalného. V pátek to uvedl jeho tým. Informuje o tom agentura Reuters.
Dívce ve škole ostříhali vlasy bez svolení rodičů

Dívce ve škole ostříhali vlasy bez svolení rodičů. Otec dnes žaluje...

Otec sedmileté dívky zažaloval školu a dva její zaměstnance v Michiganu za to, že jeho dceři ostříhali bez vědomí rodičů vlasy. Po škole chce milion dolarů.
OSN: Svět pravděpodobně nesplní klimatické cíle

OSN: Svět pravděpodobně nesplní klimatické cíle

OSN ve čtvrtek uvedla, že navzdory globální pandemii covidu-19 nebylo zpomaleno tempo změny klimatu. Svět zůstává pozadu v boji za snížení emisí uhlíku.
Reklama

Napište svůj komentář

Napište komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Reklama
Reklama