10.3 C
Czech
Čtvrtek 5. března 2026
e-SportsAmerická Federální obchodní komise žaluje Microsoft

Americká Federální obchodní komise žaluje Microsoft

Americká Federální obchodní komise (FTC) dnes podala žalobu na zablokování akvizice obřího vydavatele videoher Activision Blizzard společností Microsoft v hodnotě 69 miliard dolarů. Jedná se o zatím největší zádrhel, s jakým se Microsoft musí potýkat.

Žaloba se bude snažit zabránit technologickému gigantu Microsoft v akvizici jednoho z největších herních vydavatelství na světě Activision Blizzard. To je vydavatelem některých z největších herních sérií, jako jsou Call of Duty, Warcraft a řady dalších.

V oficiální zprávě komise uvedla, že tato transakce by společnosti Microsoft umožnila potlačit konkurenty jejích herních konzolí Xbox.

Nezastavitelný monopol

FTC dokonce poukázala na akvizici společnosti ZeniMax, společností Microsoft jako na zaznamenaný příklad, kdy společnost získává a využívá cenný herní obsah k potlačení konkurence konkurenčních konzolí. Ta je mateřskou společností vývojáře her Fallout a Skyrim, Bethesda Softworks

Tvrdí, že rozhodnutí Microsoftu učinit tituly jako Redfall a Starfield exkluzivními pro Xbox a PC bylo v rozporu s ujištěním, které poskytl evropským antimonopolním úřadům. To zahrnovalo informaci, že nemá žádnou motivaci zadržovat hry pro konkurenční konzole.

Co přesně obchodní komisi rozbouřilo?

„Microsoft by měl díky kontrole nad hvězdnými franšízami společnosti Activision prostředky i motiv k poškozování hospodářské soutěže manipulací s cenami společnosti Activision. To zahrnuje zhoršovánímkvality her Activision nebo zážitku hráčů na konkurenčních konzolích a herních službách, změnou podmínek a načasování přístupu k obsahu společnosti Activision nebo úplným zadržováním obsahu od konkurentů. To by vedlo k poškozování spotřebitelů,“ uvádí se ve zprávě FTC.

Největší obavy společnosti Microsoft se naplnily. V posledních několika měsících byla dohoda podrobena pečlivému vyšetřování ze strany regulačních komisí po celém světě, nejen v USA. Velkou publicitu dohodě dodaly probíhající tahanice mezi společnostmi Microsoft a Sony o budoucnost hry Call of Duty na jiných platformách. Pouhý den před podáním žaloby ze strany FTC uzavřel Microsoft desetiletou smlouvu o uvedení hry CoD na Nintendo. To byl zřejmě krok, který měl Sony jen naštvat.

„Stále věříme, že tato dohoda rozšíří konkurenci a vytvoří více příležitostí pro hráče a herní vývojáře. Od prvního dne jsme se zavázali řešit obavy o hospodářskou soutěž. To zahrnovalo to, že jsme začátkem tohoto týdne nabídli FTC navrhované ústupky. Ačkoli jsme věřili, že dáme šanci míru, jsme v náš případ zcela přesvědčeni a vítáme možnost předložit naše argumenty u soudu,“ uvedl Brad Smith v prohlášení pro The Verge. Ten působí jako místopředseda představenstva a prezident společnosti Microsoft,

Reklama

Doporučujeme

Rusko a Ukrajina si vyměnily po 200 válečných zajatcích

Rusko a Ukrajina si vyměnily dalších 200 válečných zajatců na každé straně, informovalo dnes podle státní agentury TASS ministerstvo obrany v Moskvě. Kyjev se zatím nevyjádřil. Poradce ruského prezidenta Vladimir Medinskij na telegramu uvedl, že Moskva si Kyjevem dnes a v pátek vymění celkem 500 zajatců na každé straně v rámci dohody, které dosáhly válčící strany v Ženevě.

Na Antarktidě bude více pršet. Jak to ledový kontinent změní?

V Antarktidě byste deštník nepotřebovali. S průměrem pouhých 16 milimetrů srážek ročně se bavíme o zamrzlé poušti. To se však může změnit. Globální oteplování mění podmínky na ledovém kontinentu. Podle nové studie zde bude více pršet, což ohrozí zdejší ekosystémy.

Katarské letectvo sestřelilo dva íránské bombardéry

Íránské strategické bombardéry se v prvních hodinách války nacházely dvě minuty od největší americké vojenské základny na Blízkém východě a od katarského zařízení na zpracování zemního plynu. Nepřátelské letouny sestřelilo do moře katarské letectvo.

Babiš: Do Ammánu míří letadlo pro české občany, další let odletí do Maskatu

Do jordánského Ammánu nyní míří letadlo Smartwings, aby odtamtud dopravilo domů české občany. Na cestě do Prahy je také pravidelný let společnosti Emirates z Dubaje do Prahy. Ve Sněmovně to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Zdůraznil také, že repatriační lety pro občany z míst ohrožených konfliktem s Íránem jsou zdarma. Mluvčí ministerstva zahraničí Adam Čörgő dnes dopoledne ČTK řekl, že větší armádní airbus s kapacitou přes 90 míst je na cestě z ománského Maskatu do Prahy. Menší speciál odletěl do Ománu dnes v 10:00.

Dron vypuštěný z Íránu zasáhl letiště v ázerbájdžánském Nachičevanu

Dron vypuštěný z Íránu zasáhl letiště v ázerbájdžánské exklávě Nachičevan, uvedlo dnes ázerbájdžánské ministerstvo zahraničí. V prohlášení informovalo také o dvou zraněných a dopadu jiného bezpilotního letounu u budovy školy. Baku incident odsoudilo a předvolalo si íránského diplomata. Ázerbájdžánské ministerstvo obrany ve svém vyjádření uvedlo, že takové útoky neponechá bez odpovědi. Teherán se zatím nevyjádřil.

Amazon zrušil pracovní místa v divizi robotiky

Americký gigant Amazon propustil nespecifikované množství zaměstnanců ve své robotické divizi. Jde o další kolo škrtání provozních nákladů, tedy trendu, který se nezastavil od konce pandemie v roce 2022. Společnost také oznámila ukončení některých experimentálních projektů.

Izrael zahájil novou vlnu úderů proti íránskému režimu v Teheránu

Izraelské letectvo dnes ráno zahájilo novou rozsáhlou vlnu vzdušných úderů proti infrastruktuře íránského režimu v hlavním městě Teheránu, oznámila podle tiskových agentur izraelská armáda. Další podrobnosti k útokům nesdělila. Íránská státní média krátce nato uvedla, že svědci hlásí několik výbuchů v Teheránu a také ve městě Karadž, které leží 20 kilometrů západně od metropole.

ANALÝZA: Jak změnily 4 roky války na Ukrajině svět

Pro Kyjev je válka prokletím, noční můrou, která ne a ne skončit. Ukrajinská společnost se musela adaptovat, aby přežila a ochránila evropské hranice před nepřítelem. Spojence tím zbavila povinnosti podnikat další významnější kroky. Problém je, že nějaké kroky učinit musí. Čtyři roky války na Ukrajině totiž přinesly světu několik změn, které otřásly světovým řádem.

Moře je výš, než většina studií předpokládala

Vědci upozorňují na chybu, která se v pobřežních analýzách opakuje tak často, až z ní vznikla slepá skvrna. Mnoho odhadů dopadů stoupající hladiny vychází z toho, že hladina moře sedí na globálním geoidu. Jenže skutečné moře se chová jinak a v řadě regionů je výš.

Sarah Ferguson se po zatčení bývalého manžela stáhla z veřejnosti

Sarah Ferguson se po zatčení bývalého prince Andrewa, drží mimo veřejnost. Podle lidí z jejího okolí ji aktuální vývoj kolem Epsteinova případu zasáhl. Nové dokumenty a vyšetřování zároveň znovu otevřely otázky kolem jejích někdejších kontaktů.

USA a Británie se neshodly na testování tokenizovaných akcií a dluhopisů

Američtí a britští regulátoři narazili na spor, jak společně otestovat takzvané tokenizované cenné papíry, tedy akcie nebo dluhopisy převedené na blockchain. Jde o jednu z klíčových věcí, na které mají obě země spolupracovat v rámci nové pracovní skupiny pro digitální aktiva.

Aryna Sabalenka se zasnoubila

Aryna Sabalenka se zasnoubila se svým partnerem Georgiosem Frangulisem. Tenistka sdílela na sociálních sítích video z okamžiku, kdy ji požádal o ruku, a ukázala i výrazný zásnubní prsten.

Britská policie zatkla tři muže podezřelé ze špionáže pro Čínu. Jeden z nich je partnerem poslankyně

Policie ve Spojeném království zatkla ve středu tři muže podezřelé ze špionáže ve prospěch čínské zpravodajské služby. Jedním z nich je partner poslankyně opoziční Labouristické strany, další je partner nejmenovaného exposlance za labouristy.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama