Více
  20.2 C
  Czech
  Pátek 24. března 2023

  Uvedení hororu Medvídek Pú bylo v Hongkongu zrušeno. Vtipálci postavu přirovnávají k Si Ťin-pchingovi

  Uvedení britského snímku Medvídek Pú: Krev a med v Hongkongu plánované na tento týden bylo zrušeno, uvedl v úterý filmový distributor bez udání důvodu. Tento krok vyvolal spekulace, že ke stažení hororu došlo kvůli srovnávání hlavní postavy s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem uživateli internetu.

  Po selhání IT a stávkách je Lufthansa zpět. Alespoň to tvrdí

  Začátkem letošního roku se německá letecká společnost Lufthansa potýkala s mnoha problémy, které vedly ke zrušení tisíců letů. Stejně tak během loňské letní sezóny. Bude letošní rok vypadat jinak?

  Podle historiků mohli být Vikinští bojovníci transmuži

  Tato hypotéza se objevuje v nové knize archeologa Neila Price, The Children of Ash and Elm: A History of the Vikings, který působí na švédské Uppsalské univerzitě.

  V našich tradičních představách byli vikingští muži bojovníci a objevitelé. Na ženy připadala starost o domácnost, případně o hospodářství. Tento obraz se ale mírně otřásl, když v roce 2017 vyšlo najevo, že v objeveném hrobě, který byl díky své výbavě považován za místo odpočinku vysoce postaveného bojovníka, spočívá žena. Jde o hrob z poloviny 10. století ze švédského Birku. Mezi vědci, kteří díky testům DNA prokázali, že jde o ženu, byl také Neil Price.

  Odborníci mezitím polemizují o tom, zda je podoba hrobu dokladem vysokého postavení pohřbené ženy, nebo zda existuje možnost, že vikingské ženy bojovaly po boku mužů. Je tu však i třetí vysvětlení – hrob by mohl patřit bojovníkovi s jinou identitou. Tato hypotéza se objevila podle serveru The Australian v odborných kruzích již dříve, nyní se o ní hovoří především v souvislosti s novou knihou.

  Jako nejlogičtější vysvětlení se nám zdá, že tělo patřilo bojovnici. Můžeme se na to dívat i jinak. Mohlo jít o někoho, kdo byl transmuž, tedy někdo, kdo žil jako muž,“ uvádí Price. „Tato osoba mohla mít kolísavou identitu,“ doplňuje archeolog.

  Price si myslí, že existují i ​​další důkazy o tom, že někteří Vikingové neoddělovali vlastnosti a chování přisuzovány mužům a ženám až tak striktně, jak jsme si dosud mysleli. Vikingové měli například zákony, které zakazovaly mužům a ženám porušování rodových norem v oblékání nebo chování. Potřeba takových pravidel svědčí o tom, že se ve vikingské společnosti vyskytovali lidé, kteří tyto tradiční role nerespektovali.

  V některých středověkých převyprávění vikingských ság se vyskytují ženy, které se staly bojovníky a od té chvíle se o nich mluví pomocí zájmen mužského rodu.

  Price zároveň odmítá, že by do výkladu vikingské historie projektoval dnešní hodnoty. „Myslím, že je to slabý argument. Vikingové pravděpodobně měli stejně sofistikovaný smysl pro svou identitu, jak máme dnes my,“ uvedl.

  Sledujte nás na sítích

  Do Kwon, zakladatel Terraform Labs, byl zatčen v Černé Hoře

  Spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Terraform Labs Do Hyeong Kwon byl podle tamního ministra vnitra Filipa Adžiće ve čtvrtek zatčen na letišti v černohorském hlavním městě Podgorica.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Do Kwon, zakladatel Terraform Labs, byl zatčen v Černé Hoře

  Spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Terraform Labs Do Hyeong Kwon byl podle tamního ministra vnitra Filipa Adžiće ve čtvrtek zatčen na letišti v černohorském hlavním městě Podgorica.