-0.7 C
Czech
Neděle 28. prosince 2025
Věda a TechnikaAmeričané objevili svatý grál v boji s rakovinou, přípravek likviduje všechny její typy

Američané objevili svatý grál v boji s rakovinou, přípravek likviduje všechny její typy

Američtí vědci úspěšně otestovali nový lék na rakovinu. Přípravek „cílené chemoterapie“ zničí všechny solidní nádory bez poškození okolních buněk. Obsahuje totiž molekulu cílící na klíčový rakovinotvorný protein, o němž si dříve vědci mysleli, že je „nedotknutelný“, píší The Independent a Express.

Lékařští vědci z nemocnice City of Hope v Los Angeles objevili po dvou desetiletích svatý grál v boji s rakovinou. Jejich pilulka pod kódovým označením AOH1996 likviduje všechny typy rakoviny, napsal web The Independent.

Obsahuje totiž molekulu, která v rakovinných buňkách napadá protein zvaný proliferační buněčný jaderný antigen (PCNA). Jedná se o protein klíčový v replikaci DNA, který napomáhá solidním nádorům růst a množit se.

Vědci se ještě nikdy na tento protein nezaměřili, neboť jej považovali za nezničitelný. Přípravek otestovali na 70 různých rakovinných buňkách a podle výsledků publikovaných v časopise Cell Chemical Biology působí jako cílená chemoterapie.

AOH1996 selektivně zabíjí pouze rakovinné buňky narušením běžného buněčného reprodukčního cyklu a slibuje tak naději při léčbě rakoviny prsu, prostaty, mozku, vaječníku, děložního čípku, kůže a plic.

Konec rakoviny, jak ji známe

„Naše pilulka zabíjející rakovinu je jako sněhová bouře, která uzavře klíčový letecký uzel a zastaví všechny přílety a odlety pouze v letadlech přepravujících rakovinové buňky,“ vysvětlila profesorka Linda Malkas, která se studie účastnila.

Tato efektivní léčba jednoduše řečeno nezpůsobuje vedlejší škody jako klasická chemoterapie, protože cílí jen a pouze na PCNA v rakovinných buňkách. Nyní se budou vědci snažit tomuto procesu porozumět, aby mohli přípravek otestovat na lidech.

Vědci oznámili tyto výsledky poté, co americký prezident Joe Biden minulý týden prohlásil, že jeho vláda skoncovala s rakovinou, jak ji známe, napsal deník Express. Tohle prohlášení se však setkalo s nepochopením.

Někteří lidé označili tohle tvrzení za nepravdivé. Vyznělo to podle nich tak, že Biden sám našel lék na rakovinu. „Jeho demence je tak závažná, že si Joe Biden myslí, že našel lék na rakovinu,“ napsal podle agentury Reuters jeden uživatel na Instagramu.

Skoncování s rakovinou je důležitým tématem Bidenovy vlády. Loni zahájil kampaň Cancer Moonshot Operation, jejímž cílem je snížit v příštích 25 letech úmrtí na rakovinu o polovinu. Samotnému Bidenovi začátkem roku odstranili doktoři z kůže zhoubný nádor.

Reklama

Doporučujeme

Herečku z Broadwaye ubodali v New Jersey

Herečka Imani Dia Smith, která se jako dítě objevila na Broadwayi v muzikálu Lví král v roli mladé Naly, zemřela po útoku nožem v New Jersey. Policie ji našla v domě ve městě Edison s několika bodnými ranami a po převozu do nemocnice už jí nebylo pomoci.

Zabystřan bodoval v Livignu a drží se v elitní pětce Super G

Jan Zabystřan uzavřel závodní rok 2025 ve Světovém poháru 21. místem v superobřím slalomu v italském Livignu. Na body dosáhl i tentokrát a v průběžném hodnocení Super G zůstává na páté příčce.

Trump slibuje zlevňování a věří v úspěch v kongresových volbách

Republikáni míří do roku 2026 s tím, že hlavním tématem budou ceny a životní náklady. Donald Trump říká, že kongresové volby v polovině jeho prezidentského období se budou točit právě kolem toho, jestli se lidem žije levněji.

Zelenskyj oznámil, že je na cestě do USA za Trumpem, zastaví se v Kanadě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že je na cestě do Severní Ameriky. Před nedělním setkáním s americkým prezidentem Donaldem Trumpem na Floridě bude mluvit s evropskými vůdci a setká se s kanadským premiérem Markem Carneym. Napsaly to agentury Reuters a AFP. Hlavním tématem jednání budou nedořešené otázky v plánu, který by mohl vést k přerušení bojů na Ukrajině.

Italská policie zadržela devět lidí kvůli podezření z financování Hamásu

Italská policie zadržela devět lidí, které podezřívá z financování palestinské skupiny Hamás, kterou Evropská unie považuje za teroristickou organizaci. Uvedla to tisková agentura ANSA. Podle policie tři propalestinské organizace zaslaly Hamásu zhruba sedm milionů eur (170 milionů korun), které původně vybraly pro benefiční účely.

Kim Čong-un blahopřál Putinovi k novému roku a chválil společný boj na Ukrajině

Severní Korea a Rusko sdílely "krev, život a smrt" ve válce na Ukrajině. Uvedl to dnes podle agentury AFP severokorejský vůdce Kim Čong-un ve svém novoročním přání ruskému prezidentu Vladimirovi Putinovi. Pchjongjang už vyslal bojovat na Ukrajinu po boku Rusů tisíce vojáků.

Thajsko a Kambodža podepsaly novou dohodu o příměří

Thajsko a Kambodža dnes podepsaly novou dohodu o okamžitém příměří, napsala agentura Reuters s odvoláním na kambodžské ministerstvo obrany. Předcházelo tomu třídenní jednání zástupců obou zemí. Přeshraniční konflikt, který se opět rozhořel na začátku prosince, si už vyžádal přes 40 obětí. V neděli a v pondělí o něm mají dál jednat vysocí představitelé obou zemí a Číny.

Rusko v noci útočilo na Ukrajinu téměř 500 drony a 40 raketami, uvedl Zelenskyj

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu s pomocí téměř 500 dronů a 40 raket, přičemž cílilo na energetickou a civilní infrastrukturu, uvedl na sociální síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Útoky, které podle něj stále pokračují, poškodily řadu obytných budov a záchranáři v troskách pátrají po jedné pohřešované osobě. Ukrajinský lídr uvedl, že v některých čtvrtích hlavního města Kyjeva a Kyjevské oblasti jsou lidé v důsledku ruských útoků bez elektřiny a bez dodávek tepla.

Nejméně šest lidí zemřelo při explozi v mešitě v syrské provincii Homs

Nejméně šest lidí zemřelo a 21 dalších utrpělo zranění při výbuchu v mešitě v syrské provincii Homs v oblasti, kde žijí převážně menšinoví alavité, píše agentura AFP. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která sídlí v Británii a v Sýrii má rozsáhlou síť zdrojů, podle AFP uvedla, že není zřejmé, zda explozi způsobil sebevražedný atentátník, či zda do mešity někdo nastražil výbušniny.

Venezuela propustila 60 lidí uvězněných po prezidentských volbách

Venezuelské úřady propustily šest desítek oponentů režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, kteří byli uvězněni po loňských široce zpochybňovaných prezidentských volbách. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na venezuelskou nevládní organizaci zabývající se situací politických vězňů v zemi. Podle jejích údajů režim nadále zadržuje okolo tisícovky politických vězňů.

Japonská vláda schválila návrh rekordního obranného rozpočtu

Japonská vláda dnes schválila návrh obranného rozpočtu na příští finanční rok v rekordní výši více než devět bilionů jenů (1,19 bilionu Kč). Jedná se o nárůst o 9,4 procenta oproti předchozímu rozpočtu. Cílem vlády je posílit schopnost provádět obranné protiútoky a bránit pobřeží pomocí řízených střel a bezpilotních zbraní. Krok přichází v době rostoucího napětí mezi Japonskem a Čínou, píše agentura AP.

USA zahájily útoky proti Islámskému státu v Nigérii

Spojené státy na Vánoce zasáhly cíle napojené na Islámský stát v severozápadní Nigérii. Washington mluví o ochraně civilistů, Nigérie zdůrazňuje, že šlo o společnou bezpečnostní operaci bez náboženského motivu.

Rusko ohlásilo zničení 77 ukrajinských dronů, o škodách neinformovalo

Ruská protivzdušná obrana během noci na dnešek zachytila a zničila 77 ukrajinských dronů. Na síti Telegram to napsalo ruské ministerstvo obrany, které se o možných škodách či obětech nezmiňuje. Ukrajinské letectvo následně oznámilo, že Ukrajina v noci čelila útoku 99 ruských dronů a jedné balistické rakety.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama