Nádor se stává zhoubným, když se začne šířit organismem a vytvářet sekundární nádory, metastázy. Vědci nyní přišli ve studii založené na nočním odběru vzorků krve s překvapivým zjištěním. Ke vzniku metastáz dochází u žen s rakovinou prsu nejvíce během spánku. Informoval o tom server Futurity.
Vědci se již delší dobu snaží spojit rakovinu a narušený cirkadiánní rytmus. Už v roce 2007 byl narušený cirkadiánní rytmus označen za možnou příčinu karcinogenu, příčiny bujení rakovinových buněk, což vede ke vzniku nádorů.
Vyplývá z toho, že riziko vzniku rakoviny prsu mají vyšší letušky či zdravotní personál. Odborníkům se však nepodařilo prokázat, proč narušený cirkadiánní rytmus ideální podmínky pro vznik rakoviny vytváří.
Circulating breast cancer cells that later form metastases mainly arise during a person’s sleep phase, a new study shows:https://t.co/8P1iH8plAY#BreastCancer @ETH_en
— Futurity News (@FuturityNews) June 27, 2022
Naše biologické hodiny jsou řízeny chemicky. Různé geny mají vliv na vylučování různých molekul a bílkovin v různou denní dobu. To má vliv na různé procesy v našem organismu, jako je například metabolismus či spánek.
Experti si pohrávali s hypotézou, že rakovinové buňky nejsou cirkadiánnímu rytmu podřízeny. V případě jeho narušení tak mají větší šanci uspět.
Vědci nyní ve studii publikované v prestižním odborném časopise Nature zjistili, že k metastázám rakoviny prsu u pacientech dochází hlavně když spí. Napsal o tom web Futurity.
Zjištění může zabránit chybným diagnózám
Vědci odebrali vzorky krve 30 pacientkám s rakovinou prsu. První odběr se uskutečnil ve čtyři ráno, druhý v deset hodin dopoledne. Zjistili, že téměř 80 procent rakovinových buněk se objevilo ve vzorcích odebraných ve čtyři hodiny ráno.
Vědci následně vpravili do organismu myší nádory karcinomu prsu a zjistili ještě větší rozdíl v aktivitě rakovinových buněk v klidové fázi. V některých případech se jich oproti stavům bdělosti objevilo 88krát více.
„Když postižená osoba spí, nádor se probudí,“ oznámil znepokojivý výsledek molekulární onkolog z Federálního technologického institutu ve švýcarské Curychu Nicola Aceto.
A study found that breast cancer cells spread more efficiently during sleep.https://t.co/hApUmQqkCJ
— 1440 Daily Digest (@Join1440) June 23, 2022
„Někteří moji kolegové pracují brzy ráno nebo pozdě večer. Občas analyzují krev v neobvyklých hodinách,“ řekl Aceto. Vědci byli údajně překvapeni, když zjistili rozdíly v různých hodinách odebraných vzorcích krve.
Zjištění může být velice důležité. Podle vědců by lékaři měli zaznamenávat čas provedené biopsie pro možnost srovnání dat. Výsledky mohou zabránit v nepřesných diagnózách.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) je rakovina prsu jednou z nejčastějších forem rakoviny. Každý rok onemocní touto nemocí 2,3 milionu žen po celém světě.
Pokud lékaři odhalí rakovinu prsu včas, pacientky obvykle reagují na léčbu dobře. Pokud se však rakovina nachází ve fázi metastáze, léčba se stává mnohem komplikovanější.