Více
  24.9 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  Afrika je vedlejší obětí války na Ukrajině, oznámil šéf Komise Africké unie

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Válka na Ukrajině narušila schopnost Afriky naplnit svůj obrovský „příslib a potenciál“. Ve středu to na Den Afriky oznámili zástupci Africké unie a Organizace spojených národů. Podle šéfa Komise Africké unie se tak stal kontinent „vedlejší obětí“ vzdáleného konfliktu. Poukázal tím na ekonomickou i potravinovou krizi se kterou státy Afriky bojují. Informoval o tom server Al Jazeera a Premium Times.

  Šéf Komise Africké unie Moussa Faki Mahamat upozornil na dopad války na Ukrajině na africký kontinent. „Afrika se stala vedlejší obětí vzdáleného konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou,“ pronesl ve středu na Den Afriky. Doplnil, že válka narušila schopnost Afriky naplnit svůj obrovský „příslib a potenciál“. Jeho postoj podpořila také Organizace spojených národů (OSN).

  Afrika musí totiž bojovat s potravinovou krizí zhoršující se společně s pokračující klimatickou změnou. Potýkat se ale musí také s pandemií koronaviru a ekonomickou krizí zesílenou děním na Ukrajině. Kvůli válce totiž stoupají ceny potravin a ubývá zásob zemědělských plodin. Informoval o tom server Al Jazeera.

  Rusko společně s Ukrajinou produkují asi třetinu světové pšenice a ječmene. Exportují rovněž dvě třetiny světových zásob slunečnicového oleje. Přibližně 1,3 miliardy obyvatel Afriky tak po chudobě způsobené pandemií musí v současnosti bojovat i se zhoršující se ekonomickou situací.

  Bojovat musí Afrika také s terorismem a násilným extremismem

  „Válka na Ukrajině vytváří perfektní bouři pro rozvíjející se státy, především ty africké,“ varoval před vývojem současné situace rovněž generální ředitel OSN António Guterres. Africký kontinent musí navíc nadále bojovat s terorismem, násilným extremismem a transnacionálními zločiny, jako je pašování drog, zbraní nebo lidí. Odstranit musí také stávající korupci, vnitrostátní konflikty nebo nedávné vlny protiústavních legislativních změn.

  Šéf Komise Africké unie dále podle serveru Premium Times uvedl, že Africe mohou do budoucna pomoci stávající iniciativy. Mezi ně patří například takzvaný Komplexní program rozvoje zemědělství Afriky (CAADP) nebo institucionální reforma Africké unie zahájená roku 2016. Důležitá bude pro budoucí rozvoj také Dohoda o africké zóně volného obchodu, která začala platit minulý rok.

  Ve středu pak Africká unie zahájila třídenní summit v Rovníkové Guineji. Den 25. května se totiž slaví jako Den Afriky, jelikož se jedná o výročí založení Organizace africké jednoty v roce 1963. Instituce se však v červenci roku 2002 přetvořila v Africkou unii. Ta se pak rozhodla rok 2022 věnovat vytvoření „odolnosti potravinové a nutriční bezpečnosti na kontinentu“.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS