Více
  28.8 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  Šéf NATO: Ukrajina může válku vyhrát, Rusku se nedaří postupovat podle plánu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg prohlásil, že ruská válka na Ukrajině neprobíhá podle plánu. Pokus o dobytí východního Donbasu se podle něj zastavil. Stoltenberg rovněž uvedl, že Ukrajina může v konfliktu zvítězit. Informuje o tom BBC, Euronews a další servery.

  Britské ministerstvo obrany podle BBC odhaduje, že Rusko od začátku války v únoru ztratilo asi třetinu svých pozemních bojových sil. Ruskou invazi brzdí tuhý ukrajinský odpor a logistické problémy.

  Jejím původním cílem se zdálo být projít celou zemí a svrhnout ukrajinskou vládu. Místo toho se Rusko stáhlo z oblastí kolem hlavního města Kyjeva poté, co se mu ho nepodařilo dobýt. Od poloviny dubna zaměřuje své úsilí na dvě východní provincie.

  V druhém ukrajinském městě Charkově se podle úředníků ruské síly stáhly až k hranicím a obyvatelé se vraceli zpět.

  Ruská válka na Ukrajině neprobíhá tak, jak si Moskva naplánovala,“ řekl Stoltenberg. „Nepodařilo se jim dobýt Kyjev, stahují se z okolí Charkova, jejich hlavní ofenziva v Donbasu se zastavila. Rusko nedosahuje svých strategických cílů,“ dodal.

  Stoltenberg hovořil na zasedání ministrů zahraničí NATO. Vystoupil spolu s německou ministryní zahraničí Annalenou Baerbock. Ta podle Euronews uvedla, že spojenci z NATO jsou připraveni pokračovat v poskytování vojenské pomoci Ukrajině „tak dlouho, jak to bude nutné“.

  Shodli jsme se na tom, že nepolevíme v našem národním úsilí, zejména v oblasti vojenské pomoci. A to dokud bude Ukrajina tuto pomoc potřebovat pro sebeobranu své země,“ uvedla německá ministryně.

  NATO se rozšíří

  Kromě vojenských neúspěchů je dalším důsledkem invaze to, že Rusko bude pravděpodobně čelit rozšířenému NATO. Do Aliance se chystá vstoupit Švédsko a Finsko.

  Ruský prezident Vladimir Putin považuje NATO za bezpečnostní hrozbu pro Rusko a vtrhl na Ukrajinu částečně proto, aby zabránil jejímu vstupu do NATO.

  Odhad ruských ztrát, který provedlo ministerstvo obrany, zahrnuje mrtvé nebo zraněné muže a zničené nebo ukořistěné vybavení. Podle něj Rusové přišli až o třetinu pozemních sil.

  Britské ministerstvo obrany uvedlo, že ruská ofenziva v Donbasu „ztratila tempo a výrazně zaostala za plánem“. Rusko podle něj omezuje „přetrvávající nízká morálka a snížená bojová efektivita“.

  Britská ministryně zahraničí Liz Truss uvedla, že spojenci Ukrajiny musí pokračovat ve vojenské podpoře, aby jí pomohli Rusko vytlačit.

  Ztráty přiznala i Ukrajina

  Ukrajinské síly vedou protiútok ve městě Izjum, uvedl regionální gubernátor Oleh Sinegubov, což by mohlo zkomplikovat ruské plány na ovládnutí Donbasu.

  Ukrajinská armáda však ve svých posledních aktualizovaných zprávách rovněž přiznala neúspěchy a uvedla, že Rusko postupuje v několika oblastech v regionu.

  Zbývající ukrajinské síly v Mariupolu nepolevují a Rusko pokračuje v ostřelování oceláren, kde jsou ukryté. Video údajně pořízené uvnitř haly ukazuje muže, kteří koukají na své telefony a hrají šachy.

  A na západě Ukrajiny gubernátor Lvovské oblasti uvedl, že střely byly namířeny na vojenskou infrastrukturu.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS