1.9 C
Czech
Pondělí 22. prosince 2025
ITBoxAdBlock a uBlock Origin v prohlížeči Chrome končí. Blokování reklam znemožní kontroverzní...

AdBlock a uBlock Origin v prohlížeči Chrome končí. Blokování reklam znemožní kontroverzní aktualizace

Společnost Google pomalu směřuje k nové platformě rozšíření pro Chrome s názvem Manifest V3. Jedná se o kontroverzní aktualizaci, neboť způsobí, že rozšíření pro blokování reklam v podstatě nebude možné použít. Informoval o tom server Ars Technica.

Počínaje Chrome 112 v lednu 2023 začne společnost ukončovat podporu Manifestu V2 v kanálech Canary, Dev a Beta. V červnu pak s prohlížečem Chrome 115 začne experimentovat s vypínáním podpory i ve stabilním kanálu (pro všechny uživatele)

„Chrome bude k vypínání Manifestu V2 přistupovat postupně a experimentálně, aby zajistil bezproblémové používání koncovými uživateli během procesu postupného vypínání,“ vysvětlil David Li, produktový manažer společnosti Google, v příspěvku na blogu. „Rádi bychom se ujistili, že vývojáři mají potřebné informace a dostatek času na přechod na novou verzi manifestu a na zavedení změn pro své uživatele.“

Aktualizace je velmi kontroverzní

Manifest V3 sice obsahuje spoustu změn, z nichž mnohé jsou podle Googlu ve jménu ochrany soukromí a bezpečnosti, ale hněv vyvolává zejména to, jak ovlivní rozšíření pro blokování reklam. V podstatě je učiní téměř nepoužitelnými.

Ad-blockery nyní využívají API „webRequest“ prohlížeče Google Chrome k blokování požadavků HTTP prostřednictvím stávajícího rozšíření Manifest V2. Rozšíření Manifest V3 má místo toho API „declarativeNetRequest“, které využívá seznam blokovaných konkrétních adres URL. Problémem je, že seznam je omezen na pouhých 30 000 URL adres namísto obvyklých seznamů, které mají v sobě více než 300 000 webů.

Od června 2022 již není možné do webového obchodu Chrome přidávat nová rozšíření používající Manifest V2. Rozšíření MV2, která jsou již ve webovém obchodu Chrome k dispozici, lze stále stahovat a vývojáři je mohou aktualizovat.

Od června 2023 již nebudou rozšíření používající MV2 v obchodě viditelná a pro klasické uživatele nepoužitelná. Pro podniky to znamená, že je nebude možné nově instalovat, ale stávající uživatelé je budou moci stále používat. V lednu 2024 přestane webový obchod Chrome přijímat aktualizace pro rozšíření používající MV2 a všechna budou z obchodu odstraněna a to i pro podniky.

Zdá se, že reklamní divize společnosti Google má na design prohlížeče Chrome stále větší vliv. Společnost například odmítá blokovat sledovací soubory cookie, dokud nezabuduje reklamní systém přímo do prohlížeče Chrome.

Reklama

Doporučujeme

Dom Taylor po vyřazení z MS mluví o duševním zdraví a závislostech

Dom Taylor znovu narazil na dopingovou kontrolu a tentokrát to odnesl přímo na mistrovství světa v Londýně. Po výhře v prvním kole přišel pozitivní výsledek a místo dalšího zápasu řeší disciplinární řízení. Na sociálních sítích pak vysvětloval, proč se vrátil k návykovým látkám.

Švýcarský soud přijal klimatickou žalobu Indonésanů proti cementárně Holcim

V debatě o klimatu se stále častěji neřeší jen státy, ale i konkrétní firmy. K velkým ropným společnostem se nově přidává i cementářský průmysl, který patří mezi výrazné zdroje emisí. Právě na jednu z největších cementáren na světě teď míří klimatická žaloba.

Střelci z Bondi Beach pečlivě plánovali vražedný útok celé měsíce, uvádí soudní dokumenty

Vražedný útok na židovskou komunitu na Bondi Beach v Sydney byl podle nově zveřejněných soudních dokumentů výsledkem pečlivého, několikaměsíčního plánování. Dva podezřelí střelci podle nich dlouho předem trénovali střelbu, připravovali výbušniny a také dva dny před činem provedli průzkum místa.

Zahraniční dluh Česka vzrostl na 5,55 bilionu korun

Zahraniční dluh Česka ve třetím čtvrtletí vzrostl na 5,551 bilionu korun. Odpovídá to 66 Zahraniční dluh Česka ve třetím čtvrtletí vzrostl na 5,55 bilionu korun. Odpovídá to 66 procentům hrubého domácího produktu. Podle předběžných dat České národní banky se dluh proti předchozímu čtvrtletí zvedl o 193,8 miliardy korun.

Zemřel James Ransone, představitel Ziggyho z The Wire

Herec James Ransone, známý jako Ziggy Sobotka ze seriálu The Wire, u nás vysílaného jako Špína Baltimoru, a z hororu It Chapter Two, zemřel ve věku 46 let. Zpráva o jeho smrti zasáhla kolegy, fanoušky i filmový svět, který si ho bude spojovat s komplikovanými a zranitelnými postavami.

Patnáct lidí zemřelo při nehodách, kdy se dveře Tesly neotevřely

Tesla už roky dostává stížnosti na dveře, které se po nehodě zaseknou a nejdou otevřít. Lidé to řeší u amerických úřadů, na sociálních sítích i u soudu. V některých případech pak nejde o nepohodlí, ale o boj o čas.

Rusko je ochotno právně zakotvit, že nezaútočí na zemi EU ani NATO, řekl Rjabkov

Rusko je připraveno v právně závazném dokumentu potvrdit, že nemá v úmyslu zaútočit na žádnou členskou zemi Evropské unie ani Severoatlantické aliance. Podle ruské státní agentury RIA to dnes uvedl náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Mnozí západní představitelé, včetně řady evropských vlád i šéfa NATO, v poslední době upozorňují na rostoucí militarizaci Ruska a varují, že se Evropa musí připravit na možnost přímého střetu s Moskvou.

Japonsko chystá restart největší jaderné elektrárny na světě

Japonsko udělalo další velký krok k restartu největší jaderné elektrárny na světě. Regionální parlament v prefektuře Niigata podpořil guvernéra Hideyo Hanazumi, který restart dlouhodobě hájí. Elektrárna Kashiwazaki Kariwa má po patnácti letech od havárie ve Fukušimě znovu vyrábět elektřinu už v roce 2026.

Jihokorejský prezident chce hrazenou léčbu plešatosti ze zdravotního pojištění

Jihokorejský prezident I Če-mjong nařídil své vládě, aby zvážila rozšíření veřejného zdravotního pojištění o léčbu vypadávání vlasů, s argumentem, že plešatost se pro mladé lidi stala spíše "otázkou přežití" než kosmetickým problémem. Informoval o tom zpravodajský server The Guardian.

Trump jmenoval zvláštního vyslance pro Grónsko, bude jím guvernér Louisiany

Americký prezident Donald Trump jmenoval zvláštního vyslance pro Grónsko, jímž bude guvernér Louisiany Jeff Landry. Trump to v neděli večer uvedl na své síti Truth Social. Landry na sociálních sítích uvedl, že jeho cílem v nové funkci bude připojení Grónska k Americe. Trump dal letos opakovaně najevo, že by Spojené státy měly ostrov, který je poloautonomním územím Dánska, získat. Dánsko v reakci upozornilo, že celý svět by měl respektovat celistvost tohoto království.

Při výbuchu nálože v Moskvě zahynul ruský generál

Při výbuchu nálože nastražené v autě dnes v Moskvě zahynul ruský generál Fanil Sarvarov, který byl náčelníkem generálního štábu oddělení operačního výcviku ruských ozbrojených sil.

Ukrajinské drony zasáhly dvě ruská plavidla a poškodily přístav

Ukrajinský dronový útok v noci na dnešek poškodil dvě plavidla a dvě kotviště v přístavu v ruském Krasnodarském kraji. Uvedl to tamní krizový štáb, podle kterého v přístavu vypuklo několik požárů, které se snaží zlikvidovat hasiči. Ruské ministerstvo obrany mezitím oznámilo, že protivzdušná obrana v noci zachytila a zničila 41 ukrajinských bezpilotních strojů. Ukrajinské letectvo dosud bilanci nočních ruských útoků nezveřejnilo, informovalo ale o dronech mimo jiné v Oděské, Žytomyrské, Kyjevské či Doněcké oblasti.

KOMENTÁŘ: Santa Claus rally na obzoru. Proč trhy o Vánocích často rostou?

V rytmu vánočního rozjímání by možná člověk na akciových trzích s koncem roku očekával klid a pohodu. Jenže tomu bývá přesně naopak. Historicky trhy mezi svátky rostou, pro což se vžil termín Santa Claus rally. Co za tímto fenoménem stojí?

Sean Ono Lennon se stará o odkaz Johna Lennona a Yoko Ono

Sean Ono Lennon, syn Johna Lennona a Yoko Ono, dnes vedle vlastní hudby pečuje i o rodinný odkaz. S tím, jak jeho matka kvůli věku zpomalila a stáhla se do ústraní, cítí tlak, aby mladší generace nezapomněla na The Beatles ani jeho rodiče.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama