-3.2 C
Czech
Úterý 13. ledna 2026
Válka na UkrajiněMezinárodní agentura pro atomovou energii varuje před jadernou katastrofou u Záporožské elektrárny

Mezinárodní agentura pro atomovou energii varuje před jadernou katastrofou u Záporožské elektrárny

Veškerá vojenská aktivita u ukrajinské Záporožské elektrárny by podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii měla být okamžitě ukončená. Hrozí totiž „velmi reálné riziko vzniku jaderné katastrofy“. Elektrárnu využívá ruská armáda pro ostřelování okolních ukrajinských vesnic a některé její části jsou v současnosti zničené. Reaktory však nadále zůstávají neponičené. Informoval o tom server BBC a The Guardian.

Šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii fungující pod Organizací spojených národů (OSN) Rafael Mariano Grossi varuje před „velmi reálným rizikem vzniku jaderné katastrofy“ u Záporožské elektrárny. Jedná se o největší jadernou elektrárnu v Evropě, kterou od března kontroluje ruská armáda. Ta z místa ostřeluje okolní vesnice, i když elektrárnu nadále obsluhují ukrajinští zaměstnanci. V sobotu o tom informoval server BBC.

Reaktory elektrárny jsou neporušené, některé části elektrárny jsou však podle dostupných reportů „vážně poškozené“. Kyjev pak obviňuje Moskvu z „taktiky teroru“, jelikož podle něj z elektrárny míří také na civilisty. Ruská armáda zase na druhou stranu tu ukrajinskou viní z ostřelování elektrárny. Ve svém sobotním projevu obvinil rovněž ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Moskvu z terorismu. „Ruští teroristé se stali prvními na světě, kteří elektrárnu využili… k teroru,“ okomentoval situaci.

Mezinárodní agentura pro atomovou energii proto naléhá, aby jí byl povolen vstup do elektrárny, kde by mohla poskytnout technickou pomoc. Dále je dle ní potřeba umožnit tamním zaměstnancům, aby mohli svou práci vykonávat „bez výhrůžek a donucení“. Páteční střet ruské a ukrajinské armády u elektrárny pak Rafael Mariano Grossi popsal jako „riziko vzniku jaderné katastrofy, která by mohla ohrozit veřejné zdraví i životní prostředí v Ukrajině i jiných zemích“.

Podle civilistů přesouvá ruská armáda do Záporožské elektrárny vojenské vybavení

Nezávislé a nezaujaté ověření stavu Záporožské elektrárny Mezinárodní agenturou pro atomovou energii však odmítá ukrajinský ministr energetiky German Galushchenko. Podle serveru Politico by se tak dle něj nemělo stát do té doby, než bude elektrárna opět pod kontrolou ukrajinské armády. I když na místě zatím k žádnému radiologickému úniku nedošlo, stoupá nadále riziko jeho vzniku. Tamní zaměstnanci totiž museli uzavřít jednu „pohonnou jednotku“ elektrárny.

Ke zvýšenému riziku u Záporožské elektrárny se vyjádřil také zástupce Evropské unie pro zahraniční politiku Josep Borell. „Jedná se o vážné a nezodpovědné porušení jaderných bezpečnostních pravidel a další příklad ruské ignorace mezinárodních norem,“ vyjádřil se k situaci. Za Evropskou unii rovněž ruské vojenské aktivity opětovně odsoudil. Civilisté z vesnice Nikopol nacházející se na druhé straně břehu naproti elektrárně pak popsali, že ruská armáda do areálu přesouvá vojenské vybavení.

Reklama

Doporučujeme

Exprezidentovi Jižní Koreje Jun Sok-jolovi hrozí trest smrti

Jihokorejští státní zástupci formálně požádali soud o uložení trestu smrti bývalému prezidentovi Jun Sok-jolovi. Ten stojí před soudem v Soulu a obžaloba jej viní z vedení povstání. Toho se měl dopustit, když se pokusil vyhlásit stanné právo.

Mattel představil první panenku Barbie, která přibližuje život s autismem

Do řady Fashionistas vstupuje novinka, která odráží rozmanitost dětských světů. Panenka s fidget spinnerem, sluchátky a komunikačním tabletem vznikla ve spolupráci s autistickou komunitou a má pomoci dětem připomenout, že být jiný je naprosto v pořádku.

Stovky traktorů blokovaly ulice Paříže při dalším zemědělském protestu

Okolo 350 traktorů dnes přijelo do ulic Paříže, kde francouzští zemědělci protestuj í proti dohodě Evropské unie s jihoamerickými zeměmi spolku Mercosur, která podle nich ohrozí jejich příjmy a potenciálně i dodávky potravin pro obyvatele. Farmáři v ranní špičce blokovali ulice metropole a požadovali okamžité kroky vlády ke zlepšení situace, informovala agentura AFP. Mluvčí vlády ve francouzské televizi uvedla, že kabinet brzy představí nová opatření na pomoc zemědělcům.

Americký Senát rozjíždí jednání o regulaci kryptoměn

Ve Washingtonu se znovu rozbíhá snaha nastavit jasná pravidla pro trh s kryptoměnami. Senátní bankovní výbor má v polovině ledna projednávat návrh legislativy, která má vymezit, jak se budou v USA digitální aktiva regulovat a kdo za co ponese dohled.

Ve Venezuele od čtvrtka propustili 73 politických vězňů, uvedla tamní opozice

Ve Venezuele bylo k pondělnímu večeru propuštěno 73 politických vězňů, informovala dnes tamní opozice na sociální síti X, kde zveřejnila jejich seznam. Čech Jan Darmovzal, který je ve Venezuele vězněn od předloňského září, na něm není. Aktuální informace o tomto českém občanovi ČTK zjišťuje. Venezuelská autoritářská vláda pod americkým tlakem minulý čtvrtek slíbila propustit "značný počet" politických vězňů a v pondělí uvedla, že propuštěno bylo 116 lidí vězněných za porušování ústavního pořádku; tento počet ale zatím opozice nepotvrdila.

Čtyři mrtví a šest raněných při ruském útoku na Charkov, uvedly úřady

Nejméně čtyři lidé přišli o život a šest utrpělo zranění při ruském nočním útoku na předměstí Charkova, uvedl šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Dříve informoval o dvou mrtvých a pěti raněných v druhém největším ukrajinském městě, ležícím na východě země. Ukrajina naopak zaútočila na přístavní město Taganrog u Azovského moře, tvrdí ruské úřady.

Íránci se po dnech protestů mohou znovu telefonicky spojit se zahraničím

Íránci se podle agentury AP po dnech protestů mohou znovu telefonicky spojit se zahraničím, nadále ale nefungují internet ani textové zprávy. Na pokračující výpadky internetu upozornila své občany také americká diplomacie, podle níž by, pokud to bude bezpečné, měli Američané zvážit odchod z Íránu přes pozemní hranice s Tureckem a s Arménií.

Grónsko a Dánsko slibují posílení bezpečnosti Arktidy

Severoatlantická aliance (NATO) a Grónsko chtějí posílit obranu dánského autonomního území v naději, že odradí amerického prezidenta Donalda Trumpa od pokusů o jeho převzetí. Šéf Bílého domu trvá na tom, že Grónsko musí být pod kontrolou USA, protože je klíčové pro národní bezpečnost.

Trump vzkázal Nejvyššímu soudu: Zrušte cla a nastane chaos

Pokud Nejvyšší soud neuzná platnost cel na základě zákona International Emergency Economic Powers Act (IEEPA), nastane chaos a ekonomická nejistota. To na své sociální síti Truth Social prohlásil americký prezident Donald Trump. Varoval, že vrátit vybrané peníze by bylo nemožné.

Grónsko odmítá americké převzetí za jakýchkoli okolností

Vláda v Nuuku odmítla, že by Spojené státy mohly převzít kontrolu nad Grónskem. Ostrov, který má širokou autonomii v rámci Dánska, zdůraznil, že patří do západních obranných struktur a bezpečnost chce řešit v rámci NATO.

Rekordní oteplení oceánů zvyšuje tlak na klima i ekosystémy

Oceány v roce 2025 pohltily více tepla než kdykoli dřív. Tento rekord nevěstí nic dobrého a vědci varují před zesílením extrémního počasí i rostoucím ohrožením podmořského života.

Výbuch plynové lahve v Islámábádu zabil novomanžele a další lidi

Novomanželé v pákistánském Islámábádu zemřeli po výbuchu plynové lahve v domě, kde po svatební oslavě přespávali. Neštěstí si vyžádalo i další oběti z řad rodiny a hostů, několik lidí utrpělo zranění.

V Kanadě zmizelo jezero Lake Rouge. Vědci zkoumají proč

V květnu 2025 se v odlehlé části severního Québecu beze stopy vytratilo jezero o rozloze tří čtverečních kilometrů. Místní obyvatele to šokovalo, odborníci dodnes hledají vysvětlení a případ znovu otevírá otázku, jak moc krajina pod tlakem lidské činnosti ztrácí stabilitu.

Zlaté glóby 2026 ovládli Timothée Chalamet a režisér Paul Thomas Anderson

Timothée Chalamet konečně prolomil smůlu, Paul Thomas Anderson si odnesl svou první sošku za režii a Jessie Buckley zaujala emocionálním projevem. Zlaté glóby letos nebyly jen o lesku a šatech, ale i o silných momentech a nečekaných výsledcích.

Milos Raonic ukončil kariéru

Bývalá světová trojka a finalista Wimbledonu Milos Raonic oznámil, že končí s profesionálním tenisem. Pětatřicetiletý Kanaďan se loučí po letech, kdy patřil k nejvýraznějším hráčům své generace.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama