-0 C
Czech
Neděle 8. února 2026
EkonomikaDošlo i na luxusní značky. Své obchody v Rusku zavírá Hermès, Chanel...

Došlo i na luxusní značky. Své obchody v Rusku zavírá Hermès, Chanel nebo Louis Vuitton

Přední světové luxusní značky v pátek uvedly, že plánují dočasně uzavřít své obchody v Rusku. Společnost Hermès, která vyrábí kabelky s názvem Birkin, a Richemont, jíž patří Cartier, byly prvními firmami, které se k tomuto kroku odhodlaly. Následovaly je společnosti LVMH, Kering a Chanel. V pátek o tom informovaly agentura Reuters a stanice BBC.

Podnikání v Rusku se po ruské invazi na Ukrajinu, která přiměla Spojené státy, Británii a Evropskou unii k zavedení rozsáhlých sankcí, výrazně komplikuje.

„Vzhledem k našim rostoucím obavám ze současné situace, rostoucí nejistotě a složitosti fungování se Chanel rozhodl dočasně pozastavit své podnikání v Rusku,“ uvedl francouzský módní dům v příspěvku na profesní sociální síti LinkedIn.

Koncern LVMH se sídlem v Paříži, který mimo jiné vlastní značky jako Louis Vuitton, Christian Dior, Givenchy, Kenzo, TAG Heuer a Bulgari, od neděle v Rusku uzavře svých 124 butiků. Společnost však bude nadále vyplácet mzdy svým zaměstnancům v zemi, kterých má zhruba 3500, řekl mluvčí společnosti agentuře Reuters.

Francouzská nadnárodní společnost Kering, pod níž spadají luxusní brandy jako Gucci, Yves Saint Laurent, Bottega Veneta nebo Boucheron, má v Ruské federaci dva obchody a 180 zaměstnanců. Své prodejny dočasně uzavře kvůli „rostoucím obavám ohledně současné situace v Evropě“, informoval server Vogue Business.

Švýcarská společnost Richemont, která vlastní značky jako Dunhill, Jaeger-LeCoultre, Montblanc, Piaget a Van Cleef & Arpels, má kolem desítky obchodů, které přímo provozuje, přičemž nejvíce jich je v Moskvě. V prohlášení firma uvedla, že 3. března pozastavila komerční aktivity v Rusku poté, co 24. února ukončila činnost na Ukrajině.

https://twitter.com/TheFashionLaw/status/1500123813597560844?s=20&t=7JYeVpYxtWSbS9iyTZuE-g

Francouzský módní dům Hermès v pátek sdílel prohlášení na síti LinkedIn, v němž oznámil, že uzavře své obchody v Rusku a pozastaví veškeré komerční aktivity v zemi.

Rusko pro většinu luxusních značek klíčový trh nepředstavuje

Podíl prodejů luxusních značek generovaný ruskými státními příslušníky je malý ve srovnání s hlavní hnací silou růstu odvětví, Čínou a Spojenými státy, tvrdí podle Reuters analytici.

Analytik Luca Solca z Bernstein Research uvedl, že luxusní móda v Rusku tvoří zhruba 2 procenta celosvětových tržeb většiny společností. Dle jeho slov je možné, že se značky pokoušejí vytěžit co nejvíce z výdajů Rusů dřív, než sektor postihnou sankce, informoval server BBC. „Dochází k obrovské devalvaci rublu. Jedním ze způsobů, jak se ho snaží zmírnit, by mohl být nákup drahých šperků,“ poznamenal.

Investiční banka Jefferies dle Reuters odhaduje, že Rusové odpovídají za roční tržby za luxusní zboží ve výši 9 miliard dolarů, což představuje zhruba 6 procent čínských výdajů a 14 procent amerických výdajů na luxusní zboží.

Reklama

Doporučujeme

Mýty o obnovitelné energii neplatí

Obnovitelné zdroje už dávno nejsou okrajová záležitost. Přesto kolem nich koluje spousta polopravd. Lidé často slyší, že jsou drahé, nespolehlivé nebo škodí přírodě. Realita roku 2025 a 2026 vypadá jinak.

Japonsko se chystá k volbám, pravicová premiérka v nich chce posílit koalici

V Japonsku v neděli začínají předčasné volby do dolní komory parlamentu, Sněmovny reprezentantů. Vyhlásila je konzervativní premiérka Sanae Takaičiová, která chce využít své nebývalé popularity mezi mladými voliči k dosažení mnohem výraznější parlamentní většiny pro vládní koalici v čele s její Liberálnědemokratickou stranu (LDP). To by jí mohlo dát rozhodující mandát k uskutečnění plánů na oživení upadající ekonomiky nebo na posilování obrany, které by mohlo vést k dalšímu zesílení napětí ve vztazích Tokia s Čínou. Vzhledem k časovému posunu se volební místnosti otevřou dnes ve 23:00 SEČ.

USA chtějí, aby válka mezi Ruskem a Ukrajinou skončila do června

Spojené státy chtějí, aby Ukrajina a Rusko ukončily válku do června, řekl podle agentur AP a AFP ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa podle něj pravděpodobně vyvine na obě strany v této souvislosti tlak. Američané také podle něj navrhli, aby se vyjednávací týmy Ukrajiny a Ruska setkaly příště v USA, pravděpodobně v Miami.

Sybiha odmítl ukrajinskou účast v postřelení zástupce šéfa ruské GRU

Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha popřel, že by Ukrajina stála za postřelením zástupce šéfa ruské vojenské rozvědky GRU Vladimira Alexejeva. Informovala o tom agentura Reuters. Ze zodpovědnosti za pokus o atentát na vysoce postaveného vojenského ruského činitele Ukrajinu v pátek obvinil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov, jenž bez důkazů tvrdil, že se Kyjev snaží narušit mírová jednání.

První zasedání Trumpovy Rady míru je plánováno ještě v tomto měsíci

Bílý dům plánuje první setkání lídrů takzvané Rady míru, kterou založil americký prezident Donald Trump, na 19. února ve Washingtonu. Informoval o tom v pátek server Axios s odvoláním na amerického činitele a diplomaty ze čtyř zemí, kteří jsou členy rady. Setkání se má zabývat situací v palestinském Pásmu Gazy, kde od loňského října platí křehké příměří mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás na základě Trumpova mírového plánu.

Rusko podniklo další rozsáhlý útok na ukrajinskou energetiku

Rusko v noci na dnešek podniklo další rozsáhlý úder na ukrajinská energetická zařízení, útok pokračuje, uvedl ráno na telegramu ukrajinský ministr energetiky Denys Šmyhal. Energetici jsou podle něj připraveni zahájit opravy, jakmile to bezpečnostní situace dovolí. Celkový rozsah útoku zatím není znám, ukrajinské letectvo v noci a ráno varovalo před hrozbou ruských střel i dronů.

Česká výprava zaujala, Vanity Fair ji dal do své top pětky

Móda si na zahájení zimní olympiády Milano Cortina na chvíli ukradla pozornost sportu. Vanity Fair vybral pět reprezentací, které při nástupu výprav na stadionu San Siro zaujaly nejvíc tím, co měly na sobě.

Kuba kvůli nedostatku paliva omezuje úřady, dopravu i výuku

Kuba kvůli nedostatku paliva sáhla k tvrdému úspornému režimu, který zasáhne úřady, dopravu, školy i turistický sektor. Vláda plánuje omezit provoz veřejné správy na čtyři dny v týdnu a současně zredukovat spoje veřejné dopravy, aby snížila spotřebu energie a pohonných hmot.

Polsko znovu uzavřelo část vzdušného prostoru kvůli ruským útokům na Ukrajinu

Vzdušný prostor na jihovýchodě Polska byl v sobotu dočasně uzavřen v souvislosti s nasazením polského vojenského letectva po nočních ruských úderech na Ukrajinu. Opatření se týkalo oblasti kolem letišť Lublin a Řešov, která na určitou dobu přerušila civilní provoz.

Zemřela Jana Brejchová, jedna z největších hvězd českého filmu

Patřila k nejvýraznějším tvářím českého filmu a vysloužila si přezdívku česká Bardotka. Jana Brejchová zemřela po dlouhé nemoci ve věku 86 let. Za sebou zanechala desítky výrazných rolí, které formovaly několik filmových generací.

Počet červených veverek v Anglii zůstává kriticky nízký

Červené veverky dříve obývaly většinu Británie. Jejich počet se odhaduje na 3,4 milionu. Dnes jich je podle odhadů zhruba 287 000 v celé Velké Británii a v Anglii jen asi 38 900. Většina přežívá ve Skotsku a na izolovaných místech jako je ostrov Wight.

Blair Waldorf se vrací. Kultovní hrdinka Gossip Girl dostane vlastní příběh

Ikona Upper East Side znovu vstupuje na scénu. Blair Waldorf se po letech vrací v novém románu, který naváže na svět Gossip Girl a ukáže ji v úplně jiné životní fázi. Fanoušky čeká návrat známé energie, ambicí i společenských her, tentokrát ale s dospělejší perspektivou.

Můj přítel, bojovník a vítěz. Trump podpořil Viktora Orbána v parlamentních volbách

Americký prezident Donald Trump veřejně podpořil maďarského premiéra Viktora Orbána v době, kdy se Maďarsko připravuje na klíčové parlamentní volby, které se uskuteční 12. dubna. Orbán v nich čelí dosud nejsilnější politické výzvě a podle průzkumů mu hrozí ztráta moci, kterou drží nepřetržitě od roku 2010.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama