10 C
Czech
Neděle 2. listopadu 2025
ZprávyNěmecký parlament bude hlasovat o zavedení povinného očkování

Německý parlament bude hlasovat o zavedení povinného očkování

Německo, podobně jako některé další státy, čelí nejhorší vlně, jakou během pandemie zažilo. Dosluhující kancléřka společně se svým nástupcem Olafem Scholzem dnes uvedla, že německý parlament bude hlasovat o povinném očkování. Země také zavádí další omezení pro neočkované. Informuje o tom BBC a agentura Reuters.

Angela Merkel dnes společně se svým nástupcem Olafem Scholzem, který úřad formálně převezme příští týden, oznámila nová opatření. Dle Scholze je Německo ve velmi obtížné situaci a pro zastavení nové vlny je zásadní dostat neočkované lidi k očkování. O jeho povinnosti dle nich bude hlasovat parlament.

Merkel naznačila, že pokud bude povinné očkování schváleno, mohlo by být zavedeno do února příštího roku. Ona sama však byla odpůrkyní a tvrdila, že je povinností vlády občany přesvědčit. Dnes ale uvedla, že kdyby byla poslankyní, hlasovala by pro, uvádí Jenny Hill pro BBC.

https://twitter.com/Reuters/status/1466410667854995464?s=20

Tisková konference přinesla také větší restrikce pro neočkované. Většina odborníků se totiž dle BBC shoduje, že částečně je situace způsobena miliony Němců, kteří dosud nebyli očkováni. Těch je více než 30 %.

Neočkovaní lidé nově nebudou moci do mnoha podniků, ale i obchodů. Dovolen mají pouze vstup do míst jako jsou obchody s potravinami a lékárny. Zakázáno budou mít setkávat se s více než dvěma lidmi z jiné domácnosti.

V restauracích a ostatních obchodech bude platit takzvané pravidlo 2G – prodělání nemoci v rámci posledních šesti měsíců (forgenesen) nebo očkování (orgeimpft).

Mezi další oznámené změny patří uzavření klubů v oblastech, kde bylo zaznamenáno 350 případů onemocnění na 100 tisíc obyvatel v posledních sedmi dnech. Ohňostroje na Nový rok budou zakázány v celé zemi.

Počet se stabilizoval na vysoké úrovni

Opatření jsou dle kancléřky „aktem národní solidarity“ s cílem „snížit míru infekce a snížit tlak na zdravotní systém.“

Německo ve čtvrtek zaznamenalo 73 tisíc nových případů onemocnění covid-19 a 388 úmrtí. Merkel uvedla, že se počet stabilizoval, ale na příliš vysoké úrovni.

Varianta omikron hýbe světem a opatření zavádí i další země. Británie nově požaduje, aby kdokoliv, kdo vstupuje do země, a to včetně očkovaných, po příletu do 48 hodin absolvoval PCR test a do výsledku se izoloval. Švýcarsko pak zavedlo list zemí, kde se varianta vyskytuje, ze kterých se musí přijíždějící pasažéři mimo jiné na deset dní izolovat v karanténě.

Reklama

Doporučujeme

Janov mění trenéra. Vieira po špatných výsledcích končí

Fotbalový Janov se po sérii špatných výsledků rozloučil s trenérem Patrickem Vieirou. Klub o tom informoval na svém webu. Poslední celek Serie A dočasně povedou Domenico Criscito a Roberto Murgita. Podle italského tisku Vieira rezignoval po vzájemné dohodě s vedením.

Trojnásobný vrah Stephen Bryant z Jižní Karolíny si vybral jako způsob popravy zastřelení

Stephen Bryant (44) z Jižní Karolíny odsouzený k smrti za brutální vraždu se rozhodl zemřít zastřelením. Bude popraven 14. listopadu a stane se třetím člověkem v tomto roce, na němž vykoná rozsudek popravčí četa

Desítky tisíc lidí přišly rok po tragédii v Novém Sadu uctít památku obětí

Desítky tisíc lidí z celého Srbska dnes přišly v Novém Sadu manifestovat a uctít památku 16 obětí, které přesně před rokem zahynuly při zřícení střechy místního nádraží. Tragédie spustila protestní hnutí, jež od té doby touto balkánskou zemí otřásá. Nová vláda premiéra Djura Macuta vyhlásila dnešní sobotu dnem smutku. Informuje o tom agentura APA.

Pfizer jde do právní bitvy o Metseru

Americká farmaceutická společnost Pfizer podala žalobu na Novo Nordisk a biotechnologickou firmu Metsera. Důvodem je údajné porušení dohodnutých podmínek fúze poté, co Metsera přijala konkurenční nabídku od dánského výrobce.

Venezuela hledá pomoc u Ruska a Číny po nátlaku ze strany Washingtonu

Venezuela se v čase, kdy se v Karibiku shromažďují americké vojenské síly, obrací o pomoc na Rusko, Čínu a Írán. Venezuelský prezident Nicolás Maduro v dopise požádal Rusko o rakety, radary a modernizovaná letadla. S odkazem na interní dokumenty americké vlády o tom píše deník The Washington Post (WP).

Kanadský premiér Carney se omluvil Trumpovi za reklamu kritizující cla

Kanadský premiér Mark Carney se omluvil americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi za reklamu kanadské provincie Ontario, která kritizuje zavádění cel. Carney to dnes podle agentury Reuters řekl s tím, že se Trumpovi neveřejně omluvil na středeční večeři pořádané jihokorejským prezidentem. Carney a další politici se v Jižní Koreji zúčastnili jednání Asijsko-pacifického hospodářského společenství (APEC).

Rusko hlásí sestřelení 98 ukrajinských dronů

Ruská protivzdušná obrana v noci na dnešek sestřelila 98 ukrajinských dronů. Uvedlo to ruské ministerstvo obrany, podle kterého šest bezpilotních letounů mířilo na Moskvu. Podle ukrajinské vojenské rozvědky stojí Ukrajina za pátečními výbuchy a přerušením provozu ruského ropovodu v Moskevské oblasti.

Prezidentka Tanzanie získala přes 97 procent hlasů, zemi zachvátily protesty

Prezidentka Tanzanie Samia Suluhu Hassan obhájila svůj mandát v atmosféře napětí a násilí. Volební komise oznámila, že získala přes 97 procent hlasů. Opozice výsledek odmítá jako zmanipulovaný a zemí otřásají protesty, při nichž umírají stovky lidí.

Nečas podepsal v Coloradu na osm let, bude nejlépe placeným Čechem v NHL

Martin Nečas ukončil spekulace. Podepsal osmiletou smlouvu s Colorado Avalanche v hodnotě 92 milionů dolarů. Vydělá si v průměru 11,5 milionu dolarů za sezónu a od sezóny 2026/2027 předstihne Davida Pastrňáka jako nejlépe placeného českého hráče v NHL.

Klimatická krize zabíjí: Každou minutu kvůli ní umírá jeden člověk

Rostoucí teploty si vybírají děsivou daň. Podle nové mezinárodní zprávy zemře v důsledku extrémního horka každou minutu jeden člověk. Klimatická krize tak není hrozbou budoucnosti. Děje se právě teď, každý den, každou minutu, přičemž svět podle vědců selhává v reakci na tuto hrozbu.

Úřad OSN vyzval USA k ukončení útoků na lodě v Karibiku, jež mají za pašerácké

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk vyzval Spojené státy, aby ukončily letecké útoky na lodě v Karibiku a Tichomoří, které Washington označuje za plavidla pašující drogy. Informovala o tom dnes agentura AP. Türk podle ní označil tyto útoky, při nichž americká armáda zabila už šest desítek lidí, za nepřijatelné a vyzval k jejich rychlému a nezávislému vyšetření.

Není to otázka umělé inteligence, ale firemní kultury, vyjádřil se k propuštění šéf Amazonu

Americká společnost Amazon propouští ve velkém. Tento týden zruší celkem 14 tisíc pracovních míst, což vzbuzuje obavy z dopadů umělé inteligence (AI) na pracovní trh. Generální ředitel největšího internetového obchodu Andy Jassy však ubezpečil, že za nynějším propouštěním nestojí automatizace, ale firemní kultura.

Rusko proti Ukrajině útočí střelami, kvůli nimž USA opustily smlouvu o raketách

Rusko v posledních měsících k útokům proti Ukrajině používá střelu Novator 9M729, jejíž tajný vývoj přiměl amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby Spojené státy v roce 2019 oficiálně opustily americko-sovětskou dohodu o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), která výrazně omezovala jaderné arzenály obou zemí. Řekl to ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha, píše agentura Reuters. Podotýká, že jde o první potvrzení toho, že Rusko nasadilo tuto střelu v boji.

V Tanzanii během protestů proti výsledkům voleb mělo přijít o život až 700 lidí

Úřad Vysokého komisaře OSN pro lidská práva dnes oznámil, že bezpečnostní síly Tanzanie zabily nejméně deset lidí při protestech, které začaly po středečních volbách. Mluvčí Úřadu se odvolával na zprávu z důvěryhodného zdroje. Místní opozice uvedla, že o život přišlo až 700 lidí, informuje agentura AFP.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama