SportRadoslav Kováč převzal fotbalisty Plzně

Radoslav Kováč převzal fotbalisty Plzně

Viktoria Plzeň našla náhradu za odvolaného Martina Hyského. Novým hlavním trenérem se stal Radoslav Kováč, který podepsal smlouvu do konce sezony. Součástí dohody je také opce na další dva roky.

Šestačtyřicetiletý kouč přichází do ambiciózního klubu v nelehké chvíli. Plzeň nezvládla začátek ligové sezony a výrazně si zkomplikovala postup v Evropské lize. Kováč proto dostane jen minimum času na seznamování s mužstvem.

Kováče čeká těžká premiéra

Viktoria oznámila nového trenéra pouhé dva dny po Hyského odvolání. Vedení ukončilo spolupráci s dosavadním koučem po porážce 0:3 na hřišti Crvené zvezdy Bělehrad. Západočeši navíc vyhráli jen jeden z úvodních čtyř ligových zápasů.

Kováč povede první trénink už krátce po svém představení. Soutěžní premiéru absolvuje ve čtvrteční domácí odvetě proti Crvené zvezdě. Jeho svěřenci se pokusí smazat tříbrankovou ztrátu a udržet naději na postup do Evropské ligy.

„Jednání probíhala od pátku velmi intenzivně a jsem rád, že jsme rychle našli společnou řeč,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Viktorie Adolf Šádek. Klub podle něj potřeboval jednat rychle, protože vedle pohárové odvety pokračuje také náročný ligový program.

Plzeň před sezonou otevřeně mluvila o útoku na titul, úvod ročníku však očekáváním neodpovídá. V pěti soutěžních utkáních inkasovala čtrnáct branek. Vedení proto jako první v české nejvyšší soutěži sáhlo ke změně hlavního trenéra.

„Od trenéra si slibujeme, že dokáže do týmu ihned vlít novou energii a vrátit jej na vítěznou vlnu,“ doplnil Šádek. Kováče tak čeká dosavadní vrchol jeho trenérské kariéry a zároveň okamžitý tlak na výsledky.

Nový trenér zná většinu hráčů

Kováč byl bez angažmá od konce svého působení ve Slovanu Liberec. Severočeské mužstvo vedl od roku 2024 a v poslední sezoně s ním obsadil šesté místo. V minulosti pracoval také v Pardubicích, Táborsku a Opavě. Zkušenosti získal rovněž jako asistent ve Spartě.

„Nabídka Viktorky mě ihned oslovila. Stát na její lavičce je pro mě obrovský závazek a zároveň čest,“ prohlásil nový plzeňský kouč. Zdůraznil také svou touhu uspět a potvrdil, že se s realizačním týmem okamžitě pustí do práce.

Výhodou pro rychlý start může být jeho znalost plzeňského mužstva. „Drtivou většinu hráčů dobře znám. Jsem přesvědčený, že v sobě mají obrovskou kvalitu a potenciál, který je potřeba od prvního setkání odemknout,“ řekl Kováč.

Do Plzně si přivedl asistenta Davida Mikulu a kondičního trenéra Michala Hampla. V realizačním týmu pokračují také Marek Bakoš, Matúš Kozáčik, Martin Kastner a členové analytického úseku. Péči o brankáře navíc posílí Petr Bolek z klubové akademie.

Kováč před odvetou požádal o podporu také fanoušky. „Musíme se rychle nadechnout a směrem ke čtvrtku být perfektně připraveni. Přijďte a společně se to pokusíme otočit, ve fotbale je to jednoznačně možné,“ vzkázal příznivcům Viktorie.

Doporučujeme

Zdravotní stav norského krále se během hospitalizace zhoršuje, informoval královský palác

Zdravotní stav norského krále Haralda V. se během víkendu zhoršil. Devětaosmdesátiletý panovník zůstává v nemocnici, kde lékaři kromě problémů souvisejících s chudokrevností léčí také bakteriální infekci v krvi. Podle královského paláce je jeho stav stabilní a na léčbu antibiotiky reaguje.

Muž nechal sedmiletého syna v půlce výstupu na horu Fudži. Vrátil se pro něj za pět hodin

Muž nechal svého sedmiletého syna samotného na hoře Fudži, zatímco sám pokračoval ve výstupu se starším synem. Chlapec podle policie zůstal několik hodin bez dozoru ve výšce kolem 2500 metrů nad mořem. Otec si od policistů vysloužil jen napomenutí.

Macron slíbil Zelenskému střely do protivzdušných systémů

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes slíbil hlavě ukrajinského státu Volodymyru Zelenskému dodávky střel do systémů protivzdušné obrany. Oznámil to na síti X. Zelenskyj uvedl, že během telefonátu mu Macron řekl, že Francie pomůže Ukrajině také v jednáních s dalšími zeměmi, které mají nedostatkové střely do protivzdušných kompletů Patriot. Ukrajina, která od února 2022 vzdoruje ruské invazi, se v poslední době jen s obtížemi brání útokům balistickými raketami. Důvodem je podle dostupných informací nedostatek munice do patriotů.

Průmysl táhne eurozónu vzhůru, podnikatelská aktivita je nejsilnější za devět měsíců

Podnikatelská aktivita v eurozóně v srpnu rostla nejrychlejším tempem za devět měsíců. Oživení táhl především průmysl, který zaznamenal nejlepší výsledek za více než čtyři roky. Firmám zároveň přibývají nové zakázky a po několika měsících začaly znovu nabírat zaměstnance.

Z Bulharska odletěly tankovací letouny USA, jejichž rozmístění kritizoval Írán

Leteckou základnu Bezmer na jihovýchodě Bulharska opustila dvojice amerických vojenských tankovacích letounů, jejichž tamní rozmístění kritizoval Írán. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Deník Financial Times (FT) tento týden napsal, že i kvůli těmto tankovacím strojům zvažovali íránští představitelé údery na cíle v Bulharsku.

Americký soud zrušil Trumpův zákaz imigračních víz pro občany 75 zemí

Federální soud v New Yorku zrušil politiku administrativy Donalda Trumpa, která pozastavila vydávání přistěhovaleckých víz občanům 75 zemí. Soudkyně rozhodla, že ministr zahraničí Marco Rubio překročil své pravomoci a plošné odmítání žádostí na základě státní příslušnosti odporuje americkému imigračnímu zákonu.

Při zemětřesení ve východním Japonsku bylo zraněno nejméně 23 lidí

Východní Japonsko, včetně oblasti Tokia, dnes ráno postihlo středně silné zemětřesení o síle 5,9 stupně. Podle úřadů bylo zraněno nejméně 23 lidí, uvedla agentura Kjódó.

Severovýchod Španělska zasáhly silné deště, sedm lidí utrpělo zranění

Severovýchod Španělska zasáhly silné deště, voda zaplavila ulice, uvěznila lidi v automobilech a sedm lidí kvůli počasí utrpělo zranění. Napsala to dnes agentura AFP s odvoláním na místní úřady. Podle nich lidem z aut uvězněných v povodňové vodě pomáhali hasiči.

Vatikán investuje 100 milionů eur do výstavby agrovoltaické elektrárny

Vatikán plánuje investovat zhruba 100 milionů eur (asi 2,4 miliardy Kč) do výstavby agrovoltaické elektrárny, která by již za dva roky mohla zásobovat tento nejmenší stát světa elektřinou. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na zdroje obeznámené se situací.

USA zavedly 50procentní clo na kanadský dovoz, Kanada přijde se stejnými cly

Spojené státy dnes ráno zavedly 50procentní clo na kanadský dovoz v hodnotě 20 miliard dolarů (413 miliard Kč). Kanada plánuje reagovat stejně vysokými cly. Kanadský premiér Markem Carney oznámil, že se rozhodl obchodní jednání s USA pozastavit. Informuje o tom agentura AP. Ani na poslední chvíli se nepodařilo dohodnout jiné řešení obchodního sporu.

Írán udělil řadě iráckých ropných tankerů povolení k plavbě Hormuzským průlivem

Írán udělil řadě iráckých ropných tankerů povolení k plavbě Hormuzským průlivem. Reagoval tak na opakované žádosti ze strany Bagdádu. Informovala o tom dnes íránská státní agentura IRNA.

Lední medvědi stále častěji loví ptáky kvůli úbytku mořského ledu

Lední medvědi v arktické Aljašce stále častěji vyrážejí na pobřežní ostrovy, kde napadají ptačí kolonie a ničí jejich hnízda. Úbytek mořského ledu je připravuje o tradiční lov tuleňů a část medvědů tak hledá potravu na souši. Pro některé arktické ptáky se tím vytváří nový a rostoucí tlak na rozmnožování.

Ukrajina zaútočila na logistické centrum ruského internetového obchodu Ozon

Logistické centrum ruského internetového obchodu Ozon v Samarské oblasti se v noci na dnešek stalo terčem ukrajinského dronového útoku, který způsobil požár ve skladu. Informovala o tom samotná společnost a média. Ruské úřady podle Reuters informují o nejméně šesti zabitých civilistech při ukrajinských útocích na Rusko a Moskvou okupovaný ukrajinský region.

Bitcoin vystřelil k 80 tisícům dolarů, za týden přidal přes 20 procent

Bitcoin má za sebou nejsilnější týden za více než dva roky. Největší kryptoměna se v pátek přiblížila hranici 80 tisíc dolarů a během týdne si připsala více než 20 procent. K růstu přispěl příliv peněz do bitcoinových ETF, uzavírání krátkých pozic i vývoj na americkém dluhopisovém trhu.

Brie Larson dokončila natáčení thrilleru Skeletons

Brie Larson si zahrála v dalším temném thrilleru. V australském státě Victoria skončilo natáčení psychologického thrilleru Skeletons, který režíroval J.T. Mollner a jehož producentem je J. J. Abrams. Příběh se zaměří na chlapce, jenž postupně zjišťuje, že jeho rodiče skrývají znepokojivé tajemství spojené s jeho matkou.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama