menu

18.6 C
Czech
Sobota 12. července 2025

Z NASA odejde asi 2150 vysoce postavených zaměstnanců

Z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) v rámci zeštíhlování vládních úřadů odejde kolem 2150 vysoce postavených zaměstnanců. Napsal to ve středu server Politico, podle něhož by to mohlo připravit NASA o desítky let zkušeností a znamenat problémy pro vesmírnou politiku Bílého domu, který chce, aby se Spojené státy vrátily na Měsíc. Ve středu americký prezident Donald Trump jmenoval prozatímním ředitelem NASA nynějšího ministra dopravy Seana Duffyho, sdělila agentura Reuters.

Rusko podniklo rekordní útok na Ukrajinu, v Polsku odstartovaly stíhačky

Rusko v noci vyslalo proti Ukrajině rekordní množství 728 dronů a také sedm střel s plochou dráhou letu Iskander-K a Ch-101 a šest hypersonických raket Kinžal. Protivzdušné obraně se podařilo zneškodnit 711 dronů a sedm střel s plochou dráhou letu, uvedlo ukrajinské letectvo. Média označují ruský útok za dosud největší od začátku války, kterou Moskva rozpoutala před více než třemi lety. Hlavním terčem byl podle ukrajinského letectva Luck na západě země, asi 80 kilometrů od hranic s Polskem, které vyslalo do vzduchu vlastní a spojenecké stíhačky. Ruská protivzdušná obrana zničila nad devíti regiony 86 ukrajinských dronů, včetně dvou, které směřovaly na Moskvu, tvrdí ruské ministerstvo obrany. O případných škodách se nezmínilo.

Pacific Northwest Trail – bude ráj medvědů grizzly nepřístupný pro turisty?

Trump a klaun? Je to urážka naší profese, rozzuřil se komik

Americký prezident Donald Trump je kontroverzní osobnost a kritici nejen ve Spojených státech ho často označují za klauna a jeho vládu za cirkus. To se ovšem nelíbí skutečným klaunům. Ohradil se proti tomu například Tim Cunningham, prezident představenstva organizace Clowns Without Borders (Klauni bez hranic).

Pacific Northwest Trail je divoký zázrak přírody, který vede turisty jedním z mála vnitrozemských mírných deštných pralesů v Americe. Kolem 1200 kilometrů se vine podél kanadských hranic, přes drsné hory a rozevřená údolí v Montaně, Idaho a Washingtonu, dokud nenarazí na Tichý oceán.

Je to jeden z nejznámějších amerických dálkových treků společně s Pacific Crest Trail a Appalachian Trail. V době pandemie covid-19 se ovšem národní parky v USA staly mnohem více navštěvované, a tak se nyní debatuje o osudu tohoto divokého ráje. Místní obyvatelé a ochránci přírody vedou diskuzi o budoucnosti lesa.

Hrstce místních obyvatel stezka poskytuje jejich jediný zdroj příjmů. Ochranáři ovšem tvrdí, že ohrožuje nejen místní domorodé tradice, ale hlavně ohrožený druh medvěda grizzly.

Vznik stezky Pacific Northwest Trail

Zbudování stezky Pacific Northwest Trail byl nápad Rona Stricklanda v roce 1980. Nicméně americká Správa lesa nazvala tuto stezku zbytečnou, drahou a příliš nebezpečnou. Došla k závěru, že představuje hrozbu jak pro medvědy, tak pro sobi Karibu (nyní v této lokalitě již vyhubené). Stricklanda to však neodradilo. Zpochybnil zjištění správy a po celá desetiletí loboval, aby se jeho mladistvý sen o pěší turistice stal realitou.

Ochrana medvědů grizzly

Ochranáři se však obávají, že stezku brzy objeví další hledači dobrodružství, protože pandemie tlačí lidi do otevřených venkovních prostor. Tvrdí, že zvláštní pozornost vytváří potenciální střet mezi turisty a grizzly. „Yaakské alpské louky jsou příliš malé na to, aby je lidé a medvědi mohli sdílet současně,“ říká spisovatel Rick Bass, který bojuje za ochranu údolí, které vychvaloval v několika svých knihách.

Grizzlyové téměř vyhynuli v údolí před 40 lety. V následujících letech se státním a federálním agenturám podařilo dosáhnout křehkého oživení, díky kterému se dnes medvědí populace z jednomístného čísla přiblížila 60 medvědům v širším regionu. Cílem je zvýšit celkovou populaci v údolí na 100 kusů.

Omezení propagace na sociálních sítích

Hlavní snaha nyní spočívá v tom, aby se omezila propagace stezky v médiích a na sociálních sítích. To totiž zvyšuje její popularitu a přivádí na území medvědů čím dál více návštěvníků. Další úsilí spočívá ve snaze přesměrovat stezku v údolí Yaak tak, aby vedla jižně podél řeky Kootenay. Tento návrh podporují i domorodí obyvatelé – lidé z kmene Idoho.

V současné době sporná část stezky prochází tradičními domorodými oblastmi náboženského a kulturního významu. Kongres tuto historii nezohlednil v letech, kdy schválil vyznačení stezky. „Když Kongres označuje věci na kmenovém území, kde existují smluvní náboženská a kulturní práva, je náš postoj, že by Kongres o tom měl mluvit s kmeny, protože by to vyřešilo mnoho z těchto problémů,“ říká Billy Barquin, právník kmene.

Pacific Northwest Trail Association, nezisková organizace pověřená údržbou a podporou aktuální trasy, nesouhlasí s tím, že by bylo nutné tuto část stezky přesunout. Podle ní se jedná o nejkrásnější část treku. Neočekávají velký nápor turistů, protože je poměrně krátké období, kdy se díky počasí dá na stezku bezpečně vyrazit. Zároveň poukazují na blízkost několika dalších treků v národním parku Glacier.

Pro dlouholeté turisty a obyvatele jako Randy Beacham je kontroverze a svár frustrující. „Před několika lety tři čtvrtiny lidí v Yaaku ani nevěděli, že tu vůbec existuje národní stezka,“ říká. „Přál bych si, aby byl možný kompromis.“ Hlavní otázkou zůstává: Jsme ochotni se něčeho vzdát, abychom něco jiného zachránili?

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Svaneti, kulturní trezor Gruzie. Zde vás čeká návrat v čase o celá staletí

Vysoko v horách na severozápadě Gruzie leží kraj, který jako by odolával času. Svaneti, oblast obklopená štíty Kavkazu, působí jako středověká pevnost. Se svou divokou přírodou, kamennými věžemi a kulturou se během staletí změnila jen minimálně.

Řecko kvůli vysokým teplotám uzavřelo Akropoli

V Řecku udeřila další vlna veder a úřady opět sáhly k omezením. Turisticky vyhledávaná Akropolis v Athénách zůstala v úterý na čtyři hodiny uzavřená. Důvodem jsou teploty atakující 40 stupňů Celsia a varování nejvyššího stupně před požáry. Ministerstvo kultury uzavření Akropole vysvětlilo snahou zajistit bezpečí jak pro turisty, tak pro zaměstnance.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Před pádem letadla Air India byl vypnutý přívod paliva, vyplývá z vyšetřování

U letadla společnosti Air India, při jehož nehodě na západě Indie minulý měsíc zahynulo 260 lidí, se krátce po vzletu téměř současně přepnuly přepínače přívodu paliva do motorů z polohy provoz do polohy vypnuto, takže motory přišly o palivo. Vyplývá to z předběžné zprávy o havárii letadla, kterou zveřejnil indický úřad pro vyšetřování leteckých nehod.

Kurdští bojovníci v Iráku pálí zbraně. Symbolicky tak zahájili odzbrojování

Samopaly mizely v rozžhaveném kotli, plameny šlehaly k nebi. Právě tak vypadal symbolický první krok k ukončení čtyř dekád trvajícího konfliktu mezi Tureckem a zakázanou kurdskou organizací PKK. Třicítka ozbrojenců, muži i ženy, během páteční ceremonie v severním Iráku symbolicky složila zbraně. Tím odstartovala proces, na který se dlouho čekalo.

Soudkyně nařídila zastavení plošného zadržování migrantů v části Kalifornie

Americká federální soudkyně v noci na dnešek nařídila administrativě prezidenta Donalda Trumpa, aby zastavila plošné zadržování a zatýkání přistěhovalců v sedmi kalifornských okresech, včetně Los Angeles. Informovala o tom agentura AP. Soudkyně Maame E. Frimpong vydala také samostatné nařízení, kterým federální vládě zakázala omezovat přístup advokátů do losangeleského imigračního detenčního zařízení.

Lavrov přistál v Severní Koreji, zahájil plánovanou třídenní návštěvu

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov přistál ve Wonsanu v Severní Koreji. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na státní agenturu KCNA. Šéf ruské diplomacie tak zahájil plánovanou třídenní návštěvu země, která je blízkým spojencem Moskvy. Pchjongjang aktivně podporuje válku proti Ukrajině - poskytl nejen množství munice, raket a dalších zbraní, ale i tisíce severokorejských vojáků. Ti se zapojili do bojů proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti.

Soud zrušil dohodu o vině a trestu pro mozek útoků z 11. září

Federální odvolací soud ve Washingtonu zablokoval dohodu, která měla ukončit roky trvající právní bitvu o trest pro hlavní postavy teroristických útoků z 11. září. Rozhodnutí se týká i Khalida Sheikha Mohammeda, označovaného za architekta atentátů.

Bitcoin vystoupal na rekordních 118 000 dolarů. Prostor pro další růst má

Bitcoin pokračuje v raketovém růstu, přičemž v pátek vystoupal na nové historické maximum nad 118 000 dolarů. Kryptoměnový trh podpořil rekordní příliv kapitálu do bitcoinových ETF, pozitivní vývoj na akciových trzích i náznaky změny měnové politiky ve Spojených státech. Současná rally se podle analytiků navíc výrazně liší od předchozích cyklů, přičemž data z on-chain analýz i chování investorů svědčí ve prospěch pokračujícího růstu.

Rusko kvůli válce na Ukrajině zabavilo majetek v hodnotě 50 miliard dolarů

Rusko od své totální invaze na Ukrajinu v roce 2022 zabavilo podle nové analýzy majetek v hodnotě 50 miliard dolarů (1,053 bilionu korun). Částečně jde o zahraniční aktiva západních firem, které se stáhly z Ruska. Částka však zahrnuje i majetek významných ruských podnikatelů zabavený státem – a to uprostřed horšící se ruské ekonomické situace.
Reklama

DOPORUČUJEME

Svaneti, kulturní trezor Gruzie. Zde vás čeká návrat v čase o celá staletí

Vysoko v horách na severozápadě Gruzie leží kraj, který jako by odolával času. Svaneti, oblast obklopená štíty Kavkazu, působí jako středověká pevnost. Se svou divokou přírodou, kamennými věžemi a kulturou se během staletí změnila jen minimálně.

Řecko kvůli vysokým teplotám uzavřelo Akropoli

V Řecku udeřila další vlna veder a úřady opět sáhly k omezením. Turisticky vyhledávaná Akropolis v Athénách zůstala v úterý na čtyři hodiny uzavřená. Důvodem jsou teploty atakující 40 stupňů Celsia a varování nejvyššího stupně před požáry. Ministerstvo kultury uzavření Akropole vysvětlilo snahou zajistit bezpečí jak pro turisty, tak pro zaměstnance.

San Marino, země na vrcholu kopce, je nejstarším státem Evropy

Na první pohled působí jako další italské městečko na kopci. Jenže San Marino není ani město, ani italské. Je to samostatný stát, vklíněný mezi regiony Emilia-Romagna a Marche. Má dvě hlavy státu, vlastní parlament a historii, která sahá až do 4. století. Na 61 kilometrech čtverečních se tu rozprostírá jeden z nejmenších, ale i nejzajímavějších koutů Evropy.

Bali zpřísňuje pravidla. Za nevhodné chování žádají politici okamžité deportace

Bali se rozhodlo bránit svou pověst místa, kde se snoubí krása, klid a duchovní tradice. S přílivem turistů totiž přibývá i takových, kteří tyto hodnoty přehlížejí. Místní úřady proto začaly jednat a stanovily jasné hranice. Kdo je nedodrží, musí počítat s důsledky.

Konec obřích výletních lodí v Cannes. Město zavede od roku 2026 limity

Cannes od ledna 2026 zakáže kotvení výletním lodím, které převážejí více než tisíc pasažérů. Město se tak přidává k dalším evropským destinacím, které bojují s masovým turismem.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Před pádem letadla Air India byl vypnutý přívod paliva, vyplývá z vyšetřování

U letadla společnosti Air India, při jehož nehodě na západě Indie minulý měsíc zahynulo 260 lidí, se krátce po vzletu téměř současně přepnuly přepínače přívodu paliva do motorů z polohy provoz do polohy vypnuto, takže motory přišly o palivo. Vyplývá to z předběžné zprávy o havárii letadla, kterou zveřejnil indický úřad pro vyšetřování leteckých nehod.

Kurdští bojovníci v Iráku pálí zbraně. Symbolicky tak zahájili odzbrojování

Samopaly mizely v rozžhaveném kotli, plameny šlehaly k nebi. Právě tak vypadal symbolický první krok k ukončení čtyř dekád trvajícího konfliktu mezi Tureckem a zakázanou kurdskou organizací PKK. Třicítka ozbrojenců, muži i ženy, během páteční ceremonie v severním Iráku symbolicky složila zbraně. Tím odstartovala proces, na který se dlouho čekalo.

Soudkyně nařídila zastavení plošného zadržování migrantů v části Kalifornie

Americká federální soudkyně v noci na dnešek nařídila administrativě prezidenta Donalda Trumpa, aby zastavila plošné zadržování a zatýkání přistěhovalců v sedmi kalifornských okresech, včetně Los Angeles. Informovala o tom agentura AP. Soudkyně Maame E. Frimpong vydala také samostatné nařízení, kterým federální vládě zakázala omezovat přístup advokátů do losangeleského imigračního detenčního zařízení.

Lavrov přistál v Severní Koreji, zahájil plánovanou třídenní návštěvu

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov přistál ve Wonsanu v Severní Koreji. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na státní agenturu KCNA. Šéf ruské diplomacie tak zahájil plánovanou třídenní návštěvu země, která je blízkým spojencem Moskvy. Pchjongjang aktivně podporuje válku proti Ukrajině - poskytl nejen množství munice, raket a dalších zbraní, ale i tisíce severokorejských vojáků. Ti se zapojili do bojů proti ukrajinským jednotkám v ruské Kurské oblasti.

Turecké moře znovu dusí sliz. Pod hladinou umírá život

Lepivá hrozba je zpět. Moře u Istanbulu znovu pokrývá sliz, který dusí vše živé. Přestože plány na záchranu existují, výsledky jsou mizivé. Marmarské moře se mění v tichou ekologickou katastrofu.

Soud zrušil dohodu o vině a trestu pro mozek útoků z 11. září

Federální odvolací soud ve Washingtonu zablokoval dohodu, která měla ukončit roky trvající právní bitvu o trest pro hlavní postavy teroristických útoků z 11. září. Rozhodnutí se týká i Khalida Sheikha Mohammeda, označovaného za architekta atentátů.

Bitcoin vystoupal na rekordních 118 000 dolarů. Prostor pro další růst má

Bitcoin pokračuje v raketovém růstu, přičemž v pátek vystoupal na nové historické maximum nad 118 000 dolarů. Kryptoměnový trh podpořil rekordní příliv kapitálu do bitcoinových ETF, pozitivní vývoj na akciových trzích i náznaky změny měnové politiky ve Spojených státech. Současná rally se podle analytiků navíc výrazně liší od předchozích cyklů, přičemž data z on-chain analýz i chování investorů svědčí ve prospěch pokračujícího růstu.

Rusko kvůli válce na Ukrajině zabavilo majetek v hodnotě 50 miliard dolarů

Rusko od své totální invaze na Ukrajinu v roce 2022 zabavilo podle nové analýzy majetek v hodnotě 50 miliard dolarů (1,053 bilionu korun). Částečně jde o zahraniční aktiva západních firem, které se stáhly z Ruska. Částka však zahrnuje i majetek významných ruských podnikatelů zabavený státem – a to uprostřed horšící se ruské ekonomické situace.

Čtyři afričtí miliardáři jsou bohatší než polovina kontinentu

Čtyři afričtí miliardáři jsou bohatší než polovina kontinentu, uvádí zpráva neziskové organizace Oxfam. V Africe rostou nerovnosti rychleji než jinde ve světě a nachází se tam téměř polovina nejchudších států; sedm z deseti lidí, kteří nyní žijí v extrémní chudobě, pochází také z Afriky.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás