Herečka a spisovatelka Jana Bernášková (44) má za sebou bouřlivé období. Mluví o rozvodu, o tom, jak se s bývalým manželem střídají v jednom bytě, i o tom, jak moc jí pomáhá její dcera Justýna. A před pár dny jí vyšel už čtvrtý román.
Jana Bernášková není typ herečky, která by si na něco hrála. O sobě s nadsázkou říká, že je chaotik, a když mluví o svém životě, je to vždycky naplno – otevřeně, upřímně a bez filtru. Po rozvodu s režisérem Rudolfem Merknerem zůstali přáteli. V rozhovoru pro magazín Marianne prozradila, že o péči o syna Tedíka se střídají v jednom rodinném bytě. „Teď jsme se začali střídat. Máme jeden rodinný byt a tam se střídáme, ale zároveň tam kdokoliv z nás může kdykoliv přijít. Jen si zavoláme, že tam jdeme.“ Přiznává ale i nevýhody: „Já často nevím, kde mám boty, kde šminky. Je to trochu na hlavu.“ Vedle společného bytu má i vlastní malou garsonku. Tu bere jako útočiště, kde může psát, spát a užívat si výhod „singl života“ – třeba to, že nemusí ráno mazat svačiny.
Dcera jako stylistka a poradkyně
Se svou osmnáctiletou dcerou Justýnou má velmi blízký vztah. „Když se oblékám, ptám se jí: ‚Tak co, Justý, můžu?‘ A ona: ‚No, tak to v žádném případě.‘“ Justýna jí pomáhá i s líčením, půjčují si kosmetiku a v módě má dcera rozhodující slovo. A i když se doma prý často objednává jídlo přes Wolt, vládne mezi nimi pohodová atmosféra.
„Ještě pořád jsem pro ni cool máma,“ přiznává Bernášková pro iDNES.cz. A dodává, že mít dítě zamlada se jí vyplatilo. „Zatímco moje kamarádky teď mají školkové děti, já už můžu s Justýnou cestovat.“
Tři hodiny lásky a jedna duše v kabelce
Vedle herectví se naplno věnuje psaní. Před pár dny jí vyšel už čtvrtý román Tři hodiny lásky. Na Instagramu o knize napsala:
„Je o lásce, o čase, o pocitu ztráty a nalezení něčeho, co jsme vůbec netušili, že jsme ztratili… O tom, jak vypadne duše z těla a najde se v kabelce.“
Podle jejích slov je v každé postavě kus jí samotné. A i když se s rozchodem musela vyrovnat, nelituje ničeho. „Neudělala bych nic jinak. Všechno mělo svůj čas.“