Centrální banka dál brzdí tempo uvolňování měnové politiky. Po slibném začátku roku 2025 přistupuje k úrokovým sazbám opatrně. Guvernér připustil další snížení jen v případě, že odezní domácí inflační rizika.
Ceny energií a pohonných hmot padají, ale ve službách se inflace drží vysoko. Nejvíc ty zážitkové – od restaurací po hotely a kulturu. Ty si díky omezené nabídce dál drží tempa kolem 4 %, což je dvakrát víc, než ČNB chce.
Služby, mzdy a bydlení
Zvláštní kapitolou jsou služby spojené s bydlením. Nabídka nestačí poptávce a klesající sazby zvedají ceny u vlastnického bydlení. Centrální banka proto čeká na signály, že růst mezd zpomaluje. Pokud trh práce ochladne, může to utlumit i inflační tlaky ve službách.
Právě mzdová dynamika bude podle ekonomů klíčová. Po pandemii rostou reálné mzdy druhým rokem, a to se přímo propisuje do vyšší poptávky. ČNB bude sledovat, jestli se tento trend zlomí – i s ohledem na vývoj v průmyslu.
Průmysl propouští, služby to zatím drží
Výrobní sektor ztrácí lidi už dva roky v kuse. Zatím to vyrovnávají služby, ale i tam začíná být vidět únava. Roste míra nezaměstnanosti a zaměstnavatelé jsou opatrnější. Pokud se tento trend potvrdí i v dnešních číslech, ČNB dostane další důvod k opatrnosti.
Ekonomové z ČSOB odhadují, že obchodní napětí zpomalí růst české ekonomiky na 1,7 %, tedy o něco méně, než čeká sama ČNB. Ruku v ruce má přijít i mírné zpomalení růstu mezd – ale nic dramatického.
Prostor pro dvě drobná snížení
ČNB podle aktuálních očekávání letos zřejmě sníží sazby jen jednou. Další krok by přišel až na začátku roku 2026. Konečnou metu analytici vidí na úrovni 3,0 %. Centrální banka tak bude dál krotit očekávání, že se vrátí k rychlému tempu uvolňování politiky.
Zatímco loni banka slavila rekordní zisk 151 miliard korun, letos hlásí ztrátu přes 105 miliard. Důvodem je mimo jiné silná koruna a pád amerických akcií, na kterých má ČNB část svých rezerv.