menu

27 C
Czech
Pondělí 14. července 2025

Jako hračka pro psa. Matka spoutala svého syna a sledovala, jak mu pitbul trhá hrdlo

Angelina Williams (28 let) si u soudu v Ohiu vyslechla tvrdý rozsudek. Svého syna na zahradě spoutala, neboť odmítl holýma rukama sbírat psí exkrementy. Poté ho napadl agresivní pitbul, který mu vážně pokousal krk. Žena svazováním a poutáním trestala i svou dceru. Dostala 19 let za mřížemi. Chlapec je fyzicky v pořádku, do života si však nese psychické následky.

Joao Pedro zařídil Chelsea postup do finále MS klubů

První start v základní sestavě Chelsea, dva góly a postup do finále. Útočník Joao Pedro prožil večer snů. V semifinále mistrovství světa klubů skolil dvěma trefami Fluminense, svůj bývalý klub, a výrazně si řekl o pevné místo v týmu.

Nejmodernější léky v Česku máme. Nedostanou se však ke všem pacientům

Španělé začínají brojit proti všudypřítomnému hluku

"Jediný rozdíl mezi námi a jinými zeměmi je to, že my jsme hlučnější," napsal před časem španělský spisovatel Ignacio Peyró. Přesto se ale tolerance ve Španělsku tenčí a mnozí obyvatelé uvádějí, že jsou kvůli neustálému a nesnesitelnému hluku na pokraji sil, napsala agentura AFP.

Praha 12. května 2025 (PROTEXT) – Dostupnost inovativních léků je v Česku v evropském srovnání dobrá – 106 ze 173 nových přípravků[1] se dostalo alespoň k jednomu pacientovi do necelých dvou let od evropské registrace. Ukazují to data z letošní analýzy EFPIA Patients W.A.I.T. Indicator 2024[2], která srovnává počet nových léků na trhu ve 36 evropských zemích. Navzdory tomuto posunu se k léčbě v Česku nedostávají všichni pacienti, kteří ji potřebují – vliv mají regionální rozdíly, kapacity zdravotnických zařízení, období roku nebo regulační omezení. Jednoduché řešení neexistuje – je třeba mít jasně stanovenou strategii, lépe a efektivněji využívat zdravotnické zdroje, podporovat decentralizaci nebo nový typ smluvních ujednání, které zohlední přínosy léčby nejen v oblasti zdravotní, ale i sociální.

Nejvíce nově registrovaných léků v Evropě je určeno k léčbě rakoviny. Významný podíl tvoří také přípravky pro neurologická a infekční onemocnění, endokrinologické a autoimunitní nemoci nebo potíže se srdcem a cévami. „Počet nových léků, které se skutečně dostanou k pacientům, se v jednotlivých evropských zemích výrazně liší. Zatímco v některých státech je dostupných více než 150 nových přípravků, jinde je to jen několik desítek – rozdíl mezi těmito zeměmi tak dosahuje až 90 procent,“ komentuje výsledky analýzy David Kolář, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.

Nejvíce nových léků se dostalo k pacientům v Německu (156), Itálii (143) a Rakousku (142). Naopak nejméně mají k dispozici pacienti z Malty (17), Srbska (16), Bosny (15), Makedonie (13) a Turecka (6). Česká republika se v letošním srovnání drží na sedmém místě. Z celkem 173 centrálně registrovaných léků je u nás dostupných alespoň jednomu pacientovi 106. V roce 2019 jich přitom bylo jen 71. V našem regionu si podobně vede už jen Slovinsko.

Přestože se situace zlepšuje, dostupnost není plošná. „Nestačí, že se lék dostane k prvnímu pacientovi. Důležité je, aby byl opravdu dostupný pro všechny, kteří ho potřebují,“ upozorňuje David Kolář. V porovnání se západní a severskou Evropou Česká republika zaostává zejména v rychlosti a rozsahu, s jakým se nové léky dostávají do běžné praxe.

Výrazné jsou i rozdíly v čase – například v Německu jsou nové léky dostupné přibližně do 4 měsíců od registrace, v Rakousku je to zhruba 10 měsíců, v Dánsku 11. Naopak v Portugalsku, Turecku nebo Bosně čekají pacienti na nové léky 2 až 3 roky. Evropský průměr je 578 dní (přibližně 1 rok a 7 měsíců). V Česku se situace za poslední roky zlepšila – ještě v období 2015 až 2018 trvalo uvedení nového léku v průměru 682 dní. Dnes je to méně, a to i díky zrychlení procesů na straně Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Oproti loňsku se však doba mírně prodloužila. „Nejde zatím o nový trend, spíš o několik konkrétních případů. Je ale důležité situaci i nadále sledovat,“ doplňuje David Kolář.

Plně dostupná je v evropském měřítku přibližně třetina nově registrovaných léků.[3] V České republice je situace složitější – až u 80 % přípravků existují určité překážky, jež pacientům komplikují nebo oddalují přístup k léčbě.

První omezení plyne z faktu, že téměř všechny nové léky přicházející na český trh se mohou používat výhradně ve specializovaných zdravotnických centrech. Z toho plynou další limitace:

  • Regionální rozdíly souvisejí především s tím, že specializovaná centra nemusí být ve všech krajích. Například v onkologii hovoříme o tzv. komplexních onkologických centrech (KOC), kterých je v ČR 15. Dostat se do těchto zařízení není vždy snadné – pacient musí být nejprve doporučen svým ošetřujícím lékařem, v systému se nesmí „ztratit“ a do centra a k potřebné léčbě se musí dostat včas.
  • Kapacitní omezení těchto specializovaných pracovišť představují další komplikaci. Centra mají omezený počet personálu, vybavení i času. Nedokážou proto pokrýt všechny pacienty, kteří jejich péči potřebují. U závažných diagnóz, jako je například rakovina, může zdržení v zahájení léčby ovlivnit prognózu i celkový výsledek léčby. Přetížení navíc dopadá i na samotné zdravotníky.

Roli hraje také rozdílná dostupnost léčby během roku, která souvisí s rozpočtovým cyklem zdravotních pojišťoven a omezenými zdroji. Financování je navázáno na kalendářní rok a ke konci roku může být pro zahájení nové léčby méně prostředků. Pacienti diagnostikovaní v lednu či únoru se tak často dostanou k léčbě rychleji než ti, kteří čekají na rozhodnutí v závěru roku. To jednoznačně není ideální situace zejména u onemocnění, v nichž se „hraje o čas“.

Z aktuálního vývoje navíc vyplývá, že od začátku letošního roku dostalo inovativní léčbu méně nových onkologických pacientů než ve stejném období loni. Nejde přitom o menší potřebu léčby, ale spíše o důsledek napjatých rozpočtů nemocnic a celkového tlaku na financování zdravotní péče. V této souvislosti je nadmíru důležité společně hledat efektivní řešení, aby žádný pacient nezůstal stranou.

Další překážkou jsou regulační omezení – řada přípravků podléhá tzv. indikačním nebo preskripčním omezením – tedy pravidlům, která určují, kdo smí lék předepsat a pro jaké konkrétní diagnózy nebo skupiny pacientů je určen. Tyto podmínky sice pomáhají řídit náklady, v praxi ale často zpomalují přístup k potřebné léčbě.

Pokud má být moderní léčba skutečně dostupná všem, kdo ji potřebují, bude nutné zaměřit se na postupné odstraňování bariér. „Žádné jednoduché řešení neexistuje. Základem je ucelená zdravotní strategie České republiky, která jasně určí směr, jak se v rámci udržitelného systému postarat o léčbu stárnoucí a stále nemocnější populace. Česká republika by měla jasně říct, jaké moderní technologie a za jakých podmínek je chce českým pacientům nabídnout,“ říká David Kolář.

Současně bude třeba výrazně zlepšit efektivitu využívání financí ve zdravotnictví. Zatímco oblast léků, která tvoří jen 17 % zdravotnických nákladů, je regulovaná velmi přísně a pojišťovny mají k dispozici nástroje pro kontrolu nákladů, například v nemocniční a ambulantní péči podobné mechanismy často chybí. Přitom právě tam by měly vzniknout nástroje, které pomohou lépe sledovat, jaký přínos jednotlivé výdaje skutečně mají. Pokud se podaří snížit nedostatečnou efektivitu, uvolní se prostředky, které lze využít pro léčbu většího počtu pacientů.

Další cestou je decentralizace léčby, což znamená umožnit, aby určité moderní léky mohli předepisovat i odborníci mimo specializovaná zdravotnická centra. Významným nástrojem mohou být také tzv. risk-sharingové smlouvy. Ty umožňují rozdělit finanční riziko mezi zdravotní pojišťovny a výrobce inovativních léků podle toho, jak účinná léčba ve skutečnosti je, a zároveň zhodnotí přínosy léčiv nejen ve zdravotní, ale i v sociální oblasti.

„Zlepšení dostupnosti inovativní léčby v Česku je tedy výsledkem řady kroků, jež systém v posledních letech podnikl. Pokud však chceme, aby se moderní léčba dostala včas ke všem pacientům, kteří ji skutečně potřebují, bude nutné pokračovat v dalších změnách. Zásadní je dlouhodobá strategie, která určí směr rozvoje systému – jak z pohledu financování, tak v nastavení pravidel a priorit. Vedle větší efektivity a kontroly využití prostředků bude zásadní i podpora regionální dostupnosti, širší zapojení odborníků mimo specializovaná centra a nové způsoby spolupráce mezi státem, zdravotními pojišťovnami a výrobci léků. Moderní medicína má potenciál výrazně zlepšovat kvalitu života i výsledky léčby – úkolem nás všech je zajistit, aby se tento potenciál promítl do praxe co nejdříve a co nejspravedlivěji,“ uzavírá David Kolář.

 

 

[1] Jedná se o léčivé přípravky registrované mezi lety 2020 a 2023 Evropskou lékovou agenturou (EMA).

[2] Největší evropská studie, která již 11 let sleduje dostupnost inovativních léčiv, aktuálně ze souboru 36 zemí. Autorem studie je Evropská federace farmaceutických společností a asociací (EFPIA). Celoevropská publikace dat je naplánovaná na 7. května 2025.

[3] Plně dostupný lék znamená, že ho může běžně dostat kterýkoli pacient, pro něhož je určen, a to bez zbytečných omezení – tedy podle toho, co je napsáno v oficiálních informacích k přípravku (tzv. SPC).

 

 

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Sektářské násilí si na jihu Sýrie od neděle vyžádalo nejméně 50 obětí

Střety mezi sunnitskými beduínskými kmeny a drúzskými bojovníky v jihosyrské provincii Suvajda si od nedělního rána vyžádaly nejméně 50 obětí a desítky dalších osob při nich byly zraněny, informovala dnes agentura AFP s odvoláním na Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR). Ta sídlí v Británii a dlouhodobě monitoruje dění v Sýrii prostřednictvím svých pozorovatelů.

Zelenskyj požádal vicepremiérku Svyrydenkovou, aby se stala předsedkyní vlády

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes požádal dosavadní první místopředsedkyni vlády Juliji Svyrydenkovou, aby se ujala funkce premiérky. Krok v příspěvku na síti X zdůvodnil potřebou posílit potenciál ukrajinské ekonomiky nebo zvýšit výrobu zbraní.

V Dněpropetrovské oblasti byli tři lidé zraněni po nočním ruském útoku

Tři lidé, z toho dvě děti, byli dnes v noci zraněni při útocích ruských bezpilotních letounů na ukrajinskou Dněpropetrovskou oblast. Na sociálních sítích to ráno uvedl šéf vojenské správy regionu Serhij Lysak. Deset z útočících dronů se podle něj protivzdušné obraně podařilo zničit.

EU bude dál jednat, aby předešla clům na vývoz zboží do USA

Evropská unie musí dělat vše pro to, aby se vyhnula negativnímu scénáři, kterým je uvalení třicetiprocentních cel na dovoz zboží z unie do Spojených států, uvedl dnes eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Dopis od prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém se o uvalení cel od 1. srpna píše, vzala podle něj EU na vědomí s lítostí a zklamáním zejména kvůli tomu, že unijní vyjednavači měli pocit, že jsou blízko dohodě.

Ve španělském Torre Pacheco trvá napětí po střetech krajní pravice s migranty

Už třetí noc zažilo město Torre Pacheco na jihovýchodě Španělska násilnosti ultrapravicových radikálů a místních přistěhovalců, které podněcují příznivci krajní pravice i přes sociální sítě, rovněž zmanipulovanými videozáznamy, uvedla španělská televize TVE. Dnes ráno ale byla situace v tomto městě, kde asi 30 procent obyvatel tvoří přistěhovalci, klidnější, a to díky policejním posílám, informoval místní rozhlas Cadena SER.

Trump je na Putina naštvaný, chce Ukrajinu vyzbrojit

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že USA pošlou Ukrajině střely systémů protivzdušné obrany Patriot. Zaplatí to Evropská unie, není však jasné, které země. O jejich nákup však projevilo zájem Německo. V pondělí se očekává Trumpovo velké prohlášení směrem k Rusku. Oznámit má nový plán na vyzbrojení Ukrajiny útočnými zbraněmi.
Reklama

DOPORUČUJEME

Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Sektářské násilí si na jihu Sýrie od neděle vyžádalo nejméně 50 obětí

Střety mezi sunnitskými beduínskými kmeny a drúzskými bojovníky v jihosyrské provincii Suvajda si od nedělního rána vyžádaly nejméně 50 obětí a desítky dalších osob při nich byly zraněny, informovala dnes agentura AFP s odvoláním na Syrskou organizaci pro lidská práva (SOHR). Ta sídlí v Británii a dlouhodobě monitoruje dění v Sýrii prostřednictvím svých pozorovatelů.

Zelenskyj požádal vicepremiérku Svyrydenkovou, aby se stala předsedkyní vlády

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes požádal dosavadní první místopředsedkyni vlády Juliji Svyrydenkovou, aby se ujala funkce premiérky. Krok v příspěvku na síti X zdůvodnil potřebou posílit potenciál ukrajinské ekonomiky nebo zvýšit výrobu zbraní.

V Dněpropetrovské oblasti byli tři lidé zraněni po nočním ruském útoku

Tři lidé, z toho dvě děti, byli dnes v noci zraněni při útocích ruských bezpilotních letounů na ukrajinskou Dněpropetrovskou oblast. Na sociálních sítích to ráno uvedl šéf vojenské správy regionu Serhij Lysak. Deset z útočících dronů se podle něj protivzdušné obraně podařilo zničit.

EU bude dál jednat, aby předešla clům na vývoz zboží do USA

Evropská unie musí dělat vše pro to, aby se vyhnula negativnímu scénáři, kterým je uvalení třicetiprocentních cel na dovoz zboží z unie do Spojených států, uvedl dnes eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Dopis od prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém se o uvalení cel od 1. srpna píše, vzala podle něj EU na vědomí s lítostí a zklamáním zejména kvůli tomu, že unijní vyjednavači měli pocit, že jsou blízko dohodě.

Ve španělském Torre Pacheco trvá napětí po střetech krajní pravice s migranty

Už třetí noc zažilo město Torre Pacheco na jihovýchodě Španělska násilnosti ultrapravicových radikálů a místních přistěhovalců, které podněcují příznivci krajní pravice i přes sociální sítě, rovněž zmanipulovanými videozáznamy, uvedla španělská televize TVE. Dnes ráno ale byla situace v tomto městě, kde asi 30 procent obyvatel tvoří přistěhovalci, klidnější, a to díky policejním posílám, informoval místní rozhlas Cadena SER.

Trump je na Putina naštvaný, chce Ukrajinu vyzbrojit

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že USA pošlou Ukrajině střely systémů protivzdušné obrany Patriot. Zaplatí to Evropská unie, není však jasné, které země. O jejich nákup však projevilo zájem Německo. V pondělí se očekává Trumpovo velké prohlášení směrem k Rusku. Oznámit má nový plán na vyzbrojení Ukrajiny útočnými zbraněmi.

Musí se nás bát! Francie zvýší výdaje na obranu

Evropa od konce druhé světové války nikdy nečelila takovým hrozbám, řekl během projevu v předvečer svátku pádu Bastily francouzský prezident Emmanuel Macron. Oznámil velké zvýšení výdajů na obranu a všechny vládní útvary vyzval k mobilizaci pro obranu státu.

Bitcoin překonal 119 000 USD. Trh žene vzhůru nadšení i ETF

Bitcoin dál láme rekordy. V sobotu se vyšplhal až na 119 444 dolarů a poprvé v historii stabilně překonal hranici 119 000. Poslední růst potvrzuje sílu býčího trendu a přibližuje BTC k další významné hranici kolem 120 000 dolarů.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás