Osmý květen zůstal dnem připomínek i otázek. Kdo přesně má být osvoboditelem? Jak oslavit konec války, aniž bychom podpořili dnešní ruskou politiku? A jak si udržet historickou paměť v době nové války na Ukrajině? Česká politická i společenská scéna hledala odpovědi.
Prezident Petr Pavel při této příležitosti povýšil dvanáct osobností do generálských hodností. Nejvyšší armádní hodnost získal náčelník generálního štábu Karel Řehka. „Každý generál musí mít odvahu dělat správné věci, i když nejsou populární,“ řekl při slavnostním aktu.
Oslavy, které působí nejednoznačně
Podle politologa Lukáše Jelínka květnové oslavy dlouhodobě tápou. Dříve se slavilo pod tlakem, dnes se slaví v nejistotě. „Nevíme, jak a koho oslavovat. Oslavy jsou naprostá tragédie,“ řekl v rozhlasovém pořadu Jak to vidí… Připomněl také, že v Rudé armádě bojovali i Ukrajinci.
Právě v těchto dnech navštívil Česko ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle Jelínka chtěl vyjádřit vděk za českou podporu a současně otevřít cestu k poválečné obnově Ukrajiny. „Vztahy mezi oběma zeměmi jsou teď výjimečné. Možná už nikdy tak dobré nebudou,“ dodal politolog.
Historické poučení bez iluzí
Historik Vojtěch Kyncl připomněl, že cesta ke druhé světové válce nebyla náhodná. Podle něj byla chyba, že se ustupovalo Hitlerovi už v roce 1938. Mnichovská dohoda podle něj otevřela dveře zkáze. „Pokud padne Československo, už ho nic nezastaví,“ citoval tehdejší obavy.
Zmínil i klíčové okamžiky, jako byl atentát na Reinharda Heydricha nebo vyhlazení Lidic a Ležáků. Dodal, že paradoxně právě v posledních dnech války zemřelo nejvíce lidí. „Hitler byl mrtvý, ale bojovalo se dál. Povstání i odvety.“
Nadšení rychle vystřídala realita
Devátý květen přinesl svobodu. Lidé slavili, mávali šeříky. Ale pak se začali vracet přeživší z koncentračních táborů a totálního nasazení. „Statisíce lidí se nevrátily. Radost vystřídal stín ztráty a únava,“ shrnul Kyncl.
Jeho závěr byl přímý. „Nemůžeme agresorovi ustupovat. Když mu ustoupíme jednou, nepřestane.“ A právě to má být hlavní odkaz i pro dnešní dobu.