menu

4.2 C
Czech
Pátek 9. května 2025

Fed se nebojí Trumpa, ale stagflace. Ponechal sazby neměnné

Americká centrální banka (Fed) ponechala ve středu úrokové sazby neměnné, jak investoři očekávali. Podle jejího šéfa Jerome Powella není potřeba s revizí měnové politiky pospíchat. Americký prezident Donald Trump po něm požaduje snižování sazeb, ale sám svou celní politikou způsobuje značnou nejistotu na trzích. Fed nyní zkoumá dopady jeho ekonomické agendy, přičemž Powell varoval před stagflací.

Skoro 30 lidí utrpělo zranění při ruských dronových útocích na Záporoží

Devětadvacet lidí utrpělo zranění při dronových útocích, které Rusko ve čtvrtek večer podniklo proti Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny. Na svém telegramovém účtu o tom informoval šéf vojenské správy Záporožské oblasti Ivan Fedorov. Ruská armáda na město podle něho zaútočila nejméně desetkrát. Úřady na Ruskem okupovaném Krymu ohlásily, že Ukrajina na poloostrov podnikla rozsáhlý útok.

Brazílie, Francie, Španělsko: 3 nejúžasnější díla brazilského architekta Oscara Niemeyera

Oscar Niemeyer dal pomocí betonu vzniknout novému architektonickému jazyku 20. století. Jeho stavby se svůdnými křivkami najdete po celém světě. Zde jsou tři, které podle serveru EnVols patří mezi jeho nejúžasnější díla.

„Nepřitahuje mě pravý úhel, ani přímka, tvrdá a nepružná, vytvořená člověkem. Přitahuje mě volná a smyslná křivka.“ Tuto filozofii uváděl Oscar Niemeyer v život po více než sedm desetiletí. V krajině Ria se architekt inspiroval křivkami hor, pláží a těl. Pod jeho rukama se železobeton stal pružným a živým materiálem, který proměnil městskou krajinu 20. století.

Oscar Niemeyer se narodil v roce 1907 v Riu de Janeiru v brazilské buržoazní rodině a vyrůstal ve městě, které procházelo zásadní proměnou. V roce 1934 absolvoval školu výtvarných umění a zdokonaloval se v dílně Lucia Costy, průkopníka brazilské moderní architektury.

V roce 1936 se Niemeyer setkal s Le Corbusierem, který přijel do Brazílie kvůli projektu Paláce kultury v Riu. Mezi oběma architekty vznikla klíčová spolupráce, která vyvrcholila stavbou sídla Organizace spojených národů v New Yorku (1947-1952). Během této doby Niemeyer vytvořil svůj architektonický rukopis: zakřivené, organické formy, které překračovaly Le Corbusierovy geometrické principy.

Z Brazílie do světa

V roce 1956 mu prezident Kubitschek svěřil návrh budov Brasílie, nového futuristického hlavního města Brazílie. Tato celoživotní angažovanost v komunistické straně však vedla k jeho vyhnanství ve Francii během vojenské diktatury v roce 1967. V Paříži, podporován André Malrauxem, pokračoval ve své průkopnické práci. Během sedmi desetiletí své kariéry Niemeyer realizoval téměř 600 projektů, které znamenaly revoluci v používání železobetonu a v architektonických formách druhé poloviny 20. století. Zemřel v Riu v roce 2012 ve věku 104 let.

Katedrála v Brasílii, Brazílie (1970)

Katedrála Zjevení Panny Marie v hlavním městě Brazílie byla slavnostně otevřena v roce 1970. Patří k Niemeyerovým nejikoničtějším výtvorům. Tato futuristická stavba se vyznačuje šestnácti hyperbolickými sloupy tyčícími se k nebi a tvořícími velkolepou korunu. Interiér, zalitý přirozeným světlem z barevných vitráží, nabízí prostor k rozjímání, v němž se snoubí modernost se spiritualitou.

Když se návštěvník konečně dostane do vlastní katedrály, která je v podstatě betonovou a skleněnou kopulí zalitou světlem, otevře se mu pohled na magický prostor. Šestnáct betonových konstrukčních dílů střechy mohou podle serveru Arquitectura Viva symbolicky odkazovat na představu Kristovy trnové koruny. Mají parabolický průřez a spočívají jeden na druhém, přičemž mezi sloupy vyplněnými sklem zůstává prostor.

Vzhledem k obtížím s utěsněním skleněných tabulí byla katedrála dlouhá léta nedokončená, a přesto se podoba stavby objevila na obálkách desítek architektonických publikací.

Sídlo Francouzské komunistické strany, Francie (1967-1980)

Na pařížském náměstí Place du Colonel-Fabien stojí budova jež je svědectvím Niemeyerova plodného exilu. Její zvlněná skleněná fasáda a bílá kopule, výsledek spolupráce s Jeanem Prouvém a Paulem Chemetovem, elegantně zapadají do evropského městského kontextu. Kopule evokující těhotnou ženu připomíná organické formy, které byly architektovi blízké.

Mezinárodní kulturní centrum Oscara Niemeyera, Španělsko (2011)

Ve španělském Avilés navrhl Niemeyer ve svých 103 letech komplex stejně odvážný jako inovativní. Jeho výstavní prostor ve tvaru iglú tuto ambici dokonale ilustruje. Pomocí techniky Domo, která nebyla nikdy předtím použita v civilním projektu, se nafoukne PVC membrána a poté se zevnitř pokryje betonem a bedněním. Během několika hodin tak vznikne kopule. Elegantní vyhlídková věž obklopená točitým schodištěm dále obohacuje tento komplex organických tvarů, architektův první a jediný projekt ve Španělsku.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Turisté ničí klenot Tenerife. Teide pod náporem trpí

Návštěvnost Národního parku Teide na populárním ostrově Tenerife roste. Spolu s ní však přibývá i případů poškozování chráněné přírody, na které upozorňují místní ochránci životního prostředí.

Skotské Glasgow myslí na budoucnost. Nudit se tu rozhodně nebudete

Skotské Glasgow se v posledních letech zbavuje nálepky šedého průmyslového města. Přetéká galeriemi, hudbou, komunitní energií – a navíc je čím dál zelenější. Ať sem jedete poprvé, nebo už potřetí, nudit se rozhodně nebudete. Která místa nevynechat?

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Novým papežem se stal kardinál Prevost z USA, přijal jméno Lev XIV

Novým papežem se dnes stal kardinál Robert Prevost ze Spojených států, oznámil ve Vatikánu z baziliky svatého Petra francouzský kardinál Dominique Mamberti. Nový papež, kterým je poprvé Američan, přijal jméno Lev XIV. V prvním projevu zdůraznil potřebu míru a poděkoval svému předchůdci papežovi Františkovi.

Kardinálové dnes zvolili papeže, nad Sixtinskou kaplí stoupal bílý kouř

Kardinálové dnes zvolili nového papeže - ohlásil to bílý kouř, který krátce po 18:00 začal stoupat z komína nad Sixtinskou kaplí. Na Svatopetrském náměstí se rozezněly zvony a davy lidí začaly jásat a mávat vlajkami, mezi kterými se objevily i české, polské či argentinské prapory. Konkláve začalo ve středu a jméno nového papeže by kardinál Dominique Mamberti mohl oznámit do hodiny.

Fico letí do Moskvy. Kvůli zákazům musí trasu prodloužit o dvě hodiny

Premiér Slovenska Robert Fico se vydal na cestu do Moskvy, kde se má zúčastnit oslav výročí konce druhé světové války. Kvůli zákazu přeletu nad pobaltskými zeměmi musí vládní speciál zvolit jinou, podstatně delší trasu.

Polovojenské jednotky RSF zaútočily drony na přístav Port Súdán

Již pátý den v řadě útočily polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) na oblasti v jižním a východním Súdánu, které kontroluje armáda. Údery cílily na námořní základnu v přístavu Port Súdán a na sklady pohonných hmot v jihosudánském městě Kústí, sdělily agentuře AFP dva zdroje ze súdánské armády. Dva roky trvající občanskou válku mezi armádou a RSF označují mezinárodní organizace za jednu z největších humanitárních krizí posledních let.

Putin a Si budují vlastní světový pořádek. Během oslav v Moskvě vystoupili jednotně proti Západu

V Moskvě se potkali dva staří známí. Vladimir Putin přivítal Si Ťin-pchinga na oslavách 80 let od konce druhé světové války. Nešlo ale jen o vzpomínku na minulost — setkání mělo jasný politický podtext. Oba lídři vystoupili jako spojenci proti tomu, co označují za rostoucí tlak Západu. Spojené státy sice nejmenovali, ale adresát byl zjevný.

Na páteční oslavy do Moskvy míří pět europoslanců včetně Dostála z Česka

Český europoslanec Ondřej Dostál (zvolený na kandidátce Stačilo!) v dnešní rozpravě Evropského parlamentu řekl, že se v pátek v Moskvě zúčastní oslav konce druhé světové války. Dostál zpravodajce ČTK sdělil, že v Moskvě položí květiny k hrobu Neznámého vojína, ale nezúčastní se vojenské přehlídky. Dostálovu cestu do ruské metropole kritizovala česká europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) jako ostudnou a morálně odpudivou v době, kdy Rusko útočí na Ukrajinu. Představitelé většiny západních zemí se letošním oslavám v Moskvě vyhýbají kvůli ruské válce proti Ukrajině.

Papež zatím zvolen nebyl, nad Sixtinskou kaplí se objevil černý kouř

Konkláve v dnešních dvou dopoledních kolech hlasování nového papeže nezvolilo, z komína na Sixtinské kapli ve Vatikánu krátce před polednem vyšel černý kouř. Volba hlavy katolické církve a nástupce papeže Františka, který zemřel 21. dubna ve věku 88 let, tak bude pokračovat odpoledne. V kapli je uzavřeno před vnějším světem 133 kardinálů-volitelů, kteří papeže vybírají.
Reklama

DOPORUČUJEME

Turisté ničí klenot Tenerife. Teide pod náporem trpí

Návštěvnost Národního parku Teide na populárním ostrově Tenerife roste. Spolu s ní však přibývá i případů poškozování chráněné přírody, na které upozorňují místní ochránci životního prostředí.

Skotské Glasgow myslí na budoucnost. Nudit se tu rozhodně nebudete

Skotské Glasgow se v posledních letech zbavuje nálepky šedého průmyslového města. Přetéká galeriemi, hudbou, komunitní energií – a navíc je čím dál zelenější. Ať sem jedete poprvé, nebo už potřetí, nudit se rozhodně nebudete. Která místa nevynechat?

Nezapomeňte na nový online formulář, bez něj vás do Thajska nevpustí

Od začátku května 2025 platí pro vstup do Thajska nová povinnost – každý cizinec musí mít před příjezdem vyplněný digitální formulář. Bez něj se do země nedostane. Ať už míříte do Bangkoku, na ostrovy, nebo třeba přejíždíte hranice po souši, registrace je teď podmínkou.

Japonské letiště se dočasně proměnilo ve svět Hello Kitty

Cestující mířící na jihozápadní ostrov Kjúšú se možná zarazí při pohledu na letenku – cílová destinace nese název „Hello Kitty“. Nemusí se však bát, let si nespletli. Letiště v prefektuře Óita se totiž dočasně přejmenovalo na Oita Hello Kitty Airport.

Od tulipánů po street art: Která města jsou ideální pro jarní dovolenou

Jaro je tu a s ním i nová chuť cestovat. Vše kvete, dny se prodlužují a města po celém světě ožívají barvami i energií. Pokud přemýšlíte, kam vyrazit, přinášíme pár tipů na místa, kde jaro skutečně stojí za to.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Novým papežem se stal kardinál Prevost z USA, přijal jméno Lev XIV

Novým papežem se dnes stal kardinál Robert Prevost ze Spojených států, oznámil ve Vatikánu z baziliky svatého Petra francouzský kardinál Dominique Mamberti. Nový papež, kterým je poprvé Američan, přijal jméno Lev XIV. V prvním projevu zdůraznil potřebu míru a poděkoval svému předchůdci papežovi Františkovi.

Kardinálové dnes zvolili papeže, nad Sixtinskou kaplí stoupal bílý kouř

Kardinálové dnes zvolili nového papeže - ohlásil to bílý kouř, který krátce po 18:00 začal stoupat z komína nad Sixtinskou kaplí. Na Svatopetrském náměstí se rozezněly zvony a davy lidí začaly jásat a mávat vlajkami, mezi kterými se objevily i české, polské či argentinské prapory. Konkláve začalo ve středu a jméno nového papeže by kardinál Dominique Mamberti mohl oznámit do hodiny.

Fico letí do Moskvy. Kvůli zákazům musí trasu prodloužit o dvě hodiny

Premiér Slovenska Robert Fico se vydal na cestu do Moskvy, kde se má zúčastnit oslav výročí konce druhé světové války. Kvůli zákazu přeletu nad pobaltskými zeměmi musí vládní speciál zvolit jinou, podstatně delší trasu.

Polovojenské jednotky RSF zaútočily drony na přístav Port Súdán

Již pátý den v řadě útočily polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) na oblasti v jižním a východním Súdánu, které kontroluje armáda. Údery cílily na námořní základnu v přístavu Port Súdán a na sklady pohonných hmot v jihosudánském městě Kústí, sdělily agentuře AFP dva zdroje ze súdánské armády. Dva roky trvající občanskou válku mezi armádou a RSF označují mezinárodní organizace za jednu z největších humanitárních krizí posledních let.

Putin a Si budují vlastní světový pořádek. Během oslav v Moskvě vystoupili jednotně proti Západu

V Moskvě se potkali dva staří známí. Vladimir Putin přivítal Si Ťin-pchinga na oslavách 80 let od konce druhé světové války. Nešlo ale jen o vzpomínku na minulost — setkání mělo jasný politický podtext. Oba lídři vystoupili jako spojenci proti tomu, co označují za rostoucí tlak Západu. Spojené státy sice nejmenovali, ale adresát byl zjevný.

Na páteční oslavy do Moskvy míří pět europoslanců včetně Dostála z Česka

Český europoslanec Ondřej Dostál (zvolený na kandidátce Stačilo!) v dnešní rozpravě Evropského parlamentu řekl, že se v pátek v Moskvě zúčastní oslav konce druhé světové války. Dostál zpravodajce ČTK sdělil, že v Moskvě položí květiny k hrobu Neznámého vojína, ale nezúčastní se vojenské přehlídky. Dostálovu cestu do ruské metropole kritizovala česká europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) jako ostudnou a morálně odpudivou v době, kdy Rusko útočí na Ukrajinu. Představitelé většiny západních zemí se letošním oslavám v Moskvě vyhýbají kvůli ruské válce proti Ukrajině.

Papež zatím zvolen nebyl, nad Sixtinskou kaplí se objevil černý kouř

Konkláve v dnešních dvou dopoledních kolech hlasování nového papeže nezvolilo, z komína na Sixtinské kapli ve Vatikánu krátce před polednem vyšel černý kouř. Volba hlavy katolické církve a nástupce papeže Františka, který zemřel 21. dubna ve věku 88 let, tak bude pokračovat odpoledne. V kapli je uzavřeno před vnějším světem 133 kardinálů-volitelů, kteří papeže vybírají.

Pákistánská armáda tvrdí, že sestřelila 12 indických dronů

Pákistánská armáda sestřelila 12 indických dronů, které pronikly do vzdušného prostoru Pákistánu, oznámil dnes podle agentury Reuters armádní mluvčí Ahmad Šaríf Čaudhrí. V důsledku dronového útoku podle něj zahynul jeden civilista a čtyři vojáci byli zraněni. Napětí mezi oběma zeměmi narůstá po indickém leteckém útoku na Pákistán, při němž v noci na středu zahynulo podle pákistánských úřadů nejméně 31 civilistů.

Život se nedokáže dost rychle přizpůsobit změně klimatu, ukázal výzkum na horských rostlinách

Vědci dosud předpokládali, že horské rostliny se dokážou přizpůsobit zrychlujícím se klimatickým změnám. Když teploty rostou, přesunou se do vyšších nadmořských výšek, kde je větší zima. V horách se dá překonat významný výškový rozdíl snáze než v nížinách, takže by to neměl být problém. Výzkum odborníků z několika amerických univerzit však ukázal něco jiného.

Rusko porušilo příměří bombardováním Sum, drony ale nevyslalo, tvrdí Kyjev

Rusko dnes brzy ráno porušilo jednostranné třídenní příměří, které samo vyhlásilo, když třikrát vypustilo naváděné bomby na Sumskou oblast, žádné drony a ani rakety ale na ukrajinské území nevyslalo. Podle agentury Reuters to tvrdí ukrajinské vojenské letectvo. Ruská Lipecká oblast naopak vyhlásila poplach před ukrajinskými bezpilotními letouny, žádné útoky ale neohlásila. Kyjev rovněž uvedl, že na východě Ukrajiny po začátku příměří pokračovaly pozemní útoky ruských vojáků. Ruská státní média přitom oznámila, že ruská armáda začala dodržovat klid zbraní nařízený prezidentem Vladimirem Putinem ve středu ve 23:00 SELČ.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás