3.2 C
Czech
Pátek 6. února 2026
ZprávyŽádal trest smrti pro Angelu Merkel kvůli migraci, podporoval AfD a Muska....

Žádal trest smrti pro Angelu Merkel kvůli migraci, podporoval AfD a Muska. Kdo byl útočník z Magdeburgu?

Policisté vyšetřují motivy útočníka z Madgeburgu, který najel autem do lidí na vánočním trhu a několik jich zabil. Podezřelý, 50letý saúdský psychiatr Taleb Abdulmohsen, žije v Německu již téměř 20 let a podle prvních zpráv německých médií byl zarytým antiislamistou. Informuje o tom Euronews, BBC a další servery.

Útočník v Magdeburgu zabil nejméně pět lidí včetně batolete a nejméně 200 dalších zranil. Některá média spekulovaly až o jedenácti mrtvých. Podezřelý padesátiletý řidič je ve vazbě. Německá média o něm píší jako o Talebovi A., přičemž nezveřejňují jeho celé jméno z důvodu ochrany osobních údajů.

Zprávy uvádějí, že se jedná o specialistu na psychiatrii a psychoterapii. Jeho motiv však zatím je nejasný. Psychologický profil podezřelého je matoucí pro úřady i novináře. 

Abdulmohsen totiž již několik let sdílí islamofobní názory na internetu. Německá média identifikovala účet na X, který je údajně spojen s podezřelým a na kterém je napsáno: „Saúdská vojenská opozice – Německo pronásleduje saúdské žadatelky o azyl, v Německu i mimo něj, aby jim zničilo život – Německo chce islamizovat Evropu“.

V rozhovoru pro FAZ z roku 2019 se Taleb Abdulmohsen označil za „nejagresivnějšího kritika islámu v historii“. Založil internetovou platformu, která pomáhá saúdskoarabským občanům žádat o azyl v Německu, a tvrdí, že stát poskytuje azyl „syrským džihádistům“.  Obvinil také německé úřady, že se dostatečně nezabývají tím, co nazval „islamismem v Evropě“, píše server Euronews.

Pomáhal saúdským ženám na útěku

Muž veřejně vyjadřoval podporu krajně pravicové straně Alternativa pro Německo (AfD). V jednom ze svých tweetů přál smrt bývalé německé kancléřce Agele Merkel, a to právě kvůli tomu, že v roce 2015 otevřela migrační stavidla do Německa. „V Německu není trest smrti, a tak musí Angela Merkel strávit zbytek života ve vězení kvůli svému zločinnému tajnému projektu islamizace Evropy. Ale kdybychom obnovili trest smrti, měla by být zabita,” napsal například.

Podezřelý je také příznivcem podnikatele Elona Muska, kterého ve svých tweetech hájil a poukazoval na to, že je cenzurován. Byl také popsán jako aktivista, který pomáhal saúdským ženám prchajícím ze své země. 

Německý odborník na terorismus Peter Neumann si povšiml neobvyklého profilu podezřelého. „Po 25 letech v tomto ‚byznysu‘ si člověk myslí, že už ho nemůže nic překvapit. Ale padesátiletý saúdský exmuslim žijící ve východním Německu, který miluje AfD a chce potrestat Německo za jeho toleranci vůči islamistům – to jsem na radaru neměl,“ řekl Neumann, ředitel Mezinárodního centra pro studium radikalizace a politického násilí na King’s College v Londýně.

Taleb Abdulmohsen žije v Německu od roku 2006 a bydlí v Sasku-Anhaltsku, spolkové zemi, kde se Magdeburg nachází, potvrdil zemský hejtman Reiner Haseloff. 

Saúdové jej vinili z terorismu

Taleb A. se narodil v listopadu 1974 v saúdském městě Hofuf a podle BBC opustil Saúdskou Arábii, aby unikl tamním omezením. Zjistil údajně, že v zemi, kde je islám jediným zákonem uznaným náboženstvím, nemůže otevřeně vyjadřovat své ateistické názory. 

Saúdskoarabské ministerstvo zahraničí útok na X odsoudilo, ale o vazbách podezřelého na království se zatím nezmínilo.

Saúdská Arábie proti němu dle BBC vydala obvinění z údajného terorismu a napomáhání pašování žen ze zemí Perského zálivu do Evropy. Navzdory těmto obviněním mu Německo v roce 2016 udělilo azyl a odmítlo ho vydat do Saúdské Arábie.

Německá Spolková zpravodajská služba údajně obdržela od saúdských úřadů předchozí varování ohledně Taleba A. s odkazem na příspěvek na sociálních sítích, který naznačoval něco „velkého“.

Není jisté, zda byly tyto informace sděleny příslušným orgánům v Sasku-Anhaltsku a jak na jejich základě postupovaly. 

Žena před ním varovala policii, bohužel v USA

Německý novinář Tim Rohn ze serveru Welt také na X sdílel něco, o čem tvrdil, že je to e-mail od saúdské ženy, který byl loni zaslán bezpečnostním složkám a varoval před útokem. Žena tam píše, že Taleb Abdulmohsen z Magdeburgu, narozený v listopadu 1974, jí osobně řekl, že plánuje zabít dvacet nevinných německých občanů.

Napsal: „Je tragické, že my ve Welt máme originál e-mailu, který žena ze Saúdské Arábie hodlala 26. září 2023 poslat policii v Berlíně. Omylem jej však poslala na policejní stanici v 7 500členné obci Berlin v americkém New Jersey. Co se s ní tam stalo, zůstává nejasné“.

Reklama

Doporučujeme

Technologičtí lídři sypou do infrastruktury pro AI obří peníze

Alphabet, Amazon, Meta a Microsoft letos míří k souhrnným kapitálovým výdajům kolem 650 miliard dolarů. Peníze tečou hlavně do nových datových center a infrastruktury pro umělou inteligenci od specializovaných čipů až po kabeláž a záložní generátory.

Výbuch v mešitě v Islámábádu si vyžádal nejméně 11 obětí a 20 zraněných

Při výbuchu v šíitské mešitě v době páteční modlitby v Islámábádu zemřelo několik věřících. Podle tamní policie si exploze vyžádala nejméně 11 obětí a 20 zraněných, přičemž pákistánské úřady zmiňují dokonce až více než 80 zraněných, píše agentura AFP. Podle policie se jednalo o cílený útok a vyšetřování dále pokračuje, uvádí agentura Reuters.

Američané zaútočili v Pacifiku na další loď. Dva mrtví

Americká armáda ve čtvrtek již podruhé v tomto roce zaútočila na loď údajně pašující drogy ve východním Pacifiku. Dva lidé zemřeli. Celkem bylo při úderech na plavidla podezřelá z přepravy drog zabito více než sto osob. Koncem loňského roku došlo k více než třiceti takovým zásahům.

V Moskvě kdosi postřelil zástupce šéfa vojenské rozvědky GRU

Neznámý člověk postřelil v Moskvě zástupce šéfa ruské vojenské rozvědky GRU Vladimira Alexejeva. S odvoláním na ruský vyšetřovací výbor o tom dnes ráno informuje server Meduza. Generálporučík je v nemocnici, informace o jeho zdravotním stavu nejsou k dispozici, podle některých zdrojů je v kritickém stavu, dodal web.

USA zprovoznily web TrumpRx, má lidem zajistit levné léky

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek zprovoznila webovou stránku TrumpRx.gov, na níž chce lidem zprostředkovat cenově dostupné léky. Trump dlouhodobě poukazuje na to, že ceny léčebných prostředků jsou ve Spojených státech velmi vysoké.

Norsko vyšetřuje ex-premiéra Jaglanda kvůli údajným vazbám na Epsteina

Norsko rozjelo vyšetřování bývalého premiéra Thorbjoerna Jaglanda kvůli podezření z korupce. Policie se opírá o nové dokumenty ze spisů k Jeffrey Epsteinovi. Jagland zatím nečelí obvinění a jeho právník slibuje plnou spolupráci.

USA navýšily humanitární pomoc Kubě, kterou chtějí odříznout od ropy

Spojené státy poskytnou Kubě dalších šest milionů dolarů (123 milionů korun) jako humanitární pomoc. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo zahraničí v době, kdy se Washington snaží odříznout Kubu od dodávek ropy, napsala agentura Reuters.

Trump uvedl, že chce nahradit Nový START novou dohodou

Americký prezident Donald Trump dnes večer SEČ uvedl, že Rusko a Spojené státy by měly dojednat zcela novou dohodu o omezení jaderných arzenálů spíše než prodloužit končící smlouvu Nový START. Server Axios s odkazem na tři nejmenované zdroje o několik hodin dříve napsal, že Spojené státy a Rusko se blíží dohodě o tom, že nadále budou dodržovat omezení obsažená ve smlouvě Nový START.

Při výbuchu v nelegálním uhelném dole v Indii zahynulo nejméně 16 lidí

Nejméně 16 lidí dnes zahynulo při explozi v nelegálním uhelném dole v severovýchodní části Indie. Osm horníků utrpělo zranění a další patrně zůstali uvěznění pod zemí, informovala agentura Reuters.

Kuba je připravena jednat s USA, trvá však na respektování své suverenity

Kuba je podle svého prezidenta Miguela Díaze-Canela připravena jednat se Spojenými státy, informovala dnes agentura AFP. Díaz-Canel však trvá na tom, že rozhovory musí probíhat z pozice rovnocenných partnerů a s respektem ke kubánské státní suverenitě. Kuba v posledních měsících čelí výhrůžkám ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten po únosu venezuelského prezidenta Nicolása Madura do USA zajistil, aby Venezuela přestala na ostrov vyvážet ropu, která je pro energetický sektor Kuby zásadní.

Desítky kojenců v Británii se přiotrávily kontaminovanou dětskou výživou

Britské zdravotnické úřady prověřují 36 případů podezření na otravu kojenců poté, co byly z trhu staženy některé šarže kojenecké výživy firem Nestlé a Danone. Důvodem je kontaminace toxinem cereulidem, který může vyvolat akutní zažívací potíže.

Druhé kolo rozhovorů Ukrajiny a Ruska v Abú Zabí skončilo bez průlomu

Ukrajina a Rusko uzavřely druhý den jednání v Abú Zabí bez dohody o ukončení války. Nejhmatatelnějším výsledkem je dohoda o výměně zajatců, která přinesla aspoň jeden konkrétní bod uprostřed dlouhého seznamu sporů. Zároveň to ukazuje, že kontakt mezi oběma stranami se po měsících znovu rozběhl na vyšší úrovni.

Tusk je v Kyjevě, Polsko chystá konferenci o rekonstrukci Ukrajiny

Polský premiér Donald Tusk zahájil návštěvu Kyjeva, na níž ho doprovází ministr financí Andrzej Domański, jenž připravuje mezinárodní konferenci o rekonstrukci Ukrajiny. Ta se má konat v červnu v Gdaňsku. Napsal to dnes ráno server Onet s odvoláním na kancelář polského předsedy vlády. Polskou delegaci přivítal na nádraží ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha a následně se ministerský předseda podle agentury PAP sešel s prezidentem Volodymyrem Zelenským.

Tchaj-wan uvítal telefonát Trumpa a Si Ťin-pchinga jako krok ke stabilitě

Tchaj-wan dnes uvítal telefonický rozhovor mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho čínským protějškem Si Ťin-pchingem, který podle něj přispěje ke stabilizaci regionu. Děje se tak v době, kdy Čína zvyšuje vojenský tlak na tento de facto nezávislý ostrov, který si nárokuje. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Rusko v noci zaútočilo na Ukrajinu 183 drony a dvěma balistickými raketami

Rusko v noci dnešek zaútočilo na Ukrajinu dvěma balistickými raketami a 183 drony. Na síti Telegram o tom informovalo ukrajinské letectvo. Kyjevský primátor Vitalij Kličko podle agentury Reuters řekl, že v hlavním městě ruské drony zranily nejméně dva lidi. Ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba dopoledne na Telegramu napsal, že rozsáhlým útokům čelila železniční infrastruktura v Sumské oblasti.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama