-3.1 C
Czech
Pondělí 9. února 2026
Válka na UkrajiněRuské útoky v Charkově zabily čtyři lidi a poničily architektonickou památku

Ruské útoky v Charkově zabily čtyři lidi a poničily architektonickou památku

Večerní ruský bombový útok na druhé největší ukrajinské město Charkov poničil významnou architektonickou památku, označovanou za první sovětský mrakodrap. Informoval o tom na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Při útoku bylo zraněno devět lidí. Při pozdějším útoku na Charkov byli zabiti nejméně čtyři lidé, oznámil starosta města Ihor Terechov. Jeden člověk byl zabit a dalších 11 zraněno při večerním útoku ve městě Kryvyj Rih, kde ruská střela poničila třípodlažní obytnou budovu, informovala agentura Reuters. Terčem ruského dronového útoku byl v noci na dnešek i Kyjev.

Ruská řízená bomba FAB-500 v Charkově podle šéfa oblastní správy Oleha Syněhubova poničila budovu Deržprom, jeden ze symbolů města,pocházející z 20. let minulého století. „Ruský vzdušný úder těžce poškodil budovu Deržprom v Charkově, jednu z nejslavnějších konstruktivistických budov na světě pod dočasnou rozšířenou ochranou UNESCO,“ uvedl Zelenskyj.

Podle Syněhubova bylo zničeno několik podlaží budovy, která byla dokončena v roce 1928, kdy byl Charkov hlavním městem sovětské Ukrajiny. Večerní útok zasáhl také lékařské zařízení.

Čtyři lidé byli zabiti v noci na dnešek při pozdějším útoku na charkovskou čtvrť Osnovjanskyj. Syněhubov původně informoval o třech obětech útoku s tím, že záchranáři hledali další oběti, včetně dětí, které byly možná uvězněny pod sutinami.

Podle Terechova se útok odehrál kolem 3:00 místního času. Dva domy byly zničeny a zhruba 20 dalších utrpělo škody. Starosta uvedl, že útok byl patrně uskutečněn naváděnou leteckou bombou KAB.

Zelenskyj na X v souvislosti s útoky zdůraznil, že každé potřásání rukou s „válečným zločincem“, ruským prezidentem Vladimirem Putinem, posiluje jeho sebedůvěru. „Každý milý úsměv ho přesvědčuje, že mu jeho zločiny mohou projít,“ napsal Zelenskyj.

Nejméně dva lidé byli zraněni padajícími troskami ruského dronu při nočním dronovém útoku na ukrajinskou metropoli Kyjev. Oznámil to dnes starosta města Vitalij Kličko, podle něhož se rovněž vznítila jedna obytná budova. Na místo útoku ve čtvrti Solomjanskyj byly vyslány záchranné týmy. Vojenská správa Kyjevské oblasti na telegramu uvedla, že jednotky ukrajinské protivzdušné obrany se snažily ruský dronový útok odrazit.

Jeden ze zraněných byl podle Klička převezen do nemocnice. Po útoku rovněž hořelo několik automobilů, dodal starosta na platformě Telegram.

Moskva popírá, že by útočila na civilisty ve válce, kterou rozpoutala invazí do sousední země v únoru 2022. Ve válce byly zabity tisíce civilistů, v drtivé většině Ukrajinců a mnohá ukrajinská města a vesnice se proměnily v hromady trosek.

Reklama

Doporučujeme

Japonská vládní koalice bude mít po volbách podle NHK dvoutřetinovou většinu

Japonská vládnoucí koalice premiérky Sanae Takaičiové po dnešních předčasných volbách do dolní komory parlamentu získala dvoutřetinovou většinu nejméně 310 z 465 křesel. Oznámila to japonská stanice NHK, která vychází ze svých prognóz založených na názorech hlasujících, zpráv ze sčítacích středisek a dalších zdrojů. Dvoutřetinová většina vládě umožní přehlasovat horní komoru, v níž většinu nemá.

Pád Lindsey Vonn přerušil olympijský sjezd

Lindsey Vonn na olympijském sjezdu v Cortině d’Ampezzo vážně spadla a byla z trati transportována vrtulníkem. Američanka nastoupila navzdory nedávnému zranění kolene, závod musel být na desítky minut přerušen.

Zelenskyj uvalil sankce na dodavatele součástek pro ruské zbraně

Ukrajina zavádí nové sankce proti firmám, které vyrábějí nebo zprostředkovávají součástky používané v ruských střelách a dronech. Opatření se týká desítek společností i jednotlivců ze zahraničí a má zasáhnout cesty, kterými Rusko podle Kyjeva dál získává kritické komponenty navzdory už platným omezením.

Írán bude obohacovat uran i za cenu války, prohlásil šéf jeho diplomacie

Írán se nevzdá obohacování uranu ani v případě "války". Řekl to dnes podle agentury AFP íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Vojenský tlak ze strany Spojených států podle něj Teherán nevyděsí. V souvislosti s posilováním vojenské přítomnosti USA v Perském zálivu pak šéf íránské diplomacie prohlásil, že americkým vojenským tlakem se Teherán nenechá vystrašit.

Maděrová vyhrála v Livignu olympijské zlato

Zuzana Maděrová získala pro Česko první zlatou medaili ze zimních olympijských her v Miláně a Cortině. V paralelním obřím slalomu v Livignu zvládla finále proti Rakušance Sabine Payer a vyhrála s výrazným náskokem. Česká výprava tak slaví hned na startu her, zatímco Ester Ledecká končila v téhle disciplíně už ve čtvrtfinále.

Portugalci volí příštího prezidenta, favoritem je středolevicový Seguro

V Portugalsku dnes ráno začalo druhé kolo prezidentských voleb. O post soupeří středolevicový politik António José Seguro a šéf krajně pravicové strany Chega (Dost) André Ventura. Všeobecně se očekává, že zvítězí Seguro, nicméně výsledek krajně pravicového politika bude podle agentury AFP pozorně sledován.

Moskva oznámila zadržení muže, který podle ní postřelil zástupce šéfa GRU

Ruská tajná služba FSB dnes oznámila zatčení muže, který podle ní v pátek postřelil zástupce šéfa ruské vojenské rozvědky GRU Vladimira Alexejeva. Informovala o tom agentura Interfax. Ruský občan byl podle FSB zadržen v Dubaji a Spojené arabské emiráty ho předaly ruské straně. Další dva ruské občany tajná služba označila za spolupachatele. Jedním z nich je žena, která podle Moskvy odjela na Ukrajinu.

Ukrajina informuje po ruských nočních útocích o zraněných

O několika zraněných informují ukrajinské úřady po ruských útocích v noci na dnešek. V sobotu na Ukrajině zemřelo kvůli ruským útokům podle úřadů nejméně šest lidí. V noci na dnešek Rusko na Ukrajinu zaútočilo 101 drony, z nichž protivzdušná obrana 69 zneškodnila, uvedlo ukrajinské letectvo. Moskva ráno oznámila noční sestřelení 22 ukrajinských dronů.

Mýty o obnovitelné energii neplatí

Obnovitelné zdroje už dávno nejsou okrajová záležitost. Přesto kolem nich koluje spousta polopravd. Lidé často slyší, že jsou drahé, nespolehlivé nebo škodí přírodě. Realita roku 2025 a 2026 vypadá jinak.

Japonsko se chystá k volbám, pravicová premiérka v nich chce posílit koalici

V Japonsku v neděli začínají předčasné volby do dolní komory parlamentu, Sněmovny reprezentantů. Vyhlásila je konzervativní premiérka Sanae Takaičiová, která chce využít své nebývalé popularity mezi mladými voliči k dosažení mnohem výraznější parlamentní většiny pro vládní koalici v čele s její Liberálnědemokratickou stranu (LDP). To by jí mohlo dát rozhodující mandát k uskutečnění plánů na oživení upadající ekonomiky nebo na posilování obrany, které by mohlo vést k dalšímu zesílení napětí ve vztazích Tokia s Čínou. Vzhledem k časovému posunu se volební místnosti otevřou dnes ve 23:00 SEČ.

USA chtějí, aby válka mezi Ruskem a Ukrajinou skončila do června

Spojené státy chtějí, aby Ukrajina a Rusko ukončily válku do června, řekl podle agentur AP a AFP ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa podle něj pravděpodobně vyvine na obě strany v této souvislosti tlak. Američané také podle něj navrhli, aby se vyjednávací týmy Ukrajiny a Ruska setkaly příště v USA, pravděpodobně v Miami.

Sybiha odmítl ukrajinskou účast v postřelení zástupce šéfa ruské GRU

Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha popřel, že by Ukrajina stála za postřelením zástupce šéfa ruské vojenské rozvědky GRU Vladimira Alexejeva. Informovala o tom agentura Reuters. Ze zodpovědnosti za pokus o atentát na vysoce postaveného vojenského ruského činitele Ukrajinu v pátek obvinil šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov, jenž bez důkazů tvrdil, že se Kyjev snaží narušit mírová jednání.

První zasedání Trumpovy Rady míru je plánováno ještě v tomto měsíci

Bílý dům plánuje první setkání lídrů takzvané Rady míru, kterou založil americký prezident Donald Trump, na 19. února ve Washingtonu. Informoval o tom v pátek server Axios s odvoláním na amerického činitele a diplomaty ze čtyř zemí, kteří jsou členy rady. Setkání se má zabývat situací v palestinském Pásmu Gazy, kde od loňského října platí křehké příměří mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás na základě Trumpova mírového plánu.

Rusko podniklo další rozsáhlý útok na ukrajinskou energetiku

Rusko v noci na dnešek podniklo další rozsáhlý úder na ukrajinská energetická zařízení, útok pokračuje, uvedl ráno na telegramu ukrajinský ministr energetiky Denys Šmyhal. Energetici jsou podle něj připraveni zahájit opravy, jakmile to bezpečnostní situace dovolí. Celkový rozsah útoku zatím není znám, ukrajinské letectvo v noci a ráno varovalo před hrozbou ruských střel i dronů.

Česká výprava zaujala, Vanity Fair ji dal do své top pětky

Móda si na zahájení zimní olympiády Milano Cortina na chvíli ukradla pozornost sportu. Vanity Fair vybral pět reprezentací, které při nástupu výprav na stadionu San Siro zaujaly nejvíc tím, co měly na sobě.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama