MagazínBarbara Butch po kontroverzním zahajovacím ceremoniálu v Paříži čelí výhružkám smrtí

Barbara Butch po kontroverzním zahajovacím ceremoniálu v Paříži čelí výhružkám smrtí

Francouzská dýdžejka Barbara Butch, která vystoupila během zahajovacího ceremoniálu olympijských her v Paříži, se stala terčem urážek a výhružek. V této souvislosti se umělkyně prostřednictvím své právničky obrátila na policii. Upozornily na to servery BBC nebo RTE.

Butch vystoupila spolu s několika drag queens v segmentu, který někteří diváci považovali za odkaz na Poslední večeři. To vyvolalo smíšené reakce. Francouzští katoličtí biskupové uvedli, že představení křesťany zranilo a urazilo.

Umělecký ředitel slavnostního zahájení Thomas Jolly nicméně opakovaně prohlásil, že se obrazem Leonarda da Vinciho zobrazujícím Ježíše Krista a jeho apoštoly neinspiroval.

Někteří odborníci na umění podle BBC míní, že scéna měla více podobností s vyobrazením řeckých bohů. Jolly rovněž dodal, že vzhledem k přítomnosti postavy představující řeckého boha Dionýsa je zřejmé, že výjev není inspirován Poslední večeří.

„V žádném případě jsme neměli v úmyslu projevit neúctu žádné náboženské skupině,“ uvedli dle RTE organizátoři pařížské olympiády. Podle nich bylo účelem „oslavit toleranci společnosti“.

Dýdžejka konstatovala, že je poctěna účastí na zahajovacím ceremoniálu v Paříži. Vzkazy, které dostává, jsou podle jejích slov nicméně stále extrémnější.

„Od zahajovacího ceremoniálu olympijských her v Paříži 2024 se umělkyně, DJ a aktivistka Barbara Butch stala terčem extrémně násilné kampaně kybernetického obtěžování a pomluv,“ sdělila právnička dýdžejky Audrey Msellati v prohlášení, které zveřejnila na Instagramu své klientky.

„Bylo jí vyhrožováno smrtí, mučením a znásilněním. Stala se také terčem četných antisemitských, homofobních, sexistických urážek a nadávek týkajících se její váhy,“ stálo v příspěvku.

„Barbara Butch odsuzuje tuto odpornou nenávist namířenou proti ní, tomu, co představuje, a tomu, za čím stojí. Její závazky a osobní hodnoty benevolence, inkluzivity a lásky k druhým byly totiž vždy jádrem jejího uměleckého projektu: propagovat oslavu všech bez ohledu na věk, sexuální orientaci, původ, náboženství nebo pohlaví,“ sdělila Msellati.

Nenechám se zastrašit, vzkázala umělkyně

Butch prohlášení také okomentovala: „I když jsem se zpočátku rozhodla nevyjadřovat, abych nechala hatery vychladnout, zprávy, které dostávám, jsou stále extrémnější. A to vše jen proto, že jsem měla tu čest reprezentovat rozmanitost své země prostřednictvím umění a hudby, po boku dalších umělců a interpretů, které obdivuji.“

„Celý život odmítám být obětí: Nebudu mlčet. Nebojím se těch, kteří se skrývají za obrazovkou nebo pseudonymem, aby mohli chrlit svou nenávist a frustraci. Budu s nimi bojovat, aniž bych zaváhala. Jsem odhodlaná a hrdá,“ objasnila své kroky.

K situaci se vyjádřil i mluvčí LOH v Paříži: „Důrazně odsuzujeme kyberšikanu, které byla Barbara Butch vystavena po svém vystoupení během zahajovacího ceremoniálu. Stojíme za ní i za všemi umělci, kteří se ceremoniálu zúčastnili, a nabízíme jim naši podporu.“

„Jsme jednoznačně proti všem formám diskriminace a útokům, které jsou v každém případě v rozporu s olympijskými hodnotami. Ty reprezentují respekt, toleranci a solidaritu,“ uzavřel.

Doporučujeme

Těžba písku se stává globálním ekologickým problémem

Písek patří k nejvíce využívaným surovinám na planetě. Používá se při výrobě betonu, skla nebo při rozsáhlých stavebních projektech. Jeho těžba ale v mnoha částech světa začíná vytvářet vážné ekologické problémy.

Dva lidé bojují o život po střelbě v Cambridge

Dva lidé utrpěli kritická zranění po střelbě na rušné silnici v americkém Cambridge ve státě Massachusetts. Ozbrojený muž začal v pondělí odpoledne střílet do projíždějících aut poblíž řeky Charles nedaleko Harvardovy univerzity a Massachusettského technologického institutu.

Při výbuchu bomby na tržišti v Pákistánu zahynulo deset lidí

Osm civilistů a dva policisté dnes zahynuli při výbuchu bomby na tržišti v okrese Lakki Marvat na severozápadě Pákistánu. Podle agentury Reuters to sdělil vysoce postavený policejní důstojník Sadžád Chán. Místní nemocnice přijala 37 pacientů, z nichž někteří jsou v kritickém stavu.

Zlatý mobil Trump Phone T1 se stále nedostal k zákazníkům

Zlatý smartphone Trump Phone T1 měl být jedním z nejvýraznějších technologických projektů spojených se jménem amerického prezidenta Donalda Trumpa. Téměř rok po oznámení ale zákazníci stále nemají ani telefon, ani termín vydání. Přesto už firma vybrala desítky milionů dolarů na zálohách.

Starmer i přes výzvy k odchodu sdělil ministrům, že zůstává britským premiérem

Keir Starmer na dnešním zasedání sdělil členům svého kabinetu, že zůstává ve funkci, oznámil úřad britského předsedy vlády. Labouristická strana disponuje procesem pro volbu nového předsedy, a ten nebyl iniciován, dodal premiér. List The Telegraph napsal, že šest předních ministrů na zasedání premiéra vyzve, aby po katastrofálních výsledcích místních voleb z minulého týdne odstoupil z funkce.

Rusko a Ukrajina po příměří informovaly o obnovení dronových útoků nepřítele

Rusko se rozhodlo ukončit částečný klid zbraní, který trval několik dní, uvedl dnes ráno na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ruská armáda podle něj v noci zaútočila na Ukrajinu více než 200 bezpilotními letouny a na frontě shodila přes 80 leteckých bomb. Ukrajinské úřady informují o nejméně čtyřech zabitých. Moskva naopak podle státní agentury TASS oznámila, že za poslední den bylo zničeno přes 100 ukrajinských dronů a že po skončení dočasného příměří ruské síly obnovily boje proti Ukrajině.

Trump chce pozastavit daň z pohonných hmot

Americký prezident Donald Trump v pondělí avizoval dočasné pozastavení federální daně z benzinu. Důvodem jsou rostoucí ceny u čerpacích stanic kvůli válce s Íránem a zablokované dopravě v Hormuzském průlivu. Toto opatření, které navíc vůbec nemusí projít hlasováním v Kongresu, však spotřebitelům výraznou úlevu nepřinese.

Pro útočníky ze 7. října trest smrti? Izrael schválil zvláštní tribunál

Stovky ozbrojenců palestinské teroristické organizace Hamás, obviněné z válečných zločinů během útoku ze 7. října 2023 na Izrael, mohou čelit trestu smrti. Židovský stát v pondělí schválil zřízení zvláštního vojenského tribunálu pro stíhání jejich případů. Koncem března navíc izraelský parlament schválil zákon, který umožňuje soudům udělovat Palestincům odsouzeným za terorismus trest smrti.

Pistorius v Kyjevě jednal o společném vývoji a výrobě dronů

Německý ministr obrany Boris Pistorius přijel včera na předem neohlášenou návštěvu Ukrajiny. V Kyjevě po jednání s prezidentem Volodymyrem Zelenským a svým protějškem Mychajlem Fedorovem oznámil, že Německo a Ukrajina hodlají společně vyvíjet a vyrábět drony různých kategorií. Kyjev a Berlín budou spolupracovat na šesti různých obranných projektech - a to je teprve začátek, prohlásil před novináři po schůzce Zelenskyj.

Trumpa budou na návštěvě Číny doprovázet Musk a šéfové Applu a Boeingu

K americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi se tento týden na jeho návštěvě Číny připojí 17 šéfů významných amerických podniků, informuje server BBC s odvoláním na představitele Bílého domu. V podnikatelské delegaci podle něj bude například šéf automobilky Tesla a kosmické společnosti SpaceX Elon Musk či šéfové společností Apple, Boeing, Visa, JP Morgan, Cargill, BlackRock a další.

Trump vážně zvažuje, že by z Venezuely udělal 51. americký stát

Americký prezident Donald Trump vážně zvažuje, že by z Venezuely udělal 51. americký stát, uvedl na X zpravodaj televize Fox News John Roberts. Venezuelská prozatímní prezidentka Delcy Rodríguez ale v Haagu uvedla, že se nikdy nepřemýšlelo o tom, že by se její země stala součástí USA.

Australská policie zřejmě našla tělo trojnásobného vraha hledaného od ledna

Policie v australském státě Nový Jižní Wales pravděpodobně našla tělo Juliana Ingrama, muže podezřelého z lednové trojnásobné vraždy v malém městečku Lake Cargelligo, asi 450 kilometrů západně od Sydney.

Všichni zbývající cestující z lodi Hondius odletí dnes z Tenerife do Nizozemska

Poslední cestující z výletní lodě MV Hondius, která kotví u španělského ostrova Tenerife a z níž v neděli evakuovali většinu pasažérů kvůli možné nákaze hantavirem, dnes odletí do Nizozemska. Informovala o tom španělská ministryně zdravotnictví Mónica Garcíaová. Původně byly v plánu na dnešek dva lety, jeden do Nizozemska a druhý do Austrálie.

Rusko chce jednat přes Schrödera, EU je proti. Podle Kallas působí jako lobbista ruských firem

Šéfka unijní diplomacie Kaja Kallas v pondělí odmítla možnost, že by bývalý německý kancléř Gerhard Schröder mohl zastupovat Evropskou unii v případných jednáních o Ukrajině. Návrh o víkendu předložil ruský prezident Vladimir Putin, podle něhož se válka blíží ke konci a Evropa by mohla jednat o novém bezpečnostním uspořádání.

Unijní ministři rozhodli o plném obnovení Dohody o spolupráci mezi EU a Sýrií

Unijní ministři zahraničí dnes rozhodli o plném obnovení Dohody o spolupráci mezi EU a Sýrii. Jde o důležitý krok směrem k posílení bilaterálních vztahů mezi unijním blokem a blízkovýchodní zemí, uvedla Rada EU ve svém prohlášení.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama