menu

14 C
Czech
Středa 9. července 2025

Smrt na letištní ploše v Bergamu. Muže vtáhl motor

Běžný provoz na jednom z nejrušnějších italských letišť ochromila tragická událost. V pondělí ráno vstoupil pětatřicetiletý muž na ranvej letiště v Bergamu a skončil v běžícím motoru komerčního letadla. Zemřel na místě.

Ukrajina si po pozastavení zbrojních dodávek USA předvolala amerického diplomata

Ukrajinské ministerstvo zahraničí si dnes předvolalo druhého nejvýše postaveného diplomata na velvyslanectví Spojených států v Kyjevě. Varovalo, že oznámené pozastavení amerických zbrojních dodávek Ukrajině povzbudí Rusko, informovala agentura AFP. Ukrajina se od února 2022 brání plošné ruské invazi. Kreml rozhodnutí Washingtonu uvítal.

Monokrystaly, antarktické řasy i hmyzožraví predátoři – L'Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě ocenil české vědkyně různých specializací

Řecko kvůli vysokým teplotám uzavřelo Akropoli

V Řecku udeřila další vlna veder a úřady opět sáhly k omezením. Turisticky vyhledávaná Akropolis v Athénách zůstala v úterý na čtyři hodiny uzavřená. Důvodem jsou teploty atakující 40 stupňů Celsia a varování nejvyššího stupně před požáry. Ministerstvo kultury uzavření Akropole vysvětlilo snahou zajistit bezpečí jak pro turisty, tak pro zaměstnance.

Praha 14. června 2024 (PROTEXT) – Program mezi tři výzkumnice rozdělí odměnu v celkové výši 600 tisíc Kč

V 18. ročníku prestižního programu L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě porotu nejvíce zaujaly tři odbornice zaměřené na oblast fyziky a mikrobiální a systémové ekologie. Program se zaměřuje na podporu talentovaných vědkyň na začátku jejich badatelské dráhy a chce ocenit jejich práci, kterou perfektně odvádějí i přes náročné podmínky, jimž ženy ve vědeckém prostředí často čelí.

Finanční odměnou 200 tisíc Kč letos porota ocenila tři české badatelky z oblasti přírodních věd, jejichž práci se dostane i širší pozornosti v médiích. Laureátkami 18. ročníku talentového programu L’Oréal UNESCO Pro ženy ve vědě jsou:

  • Mgr. Kateřina Kopalová, Ph.D. z katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK a Botanického ústavu AV ČR. Ve své práci se zabývá sladkovodními rozsivkami, skupinou řas z oblasti Antarktidy, která tvoří základ místních potravních sítí. Svým studiem přispívá k většímu porozumění mikrobiální ekologie, evoluce a v souvislosti s krizí klimatických změn i k šíření a biodiverzitě těchto organismů.
  • Ing. Monika Kučeráková, Ph.D. z Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR, sekce fyziky pevných látek. V rámci své specializace se věnuje analýze monokrystalů, tedy složitým materiálům, které se skládají z několika desítek až stovek atomů.
  • Mgr. Kateřina Sam, Ph.D., vedoucí Oddělení ekologie a Laboratoře multitrofických interakcí Entomologického ústavu Biologického centra AV ČR a vedoucí výzkumného týmu na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity. Stěžejní je pro ni téma interakce hmyzožravých predátorů a kořisti a následný dopad jejich vztahů na ekosystémy. Experimentům se věnuje nejen v laboratoři, ale i v terénu na různých místech světa.

„Podíl žen ve vědeckém výzkumu v České republice, dosahující pouhých 28 %, nás staví před výzvu k posílení podpory tohoto nedostatečného segmentu. S cílem vyvážit nerovnoměrné zastoupení pohlaví a vytvořit prostředí, které reflektuje plný potenciál vědeckých kapacit, investujeme finančně a mediálně do podpory žen ve vědě pomocí talentového programu L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě. Tímto krokem usilujeme o vyváženější a inkluzivnější výzkumnou komunitu, což přinese prospěch nejen samotným ženám, ale celé společnosti,“ říká Brigitte Streller, generální ředitelka společnosti L’Oréal Česká republika.

 

Vítězné projekty 18. ročníku L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě

Mgr. Kateřina Kopalová, Ph.D.

Mikrobioložka z katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UK a Botanického ústavu AV ČR se zaměřuje na antarktickou oblast, kam pravidelně cestuje za studiem sladkovodních mikroskopických řas – rozsivek. Ty zde tvoří základ místních potravních sítí a díky svým specifickým vlastnostem slouží často jako vynikající bioindikátory životního prostředí. Jejich studium tak přispívá k lepšímu poznání taxonomie, ekologie, evoluce a biogeografie mikroorganismů. Díky vzorkům, kde jsou nalezeny jejich křemičité schránky, dokáže Kateřina i z mrtvých organismů popsat dobu a charakter prostředí ve kterém žily. Při postupujícím odledňování antarktické oblasti se tak svou prací snaží odhadnout, jak by oblast mohla vypadat v budoucnu. Výsledky jejích studií se zmiňují v mnoha vědeckých publikacích a za svou činnost získala kromě mezinárodních oceněni i prestižní Bolzanovu cenu UK.

 

Ing. Monika Kučeráková, Ph.D.

Od roku 2011 pracuje na oddělení strukturní analýzy Fyzikálního ústavu AV ČR a za svou činnost získala ocenění Otto Wichterle Award 2022. Ve většině svých výzkumných prací se zabývá řešením struktur z monokrystalové rentgenové difrakce. Monokrystaly si můžeme představit jako malá zrníčka soli. V případě výzkumu Moniky Kučerákové se ale nejedná o sůl, nýbrž o složité materiály sestávající až z několika stovek atomů, k jejichž analýze Monika využívá atomovou difrakci. V poslední době se zaměřuje na náročnější klastrové molekuly atomů kovů, např. stříbra nebo mědi. Tyto klastry s vysokým počtem atomů reprezentují nově vznikající materiály, které s sebou nesou mnoho výzev – ať jde o poznání jejich molekulární struktury, fyzikálních vlastností nebo jejich vzájemného vztahu.

 

Mgr. Kateřina Sam, Ph.D.

Ekoložka a držitelka ocenění Otto Wichterle Award 2018 Kateřina Sam svým studiem zásadně přispívá k poznatkům o možných důsledcích vymizení predátorů z ekosystémů. Jejím profesním zájmem jsou multitrofické interakce mezi organismy, konkrétně vztahy mezi hmyzožravými predátory, hmyzem a rostlinami. Studuje například, jak ptáci utvářejí populace členovců, a naopak, jak společenstva členovců ovlivňují hmyzožravé predátory. Její výzkum zahrnuje rozsáhlé experimenty a simulace v různorodých prostředích, včetně tropických lesů. Svým komplexním přístupem analyzuje možný dopad vymizení hmyzožravých predátorů na ekosystémy, a to i v souvislosti s klimatickými a environmentálními změnami.

 

O projektu L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě

Nadace L’Oréal podporuje ženy po celém světě, dává jim možnost utvářet svou budoucnost a měnit společnost k lepšímu. Zaměřuje se na tři hlavní oblasti: vědecký výzkum, inkluzivní krásu a opatření v oblasti klimatu.

Talentový program L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě byl založen v Paříži v roce 1998 za účelem podpory žen – vědkyň. Program si klade za cíl oceňovat úspěchy již etablovaných vědkyň a vliv jejich odborné činnosti na současnou společnost, ale rovněž poskytovat podporu mladým vědkyním na počátku kariéry. Od svého vzniku se postupně rozšířil do mnoha států světa a vyznamenal více než 4400 žen ze 140 zemí.

L’Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě v České republice

V České republice byl projekt realizován poprvé v roce 2006 a každoročně oceňuje nadějné vědkyně, vybrané odbornou porotou. Soutěž je zároveň podpořena spoluprací s Akademií věd České republiky. Od zahájení projektu v České republice získalo toto ocenění již 50 talentovaných žen – vědkyň, jež si mezi sebou rozdělily částku ve výši 11 milionů korun českých.

 

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Propouštění ve federálních agenturách může pokračovat, rozhodl Nejvyšší soud

Americký Nejvyšší soud vydal v úterý kontroverzní příkaz umožňující prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho administrativě propouštět zaměstnance federálních agentur. Tohle rozhodnutí může vést ke ztrátě desítek tisíc pracovních míst. Nařízení ruší rozhodnutí nižšího okresního soudu, který se postavil proti tomuto propouštění.

O pozastavení dodávek zbraní na Ukrajinu rozhodl Hegseth, Trumpa o tom neinformoval

Americký ministr obrany Pete Hegseth o zastavení dodávek zbraní na Ukrajinu předem neinformoval Bílý dům. To poukazuje na chaotičnost administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Analýza zadaná vysokými vojenskými důstojníky zjistila, že USA mohou vojensky podporovat Ukrajinu, aniž by byla ohrožena jejich obranyschopnost.

Trump uvedl, že dnes oznámí obchodní plány s nejméně sedmi zeměmi

Americký prezident Donald Trump dnes zveřejní informace týkající se obchodu s nejméně sedmi zeměmi. Napsal to v příspěvku na své sociální síti Truth Social. Neupřesnil ale, zda oznámí obchodní dohody nebo další dopisy zemím, na které chce uvalit clo.

Rusko podniklo rekordní útok na Ukrajinu, v Polsku odstartovaly stíhačky

Rusko v noci vyslalo proti Ukrajině rekordní množství 728 dronů a také sedm střel s plochou dráhou letu Iskander-K a Ch-101 a šest hypersonických raket Kinžal. Protivzdušné obraně se podařilo zneškodnit 711 dronů a sedm střel s plochou dráhou letu, uvedlo ukrajinské letectvo. Média označují ruský útok za dosud největší od začátku války, kterou Moskva rozpoutala před více než třemi lety. Hlavním terčem byl podle ukrajinského letectva Luck na západě země, asi 80 kilometrů od hranic s Polskem, které vyslalo do vzduchu vlastní a spojenecké stíhačky. Ruská protivzdušná obrana zničila nad devíti regiony 86 ukrajinských dronů, včetně dvou, které směřovaly na Moskvu, tvrdí ruské ministerstvo obrany. O případných škodách se nezmínilo.

Plameny dorazily k okraji Marseille, stovky lidí musely být evakuovány

Požár, který v úterý odpoledne vypukl u Pennes-Mirabeau, nabral kvůli silnému větru a vyprahlé půdě na síle i rychlosti. Během pár hodin se přiblížil až k severnímu okraji Marseille a spálil stovky hektarů porostu. Podle úřadů se plameny místy šířily tempem přes kilometr za minutu.

Evropská komise nevěří justici ve střední Evropě

Evropská komise zveřejnila pravidelnou zprávu o stavu právního státu v členských zemích EU. Česká republika si podle ní polepšila v některých oblastech justice, ale dál zaostává v boji s korupcí a transparentnosti médií. Kritika míří také na Slovensko a Maďarsko.
Reklama

DOPORUČUJEME

Společnost Hisense představuje stošestnáctipalcový televizor UX s RGB-MiniLED s úchvatnou přesností barev

Čching-tao (Čína) 9. července 2025 (PROTEXT/PRNewswire) - Společnost Hisense, přední světová značka v oblasti spotřební elektroniky a domácích spotřebičů, uvedla na trh revoluční stošestnáctipalcový...
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Propouštění ve federálních agenturách může pokračovat, rozhodl Nejvyšší soud

Americký Nejvyšší soud vydal v úterý kontroverzní příkaz umožňující prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho administrativě propouštět zaměstnance federálních agentur. Tohle rozhodnutí může vést ke ztrátě desítek tisíc pracovních míst. Nařízení ruší rozhodnutí nižšího okresního soudu, který se postavil proti tomuto propouštění.

O pozastavení dodávek zbraní na Ukrajinu rozhodl Hegseth, Trumpa o tom neinformoval

Americký ministr obrany Pete Hegseth o zastavení dodávek zbraní na Ukrajinu předem neinformoval Bílý dům. To poukazuje na chaotičnost administrativy prezidenta Donalda Trumpa. Analýza zadaná vysokými vojenskými důstojníky zjistila, že USA mohou vojensky podporovat Ukrajinu, aniž by byla ohrožena jejich obranyschopnost.

Trump uvedl, že dnes oznámí obchodní plány s nejméně sedmi zeměmi

Americký prezident Donald Trump dnes zveřejní informace týkající se obchodu s nejméně sedmi zeměmi. Napsal to v příspěvku na své sociální síti Truth Social. Neupřesnil ale, zda oznámí obchodní dohody nebo další dopisy zemím, na které chce uvalit clo.

Rusko podniklo rekordní útok na Ukrajinu, v Polsku odstartovaly stíhačky

Rusko v noci vyslalo proti Ukrajině rekordní množství 728 dronů a také sedm střel s plochou dráhou letu Iskander-K a Ch-101 a šest hypersonických raket Kinžal. Protivzdušné obraně se podařilo zneškodnit 711 dronů a sedm střel s plochou dráhou letu, uvedlo ukrajinské letectvo. Média označují ruský útok za dosud největší od začátku války, kterou Moskva rozpoutala před více než třemi lety. Hlavním terčem byl podle ukrajinského letectva Luck na západě země, asi 80 kilometrů od hranic s Polskem, které vyslalo do vzduchu vlastní a spojenecké stíhačky. Ruská protivzdušná obrana zničila nad devíti regiony 86 ukrajinských dronů, včetně dvou, které směřovaly na Moskvu, tvrdí ruské ministerstvo obrany. O případných škodách se nezmínilo.

Plameny dorazily k okraji Marseille, stovky lidí musely být evakuovány

Požár, který v úterý odpoledne vypukl u Pennes-Mirabeau, nabral kvůli silnému větru a vyprahlé půdě na síle i rychlosti. Během pár hodin se přiblížil až k severnímu okraji Marseille a spálil stovky hektarů porostu. Podle úřadů se plameny místy šířily tempem přes kilometr za minutu.

Evropská komise nevěří justici ve střední Evropě

Evropská komise zveřejnila pravidelnou zprávu o stavu právního státu v členských zemích EU. Česká republika si podle ní polepšila v některých oblastech justice, ale dál zaostává v boji s korupcí a transparentnosti médií. Kritika míří také na Slovensko a Maďarsko.

Smrt na letištní ploše v Bergamu. Muže vtáhl motor

Běžný provoz na jednom z nejrušnějších italských letišť ochromila tragická událost. V pondělí ráno vstoupil pětatřicetiletý muž na ranvej letiště v Bergamu a skončil v běžícím motoru komerčního letadla. Zemřel na místě.

Ruský ministr zemřel pár hodin po odvolání

Roman Starovoit, ještě donedávna ruský ministr dopravy, byl v pondělí ráno odvolán prezidentem Putinem. O pár hodin později ho našli mrtvého v autě nedaleko Moskvy. Podle vyšetřovatelů si vzal život. Vůz stál v odlehlé části Odincova a na místě ležela zbraň. Hlavní vyšetřovací verze zní: sebevražda.

ICC vydal zatykač na dva vůdce hnutí Tálibán za pronásledování žen a dívek

Mezinárodní trestní soud (ICC) dnes vydal zatykač na dva vůdce afghánského islamistického hnutí Tálibán za pronásledování žen, dívek a sexuálních nebo genderových menšin, píší agentury. Podle soudu se tak dopouštějí zločinu proti lidskosti. Jejich stíhání inicioval na konci ledna hlavní prokurátor ICC Karim Khan. Tálibán podle agentury AFP rozhodnutí soudu označil za absurdní.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás