Stále více výzkumů ukazuje, že kreativita v mnoha svých podobách může významně přispět k našemu zdraví a pohodě. Od hudby a umění až po vyprávění příběhů a zahradničení mohou tvůrčí činnosti zmírnit pocity úzkosti a deprese a nabídnout duševní únik od životního stresu.
„Tvořivost může sloužit jako strategie všímavosti, forma meditace, která dává našemu mozku odpočinout si od starostí,“ říká doktorka Radha Modgil. Také stimuluje různé části našeho mozku, zlepšuje paměť, soustředění a koordinaci.
Zapojení do tvůrčích činností s ostatními lidmi přináší další výhody, bojuje proti osamělosti a posiluje pocit sounáležitosti. Navzdory těmto výhodám je však kreativita jako wellness strategie často podceňována, a to ze společenských, systémových a postojových důvodů.
Jednou z překážek je samotný pojem „kreativita“, který si mnoho lidí spojuje se specifickým nadáním nebo dovednostmi. „V mládí často dostáváme nálepku, že jsme buď kreativní, nebo kreativní nejsme, a necháme si touto nálepkou diktovat, čemu jsme otevřeni nebo co v budoucnu zkusíme,“ vysvětluje doktorka Modgil.
Kreativita se však neomezuje pouze na tvorbu uměleckých děl nebo skládání hudby. Zahrnuje širokou škálu činností, od řešení problémů a zkoumání nových pracovních příležitostí až po hledání inovativních způsobů, jak přednášet nebo komunikovat s blízkými. Dokonce i takové činnosti, jako je kódování počítačové hry nebo uspořádání počítačových souborů, mohou být kreativní.
„Kreativita není omezený zdroj. Může s životními výzvami přibývat a ubývat, ale nikdy nezmizí,“ ujišťuje lékařka. „Jsou časy pro expanzi a pro nové věci v životě a jsou časy pro zocelení a pro odpočinek a zotavení.“
Kreativita navíc není statická. Může se vyvíjet a měnit a je zdravé zkoumat nové oblasti kreativity. „Buďte kreativní v tom, jak jste kreativní – využijte příležitosti učit se novým věcem, zažívat různé momenty a poznávat nové lidi. To udržuje naši touhu a dovednosti živé a odolné,“ uzavírá doktorka.