Reklama
14.8 C
Czech
Sobota 7. března 2026
EkonomikaAmazonu pomohly zvýšit zisky investice do AI

Amazonu pomohly zvýšit zisky investice do AI

Dobré zprávy z technologického trhu pokračují. Po optimálních finančních výsledcích společností Meta a Spotify oznámil nárůst zisků i americký internetový obchod Amazon. Připsal to umělé inteligenci (AI) a prodeji reklamy. Zprávy o tom přinesla média The Guardian a Barron´s.

Internetový obchod Amazon vykázal v prvním čtvrtletí 2024 v meziročním srovnání trojnásobný zisk ve výši 10,4 miliardy dolarů. V tomto období navíc utržil o 13 procent vyšší tržby v hodnotě 143,3 miliardy dolarů.

Výsledky společnosti za první letošní kvartál překonaly očekávané tržby 142,65 miliardy dolarů na Wall Street, píše deník The Guardian. Akcie společnosti vykázaly během obchodování po zveřejnění finančních výsledků nárůst o tři procenta.

„Amazon zahajuje svůj fiskální rok robustní sadou čísel,“ cituje server Barron´s vyjádření pro investory generálního ředitele společnosti GlobalData Neila Saunderse. Ukazuje to podle něj na pokles spotřebitelských tlaků v ekonomice.

Šéf Amazonu Andy Jessy uvedl, že se do finančních výsledků podepsaly hlavně investice do AI a s tím související tempo růstu cloudové divize Amazon Web Service (AWS), jež představovala celkem 62 procent celkového provozního zisku.

Investice do datových center

Tržby AWS meziročně vykázaly v prvním letošním čtvrtletí růst o 17 procent na 25 miliard dolarů. Amazon oznámil začátkem dubna rušení stovek pracovních míst ve své cloudové divizi v rámci restrukturalizace podnikání.

Jessy počítá s rostoucí poptávkou po AI, a tedy i posilováním cloudových služeb Amazonu. Umělá inteligence dnes pohání růst technologických gigantů. S tím se ale pojí nutnost investovat do potřebné výpočetní infrastruktury včetně datových center.

Amazon oznámil investice v hodnotě jedenácti miliard dolarů do výstavby dalších datových center v Indianě, čímž otevře nejméně tisícovku nových pracovních míst. Problém však je, že umělá inteligence má obrovskou spotřebu energie.

Podle řady odborníků to může brzdit její vývoj. Technologické společnosti musejí stavět další a další datová centra, která je nutné neustále chladit vodou, takže musejí vybírat lokality poblíž bohatých zdrojů vody – dnes nedostatkové komodity.

„Čím větší poptávku AWS bude mít, tím více budeme muset investovat do nových datových center,“ vysvětlil Jessy a dodal, že v prvním letošním čtvrtletí meziročně vzrostly i tržby za reklamy o 24 procent na 11,8 miliardy dolarů.

Reklama

Doporučujeme

Meghan Markle a její značka As Ever končí spolupráci s Netflixem

Lifestylová značka As Ever, kterou založila Meghan Markle, vstupuje do nové fáze. Projekt, jenž vznikl ve spolupráci s Netflixem, bude nyní pokračovat samostatně. Podle zástupců značky jde o logický krok po rychlém růstu během prvního roku.

Stanete se „legitimním cílem“ Íránu, varoval země EU náměstek ministra

Írán varoval evropské státy před přímým zapojením do konfliktu na Blízkém východě. Podle Teheránu by se země Evropské unie, které by se přidaly k americkým a izraelským útokům, staly legitimním cílem odvetných úderů.

Maďarsko zadrželo sedm Ukrajinců, Kyjev doporučuje Maďarsku se vyhnout

Maďarský daňový úřad oznámil zadržení sedmi Ukrajinců, které stíhá kvůli podezření z praní špinavých peněz. Zadržuje také dvě vozidla pro přepravu peněz. Napsala to dnes agentura Reuters s odvoláním na zmíněný úřad. Kyjev o něco dříve obvinil Maďarsko ze zadržení sedmi pracovníků ukrajinské státní banky Oščadbank, kteří podle něj převáželi z Rakouska peníze a zlato. Ukrajina požaduje jejich okamžité propuštění, uvedl šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha na síti X. Kyjev zároveň vyzval Ukrajince, aby se vyhnuli cestám do sousedního Maďarska.

USA vyšetřují zásah školy v Íránu. Analýza naznačuje souvislost s americkým útokem

Američtí vojenští vyšetřovatelé se domnívají, že za úder na dívčí školu v jihoíránském městě Mínáb, při němž zahynuly desítky dětí, pravděpodobně nesou odpovědnost Spojené státy. Vyšetřování nicméně zatím stále probíhá. K tragédii došlo během prvního dne amerických a izraelských útoků na Írán.

Izrael zasáhl na předměstí Bejrútu sídlo výkonné rady Hizballáhu

Při noční vlně úderů na Libanon bylo zasaženo sídlo výkonné rady proíránského hnutí Hizballáh na předměstí Bejrútu, uvedla podle serveru The Times of Israel (ToI) izraelská armáda. Údery dále na předměstí Dahíja zasáhly desítky vícepodlažních budov a skladiště dronů. Noční údery podle libanonské agentury NNA zasáhly také desítky vesnic na jihu a východě Libanonu. Dopoledne Izrael zahájil další vlnu úderů. Výbuchy byly hlášeny z oblasti pobřežního města Sajdá.

Trump má problém. Soud mu nařídil vrátit peníze vybrané z cel

Americký soud pro mezinárodní obchod nařídil Celní a pohraniční stráži vrátit částku přes 130 miliard dolarů (asi 2,99 bilionu korun) dvěma tisícům amerických podniků. Rozhodnutí padlo poté, co Nejvyšší soud zrušil cla americké administrativy uvalená na obchodní partnery na základě zákona International Emergency Economic Powers Act (IEEPA).

Írán by měl mít dobrého vůdce, řekl Trump s tím, že USA mají několik kandidátů

Írán by měl mít dobrého vůdce, prohlásil v noci na dnešek americký prezident Donald Trump. USA mají v hledáčku několik lidí, kteří by mohli odvádět dobrou práci, dodal v exkluzivním rozhovoru pro NBC News. Jeho komentář následoval den poté, co Trump zpravodajskému serveru Axios řekl, že musí být osobně zapojen do výběru dalšího íránského lídra, přičemž odkázal na příklad Venezuely.

Írán si americkou základnu, kde zemřelo šest vojáků, zřejmě vytipoval

Íránské zpravodajské služby zřejmě sledovaly pohyb amerických vojáků mezi základnami a tipovaly cíle pro milice přidružené k islámské republice. Podařilo se identifikovat zbývající dva vojáky zabité na základně v kuvajtském přístavním městě Šuajpa.

Moderátorka NBC Savannah Guthrie plánuje návrat do vysílání. Pátrání po její matce pokračuje

Americká televizní moderátorka Savannah Guthrie se po týdnech nejistoty chystá vrátit do vysílání pořadu Today. Zatím však zůstává především po boku rodiny a soustředí se na pátrání po své matce, která zmizela začátkem února.

USA a Izrael dále útočí na íránské cíle, Teherán vyslal rakety na Tel Aviv

Spojené státy a Izrael dnes pokračují sedmým dnem v útocích proti Íránu. Oblastní velitelství americké armády (CENTCOM) oznámilo zásah íránské lodě sloužící pro starty dronů. Izraelské vojsko (IDF) zase uvedlo, že zahájilo další širokou vlnu útoků na infrastrukturu režimu v Teheránu. Írán krátce nato uvedl, že vyslal rakety na Tel Aviv. Izrael znovu zaútočil i na jih Libanonu.

Americký krypto zákon narazil na další překážku

Snaha prosadit v USA klíčový krypto zákon znovu narazila. Jednání se zadrhla na sporu mezi bankami, kryptofirmami a Bílým domem a roste nejistota, zda se návrh podaří schválit ještě letos. Pro kryptosektor by to byla citelná komplikace, protože firmy dál fungují v nejasném regulatorním prostředí.

USA požádaly Ukrajinu o pomoc proti íránským dronům

Spojené státy požádaly Ukrajinu o pomoc při obraně svých spojenců na Blízkém východě před íránskými drony. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky uvedl, že Kyjev může nabídnout odborníky i technologie získané během války s Ruskem. Pomoc však podmínil tím, že neoslabí obranu Ukrajiny.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama