menu

14.5 C
Czech
Sobota 18. května 2024

Na čínské studenty v zahraničí dopadá ekonomická nejistota doma

Rodiče je poslali studovat na prestižní univerzity v zahraničí. Teď se však kvůli ekonomické nejistotě doma ocitli pod obrovským tlakem. Mnozí čínští studenti v zahraničí přišli o finanční podporu od svých rodičů a pokud se nedokázali sami zajistit, museli studia ukončit.

Ruské síly útočí na Vovčansk, obyvatelé jsou evakuováni

Ruské síly zintenzivňují své operace na severu Ukrajiny v Charkovské oblasti a hlásí taktické úspěchy ve stále probíhající bitvě o Vovčansk. Toto město, které bylo v roce 2022 jednou osvobozeno, se nyní stalo klíčovým cílem ruské ofenzivy. Jak ukrajinské, tak ruské zdroje potvrzují, že ruské jednotky postupují směrem k předměstím Vovčanska, což vede k intenzivním bojům v této oblasti.

Poláci se zajímají o slavné letouny F-15

Sledujte nás na sítích

Nejnovější verze slavné F-15, F-15EX Eagle II, si pomalu razí cestu trhem. Naposledy byl tento letoun překvapivě výrazně propagován na Mezinárodní výstavě obranného průmyslu v Polsku. A vzhledem k tomu, že se objevil i na několika předchozích ročnících výstavy, tentokrát Boeing oznámil, že polské úřady se o návrh „zajímají“.

Reklama

Podle (kusých) informací poskytnutých na brífinku Boeingu patří mezi výhody navrhovaného letounu jeho obrovský dolet a schopnost nést až 15 tun výzbroje. Zajímavým argumentem přitom bylo, že je výhodnější platit letoun nesoucí ve vzduchu velké množství výzbroje než například lehký bitevník. To v kombinaci s až 23 závěsnými body pro výzbroj a výkonným radiolokátorem s aktivně elektronicky fázovanou anténní soustavou (AESA) znamená, že F-15EX může sloužit jako lovec ruských letounů, nesoucí až 14 střel vzduch-vzduch AIM-120 AMRAAM.

Stroj by byl obzvláště účinný, kdyby vpředu operovaly polské F-35 předávající díky svým pokročilým senzorům informace o cílech. Nosnost letounu Eagle II je dokonce větší než u nového ruského frontového bombardéru Su-34, který unese až 14 tun munice. Proto by F-15EX mohl sloužit i jako ryzí bombardér. Může navíc podvěsit mnohem modernější přesnou výzbroj než ruské letouny.

Stojí za to připomenout, že do letounů F-15EX se v budoucnu plánuje integrace hypersonických střel. K nim také střel vzduch-vzduch dlouhého doletu se v současnosti nedosažitelnými parametry. Rozměry a čerstvost konstrukce (otevřená architektura) také umožňují předpokládat, že do F-15EX mohou být integrovány vznikající technické novinky včetně například laserových zbraní. Boeing tvrdí, že jediné, co jeho letoun nemá, jsou fyzické prvky stealth. Místo toho má prý Eagle II vyspělý systém elektronického boje. Ten mu dodává „elektronickou“ neviditelnost, což je podobná vlastnost, kterou prý má konkurenční Eurofighter Typhoon nebo švédský JAS 39 Gripen E.

Záchytný stíhač: Ano nebo ne?

Ačkoli je známo, že Polsko buduje skutečně masivní plnohodnotnou vzdušnou vojenskou sílu, v níž by neměl chybět klasický záchytný stíhač, v polském odborném tisku se právě v této době vede debata o tom, do jaké míry je to vhodné. Tyto letouny by byly již čtvrtým bojovým typem v letectvu, sloužící vedle F-16C/D, F-35A a F/A-50. Již nákup FA-50 vyvolal vlnu pochybností, že při relativně malém počtu bojových letounů má Polsko příliš mnoho platforem. F/A-50 je však alespoň levný letoun na údržbu.

Reklama

Další evropské státy NATO mají obvykle po jednom, maximálně dvou typech bojových letounů. Švédsko zakládá celé své bojové letectvo na letounech JAS-39 Gripen, Belgie, Nizozemsko, Norsko, Dánsko a Finsko by měly přejít výhradně na F-35. Velká Británie má letouny Typhoon a F-35, Německo Tornado (které nahradí F-35A) a Eurofighter. Francie pak starší Mirage 2000, které postupně nahrazuje Rafale. Španělsko disponuje Typhoony a F/A-18C/D, zatímco Turci mají téměř výhradně F-16C/D (plus malý počet F-4). Více bojových platforem mají pouze Řekové (F-16C/D, Mirage 2000, Rafale a v plánech F-35) a Italové (vyřazovaný lehký letoun AMX, Tornado, Typhoon a F-35).

První let F-15EX tak, jak jej zachytily kamery výrobce, společnosti Boeing

Očekává se, že jednotková cena F-15EX se bude pohybovat kolem 130 milionů dolarů za kus (za F-35A Polsko zaplatilo asi 90 milionů dolarů). Cena za letovou hodinu by měla být přibližně stejná jako u F-35A. Pro stroje Boeing by bylo nutné zřídit samostatné logistické zázemí a základny, jejichž požadavky nejsou nízké.

Návrat k F-16?

Za této situace se část polských odborníků ptá, zda by nedávalo větší smysl nakoupit letouny již existujících typů. F-16C/D Block 70/72 nebo F-35A Lightning II. Stojí za zmínku, že s velkou flotilou Lightningů II by některé z nich mohly být v první linii vrženy do boje v konfiguraci stealth. Až po ní by následovaly další v tzv. konfiguraci „Beast“ s municí uchycenou i na otevřených podkřídelních závěsnících.

Ačkoli F-35A neunese 15 tun munice jako F-35, ale něco přes osm, má mnoho zbraňových pylonů. Pro vzdušný boj může nést až 14 střel AMRAAM, což je stejně jako F-15EX. Za letounem F-15EX zaostává pouze z hlediska operačního stropu (18 kilometrů oproti 15 kilometrům). Stejně jako maximálního doletu (4800 kilometrů se dvěma konformními a třemi podvěsnými nádržemi oproti 2800 kilometrům). Operační dolet obou konstrukcí je však již podobný (přibližně 1200 až 1300 kilometrů). Navíc se dá předpokládat, že na geograficky omezeném středoevropském bojišti by tak značný dolet neměl hrát větší roli.

Na šanci čekají Eurofighter i korejský stealth

Je třeba poznamenat, že F-15EX má v Polsku také konkurenty. Jedním z nich je Eurofighter Typhoon, důsledně nabízený již několik let. Zdá se, že jeho provoz je dražší než u F-15EX. Cena jedné letové hodiny Eurofighteru sice není oficiálně uváděna, v případě F-15E Strike Eagle se tento parametr odhaduje na 30 000 dolarů. A to se jedná o menší letoun. Evropský design je naopak nabízen se silným průmyslovým balíčkem. Oficiálně se uvádí, že až 50 procent hodnoty letounu by mohlo být vyrobeno v Polsku. Boeing zatím průmyslovou spolupráci ani nenaznačil.

Zdá se tak, že by bylo mnohem snazší vyjednat balíčky ekonomické spolupráce nejen s konsorciem Eurofighter, ale také například s firmou Lockheed Martin, která již má v Polsku velké zastoupení (závod PZL Mielec) a již předala polskému leteckému průmyslu část výroby F-16 a C-130 Hercules. Dalším konkurentem v soutěži o dvě letky pro Polsko je společnost Korean Aerospace Industries. Prozatím předběžně, ale přece jen prosazuje v Polsku letoun KF-21 Boramae. A i zde již došlo k předběžným oznámením o možné průmyslové spolupráci.

Nakonec zůstává z hlediska Polska důležitá otázka, a to možné termíny dodávek. Výrobní linka F-15 existuje a nedávno na ní výrobce dokončil výrobu posledních letounů F-15QA pro Katar. V posledních letech pro tuto zemi vyrobili 36 letounů a první dva letouny F-15EX pro americké letectvo. Roční objem výroby letounů F-15EX není velký, v současné době činí dvanáct strojů. Mezitím USAF již objednalo 112 letadel tohoto typu, z nichž již výrobce dodal zmíněné dva kusy.

Sto letadel pro Polsko?

Představitelé společnosti Boeing nyní tvrdí, že zvýší tempo výroby letounů F-15 a příští dodávky pro USAF mohou být mnohem větší. Polsku by přitom mohlo hrát do karet i to, kdyby kolem roku 2025 zanikla výrobní linka F/A-18E/F Super Hornet, což není vyloučeno. Tím by se uvolnila výrobní kapacita pro F-15.

Dodávka více než sta letounů F-15EX, na kolik odhaduje Polsko své požadavky, navíc potrvá. Zejména proto, že své objednávky může ještě zvýšit samo americké letectvo, které původně počítalo se 140 letouny F-15EX, nakonec je však možné, že jich může být dalších až 200. Ty by nenahrazovaly pouze F-15C/D, ale také útočný typ F-15E Strike Eagle. Před objednávkou 24 strojů stojí Indonésie a objednávka několika desítek se dá čekat od Izraele.

A jak si v termínech objednávek stojí ostatní typy? V případě letounu KF-21, který je v současné době pouze testovaným prototypem a jehož výrobní linku výrobce ještě nespustil, by termíny dodávek mohly být podobné nebo dokonce pozdější než u F-15. Dříve by mohly být Eurofightery. I když by se nejednalo o stroje částečně vyráběné v Polsku, nebo alespoň ne o první exempláře. Na druhou stranu F-15 má objednávku dosahující téměř 150 kusů. A teprve v roce 2025 se očekává, že objem výroby zde dosáhne 48 kusů ročně.

U F-35 jsou celosvětové objednávky značné. Letoun se však vyrábí v počtu více než 140 kusů ročně a toto číslo může ještě vzrůst. Pro Českou republiku je zajímavé, že v případě dalšího nákupu F-35 by Polsko možná jako jeden z nejbližších amerických spojenců ve střední Evropě získalo ve frontě na letouny přednost.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové

Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ukrajina kvůli ruské ofenzivě evakuovala z Charkovské oblasti už 10.000 lidí

Od zahájení ruského pozemního útoku v ukrajinské Charkovské oblasti z minulého týdne bylo evakuováno už téměř 10.000 lidí. Uvedl to dnes šéf charkovské správy Oleh Syněhubov. Situace na frontě se podle něj stabilizovala. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že ruská vojska dobyla - ruskou terminologií "osvobodila" - další vesnici u Vovčanska v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, zatímco ukrajinské velení naopak ujišťuje, že ruské útoky v regionu byly bezvýsledné. Podobná tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Záplavy v Afghánistánu kvůli nezvykle silným dešťům stály život nejméně 68 lidí

Záplavy v Afghánistánu vyvolané novou vlnou přívalových dešťů si za poslední dva dny vyžádaly dalších nejméně 68 obětí. Informovaly o tom dnes tiskové agentury s odvoláním na úřady řízené hnutím Tálibán, které upozornily, že bilance mrtvých se zakládá na předběžných informacích a může ještě vzrůst. Záplavy způsobené nezvykle silnými sezonními dešti už koncem minulého týdne připravily o život stovky Afghánců.

Verstappen získal pole position v Imole, Norris a Piastri z McLarenu byli těsně za ním

Lando Norris a Oscar Piastri z McLarenu se ve vzrušující kvalifikaci v Imole umístili těsně za úřadujícím mistrem světa Maxem Verstappenem. Zatímco Verstappen si zajistil pole position, Piastri byl jen o 0,074 sekundy pomalejší a obsadil druhé místo. Norris, který nedávno zvítězil v Miami, začne závod z třetí pozice, což zdůrazňuje skvělou formu McLarenu, který se výrazně přiblížil vedoucí pozici.

Polsko vynaloží miliardy na obranu hranice s Ruskem a Běloruskem, řekl Tusk

Polsko investuje deset miliard zlotých (asi 58 miliard Kč) do zvýšení bezpečnosti své hranice s Ruskem a Běloruskem, včetně výstavby opevnění, ohlásil premiér Donald Tusk. Šéf vlády podle médií dnes představil plán zlepšení obrany asi 400 kilometrů dlouhého úseku polské hranice. Projekt nazvaný Východní štít má současně odstrašit potenciálního agresora.

Premiér Fico je ve stabilizovaném, ale stále vážném stavu, uvedla ministryně

Slovenský premiér Robert Fico, kterého ve středu postřelil atentátník, je ve stabilizovaném, ale stále vážném stavu. Uvedla to při dnešním vyjádření pro média ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Páteční operace podle ní přispěla ke zlepšení zdravotního stavu předsedy vlády. Vicepremiér Robert Kaliňák uvedl, že pozitivní prognóza Ficova zdravotního stavu je blízko, ale jeho převoz do Bratislavy zatím možný není. Premiér je při vědomí. Kaliňák později televizi TA3 řekl, že Ficova zranění jsou "extrémně bolestivá".

Ruské síly postupují v ukrajinské Charkovské oblasti, kde dochází k civilním ztrátám a nedostatku personálu

Ruské síly pod velením prezidenta Vladimira Putina pokračují v ofenzivě v severovýchodní Charkovské oblasti na Ukrajině a podle Kremlu za poslední týden obsadily 12 osad. Zintenzivněný vojenský tlak, který začal 10. května, vedl ke značným škodám na civilní a energetické infrastruktuře.
Reklama

DOPORUČUJEME

Nová studie může pomoci objasnit, kdy se z dinosaurů stali teplokrevní tvorové

Vědci kdysi považovali dinosaury za těžkopádné, studenokrevné tvory. Následný výzkum ukázal, že někteří z nich dokázali regulovat svou tělesnou teplotu, dosud ale bylo záhadou, kdy a za jakých okolností tato změna nastala. Jednu ze základních a nejstarších otázek paleontologie nyní pomáhá objasnit nová studie, podle které teplokrevní dinosauři mohli na Zemi žít už asi před 180 miliony lety, píše agentura AP.

Druhé elektrické vozidlo společnosti Xiaomi Automobile míří na Teslu Model Y

Xiaomi Automobile, dceřiná společnost čínského elektronického gigantu Xiaomi, se prosadila na trhu elektromobilů se svým prvním modelem, sedanem SU7. Nyní je společnost údajně daleko ve vývoji svého druhého elektromobilu, kompaktního SUV, jehož cílem je konkurovat vozu Tesla Model Y.

Čína zahájila historickou misi s cílem odebrat vzorky ze vzdálené strany Měsíce

Čína zahájila přelomovou misi, jejímž cílem je odebrat vzorky ze vzdálené strany Měsíce. Sonda Chang'e-6, pojmenovaná podle bohyně Měsíce v čínské mytologii, má za cíl dopravit přibližně dva kilogramy měsíčních vzorků k analýze na Zemi. Tato mise představuje první sběr vzorků z temné strany Měsíce, oblasti se silnější kůrou a větším počtem kráterů než na straně blízké.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ukrajina kvůli ruské ofenzivě evakuovala z Charkovské oblasti už 10.000 lidí

Od zahájení ruského pozemního útoku v ukrajinské Charkovské oblasti z minulého týdne bylo evakuováno už téměř 10.000 lidí. Uvedl to dnes šéf charkovské správy Oleh Syněhubov. Situace na frontě se podle něj stabilizovala. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že ruská vojska dobyla - ruskou terminologií "osvobodila" - další vesnici u Vovčanska v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, zatímco ukrajinské velení naopak ujišťuje, že ruské útoky v regionu byly bezvýsledné. Podobná tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Záplavy v Afghánistánu kvůli nezvykle silným dešťům stály život nejméně 68 lidí

Záplavy v Afghánistánu vyvolané novou vlnou přívalových dešťů si za poslední dva dny vyžádaly dalších nejméně 68 obětí. Informovaly o tom dnes tiskové agentury s odvoláním na úřady řízené hnutím Tálibán, které upozornily, že bilance mrtvých se zakládá na předběžných informacích a může ještě vzrůst. Záplavy způsobené nezvykle silnými sezonními dešti už koncem minulého týdne připravily o život stovky Afghánců.

Verstappen získal pole position v Imole, Norris a Piastri z McLarenu byli těsně za ním

Lando Norris a Oscar Piastri z McLarenu se ve vzrušující kvalifikaci v Imole umístili těsně za úřadujícím mistrem světa Maxem Verstappenem. Zatímco Verstappen si zajistil pole position, Piastri byl jen o 0,074 sekundy pomalejší a obsadil druhé místo. Norris, který nedávno zvítězil v Miami, začne závod z třetí pozice, což zdůrazňuje skvělou formu McLarenu, který se výrazně přiblížil vedoucí pozici.

Polsko vynaloží miliardy na obranu hranice s Ruskem a Běloruskem, řekl Tusk

Polsko investuje deset miliard zlotých (asi 58 miliard Kč) do zvýšení bezpečnosti své hranice s Ruskem a Běloruskem, včetně výstavby opevnění, ohlásil premiér Donald Tusk. Šéf vlády podle médií dnes představil plán zlepšení obrany asi 400 kilometrů dlouhého úseku polské hranice. Projekt nazvaný Východní štít má současně odstrašit potenciálního agresora.

Premiér Fico je ve stabilizovaném, ale stále vážném stavu, uvedla ministryně

Slovenský premiér Robert Fico, kterého ve středu postřelil atentátník, je ve stabilizovaném, ale stále vážném stavu. Uvedla to při dnešním vyjádření pro média ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Páteční operace podle ní přispěla ke zlepšení zdravotního stavu předsedy vlády. Vicepremiér Robert Kaliňák uvedl, že pozitivní prognóza Ficova zdravotního stavu je blízko, ale jeho převoz do Bratislavy zatím možný není. Premiér je při vědomí. Kaliňák později televizi TA3 řekl, že Ficova zranění jsou "extrémně bolestivá".

Ruské síly postupují v ukrajinské Charkovské oblasti, kde dochází k civilním ztrátám a nedostatku personálu

Ruské síly pod velením prezidenta Vladimira Putina pokračují v ofenzivě v severovýchodní Charkovské oblasti na Ukrajině a podle Kremlu za poslední týden obsadily 12 osad. Zintenzivněný vojenský tlak, který začal 10. května, vedl ke značným škodám na civilní a energetické infrastruktuře.

Saúdská Arábie uspořádala první módní přehlídku plavek

Saúdská Arábie v pátek uspořádala první módní přehlídku plavek. Podle agentury AFP šlo o nevídanou událost v zemi, kde ještě před méně než deseti lety ženy musely nosit islámský oděv abája zakrývající celé tělo.

Slovenský soud rozhodne o vazbě pro atentátníka, eskorta ho dovezla k soudci

Soud na Slovensku rozhodne o návrhu na vazební stíhání muže obviněného ze středečního atentátu na premiéra Roberta Fica. Dopoledne policejní eskorta dovezla obviněného k Specializovanému trestnímu soudu (STS) ve městě Pezinok.

Zelenskyj: Ukrajina se připravuje na zesílenou ruskou ofenzivu, protože protivzdušná obrana selhává

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyjádřil znepokojení nad stupňující se ruskou ofenzívou na severovýchodě země a varoval, že Kyjev je špatně vybaven a má pouze čtvrtinu protivzdušné obrany potřebné k udržení frontové linie. Nedávný překvapivý útok ruských sil v Charkovské oblasti, zahájený 10. května, vedl k jejich nejvýznamnějším územním ziskům za posledních 18 měsíců.
Reklama
Reklama