Prodejci mořských plodů v Jižní Koreji se obávají nízké poptávky. Většina spotřebitelů má totiž navzdory tvrzení vědců, že japonský plán vypouštět vodu z poškozeného reaktoru elektrárny Fukušima nepředstavuje rizika, obavy o svou bezpečnost. Informují o tom Al-Džazíra a Reuters.
Lee Jae-seok vlastní v Soulu restauraci, v níž podává grilovaného úhoře. Nejprve čelil pandemickým restrikcím a nyní jej zasáhlo rozhodnutí Japonska vypustit vodu z poškozeného reaktoru elektrárny Fukušima.
„Samozřejmě mě to znepokojuje. Nejde jenom o mě, ale o celý průmysl mořských plodů,“ řekl pro televizi Al-Džazíra Lee. Strachuje se, že negativní vnímání japonského kroku povede k celkovému poklesu spotřeby mořských plodů.
“It’s not just about my business; it’s about the entire seafood industry.”
— Al Jazeera English (@AJEnglish) August 28, 2023
South Korea’s seafood sellers are reeling in the aftermath of Japan’s discharge of treated water from the Fukushima nuclear power plant https://t.co/yBpMXSxw0j pic.twitter.com/bKcFW453Ha
„Zasáhlo by nás to všechny. Obávám se, že tento problém může mít vlnový efekt na celý trh,“ dodal Lee. Mnoho Jihokorejců je přesvědčeno o nebezpečnosti konzumace mořských plodů po zahájení vypouštění vody z elektrárny minulý týden.
Vědci přitom uklidnili, že japonský plán žádná rizika pro veřejnost nepředstavuje. Nedávný průzkum Consumers Korea ukázal, že by omezilo v případě vypouštění vody z reaktoru spotřebu mořských plodů 92,4 procenta respondentů.
Veřejnost bude nutné přesvědčit
Prodejci, které Al-Džazíra oslovila, většinou rozhovor odmítlo. Viní totiž z této situace hlavně média a to, jak tuto situaci vykreslila. „Pozitivní nebo negativní, na tom nesejde. Všechen ten hluk je pro naše podnikání špatný,“ řekl jeden obchodník, který si přál zůstat v anonymitě.
V ulicích Soulu jsou k vidění reklamní bannery s hesly jako „Naše mořské plody jsou bezpečné!“ nebo „Konzumujte s důvěrou!“ Jihokorejská vláda zvažuje, že požádá cateringové společnosti, aby zařadily do nabídky více mořských plodů.
Všechny druhy mořských plodů prodávaných na velkých městských trzích budou testovány, což by rovněž mohlo veřejnost uklidnit. Právě v tomto ohledu udělali vědci podle Al-Džazíra málo. „Nevěřím tomu, co nám říká japonská vláda,“ řekla matka dvou dětí Kang.
„Je těžké ignorovat obavy, i když odborníci tvrdí, že je to bezpečné,“ pokračovala žena, která si přála uvést pouze příjmení. Testy vody u elektrárny neukázaly zvýšené známky radioaktivity, píše agentura Reuters.
Většinu nebezpečných materiálů kromě tritia odstraňuje filtrace. Tritium je škodlivé pouze ve vyšších koncentracích. Ty jsou hluboko pod limitem povoleným Světovou zdravotnickou organizací (WHO).