menu

15.5 C
Czech
Úterý 13. května 2025

Australský premiér Albanese představil novou vládu, která se funkce ujme v úterý

Australský premiér Anthony Albanese dnes představil svůj nový kabinet, který bude mít 30 členů. Napsala to agentura AP. Vláda složená z labouristů, kteří 3. května drtivě zvítězili v parlamentních volbách, se funkce ujme v úterý ráno místního času.

Rusové v noci na Ukrajinu útočili s využitím více než stovky dronů, uvedl Kyjev

Ruské síly v noci na dnešek zaútočily na Ukrajinu s využitím 108 dronů, oznámilo dnes ráno ukrajinské letectvo na telegramu. Protivzdušná obrana dokázala zneškodnit celkem 55 dronů různých typů, včetně těch označovaných jako Šáhed. Zničeno bylo také dalších asi třicet dronů, které sloužily jako návnada pro systémy protivzdušné obrany. O osudu ostatních se sdělení letectva nezmiňuje. Ruské ministerstvo obrany mezi půlnocí a devátou hodinou ranní SELČ o ukrajinském vzdušném útoku neinformovalo.

Politici, z nichž ani jeden není ekonom, řeší důchodovou reformu z druhého konce

Reklama

Vyplatí se věrnost jedné bance? Nejde jen o úroky, ale i o klid a přehled

Zůstat věrný jedné bance se může zdát jako ta nejjednodušší možnost, ale dává to smysl i v době, kdy není problém mít účet u několika institucí zároveň? Výhody dlouhodobého vztahu s bankou mohou sahat dál než jen k lepším úrokům. Někdy vám ušetří čas, jindy i starosti.

Praha 6. března 2023 (PROTEXT) – Komentář Vladimíra Pikory, hlavního ekonoma skupiny Comfort Finance Group

Důchodová reforma se nám stále vrací jako bumerang. Když s důchodovou reformou přišli politici před dvanácti lety a předložili demografický vývoj, podle kterého bude stále méně lidí pracovat na vzrůstající počet důchodců, bylo to alarmující. Politikům se podařilo lidi vyděsit a získat politický kapitál k reformám. Běžný člověk z toho měl pocit, že pokud se s tím hned něco neudělá, bude zle.

Jenže za těch dvanáct let se neudělalo zhola nic. Bylo okolo toho jen spousta řečí a článků v médích. Prve vyděšený člověk tak logicky mohl získat pocit, že důchodová reforma vlastně vůbec není urgentní. Politický kapitál se promrhal. Dvanáct let se nic nestalo a pořád jsme jako země v pohodě. Dokonce jsme v tak obrovské pohodě, že bývalý premiér Babiš přidával lidem důchody nad rámec valorizace. Nastala tím situace, že průměrný důchod vyskočil z původních 41 % průměrné mzdy až někam k 50 %.

Politici začali rychle jednat

Zatímco až dosud se děsili voliči, najednou se role obrátila a vyděsili se politici. Zjistili, že valorizace důchodů bez úprav by znamenala nárůst deficitu veřejných financí o více než 34 miliard korun v letošním roce a 58 miliard v roce příštím. Zároveň zjistili, že v loňském roce úroky ze státního dluhu činily necelých 50 miliard korun, přičemž za dva roky vyskočí až na 100 miliard korun. To je 100% nárůst za pouhé dva roky. Pokud by se toto mělo opakovat, přivede nás to na mizinu a nebudeme mít finance třeba na školství nebo dopravu.

Politici se rozhodli rychle jednat a v legislativní nouzi začali Sněmovnou tlačit návrh, že důchody vzrostou všem o 400 Kč + 2,3 % z výše důchodu. Tím by průměrný důchod vzrostl o 760 Kč, což je ovšem podstatně méně, než měly důchody vzrůst původně. Takový důchod se tak na polovinu průměrné mzdy nedostane.

Lidé budou překvapení

Myslím si, že tu odstartoval nový trend. Důchody z prvního pilíře jsou tak vysoké, že si je stát nemůže dovolit. Vláda jen neví, jak to říct lidem nahlas. Proto začala oznámením, že vyšší důchody porostou pomaleji. K čemu to za pár let povede? Nižší a vyšší důchody budou skoro stejné. Jednoho dne se řekne, že je systém zbytečně složitý a že důchod bude rovný, a to jako určité procento průměrné mzdy.

Teď je otázkou, kolik to nakonec bude. Levice bude tlačit na 40 %, podmínky státního rozpočtu budou tlačit na čísla pod 30 %. O tom, že to je málo, není sporu, ale o tom, že bude dluh obrovský, nelze pochybovat. Když vidím poslední trend, sázím na levicový přístup a rovný důchod kolem 40 % průměrné mzdy.

Důchodová reforma až v polovině volebního období?

Problémem změny valorizace je, že přichází až ve chvíli, kdy na původní valorizaci získali důchodci nárok a navýšení mají dostat už za pár měsíců. Proto je najednou nutné přejít do legislativní nouze. Všem je jasné, že o změně valorizací měla vláda hovořit už vloni. Jenže to běžela prezidentská kampaň a takto nepopulární téma by mohlo ohrozit vládního kandidáta.

Změna valorizací tak může skončit až u Ústavního soudu. To je něco šíleného, protože pokud by vláda spor prohrála, veřejně by se ukázalo, že sama nedodržuje zákon. Podobně může skončit uvalení daně na ČEZ. Všechny tyto věci podkopávají důvěru ve stát. Lidé se už nebudou bát zlodějů, ale vlastní vlády. Důvěra v systém je přitom u tak dlouhodobé záležitosti, jako jsou důchody, nutná.

Je mi líto, že vláda nekomunikuje jasně a nechá důchodce ve štychu

Premiér Petr Fiala prohlásil, že vláda cítila nutnost sáhnout do mechanismu i z hlediska obecné spravedlnosti, mezigenerační solidarity a udržitelnosti do budoucna. To zní dobře, ale vlastně říká, že důchody jsou moc vysoké, že je mladí nechtějí platit starým a že vysoké důchody jsou pro mladé nespravedlivé. Proč to neřekne přímo? Asi proto, že by mnoho lidí pochopilo, co tím ve skutečnosti Fiala myslí. To by se jim zcela pochopitelně nelíbilo.

Ano, snížení důchodů je jedním z řešení, jak napravit důchodový systém. Myslím, že to není fér. Vždy se mluvilo o tom, že důchodová reforma poběží tak, aby se nedotkla stávajících důchodců a dotkla se mladých lidí, protože mladí lidé se mohou se změnou systému vyrovnat, zatímco důchodci si už žádný druhý příjem nepořídí. Jsou v situaci, kterou sami nevyřeší. Důchodci potřebují pomoct a mladí si nakonec mohou pomoct sami.

Vláda hledá příjmy do systému a našla OSVČ

Dalším řešením důchodů je zvýšení odvodů do systému. Na tom už vláda pracuje a poohlíží se u OSVČ. Chce jim výrazně zvýšit odvody do systému údajně proto, aby živnostníci měli slušný důchod. Tak to ale není. OSVČ není zaměstnancem neziskovky a nestojí nikde s nataženou rukou. OSVČ žádný důchod nečeká, ta se o sebe postará sama. Jen jí nikdo nesmí házet klacky pod nohy.

Najednou se vyrojilo mnoho expertů, kteří „vědí“, jak mají mít OSVČ nastavené odvody. Obvykle to jsou lidé, kteří celý život pracovali na vysoké škole nebo v neziskovém sektoru. To jsou lidé, kteří o podnikání nevědí zhola nic. Připomínají mi bezdětné, kteří radí s výchovou, protože ji studovali ve škole, ale praxi ve skutečnosti nemají žádnou.

Mám stále větší pocit, že tento stát dělá vše proto, aby se zde nevyplatilo podnikat. Drobným podnikatelům se to nevyplatí a raději budou hledat, zda by je nezaměstnal stát. Ten zaměstnává každým rokem více a více lidí, až jednoho dne zaměstná všechny. Tím se obloukem vrátíme do centrálně řízené ekonomiky.

Pozdější odchod do důchodu je lákavým řešením

Další možností, jak důchody vyřešit je, že se z nich bude méně čerpat a že lidé budou odcházet později do důchodu. S tím už vláda přichází, protože do důchodu se má nově odcházet v 68 letech. Tady je třeba ukázat na trend. Pamatujete si, jak ČSSD domluvilo o stropu 65 let? Všichni tenkrát museli vědět, že to nevychází. Jak se prodlužuje délka dožití, musí se protáhnout i věk odchodu do důchodu.

Jako problém nevidím ani tak samotné číslo, ale komunikaci vlády, která občanům očividně lhala. Připomeňme si slova premiéra z listopadu, kdy pro Blesk prohlásil: „Odchod do důchodu teď téma nebude, to určitě v průběhu našeho volebního období nenastane. Ten odchod do důchodu v 65 letech bude platit.“ Jak máte věřit důchodové reformě, když nemůžete věřit premiérovi? Vy dáváte státu peníze, které by se k vám měly vrátit za 40 let. Potřebujete mu věřit celou dobu a vy víte, že mu nemůžete věřit ani tři měsíce.

Vše komplikují nesystémové výkřiky, jako je výchovné. Ten nápad se mi líbí. Je třeba pomoci matkám, ale přiznejme si, že na to nejsou peníze a vláda nechce rozdíly v důchodech. Takže podle mě tento nápad i přes odpor lidovců padne. Vůbec nesedí do mnou očekávaného konceptu rovného důchodu.

Skutečná důchodová reforma neřeší jen parametry stávajícího systému

Takže jsme si vyjmenovali tři základní přístupy k řešení důchodové krize: 1) snížení důchodů, 2) větší odvody do systému, 3) pozdější odchod do důchodu. To je ale jen změna parametrů systémů.

Neřeší se demografická situace, průměrné příjmy a tedy ani produktivita práce. To je přitom podle mě klíč k řešení. Mnoho lidí se bojí imigrace, ale já se domnívám, že imigrace ze zemí jako je Ukrajina přinese řešení. Najednou zde bude více mladých lidí, kteří budou živit více důchodců.

A pak je tu hlavní řešení, o kterém se vůbec nemluví, a to je růst produktivity práce, a tedy i průměrných mezd. Nepamatuji si, že by to politici vůbec řešili. Ti se zmohou maximálně na to, že řeknou, že někomu sníží daně. To se ale nerovná zvýšení produktivity.

Tato země potřebuje více technologií, více robotů, více vývoje a výzkumu. To přinese vyšší přidanou hodnotu a s tím i mzdy. Dnes je totiž problémem, že lidé mají vzhledem k cenám tak nízké příjmy, že nic neušetří. Průzkumy říkají, že tento problém má již čtvrtina domácností. A to se domnívám, že při stávající inflaci bude za rok těchto domácností ještě více. Když si člověk nic neušetří, nemůže mít lepší důchod. Domnívám se proto, že zde bude velký tlak na to, aby rovné důchody z prvního pilíře k průměrné mzdě moc neklesly.

Cílem vlády by proto mělo být, že každý svůj krok podmíní přispěním k růstu produktivity ekonomiky. Jenže vláda jde zcela opačným směrem. Kvůli Bruselu tu budou od příštího roku například nefinanční výkazy. Velké společnosti tak budou za pomoci drahých auditorů reportovat, kolik elektřiny mají z obnovitelných zdrojů, jak jsou hodnoceny ženy oproti mužům a obecně jak společnost přispívá k obecnému blahu. To ovšem produktivitu práce sníží, což je pravý opak toho, co nyní potřebujeme. Mnoho lidí bude pracovat na tom, aby mohl vzniknout papír pro byrokracii. Nic smysluplného tak nevytvoří a společnosti jen klesnou zisky, takže logicky nebude chtít zvyšovat ani mzdy. Takže tu budeme mít report o společenském blahu, ale nebudeme mít investice, ze kterých by člověk žil v důchodu.

A tak to je se vším. Tato společnost bez růstu produktivity je odkázaná k permanentní neúspěšné důchodové reformě, protože kde je moc důchodců a málo peněz na investice, tak budou ohromné deficity věřených financí.

Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny Comfort Finance Group

E-mail: vladimir.pikora@comfortfinancegroup.com

Investiční skupina CFG | 10 let na finančním trhu v ČR

Skupina CFG funguje na českém finančním trhu přes 10 let. Poskytuje kvalitní servis investorům, emitentům, klientům a partnerům. Konsolidovaný obrat celé skupiny je 78 mil. Kč, má přes 1 500 investorů a 339 mil. Kč aktiv. Provozuje také portál Dluhopisomat.cz, nejlépe hodnocené dluhopisové tržiště v ČR.

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

BMW chystá velké elektrické SUV iX7

Značka BMW bude mít v blízké budoucnost elektrický ekvivalent pro každý ze svých nabízených modelů se spalovacími motory. Podle informací, které zazněly během prezentace...

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Australská labouristická vláda složila přísahu, má 25 ministrů a 11 náměstků

Druhý kabinet australského labouristického premiéra Anthonyho Albaneseho, který tvoří 25 ministrů a 11 ministerských náměstků, dnes složil přísahu. Naopak liberálové mají novou lídryni Sussan Leyovou, která nahradila Petera Duttona. Informoval o tom australský web ABC. Nová vláda vzešla z výsledků parlamentních voleb, které se v Austrálii konaly 3. května.

Britská policie zadržela muže kvůli požáru v domě premiéra Starmera

Britská policie dnes nad ránem zadržela muže podezřelého ze založení požáru v londýnském domě, který patří premiéru Keiru Starmerovi. Policisté z protiteroristického oddělení vyšetřují 21letého muže kvůli podezření ze žhářství s úmyslem ohrozit život, informují agentury. Starmer bydlel v domě v severolondýnské čtvrti Camden do chvíle, než se loni v červenci stal ministerským předsedou a přestěhoval se do premiérského bytu v Downing Street 10.

Gérard Depardieu je vinen ze sexuálního napadení, rozhodl soud. Herec dostal podmínku

Francouzský herec Gérard Depardieu byl pařížským soudem shledán vinným ze sexuálního napadení dvou žen během natáčení filmu v roce 2021. Soud mu udělil podmíněný trest odnětí svobody na 18 měsíců.

Rusko vyslalo na Ukrajinu deset dronů, což je nejméně za několik posledních týdnů

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu deseti údernými drony typu Šáhed a jejich imitacemi, informovalo dnes ráno ukrajinské letectvo s tím, že systémy protivzdušné obrany všechny bezpilotní letouny sestřelily. Agentura Reuters či ruskojazyčný server BBC upozorňují, že s výjimkou nedávného jednostranného příměří jde o nejnižší počet dronů vyslaných z ruské strany nejméně za několik týdnů.

V Basileji dnes začíná první semifinále písňové soutěže Eurovize

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize dnes ve švýcarské Basileji začíná prvním semifinále. Český zástupce, slovenský zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, se mezinárodnímu publiku představí až ve druhém semifinále ve čtvrtek. O vítězi pak diváci rozhodnou v sobotním finále.

Čína prodává obchodní dohodu s USA jako své vítězství nad Trumpem

Čínští influenceři, média a státníci prodávají obchodní dohodu s USA jako jasné vítězství Pekingu. V očích čínské veřejnosti přiměli amerického prezidenta Donalda Trumpa ustoupit čínští vyjednavači a rozhodný a pevný postoj jednotné Číny. Je obchodní dohoda mezi dvěma největšími ekonomikami skutečně takový zlom, za jaký ji obě strany označují?

Česko přejelo Dánsko. Pastrňák zářil, nováčci se chytli

Čeští hokejisté si na mistrovství světa připsali třetí výhru. Po ospalém startu se v druhé třetině rozjeli a Dány smetli 7:2. Ofenzivu táhli hvězdy i debutanti. V brance se poprvé ukázal Daniel Vladař a zvládl to s přehledem.
Reklama

DOPORUČUJEME

BMW chystá velké elektrické SUV iX7

Značka BMW bude mít v blízké budoucnost elektrický ekvivalent pro každý ze svých nabízených modelů se spalovacími motory. Podle informací, které zazněly během prezentace...

Nová kniha “Sex po převratu – Divoké devadesátky”

Praha 13. května 2025 (PROTEXT) - Milí přátelé, rád bych s Vámi sdílel radostnou událost, kterou je vydání mé dlouho připravované nové knihy “Sex...

ETHPragueConf 2025: Jak Ethereum a Web3 formují budoucnost společnosti

Praha 13. května 2025 (PROTEXT) - Jak decentralizované technologie proměňují internet a jaký mají dopad na společnost? Jaké výzvy představují pro oblast regulace, ekonomiky...

Virtuální výstava Osaka 2025 je plně hratelná videohra

Světová výstava v Ósace, megavýstava s názvem "Designing Future Society for Our Lives“, chce od 13. dubna do 13. října přivítat očekávaných 28 milionů...
Reklama
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Australská labouristická vláda složila přísahu, má 25 ministrů a 11 náměstků

Druhý kabinet australského labouristického premiéra Anthonyho Albaneseho, který tvoří 25 ministrů a 11 ministerských náměstků, dnes složil přísahu. Naopak liberálové mají novou lídryni Sussan Leyovou, která nahradila Petera Duttona. Informoval o tom australský web ABC. Nová vláda vzešla z výsledků parlamentních voleb, které se v Austrálii konaly 3. května.

Britská policie zadržela muže kvůli požáru v domě premiéra Starmera

Britská policie dnes nad ránem zadržela muže podezřelého ze založení požáru v londýnském domě, který patří premiéru Keiru Starmerovi. Policisté z protiteroristického oddělení vyšetřují 21letého muže kvůli podezření ze žhářství s úmyslem ohrozit život, informují agentury. Starmer bydlel v domě v severolondýnské čtvrti Camden do chvíle, než se loni v červenci stal ministerským předsedou a přestěhoval se do premiérského bytu v Downing Street 10.

Gérard Depardieu je vinen ze sexuálního napadení, rozhodl soud. Herec dostal podmínku

Francouzský herec Gérard Depardieu byl pařížským soudem shledán vinným ze sexuálního napadení dvou žen během natáčení filmu v roce 2021. Soud mu udělil podmíněný trest odnětí svobody na 18 měsíců.

Rusko vyslalo na Ukrajinu deset dronů, což je nejméně za několik posledních týdnů

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu deseti údernými drony typu Šáhed a jejich imitacemi, informovalo dnes ráno ukrajinské letectvo s tím, že systémy protivzdušné obrany všechny bezpilotní letouny sestřelily. Agentura Reuters či ruskojazyčný server BBC upozorňují, že s výjimkou nedávného jednostranného příměří jde o nejnižší počet dronů vyslaných z ruské strany nejméně za několik týdnů.

Klimatické změny pohání hlavně životní styl boháčů, potvrdila nová studie

Že mají bohatí lidé vyšší uhlíkovou stopu než chudí, se ví už delší dobu, věnovalo se tomu v minulosti více studií. Ta nová však důsledky nerovnosti mezi příspěvkem k oteplování mezi bohatými a chudými lidmi kvantifikuje. A její výsledky jsou znepokojivé. Za klimatické změny podle ní přímo zodpovídají zejména boháči.

V Basileji dnes začíná první semifinále písňové soutěže Eurovize

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize dnes ve švýcarské Basileji začíná prvním semifinále. Český zástupce, slovenský zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, se mezinárodnímu publiku představí až ve druhém semifinále ve čtvrtek. O vítězi pak diváci rozhodnou v sobotním finále.

Čína prodává obchodní dohodu s USA jako své vítězství nad Trumpem

Čínští influenceři, média a státníci prodávají obchodní dohodu s USA jako jasné vítězství Pekingu. V očích čínské veřejnosti přiměli amerického prezidenta Donalda Trumpa ustoupit čínští vyjednavači a rozhodný a pevný postoj jednotné Číny. Je obchodní dohoda mezi dvěma největšími ekonomikami skutečně takový zlom, za jaký ji obě strany označují?

Česko přejelo Dánsko. Pastrňák zářil, nováčci se chytli

Čeští hokejisté si na mistrovství světa připsali třetí výhru. Po ospalém startu se v druhé třetině rozjeli a Dány smetli 7:2. Ofenzivu táhli hvězdy i debutanti. V brance se poprvé ukázal Daniel Vladař a zvládl to s přehledem.

Trump přiletěl do Rijádu, kde zahajuje návštěvu tří zemí Perského zálivu

Americký prezident Donald Trump přiletěl do Rijádu, kde zahajuje cestu po třech zemích Perského zálivu. Cílem jeho návštěvy jsou zejména dohody o obchodu a investicích, očekává se ale i jednání o válce v Pásmu Gazy, v níž se Washington spolu s Katarem a Egyptem snaží zprostředkovat příměří, či o Íránu.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás