menu

15.5 C
Czech
Úterý 13. května 2025

Trump odvolal šéfku Kongresové knihovny Carlu Hayden

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nečekaně ukončila působení Carly D. Hayden ve funkci ředitelky Kongresové knihovny. Hayden do funkce nastoupila v roce 2016 jako historicky první žena a první Afroameričanka ve vedení této prestižní instituce.

Rusko porušilo příměří bombardováním Sum, drony ale nevyslalo, tvrdí Kyjev

Rusko dnes brzy ráno porušilo jednostranné třídenní příměří, které samo vyhlásilo, když třikrát vypustilo naváděné bomby na Sumskou oblast, žádné drony a ani rakety ale na ukrajinské území nevyslalo. Podle agentury Reuters to tvrdí ukrajinské vojenské letectvo. Ruská Lipecká oblast naopak vyhlásila poplach před ukrajinskými bezpilotními letouny, žádné útoky ale neohlásila. Kyjev rovněž uvedl, že na východě Ukrajiny po začátku příměří pokračovaly pozemní útoky ruských vojáků. Ruská státní média přitom oznámila, že ruská armáda začala dodržovat klid zbraní nařízený prezidentem Vladimirem Putinem ve středu ve 23:00 SELČ.

Vína, čarodějnice i bleší trh: Poznejte Španělsko jako místní

Reklama

Vyplatí se věrnost jedné bance? Nejde jen o úroky, ale i o klid a přehled

Zůstat věrný jedné bance se může zdát jako ta nejjednodušší možnost, ale dává to smysl i v době, kdy není problém mít účet u několika institucí zároveň? Výhody dlouhodobého vztahu s bankou mohou sahat dál než jen k lepším úrokům. Někdy vám ušetří čas, jindy i starosti.

Španělsko je mozaikou žlutých, hnědých a červených zemí, které vidíte z letadla před přistáním v Madridu. Choďte od baru k baru, hltejte různé tapas a dejte si ‚siestu‘ bez pocitu nejmenší viny. Zažijte Španělsko jako místní.

Zásadní místa, která nenajdete v žádném průvodci

Ochutnávka vín mezi zámky v Ribera de Duero

Jméno regionu Kastilii a León pochází od více než 400 hradů. Zdejší ulice byly svědky významných epizod španělské historie, jako jsou sňatky katolických panovníků a smrt Kryštofa Kolumba.

Chcete-li si užít svůj čas zde na maximum, udělejte si prohlídku 22 000 hektarů vinic, kde se vyrábí vína Ribera de Duero. Jedná se povětšinou o červená vína. V místních restauracích se podávají s masem, ovčími sýry a chlebem s křupavou kůrkou a jemnou strouhankou. Tradičním pokrmem je pečené jehněčí (lechazo).

Zapomeňte na pláž a udělejte si týden v Extremaduře

Existuje mnoho důvodů, proč začít výlet do Španělska v regionu Extremadura. Hlavním důvodem je to, že je pro mezinárodní turisty stále velkou neznámou.

Nachází se na západ od Madridu, na hranici s Portugalskem. Je to jedno z míst, kde můžete jíst nejlepší jamón ibérico (iberská šunka) v zemi. Prasata se potulují po jeho dubových pastvinách a jedí žaludy ze země.

Na severu je široká škála možností pro pěší turistiku. Navštivte přírodní park Monfragüe, pohoří Sierra de Gata a údolí Jerte, kde je možné na jaře vidět rozkvetlé třešně. Místo pláže jsou mezi skalami přírodní jezírka.

Města nabízejí různé architektonické pohledy na historii Španělska. Cáceres je středověký, Mérida je římská a Badajoz je maurský.

Čarodějnictví v údolí Baztán

Toto údolí se svěžími zelenými lesy, které se nachází na severu Španělska, pár kilometrů od hranic s Francií, je známé svými pověstmi o čarodějnicích.

Nejslavnější epizoda čarodějnictví ve španělské historii se odehrála ve vesnici Zugarramurdi. V roce 1610 inkvizice zatkla 53 jejích obyvatel za organizování akelarres. To je baskické slovo, které znamená „farmy“, ale používá se k označení shromáždění lidí provádějících rituály, kouzlení nebo vzývaní ďábla. Většina zemřela ve vězení, 11 jich bylo upáleno na hranici.

Jsou připomínáni v Muzeu čarodějnic a jeskyni čarodějnic, 120 metrů dlouhém přírodním tunelu vyhloubeném řekou Orabidea. Obě místa evokují mytologii a esoteriku předkřesťanské kultury, která se musela skrývat, aby odolala pronásledování.

Hlavní zážitky, které byste si neměli nechat ujít

Nedělní ranní toulka kolem El Rastra

Není nic lokálnějšího, než v neděli ráno vstát a vydat se na nejznámější madridský bleší trh. Připojíte se k davům dalších turistů (a místních), ale je to skvělé místo, kde najdete vše od starožitností, knih a vtipných suvenýrů z Madridu.

Předpokládá se, že trh existuje od poloviny 18. století. Původně se rozkládal kolem jatek a řeznictví, takže někteří věří, že jeho jméno, Rastro (španělsky stezka), může odkazovat na krvavou stopu.

El Rastro je co by kamenem dohodil od hlavních atrakcí města, jako je Puerta del Sol, Plaza Mayor a Královský palác, takže je všechny snadno spojíte do jednoho dne.

Pouť El Camino de Santiago

Nevadí, když neprojdete celou trasu a zvládnete jen jednu etapu. Ať už to děláte z náboženských důvodů, abyste objevili sami sebe nebo se jen vydali na pěší túru, důležité je, že Camino de Santiago je jedním z nejlepších způsobů, jak poznat Španělsko pěšky.

Tuto středověkou pouť lze absolvovat několika cestami. Nejtradičnější navazuje na dřívější římskou obchodní cestu, z Pyrenejí do nejzápadnějšího cípu Španělska. Ale existuje mnoho dalších verzí. Cíl je vždy stejný: majestátní katedrála Santiago de Compostela v Galicii.

Je to perfektní způsob, jak „pomalu cestovat“ španělským venkovem, setkat se s ostatními chodci z celého světa a samozřejmě se na konci každé etapy seznámit s místními obyvateli ve vesnicích.

Výstup na horu Teide

Sopka Teide je s výškou 3 718 metrů nejvyšším vrcholem Španělska a jedinou subtropickou horou v Evropě. Nachází se v srdci kanárského ostrova Tenerife a nabízí jedinečnou lesní krajinu. Například zde můžete najít burgloss Mount Teide (španělsky tajinaste rojo), endemickou kvetoucí rostlinu, která roste na úpatí sopky jako klobouk malého červeného trpaslíka.

Z vrcholu, známého jako „střecha Španělska“, si můžete vychutnat velkolepou sopečnou krajinu obklopenou Atlantským oceánem.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Kam za jarními květy, které potěší oko i duši

Evropa v květu je nejen pastvou pro oči, ale i balzámem na duši. Jaro tady nabízí mnohem víc než jen hezké výhledy – působí jako přírodní terapie. Stačí pár hodin mezi květinami a hladina stresu klesá. Ať už zamíříte do nekonečných polí tulipánů v Nizozemsku, romantické zahrady v Giverny, nebo mezi divoké modré zvonky v britských lesích, jarní příroda vám udělá dobře.

Jak si užít víkend v Thunu, švýcarském klenotu u jezera

Thun sice není na turistické mapě tak výrazný jako Interlaken, ale právě to z něj dělá ideální místo pro klidný víkend. Malebné uličky, tyrkysová řeka Aare a výhledy na zasněžené vrcholky Alp. Thun nabízí přesně ten druh švýcarského kouzla, které se nezapomíná.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Australská labouristická vláda složila přísahu, má 25 ministrů a 11 náměstků

Druhý kabinet australského labouristického premiéra Anthonyho Albaneseho, který tvoří 25 ministrů a 11 ministerských náměstků, dnes složil přísahu. Naopak liberálové mají novou lídryni Sussan Leyovou, která nahradila Petera Duttona. Informoval o tom australský web ABC. Nová vláda vzešla z výsledků parlamentních voleb, které se v Austrálii konaly 3. května.

Britská policie zadržela muže kvůli požáru v domě premiéra Starmera

Britská policie dnes nad ránem zadržela muže podezřelého ze založení požáru v londýnském domě, který patří premiéru Keiru Starmerovi. Policisté z protiteroristického oddělení vyšetřují 21letého muže kvůli podezření ze žhářství s úmyslem ohrozit život, informují agentury. Starmer bydlel v domě v severolondýnské čtvrti Camden do chvíle, než se loni v červenci stal ministerským předsedou a přestěhoval se do premiérského bytu v Downing Street 10.

Gérard Depardieu je vinen ze sexuálního napadení, rozhodl soud. Herec dostal podmínku

Francouzský herec Gérard Depardieu byl pařížským soudem shledán vinným ze sexuálního napadení dvou žen během natáčení filmu v roce 2021. Soud mu udělil podmíněný trest odnětí svobody na 18 měsíců.

Rusko vyslalo na Ukrajinu deset dronů, což je nejméně za několik posledních týdnů

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu deseti údernými drony typu Šáhed a jejich imitacemi, informovalo dnes ráno ukrajinské letectvo s tím, že systémy protivzdušné obrany všechny bezpilotní letouny sestřelily. Agentura Reuters či ruskojazyčný server BBC upozorňují, že s výjimkou nedávného jednostranného příměří jde o nejnižší počet dronů vyslaných z ruské strany nejméně za několik týdnů.

V Basileji dnes začíná první semifinále písňové soutěže Eurovize

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize dnes ve švýcarské Basileji začíná prvním semifinále. Český zástupce, slovenský zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, se mezinárodnímu publiku představí až ve druhém semifinále ve čtvrtek. O vítězi pak diváci rozhodnou v sobotním finále.

Čína prodává obchodní dohodu s USA jako své vítězství nad Trumpem

Čínští influenceři, média a státníci prodávají obchodní dohodu s USA jako jasné vítězství Pekingu. V očích čínské veřejnosti přiměli amerického prezidenta Donalda Trumpa ustoupit čínští vyjednavači a rozhodný a pevný postoj jednotné Číny. Je obchodní dohoda mezi dvěma největšími ekonomikami skutečně takový zlom, za jaký ji obě strany označují?

Česko přejelo Dánsko. Pastrňák zářil, nováčci se chytli

Čeští hokejisté si na mistrovství světa připsali třetí výhru. Po ospalém startu se v druhé třetině rozjeli a Dány smetli 7:2. Ofenzivu táhli hvězdy i debutanti. V brance se poprvé ukázal Daniel Vladař a zvládl to s přehledem.
Reklama

DOPORUČUJEME

Kam za jarními květy, které potěší oko i duši

Evropa v květu je nejen pastvou pro oči, ale i balzámem na duši. Jaro tady nabízí mnohem víc než jen hezké výhledy – působí jako přírodní terapie. Stačí pár hodin mezi květinami a hladina stresu klesá. Ať už zamíříte do nekonečných polí tulipánů v Nizozemsku, romantické zahrady v Giverny, nebo mezi divoké modré zvonky v britských lesích, jarní příroda vám udělá dobře.

Jak si užít víkend v Thunu, švýcarském klenotu u jezera

Thun sice není na turistické mapě tak výrazný jako Interlaken, ale právě to z něj dělá ideální místo pro klidný víkend. Malebné uličky, tyrkysová řeka Aare a výhledy na zasněžené vrcholky Alp. Thun nabízí přesně ten druh švýcarského kouzla, které se nezapomíná.

Turisté ničí klenot Tenerife. Teide pod náporem trpí

Návštěvnost Národního parku Teide na populárním ostrově Tenerife roste. Spolu s ní však přibývá i případů poškozování chráněné přírody, na které upozorňují místní ochránci životního prostředí.

Skotské Glasgow myslí na budoucnost. Nudit se tu rozhodně nebudete

Skotské Glasgow se v posledních letech zbavuje nálepky šedého průmyslového města. Přetéká galeriemi, hudbou, komunitní energií – a navíc je čím dál zelenější. Ať sem jedete poprvé, nebo už potřetí, nudit se rozhodně nebudete. Která místa nevynechat?

Nezapomeňte na nový online formulář, bez něj vás do Thajska nevpustí

Od začátku května 2025 platí pro vstup do Thajska nová povinnost – každý cizinec musí mít před příjezdem vyplněný digitální formulář. Bez něj se do země nedostane. Ať už míříte do Bangkoku, na ostrovy, nebo třeba přejíždíte hranice po souši, registrace je teď podmínkou.
Reklama
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Australská labouristická vláda složila přísahu, má 25 ministrů a 11 náměstků

Druhý kabinet australského labouristického premiéra Anthonyho Albaneseho, který tvoří 25 ministrů a 11 ministerských náměstků, dnes složil přísahu. Naopak liberálové mají novou lídryni Sussan Leyovou, která nahradila Petera Duttona. Informoval o tom australský web ABC. Nová vláda vzešla z výsledků parlamentních voleb, které se v Austrálii konaly 3. května.

Britská policie zadržela muže kvůli požáru v domě premiéra Starmera

Britská policie dnes nad ránem zadržela muže podezřelého ze založení požáru v londýnském domě, který patří premiéru Keiru Starmerovi. Policisté z protiteroristického oddělení vyšetřují 21letého muže kvůli podezření ze žhářství s úmyslem ohrozit život, informují agentury. Starmer bydlel v domě v severolondýnské čtvrti Camden do chvíle, než se loni v červenci stal ministerským předsedou a přestěhoval se do premiérského bytu v Downing Street 10.

Gérard Depardieu je vinen ze sexuálního napadení, rozhodl soud. Herec dostal podmínku

Francouzský herec Gérard Depardieu byl pařížským soudem shledán vinným ze sexuálního napadení dvou žen během natáčení filmu v roce 2021. Soud mu udělil podmíněný trest odnětí svobody na 18 měsíců.

Rusko vyslalo na Ukrajinu deset dronů, což je nejméně za několik posledních týdnů

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu deseti údernými drony typu Šáhed a jejich imitacemi, informovalo dnes ráno ukrajinské letectvo s tím, že systémy protivzdušné obrany všechny bezpilotní letouny sestřelily. Agentura Reuters či ruskojazyčný server BBC upozorňují, že s výjimkou nedávného jednostranného příměří jde o nejnižší počet dronů vyslaných z ruské strany nejméně za několik týdnů.

Klimatické změny pohání hlavně životní styl boháčů, potvrdila nová studie

Že mají bohatí lidé vyšší uhlíkovou stopu než chudí, se ví už delší dobu, věnovalo se tomu v minulosti více studií. Ta nová však důsledky nerovnosti mezi příspěvkem k oteplování mezi bohatými a chudými lidmi kvantifikuje. A její výsledky jsou znepokojivé. Za klimatické změny podle ní přímo zodpovídají zejména boháči.

V Basileji dnes začíná první semifinále písňové soutěže Eurovize

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize dnes ve švýcarské Basileji začíná prvním semifinále. Český zástupce, slovenský zpěvák Adam Pavlovčin vystupující pod jménem ADONXS, se mezinárodnímu publiku představí až ve druhém semifinále ve čtvrtek. O vítězi pak diváci rozhodnou v sobotním finále.

Čína prodává obchodní dohodu s USA jako své vítězství nad Trumpem

Čínští influenceři, média a státníci prodávají obchodní dohodu s USA jako jasné vítězství Pekingu. V očích čínské veřejnosti přiměli amerického prezidenta Donalda Trumpa ustoupit čínští vyjednavači a rozhodný a pevný postoj jednotné Číny. Je obchodní dohoda mezi dvěma největšími ekonomikami skutečně takový zlom, za jaký ji obě strany označují?

Česko přejelo Dánsko. Pastrňák zářil, nováčci se chytli

Čeští hokejisté si na mistrovství světa připsali třetí výhru. Po ospalém startu se v druhé třetině rozjeli a Dány smetli 7:2. Ofenzivu táhli hvězdy i debutanti. V brance se poprvé ukázal Daniel Vladař a zvládl to s přehledem.

Trump přiletěl do Rijádu, kde zahajuje návštěvu tří zemí Perského zálivu

Americký prezident Donald Trump přiletěl do Rijádu, kde zahajuje cestu po třech zemích Perského zálivu. Cílem jeho návštěvy jsou zejména dohody o obchodu a investicích, očekává se ale i jednání o válce v Pásmu Gazy, v níž se Washington spolu s Katarem a Egyptem snaží zprostředkovat příměří, či o Íránu.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás