menu

16.4 C
Czech
Pátek 4. července 2025

U indonéského ostrova Bali se potopila loď s 65 lidmi na palubě, čtyři zemřeli

U indonéského ostrova Bali se ve středu večer místního času potopil trajekt s 65 lidmi na palubě. Čtyři osoby utonuly a po 30 dalších se pátrá, napsaly dnes zahraniční agentury. Většina přeživších pochází podle stanice BBC z východní části ostrova Jáva. Média zatím neinformovala, že by na lodi byli cizinci, píše agentura Reuters.

Ruská raketa v ukrajinském Samaru podle úřadů zabila čtyři lidi a 17 zranila

Při dnešním ruském raketovém útoku na ukrajinské město Samar zahynuli čtyři lidé a dalších 17 utrpělo zranění. Na síti Telegram to napsal šéf vojenské správy Dněpropetrovské oblasti Serhij Lysak, který původně informoval o třech mrtvých a 14 zraněných.

Nový přípravek na Alzheimerovu chorobu vypadá v klinických zkouškách slibně, zázračný lék to ale není

Zemřela Klára Kolouchová. Legendární horolezkyně nezvládla výstup na Nanga Parbat

Česká horolezkyně Klára Kolouchová tragicky zahynula při výstupu na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat. Podle prvních informací došlo k pádu mezi prvním a druhým výškovým táborem. Bylo jí 46 let.

Experimentální lék lecanemab má podle nových výsledků třetí fáze studie „potenciál“ pro léčbu Alzheimerovy choroby. Výsledky zkoušek ale vyvolávají určité obavy o bezpečnost. Může zřejmě vyvolávat závažné nežádoucí účinky. Informuje o tom CNN, BBC a další servery.

Lecanemab se stal jedním z prvních experimentálních léků proti demenci, u kterého se zdá, že zpomaluje progresi úbytku kognitivních funkcí.

Dlouho očekávané údaje ze studie, zveřejněné v úterý v časopise New England Journal of Medicine, přicházejí zhruba dva měsíce poté, co výrobci léků Biogen a Eisai oznámili, že lecanemab ve třetí fázi klinických studií snížil pokles kognitivních a funkčních schopností o 27 procent.

Ve fázi 2 se neprokázal významný rozdíl mezi lecanemabem a placebem u pacientů s Alzheimerovou chorobou po 12 měsících. Údaje ze studie fáze 3 však naznačují, že po osmnácti měsících zřejmě došlo k výraznějšímu odstranění amyloidu a menšímu úbytku kognitivních funkcí.

U osob s včasně zjištěnou Alzheimerovou chorobou lecanemab snižoval hladinu amyloidu v mozku. Byl sale pojen s nežádoucími účinky,“ napsali vědci. „K určení účinnosti a bezpečnosti lekanemabu u časné Alzheimerovy choroby je třeba provést delší studie.“

Alzheimerova asociace v úterním prohlášení uvedla, že vítá úplné údaje z fáze 3 a je jimi dále povzbuzena, píše CNN.

Dá nemocným více času

Tyto výsledky ukazují, že lecanemab poskytne pacientům více času na zapojení do každodenního života a samostatný život. Může to znamenat, že budou moci o mnoho měsíců déle poznávat své manžele, děti a vnoučata. Léčba, která přináší hmatatelné výhody lidem žijícím s mírnou kognitivní poruchou (MCI) v důsledku Alzheimerovy choroby a časné Alzheimerovy demence, je stejně cenná jako léčba, která prodlužuje život lidem s jinými nevyléčitelnými chorobami,“ uvádí se v dokumentu.

Studie fáze 3 probíhala na 235 místech v Severní Americe, Evropě a Asii od března 2019 do března 2021. Zúčastnilo se jí 1795 dospělých ve věku 50 až 90 let s mírnou kognitivní poruchou v důsledku časné Alzheimerovy choroby nebo mírné demence související s Alzheimerovou chorobou.

Přibližně polovině účastníků byl náhodně přidělen lecanemab, podávaný intravenózně každé dva týdny, a ostatní dostávali placebo.

Výzkumníci zjistili, že účastníci v obou skupinách měli na začátku studie „klinické hodnocení demence“ přibližně 3,2. V obou skupinách byl lecanemab podáván jako lék proti demenci. Takové skóre odpovídá časné Alzheimerově chorobě, přičemž vyšší číslo je spojeno s větším zhoršením kognitivních funkcí. Do 18 měsíců se skóre zvýšilo o 1,21 bodu ve skupině s lecanemabem ve srovnání s 1,66 bodu ve skupině s placebem.

Významné rozdíly se objevují již po šesti měsících,“ uvedl v úterý během prezentace na konferenci Clinical Trials On Alzheimer’s Disease v San Francisku Dr. Christopher van Dyck, autor studie a ředitel Yale Alzheimer’s Disease Research Center.

Lecanemab, monoklonální protilátka, funguje tak, že se váže na amyloid beta. Tento protein je charakteristickým znakem degenerativního onemocnění mozku. Na začátku studie byla průměrná hladina amyloidu u účastníků 77,92 centiloidů ve skupině s lecanemabem a 75,03 centiloidů ve skupině s placebem.

Může způsobit otok mozku a krvácení

Vědci zjistili, že po 18 měsících průměrná hladina amyloidu ve skupině s lecanemabem klesla o 55,48 centiloidů. Ve skupině s placebem stoupla o 3,64 centiloidů.

Na základě těchto výsledků „má lecanemab potenciál klinicky významně ovlivnit lidi žijící s časnými stádii Alzheimerovy choroby a jejich rodiny. Zpomalí kognitivní a funkční pokles,“ uvedla v tiskové zprávě Lynn Kramer, vedoucí klinická ředitelka pro Alzheimerovu chorobu a zdraví mozku ve společnosti Eisai.

Jak ale upozorňuje BBC, lecanemab má ve skutečrnosti jen malý účinek a jeho dopad na každodenní život lidí je diskutabilní. A lék působí v počátečních stadiích nemoci, takže většině pacientů by nepomohl.

A má i své stinné stránky. Necelých sedm procent účastníků studie ve skupině s lecanemabem přerušilo studii z důvodu nežádoucích účinků. Ve skupině s placebem to byla jen necelá tři procenta. Celkově se závažné nežádoucí příhody vyskytly u čtrnácti procent ve skupině s lekanemabem a u jedenácti procent ve skupině s placebem.

Nejčastějšími nežádoucími příhodami ve skupině léku byly otok mozku a krvácení do mozku. To postihlo sedmnáct procent osob, které dostávaly lekanemab, a u devíti procent osob ve skupině s placebem. Otok mozku byl podle údajů ze studie dokumentován u dvanácti procent osob s lecanemabem. U necelých dvou procent osob s placebem.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

K Zemi míří objekt, který zřejmě pochází z cizího hvězdného systému

Astronomové sledují objekt, který míří směrem k Zemi a který putuje z jiné hvězdné soustavy, píše agentura AP. Vědci tak objevili možná teprve třetí známý mezihvězdný objekt, který proletěl sluneční soustavou, uvedla dnes Evropská kosmická agentura.

V Atacamě napadl sníh. Observatoř ALMA musela přejít do režimu přežití

Jedna z nejsušších oblastí světa, chilská poušť Atacama, zažila minulý týden neobvyklý meteorologický jev. Silné sněžení pokrylo základnu radioteleskopu ALMA a zastavilo jeho provoz. Observatoř kvůli extrémním podmínkám aktivovala nouzový režim a přerušila veškerou vědeckou činnost.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Zemřela Klára Kolouchová. Legendární horolezkyně nezvládla výstup na Nanga Parbat

Česká horolezkyně Klára Kolouchová tragicky zahynula při výstupu na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat. Podle prvních informací došlo k pádu mezi prvním a druhým výškovým táborem. Bylo jí 46 let.

Trump bude v pátek mluvit se Zelenským o pozastavení zbrojních dodávek

Americký prezident Donald Trump bude v pátek telefonicky hovořit se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským, informoval deník Financial Times (FT). Ukrajinský prezident později podle agentury Reuters uvedl, že doufá v hovor s šéfem Bílého domu v pátek nebo v nadcházejících dnech o dodávkách amerických zbraní Ukrajině, která se brání ruské agresi.

Sparta je blízko dohodě s Bolognou. Vitík by mohl odejít za rekordní sumu

Sparta dokončuje přestup dvadvacetiletého Martina Vitíka do italské Bologni. Český reprezentant má podle několika zdrojů odejít za částku kolem 15 milionů eur, tedy přibližně 375 milionů korun. Půjde tak o jeden z nejdražších přestupů v historii klubu.

Moskva se nevzdá svých cílů na Ukrajině, chce ale i jednat, řekl Putin Trumpovi

Ruský prezident Vladimir Putin v dnešním telefonátu svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi sdělil, že Moskva se nevzdá svých cílů na Ukrajině, mezi něž počítá odstranění takzvaných "základních příčin" konfliktu. Po skončení zhruba hodinového rozhovoru obou státníků to podle agentury Reuters řekl poradce Kremlu pro mezinárodní otázky Jurij Ušakov. Putin současně řekl, že Rusko má stále zájem pokračovat v jednání a dohodnout se na urovnání konfliktu. Trump podle Ušakova v telefonátu nastolil otázku rychlého ukončení války. Ukrajina se čtvrtým rokem brání ozbrojené ruské agresi.

Shein dostal ve Francii rekordní pokutu 40 milionů eur

Francouzské úřady udělily módnímu řetězci Shein pokutu ve výši 40 milionů eur. Důvodem jsou klamavé slevy a nepravdivá tvrzení o ekologickém dopadu výroby. Společnost pokutu přijala a tvrdí, že již změnila své postupy.

Írán je nadále vázán Smlouvou o nešíření jaderných zbraní, řekl ministr Arakčí

Írán je nadále vázán Smlouvou o nešíření jaderných zbraní (NPT) a z ní vyplývajícím systémem kontrol, napsal dnes na sociální síti X íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) bude z bezpečnostních důvodů mít na starosti íránská Nejvyšší rada národní bezpečnosti, dodal ministr s tím, že tento postup vychází ze zákona, který minulý týden schválil parlament.
Reklama

DOPORUČUJEME

K Zemi míří objekt, který zřejmě pochází z cizího hvězdného systému

Astronomové sledují objekt, který míří směrem k Zemi a který putuje z jiné hvězdné soustavy, píše agentura AP. Vědci tak objevili možná teprve třetí známý mezihvězdný objekt, který proletěl sluneční soustavou, uvedla dnes Evropská kosmická agentura.

V Atacamě napadl sníh. Observatoř ALMA musela přejít do režimu přežití

Jedna z nejsušších oblastí světa, chilská poušť Atacama, zažila minulý týden neobvyklý meteorologický jev. Silné sněžení pokrylo základnu radioteleskopu ALMA a zastavilo jeho provoz. Observatoř kvůli extrémním podmínkám aktivovala nouzový režim a přerušila veškerou vědeckou činnost.

Slanější voda u Antarktidy urychluje tání mořského ledu

Vědci zaznamenali zásadní změnu v chování Jižního oceánu. Voda, která se kolem Antarktidy desítky let stávala čím dál sladší, se od roku 2015 začala nečekaně a rychle zasolovat. Tento obrat urychluje tání mořského ledu a narušuje klimatické rovnováhy.

Vědci chtějí začít vyrábět analgetika z plastů, pomůžou jim bakterie

Britští vědci objevili způsob, jak s pomocí bakterií vyrábět léky tišící bolest z plastového odpadu. Pokud se snahu výzkumníků podaří převést do praxe, bude produkce analgetik výrazně ekologičtější, neboť v současnosti se vyrábějí z ropných produktů. Napsal to list The Guardian.

Rubinův teleskop zahájil provoz a hned našel tisíce asteroidů

Na vrcholu hory Cerro Pachón v Chile se rozběhl jeden z nejambicióznějších vědeckých projektů současnosti. Vera C. Rubin Observatory slaví „first light“ – symbolický začátek provozu s prvními zveřejněnými snímky. Nový teleskop je určený k mapování vesmíru v dosud nevídaném detailu. Už během zkušebního provozu identifikoval 2 100 nových asteroidů.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Zemřela Klára Kolouchová. Legendární horolezkyně nezvládla výstup na Nanga Parbat

Česká horolezkyně Klára Kolouchová tragicky zahynula při výstupu na devátou nejvyšší horu světa Nanga Parbat. Podle prvních informací došlo k pádu mezi prvním a druhým výškovým táborem. Bylo jí 46 let.

Trump bude v pátek mluvit se Zelenským o pozastavení zbrojních dodávek

Americký prezident Donald Trump bude v pátek telefonicky hovořit se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským, informoval deník Financial Times (FT). Ukrajinský prezident později podle agentury Reuters uvedl, že doufá v hovor s šéfem Bílého domu v pátek nebo v nadcházejících dnech o dodávkách amerických zbraní Ukrajině, která se brání ruské agresi.

Sparta je blízko dohodě s Bolognou. Vitík by mohl odejít za rekordní sumu

Sparta dokončuje přestup dvadvacetiletého Martina Vitíka do italské Bologni. Český reprezentant má podle několika zdrojů odejít za částku kolem 15 milionů eur, tedy přibližně 375 milionů korun. Půjde tak o jeden z nejdražších přestupů v historii klubu.

Moskva se nevzdá svých cílů na Ukrajině, chce ale i jednat, řekl Putin Trumpovi

Ruský prezident Vladimir Putin v dnešním telefonátu svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi sdělil, že Moskva se nevzdá svých cílů na Ukrajině, mezi něž počítá odstranění takzvaných "základních příčin" konfliktu. Po skončení zhruba hodinového rozhovoru obou státníků to podle agentury Reuters řekl poradce Kremlu pro mezinárodní otázky Jurij Ušakov. Putin současně řekl, že Rusko má stále zájem pokračovat v jednání a dohodnout se na urovnání konfliktu. Trump podle Ušakova v telefonátu nastolil otázku rychlého ukončení války. Ukrajina se čtvrtým rokem brání ozbrojené ruské agresi.

Shein dostal ve Francii rekordní pokutu 40 milionů eur

Francouzské úřady udělily módnímu řetězci Shein pokutu ve výši 40 milionů eur. Důvodem jsou klamavé slevy a nepravdivá tvrzení o ekologickém dopadu výroby. Společnost pokutu přijala a tvrdí, že již změnila své postupy.

Írán je nadále vázán Smlouvou o nešíření jaderných zbraní, řekl ministr Arakčí

Írán je nadále vázán Smlouvou o nešíření jaderných zbraní (NPT) a z ní vyplývajícím systémem kontrol, napsal dnes na sociální síti X íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Spolupráci s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE) bude z bezpečnostních důvodů mít na starosti íránská Nejvyšší rada národní bezpečnosti, dodal ministr s tím, že tento postup vychází ze zákona, který minulý týden schválil parlament.

V Kurské oblasti na západě Ruska byl zabit vysoce postavený ruský generál

Ruský generál Michail Gudkov, který velel brigádě námořní pěchoty Tichooceánské flotily a byl nedávno povýšen na zástupce velitele vojenského námořnictva, zahynul v Kurské oblasti na západě Ruska. Generálovu smrt dnes oznámil gubernátor Přímořského kraje Oleg Kožemjako a později ji podle ruských agentur potvrdilo ruské ministerstvo obrany, podle kterého generál zahynul ve středu. Gudkov je podle serveru BBC News jedenáctým ruským generálem zabitým během války Ruska proti Ukrajině, která pokračuje čtvrtým rokem.

Papež Lev XIV stráví léto v Castel Gandolfu. Město doufá v turistické oživení

Papež Lev XIV. se rozhodl obnovit jednu z nejstarších tradic svého úřadu. Po dvanácti letech se hlava katolické církve opět vydá na letní odpočinek do města Castel Gandolfo. Obyvatelé doufají, že návrat papeže přinese městu nejen symbolický význam, ale i více turistů.

Severně od Drážďan hoří les, hasičům se požár nedaří dostat pod kontrolu

Severně od Drážďan hoří už dva dny les a navzdory ochlazení po vlně veder se hasičům oheň nedaří dostat pod kontrolu. Informoval o tom dnes web veřejnoprávní stanice MDR. Situaci komplikuje fakt, že hoří v oblasti, která bývala vojenským výcvikovým prostorem. Kouř z požářiště vítr přinesl přes Drážďany a Saské Švýcarsko až do severních Čech.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás