menu

14 C
Czech
Neděle 11. května 2025

Novým papežem se stal kardinál Prevost z USA, přijal jméno Lev XIV.

Novým papežem se dnes stal kardinál Robert Prevost ze Spojených států, oznámil ve Vatikánu z baziliky svatého Petra francouzský kardinál Dominique Mamberti. Nový papež, kterým je poprvé Američan, přijal jméno Lev XIV. V prvním projevu zdůraznil potřebu míru a poděkoval svému předchůdci papežovi Františkovi.

Češi zvládli vstup do MS. Švýcary porazili po přestřelce v prodloužení

Hokejové mistrovství světa odstartovali Češi vítězně. Po napínavé bitvě porazili Švýcarsko 5:4 v prodloužení. Kapitán Roman Červenka zazářil třemi body a v nastavení rozhodl o výhře. Repríza loňského finále nabídla divoké zvraty i dramatický závěr.

Nový přípravek na Alzheimerovu chorobu vypadá v klinických zkouškách slibně, zázračný lék to ale není

Experimentální lék lecanemab má podle nových výsledků třetí fáze studie „potenciál“ pro léčbu Alzheimerovy choroby. Výsledky zkoušek ale vyvolávají určité obavy o bezpečnost. Může zřejmě vyvolávat závažné nežádoucí účinky. Informuje o tom CNN, BBC a další servery.

Lecanemab se stal jedním z prvních experimentálních léků proti demenci, u kterého se zdá, že zpomaluje progresi úbytku kognitivních funkcí.

Dlouho očekávané údaje ze studie, zveřejněné v úterý v časopise New England Journal of Medicine, přicházejí zhruba dva měsíce poté, co výrobci léků Biogen a Eisai oznámili, že lecanemab ve třetí fázi klinických studií snížil pokles kognitivních a funkčních schopností o 27 procent.

Ve fázi 2 se neprokázal významný rozdíl mezi lecanemabem a placebem u pacientů s Alzheimerovou chorobou po 12 měsících. Údaje ze studie fáze 3 však naznačují, že po osmnácti měsících zřejmě došlo k výraznějšímu odstranění amyloidu a menšímu úbytku kognitivních funkcí.

U osob s včasně zjištěnou Alzheimerovou chorobou lecanemab snižoval hladinu amyloidu v mozku. Byl sale pojen s nežádoucími účinky,“ napsali vědci. „K určení účinnosti a bezpečnosti lekanemabu u časné Alzheimerovy choroby je třeba provést delší studie.“

Alzheimerova asociace v úterním prohlášení uvedla, že vítá úplné údaje z fáze 3 a je jimi dále povzbuzena, píše CNN.

Dá nemocným více času

Tyto výsledky ukazují, že lecanemab poskytne pacientům více času na zapojení do každodenního života a samostatný život. Může to znamenat, že budou moci o mnoho měsíců déle poznávat své manžele, děti a vnoučata. Léčba, která přináší hmatatelné výhody lidem žijícím s mírnou kognitivní poruchou (MCI) v důsledku Alzheimerovy choroby a časné Alzheimerovy demence, je stejně cenná jako léčba, která prodlužuje život lidem s jinými nevyléčitelnými chorobami,“ uvádí se v dokumentu.

Studie fáze 3 probíhala na 235 místech v Severní Americe, Evropě a Asii od března 2019 do března 2021. Zúčastnilo se jí 1795 dospělých ve věku 50 až 90 let s mírnou kognitivní poruchou v důsledku časné Alzheimerovy choroby nebo mírné demence související s Alzheimerovou chorobou.

Přibližně polovině účastníků byl náhodně přidělen lecanemab, podávaný intravenózně každé dva týdny, a ostatní dostávali placebo.

Výzkumníci zjistili, že účastníci v obou skupinách měli na začátku studie „klinické hodnocení demence“ přibližně 3,2. V obou skupinách byl lecanemab podáván jako lék proti demenci. Takové skóre odpovídá časné Alzheimerově chorobě, přičemž vyšší číslo je spojeno s větším zhoršením kognitivních funkcí. Do 18 měsíců se skóre zvýšilo o 1,21 bodu ve skupině s lecanemabem ve srovnání s 1,66 bodu ve skupině s placebem.

Významné rozdíly se objevují již po šesti měsících,“ uvedl v úterý během prezentace na konferenci Clinical Trials On Alzheimer’s Disease v San Francisku Dr. Christopher van Dyck, autor studie a ředitel Yale Alzheimer’s Disease Research Center.

Lecanemab, monoklonální protilátka, funguje tak, že se váže na amyloid beta. Tento protein je charakteristickým znakem degenerativního onemocnění mozku. Na začátku studie byla průměrná hladina amyloidu u účastníků 77,92 centiloidů ve skupině s lecanemabem a 75,03 centiloidů ve skupině s placebem.

Může způsobit otok mozku a krvácení

Vědci zjistili, že po 18 měsících průměrná hladina amyloidu ve skupině s lecanemabem klesla o 55,48 centiloidů. Ve skupině s placebem stoupla o 3,64 centiloidů.

Na základě těchto výsledků „má lecanemab potenciál klinicky významně ovlivnit lidi žijící s časnými stádii Alzheimerovy choroby a jejich rodiny. Zpomalí kognitivní a funkční pokles,“ uvedla v tiskové zprávě Lynn Kramer, vedoucí klinická ředitelka pro Alzheimerovu chorobu a zdraví mozku ve společnosti Eisai.

Jak ale upozorňuje BBC, lecanemab má ve skutečrnosti jen malý účinek a jeho dopad na každodenní život lidí je diskutabilní. A lék působí v počátečních stadiích nemoci, takže většině pacientů by nepomohl.

A má i své stinné stránky. Necelých sedm procent účastníků studie ve skupině s lecanemabem přerušilo studii z důvodu nežádoucích účinků. Ve skupině s placebem to byla jen necelá tři procenta. Celkově se závažné nežádoucí příhody vyskytly u čtrnácti procent ve skupině s lekanemabem a u jedenácti procent ve skupině s placebem.

Nejčastějšími nežádoucími příhodami ve skupině léku byly otok mozku a krvácení do mozku. To postihlo sedmnáct procent osob, které dostávaly lekanemab, a u devíti procent osob ve skupině s placebem. Otok mozku byl podle údajů ze studie dokumentován u dvanácti procent osob s lecanemabem. U necelých dvou procent osob s placebem.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Šílená teorie z 50. let se potvrdila. Vědcům se podařilo zkrotit extrémně reaktivní molekulu

Vědecký svět si z toho dělal legraci přes půl století. Teorie chemika Ronalda Breslowa z roku 1958, že vitamín B1 v těle vytváří mimořádně nestabilní molekulu zvanou karben, zněla bláznivě. Karbeny totiž ve vodě zanikají téměř okamžitě. A přitom právě vodou je naše tělo z velké části tvořeno. Teď se ale ukázalo, že Breslow měl pravdu.

Nechal se 200krát kousnout. Teď jeho krev může zachraňovat životy

Tim Friede z Wisconsinu se přes dvě dekády dobrovolně vystavoval jedům nejnebezpečnějších hadů na světě. Jeho tělo díky tomu vyvinulo široce účinné protilátky, které teď posloužily k vývoji nového typu protijedu.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump chce spolupracovat s Kyjevem i Moskvou na konci války na Ukrajině

Donald Trump chce na ukončení války na Ukrajině spolupracovat s Kyjevem i s Moskvou. Americký prezident to dnes uvedl na své sociální sítí Truth Social. V sobotu nabídla Ukrajina a velké evropské země třicetidenní bezpodmínečné příměří, které by na bojišti platilo od pondělí. Ruský prezident Vladimir Putin poté navrhl, aby se 15. května uskutečnila v Istanbulu přímá jednání Ruska s Ukrajinou.

Sovětská sonda z roku 1972 dopadla po více než 50 letech zpět na Zemi

Po více než půlstoletí na oběžné dráze dopadla v sobotu do Indického oceánu sovětská sonda Kosmos 482. Původně měla mířit k Venuši, ale kvůli poruše raketového stupně zůstala uvězněná na oběžné dráze Země.

V Albánii začaly parlamentní volby, premiér Rama usiluje o čtvrtý mandát

V Albánii dnes ráno začaly parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát usiluje premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snaží další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.

Kyjev je připraven jednat s Moskvou a očekává, že Rusko příjme příměří

Kyjev je připraven jednat s Moskvou a očekává, že Rusko potvrdí třicetidenní příměří, napsal na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Klid zbraní, který by měl začít platit od pondělí, navrhl v sobotu Kyjev společně s velkými evropskými zeměmi. Moskva vzápětí navrhla přímá jednání mezi ruskými a ukrajinskými představiteli v Istanbulu. Obě země spolu válčí od února 2022, kdy ruská armáda zaútočila na Ukrajinu.

Napětí mezi Indií a Pákistánem se po dohodě o klidu zbraní zmírňuje

Napětí mezi Indií a Pákistánem se po sobotní dohodě o klidu zbraní zmírňuje, uvedla dnes agentura DPA. Žádná ze stran podle ní v noci na dnešek nehlásí závažné incidenty. Příměří uvítal americký prezident Donald Trump, který zároveň ohlásil zvýšení obchodu s oběma zeměmi i snahu vyřešit konflikt v Kašmíru.

Četa střelců zpackala popravu, tvrdí právníci. Odsouzence netrefili, trpěl v bolestech

Popravčí četa zpackala popravu vězně Mikala Mahdiho, který byl minulý měsíc usmrcen ve vězení v Jižní Karolíně, tvrdí jeho právníci. Opírají se o posudek forenzního patologa, podle nějž střelci odsouzence netrefili do srdce, a ten dlouho umíral v bolestech.

Putin navrhl, aby se 15. května konala v Istanbulu přímá jednání s Ukrajinou

Ruský prezident Vladimir Putin dnes navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Informovaly o tom světové agentury. Hlava ruského státu tak učinila poté, co Moskvu v sobotu k bezpodmínečnému 30dennímu příměří vyzval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spolu s lídry Francie, Německa, Británie a Polska. Ukrajina se již více než tři roky brání plošné ruské vojenské agresi.
Reklama

DOPORUČUJEME

Šílená teorie z 50. let se potvrdila. Vědcům se podařilo zkrotit extrémně reaktivní molekulu

Vědecký svět si z toho dělal legraci přes půl století. Teorie chemika Ronalda Breslowa z roku 1958, že vitamín B1 v těle vytváří mimořádně nestabilní molekulu zvanou karben, zněla bláznivě. Karbeny totiž ve vodě zanikají téměř okamžitě. A přitom právě vodou je naše tělo z velké části tvořeno. Teď se ale ukázalo, že Breslow měl pravdu.

Nechal se 200krát kousnout. Teď jeho krev může zachraňovat životy

Tim Friede z Wisconsinu se přes dvě dekády dobrovolně vystavoval jedům nejnebezpečnějších hadů na světě. Jeho tělo díky tomu vyvinulo široce účinné protilátky, které teď posloužily k vývoji nového typu protijedu.

Archeologové v Peru objevili 5000 let staré ostatky ženy z caralské civilizace

Archeologové na pobřeží Peru objevili 5000 let staré ostatky ženy, která možná patřila k nejvyšším vrstvám starověké caralské civilizace. Nález podle archeologů ukazuje na důležité postavení žen v tomto starověkém městě, uvedla agentura Reuters.

Webbův teleskop zachytil planetu při sebevražedném manévru

Když v roce 2020 astronomové pozorovali planetu mizící v útrobách své hvězdy, zdálo se vše jasné. Hvězda expandovala do červeného obra a svého společníka prostě pohltila. Jenže nová data z teleskopu Jamese Webba ukazují, že příběh byl mnohem dramatičtější.

Jak být chytřejší? Vědci to zjistili díky Minecraftu

Jak být v učení úspěšnější? Podle vědců stačí jedno: umět střídat vlastní instinkt a sledování ostatních. Ukazuje to nová studie, která využila populární hru Minecraft jako vědeckou laboratoř.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Trump chce spolupracovat s Kyjevem i Moskvou na konci války na Ukrajině

Donald Trump chce na ukončení války na Ukrajině spolupracovat s Kyjevem i s Moskvou. Americký prezident to dnes uvedl na své sociální sítí Truth Social. V sobotu nabídla Ukrajina a velké evropské země třicetidenní bezpodmínečné příměří, které by na bojišti platilo od pondělí. Ruský prezident Vladimir Putin poté navrhl, aby se 15. května uskutečnila v Istanbulu přímá jednání Ruska s Ukrajinou.

Sovětská sonda z roku 1972 dopadla po více než 50 letech zpět na Zemi

Po více než půlstoletí na oběžné dráze dopadla v sobotu do Indického oceánu sovětská sonda Kosmos 482. Původně měla mířit k Venuši, ale kvůli poruše raketového stupně zůstala uvězněná na oběžné dráze Země.

V Albánii začaly parlamentní volby, premiér Rama usiluje o čtvrtý mandát

V Albánii dnes ráno začaly parlamentní volby. O svůj čtvrtý mandát usiluje premiér Edi Rama, ukončit jeho vládu se snaží další veterán albánské politiky, exprezident a expremiér Sali Berisha. Hlavním tématem předvolební kampaně byla podle tiskových agentur integrace malé balkánské země do Evropské unie.

Kyjev je připraven jednat s Moskvou a očekává, že Rusko příjme příměří

Kyjev je připraven jednat s Moskvou a očekává, že Rusko potvrdí třicetidenní příměří, napsal na síti X ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Klid zbraní, který by měl začít platit od pondělí, navrhl v sobotu Kyjev společně s velkými evropskými zeměmi. Moskva vzápětí navrhla přímá jednání mezi ruskými a ukrajinskými představiteli v Istanbulu. Obě země spolu válčí od února 2022, kdy ruská armáda zaútočila na Ukrajinu.

Napětí mezi Indií a Pákistánem se po dohodě o klidu zbraní zmírňuje

Napětí mezi Indií a Pákistánem se po sobotní dohodě o klidu zbraní zmírňuje, uvedla dnes agentura DPA. Žádná ze stran podle ní v noci na dnešek nehlásí závažné incidenty. Příměří uvítal americký prezident Donald Trump, který zároveň ohlásil zvýšení obchodu s oběma zeměmi i snahu vyřešit konflikt v Kašmíru.

Četa střelců zpackala popravu, tvrdí právníci. Odsouzence netrefili, trpěl v bolestech

Popravčí četa zpackala popravu vězně Mikala Mahdiho, který byl minulý měsíc usmrcen ve vězení v Jižní Karolíně, tvrdí jeho právníci. Opírají se o posudek forenzního patologa, podle nějž střelci odsouzence netrefili do srdce, a ten dlouho umíral v bolestech.

Putin navrhl, aby se 15. května konala v Istanbulu přímá jednání s Ukrajinou

Ruský prezident Vladimir Putin dnes navrhl, aby se 15. května uskutečnily v Istanbulu bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou. Informovaly o tom světové agentury. Hlava ruského státu tak učinila poté, co Moskvu v sobotu k bezpodmínečnému 30dennímu příměří vyzval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj spolu s lídry Francie, Německa, Británie a Polska. Ukrajina se již více než tři roky brání plošné ruské vojenské agresi.

V Kyjevě začalo jednání koalice ochotných

V Kyjevě začalo jednání vrcholných představitelů zemí, které tvoří takzvanou koalici ochotných. Uvedla to francouzská média, která jsou na místě společně s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem. Jednání se osobně zúčastní ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, polský premiér Donald Tusk, britský premiér Keir Starmer či německý kancléř Friedrich Merz. Další lídři včetně českého premiéra Petra Fialy mají být připojeni na dálku. Jednat se má o dalším postupu vůči Rusku, které podle evropských zemí zdržuje vyhlášení příměří.

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, oznámil Trump

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, oznámil dnes americký prezident Donald Trump na své sociální sítí Truth Social. Dodal, že jednání mezi oběma jadernými mocnostmi zprostředkovaly Spojené státy.

Mexiko žaluje Google kvůli přejmenování Mexického zálivu

Mexiko podalo žalobu na Google kvůli změně názvu Mexického zálivu na „Gulf of America“ v mapové aplikaci. Technologický gigant tak reagoval na lednový výnos prezidenta Donalda Trumpa, který nařídil americkým úřadům používat nový název pro severní část zálivu.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás