3.1 C
Czech
Sobota 13. prosince 2025
ZprávyŠéf policie propuštěn kvůli zpackanému zásahu při školním masakru v Uvalde

Šéf policie propuštěn kvůli zpackanému zásahu při školním masakru v Uvalde

Tři měsíce po smrtelné střelbě na základní škole v texaském městě Uvalde rozhodl podle The Guardian jednomyslně školský obvod o propuštění policejního šéfa Petea Arrendonda. Policie školního bloku čelí kritice za pozdní zásah. Útočník zabil 19 studentů a dvě učitelky. Arrendonda se na místě činu neujal vedení, píše AP News.

Školský obvod v Uvalde v Texasu se jednomyslně shodl na propuštění šéfa policie Petea Arrendonda, který stál v čele zásahu při jedné z nejsmrtelnějších střeleb na škole v USA před třemi měsíci, napsal list The Guardian.

Osmnáctiletý mladík Salvador Ramos se 24. května s útočnou puškou zabarikádoval ve dvou propojených třídách na Robbově základní škole. Zabil 19 dětí a dvě učitelky. Před školní budovou se přitom shromáždilo téměř 400 vybavených a připravených policistů.

Zásahová jednotka vnikla do budovy a útočníka zabila, ale po více než hodině. Policie údajně čekala na posily, zatímco přihlížející naléhali na ozbrojené složky, aby zasáhly.

Podle investigativní zprávy z července, o níž informovala agentura AP News, se policejní šéf nedokázal ujmout velení na místě činu, čekal na klíče od hlavního vstupu do budovy, tudíž ozbrojené složky nezasáhly dříve.

Pochybení policie na místě činu a systémové selhání odhalilo hluboké interní vyšetřování texaské policie. Pozůstalí po obětech dlouho volali po Arrendondově propuštění.

Raději opevňují školy, než aby zakázali zbraně  

Arrendondo se schůze školské rady nezúčastnil. Prostřednictvím svého právního zástupce ovšem zveřejnil dopis o 17 stránkách, v němž obhajuje kroky policie při masakru na Robbově základní škole a kritizuje státní úředníky.

„Náčelník Arrendondo se nezúčastní svého vlastního nezákonného a protiústavního veřejného lynče,“ napsal v prohlášení jeho právník George Hyde. Za svou neúčast na slyšení jej rodiče obětí označili za zbabělce.

Hyde v prohlášení napsal, že Arrendondo je obětním beránkem, s nímž je zacházeno jako s „padouchem“. Právník také obvinil školní čtvrt, že se nijak proti případným útočníkům nechrání. Chování policie na místě činu přitom popsal jako „rozumné“.

Domnívá, že v případě vniknutí do školy policie by na chodbě došlo k ostré přestřelce, při níž by hrozily další oběti. Za některé z nich by mohly nést vinu policejní kulky, napsal Hyde. Také upozornil, že okresní politika vyžaduje zamknuté dveře při výuce, což se nedělo.

Školy mají mít nová bezpečnostní opatření v podobě obvodového oplocení, modernizovaných zámků, bezpečnostních kamer, efektivnějšího školení zaměstnanců a nácvik lepší komunikace.

Úřady se snaží opevnit školy proti dalším útokům na místo zavedení legislativ zakazujících střelné zbraně, upozorňuje The Guardian.

Reklama

Doporučujeme

U Oděsy hoří turecká loď, Ankara volá po zastavení bojů mezi Ruskem a Ukrajinou

Při útoku na ukrajinský přístav Čornomorsk byla zasažena turecká loď, uvedlo dnes turecké rejdařství. Přístav je vzdálen asi 20 kilometrů od Oděsy, která se i s přilehlou oblastí stala podle ukrajinských úřadů terčem ruských raket a dronů. Ankara následně vyzvala k okamžitému zastavení bojů mezi Ruskem a Ukrajinou, incident podle ní ohrožuje bezpečnost lodní dopravy v Černém moři. O ruském útoku na Oděskou oblast a zasažení civilního plavidla v Čornomorsku se zmínil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Írán údajně zadržel nositelku Nobelovy ceny Narges Mohammadi

Nositelku Nobelovy ceny míru Narges Mohammadi podle jejích podporovatelů v pátek v Íránu zadržely bezpečnostní složky. K zatčení mělo dojít ve městě Mašhad na pietní akci za právníka a obhájce lidských práv Khosrowa Alikordiho, který byl nedávno nalezen mrtvý za nejasných okolností. Íránské úřady se k případu bezprostředně nevyjádřily.

Křetínský kupuje AAA Auto a Mototechnu

Daniel Křetínský rozšiřuje své české portfolio. Jeho investiční skupina EP Equity Investment kupuje Aures Holdings, tedy provozovatele autobazarů AAA Auto a Mototechna. Cenu transakce strany nezveřejnily.

Vonn vyhrála sjezd ve Svatém Mořici, Ledecká skončila 22.

Trojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká vstoupila do sezony Světového poháru 22. místem ve sjezdu ve Svatém Mořici. Na vítězku Lindsey Vonn ztratila 2,20 sekundy. Pro českou reprezentantku šlo o první rychlostní závod zimy a výsledek zůstal za očekáváním, zvlášť po slibném výkonu v tréninku.

Adamczyková při návratu vyhrála kvalifikaci v Cervinii

Eva Adamczyková se po mateřské pauze vrátila do Světového poháru ve snowboardcrossu a hned v prvním startu ukázala, že rychlost neztratila. V italské Cervinii vyhrála kvalifikaci a do sobotního závodu půjde s výhodou volby startovní brány. Vedle ní postoupili i dva čeští muži, naopak Karolína Hrůšová mezi nejlepší neprošla.

Lední medvědi mění svou DNA. Snaží se přizpůsobit klimatickým změnám

Nová vědecká studie přináší překvapivý závěr. Lední medvědi v jedné části Grónska vykazují genetické změny, které souvisejí s oteplováním. Naznačuje to snahu reagovat na rychle se měnící podmínky.

Slovenský parlament přehlasoval prezidentovo veto a zrušil úřad pro whistleblowery

Slovenský parlament dnes hlasy vládních poslanců přehlasoval veto prezidenta Petera Pellegriniho a opět schválil zákon o zrušení současného úřadu na ochranu oznamovatelů protispolečenské činnosti. Od ledna tento úřad podle schválené normy nahradí nová instituce, jejíž vedení dosadí vládní koalice.

Bouře Byron v Pásmu Gazy zabila nejméně 11 lidí a několik dalších zranila

Pásmo Gazy zasáhla silná bouře Byron, která si v posledních 24 hodinách vyžádala nejméně 11 obětí a několik dalších zranila, informovala dnes palestinská agentura Wafa. Kvůli silným dešťům, které v Gaze vypukly ve středu, se zřítila řada budov a záplavy se rozšířily do více částí oblasti.

Jednotlivé státy už nebudou rozhodovat o AI, podepsal Trump nařízení

Americký prezident Donald Trump podepsal výkonný příkaz, který zakazuje prosazování předpisů týkajících se umělé inteligence (AI) na úrovní států. Tohle opatření může zvýšit konkurenceschopnost USA v tomto odvětví, současně však podle kritiků vezme jednotlivým státům možnost bránit se proti škodlivým dopadům této technologie.

Ruský útok na ukrajinský Pavlohrad zabil seniora, v Tveru dron zranil sedm lidí

Jeden senior přišel o život a další čtyři lidé utrpěli zranění při ruském dronovém útoku v Pavlohradu ležícím východně od ukrajinského Dnipra. Informoval o tom šéf vojenské správy Dněpropetrovské oblasti Vladyslav Hajvanenko na svém telegramovém účtu. Cílem rozsáhlého útoku bezpilotními stroji byla Oděsa a její okolí, oznámil dnes ráno šéf její správy Oleh Kiper. V ruském Tveru se sestřelený dron podle úřadů zřítil na výškový obytný dům a sedm lidí utrpělo zranění.

Chile v neděli zvolí prezidenta, favoritem je krajně pravicový politik Kast

Chilané si v neděli vyberou prezidenta, který v březnu vystřídá v nejvyšším úřadu levicového politika Gabriela Borice. Favoritem je podle průzkumů krajně pravicový právník José Antonio Kast, který se utká s Boricovou exministryní sociálních věcí Jeannette Jaraovou. Klíčové budou hlasy takzvané generace Z, asi třetina voličů je totiž mladší 30 let. Volební účast je letos po 13 letech opět až na výjimky povinná.

Stáhněte se, Rusko nezaútočí. Trump nabídl Ukrajině nepřijatelný kompromis

USA navrhly Ukrajině zřízení „svobodné ekonomické zóny“ v částech Doněcké oblasti, což znamená stažení ukrajinských sil, sdělil na brífinku novinářům ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle něj je to bez dostatečných bezpečnostních záruk nereálné.

Severovýchod Japonska zasáhlo zemětřesení o síle 6,7 stupně

Severovýchod Japonska dnes zasáhlo další silné zemětřesení. Síla otřesu činila podle seismické agentury EMSC 6,7 stupně, stejný údaj uvedla i Japonská meteorologická služba. Japonský úřad také vydal varování před asi metrovými vlnami cunami, to ale po zhruba dvou hodinách zrušil. Japonské úřady podle agentury AP prozatím nezaznamenaly žádné hlášení o zraněných či vážných škodách. Epicentrum zemětřesení se nacházelo v moři.

Thajský premiér rozpustil parlament, aby „vrátil moc lidu“

Thajsko míří k předčasným volbám. Premiér Anutin Čánvirakun oznámil rozpuštění parlamentu s tím, že „vrací moc lidem“. Jedná se o vyústění politických sporů v době ozbrojených střetů na hranici s Kambodžou.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama