Více
  30.5 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  Otec jedné z žaček při střelbě pomohl z texaské školy vyvést desítky dětí a učitelů

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Jacob Albarado se zrovna usazoval v kadeřnictví, když mu v úterý přišla zpráva od manželky, že na základní škole v texaském městečku Uvalde někdo střílí. Jeho žena Trisha na škole učí a do druhé třídy tam dochází jejich dcera Jayda. Albarado, který pracuje u pohraniční stráže, se ihned po zprávě od manželky vydal na místo a nakonec pomohl z budovy vyvést svou dceru i desítky dalších dětí a učitelů, popisuje deník The New York Times (NYT).

  „Je tady aktivní střelec,“ napsala svému muži paní Albaradová. Reportérce vylíčila, že ona a její žáci ze čtvrtého ročníku se v těch chvílích schovávali ve třídě pod lavicemi a za závěsy, zatímco Jayda se zamkla na toaletách. „Pomoc,“ uvedla v komunikaci s manželem, načež dodala: „Miluju tě.“

  Albarado prý vyběhl z kadeřnictví a rychle odjel ke škole, vyzbrojen brokovnicí, kterou mu půjčil jeho holič. Po příjezdu k areálu Robb Elementary School se dozvěděl, že do části, kde je střelec, se chystá vtrhnout zásahová jednotka. S dalšími příslušníky bezpečnostních složek se rychle dohodl, že se vydají do křídla, kde byla jeho dcera, s cílem evakuovat co nejvíc lidí, uvádí NYT.

  V pětičlenném týmu pak procházeli školu a pomáhali dětem dostat se do bezpečí, popsal otec osmileté dívky. Při improvizované operaci podle něj byly evakuovány desítky rozrušených žáků a učitelů. Byla mezi nimi i Jayda, řekl Albarado. Vylíčil, že ji objal, ale pak se zase vydal pomáhat dalším dětem.

  „Dělal jsem to, k čemu mě vycvičili,“ řekl.

  Počínání dalších členů bezpečnostních složek při úterním masakru je ovšem plné nejasností a stalo se terčem kritiky. Ukázalo se totiž, že 18letý střelec byl zabit až hodinu a půl poté, co ke škole dorazil se zbraní podobnou útočným puškám. Mezitím zastřelil 19 dětí a dvě učitelky, což z útoku na základní školu na jihu Texasu činí jeden z nejkrvavějších případů střelby na školách v dějinách USA.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS