Cestování5 tipů kam vyrazit na podzimní víkend v Česku

5 tipů kam vyrazit na podzimní víkend v Česku

Letní vedra jsou definitivně pryč, vzduch je svěží a příroda se obléká do těch nejkrásnějších barev. Podzim je ideálním obdobím, jak na chvíli uniknout shonu města a dobít baterky v tichu lesů nebo na březích rybníků. Přečtěte si 5 osvědčených tipů na víkendové výlety, které vás zaručeně nadchnou.

Zapomeňte na davy turistů a přelidněná letoviska, podzimní Česko nabízí klid, dechberoucí scenérie a jedinečnou atmosféru. Stačí si jen vybrat ten správný směr a dobře se vybavit na proměnlivé počasí.

Křivoklátské lesy: Zlaté království u Berounky

Jen kousek od Prahy se rozprostírá jedna z nejkrásnějších lesních oblastí u nás. Křivoklátsko je na podzim doslova kouzelné. Smíšené lesy hrají všemi odstíny žluté, oranžové a červené a údolí řeky Berounky se často noří do ranní mlhy. Je to ráj pro fotografy, houbaře a všechny, kdo hledají klid.

Tip na výlet: Projděte si naučnou stezku vedoucí z Roztok u Křivoklátu podél Berounky až k legendární hospůdce U Rozvědčíka. Trasa je nenáročná a nabízí nádherné výhledy na řeku lemovanou barevnými stromy.

Co s sebou: Základem je vrstvené oblečení a nepromokavá bunda. Lesní cesty mohou být po dešti zrádné a plné spadaného listí. Místo promáčených tenisek vsaďte na nepromokavé pohorky nebo lehké a praktické pánské holínky, které vás ochrání před blátem i vlhkem.

Beskydy: Drsné výhledy a Valašská pohostinnost

Pokud toužíte po horách a dalekých výhledech, Beskydy jsou na podzim skvělou volbou. Vzduch je neuvěřitelně čistý a viditelnost bývá nejlepší z celého roku. Ikonická místa jako Pustevny nebo Radhošť mají po odchodu letních turistů mnohem komornější atmosféru a valašské koliby lákají na horkou polévku a slivovici.

Tip na výlet: Vydejte se z Pusteven po hřebeni směrem k soše boha Radegasta a dále na vrchol Radhoště. Cesta je dobře značená a odměnou vám budou panoramatické výhledy na celé Beskydy.

Co s sebou: Do hor patří pevné kotníkové boty a hlavně větruodolná bunda. Nezapomeňte na čelovku pro případ, že vás zastihne brzká tma. Všechno potřebné vybavení na jednodenní túru, od funkčního prádla po spolehlivou termosku, seženete například v prodejnách Decathlon.

Třeboňsko: Klidná hladina rybníků a vůně rybích hodů

Podzim na Třeboňsku je důkazem, že každá část naší vlasti má jedinečné kouzlo. Krajina posetá stovkami rybníků se zahalí do melancholické atmosféry a vše se točí kolem tradičních výlovů. Je to ideální destinace pro nenáročnou pěší turistiku nebo cyklistiku po rovinatých stezkách lemovaných mohutnými duby.

Tip na výlet: Půjčte si kolo a projeďte se po naučné stezce Rožmberk. Čeká vás 22 kilometrů po hrázích rybníků s minimálním převýšením a spoustou příležitostí k pozorování vodního ptactva.

Co s sebou: Na kolo se hodí větrovka a cyklistické rukavice. Pro procházky po podmáčených loukách a hrázích se opět hodí nepromokavá obuv, která zvládne občasnou kaluž.

České Švýcarsko: Skalní města v barevném listí

Zatímco v létě bývají stezky v Českém Švýcarsku plné lidí, na podzim si zdejší majestátní ticho užijete mnohem intenzivněji. Kontrast pískovcových skal a pestrobarevných bukových lesů je pastvou pro oči. Pravčická brána nebo soutěsky Kamenice mají v tomto období až mystickou atmosféru.

Tip na výlet: Pokud to podmínky dovolí, nenechte si ujít plavbu na lodičkách Edmundovou soutěskou. Pohled na skalní stěny z vodní hladiny je nezapomenutelný.

Co s sebou: Klíčová je obuv s neklouzavou podrážkou. Pískovcové schody a kameny mohou být vlhké a kluzké. Do batohu si přibalte dostatek vody a malou svačinu.

Šumava: Divočina, která vás pohltí

Šumava je na podzim drsná, tichá a neuvěřitelně krásná. Rašeliniště se zbarví do ruda, prastaré lesy voní tlejícím listím a nad horskými pláněmi se převalují mlhy. Je to místo pro ty, kdo chtějí skutečně uniknout civilizaci a zažít pocit opravdové divočiny.

Tip na výlet: Zvolte okruh okolo ledovcového Černého a Čertova jezera. Trasa vede náročným terénem, ale scenérie, které se vám otevřou, za tu námahu stojí.

Co s sebou: Počasí na horách je nevyzpytatelné a ve vyšších polohách Šumavy může koncem podzimu překvapit první sněhový poprašek. Pro jistotu si do auta přibalte i teplejší variantu obuvi, jako jsou odolné pánské sněhule. Po celodenní túře v chladu mohou přijít vhod i při večerní procházce kolem hotelu.

Ať už si vyberete jakýkoliv cíl, podzimní Česko vás nezklame. Právě v tom odbodí je příroda nejštědřejší na barvy a nejméně náročná na davy lidí. Víkend strávený na čerstvém vzduchu je také tím nejlepším lékem na stres a podzimní únavu. Nenechte se odradit kratšími dny nebo chladnějšími rány, právě ty totiž dodávají výletům tu správnou, lehce nostalgickou atmosféru.

Tak neváhejte, sbalte si termosku s horkým čajem, oblékněte se do teplého a vyrazte vstříc zážitkům, na které budete v zimě u krbu rádi vzpomínat.

Doporučujeme

Slavia po derby trestá fanoušky i hráče

Pražské derby mezi Slavií a Spartou má tvrdou dohru. Klub už rozdal první tresty fanouškům, zavřel Tribunu Sever a zároveň odstavil dva hráče A týmu. Tomáš Chorý a David Douděra podle šéfa klubu Jaroslava Tvrdíka za Slavii už nikdy nenastoupí.

Americký Senát se chystá projednat klíčový zákon o kryptu

Američtí senátoři se příští týden vrátí k dlouho očekávanému zákonu, který má nastavit jasnější pravidla pro kryptoměny. Návrh známý jako Clarity Act by mohl ukončit spor, v němž proti sobě stojí kryptofirmy a bankovní sektor.

Šéf Kanárských ostrovů se obával plavajících krys s hantavirem

Experti museli několik hodin před začátkem evakuace lodi, kterou zasáhla nákaza hantavirem, rozptýlit obavy, že by na Kanárské ostrovy mohli doplavat nakažení hlodavci. Podle španělských médií takovou obavu vyjádřil šéf regionální vlády souostroví Fernando Clavijo. Mimo jiné se odkazoval na text vytvořený umělou inteligencí, podle kterého jsou krysy výbornými plavci. Podle expertů je však vyloučené, že by se takovým způsobem mohl na Kanárských ostrovech hantavirus rozšířit.

Írán poslal USA odpověď na návrh na ukončení války, uvádí média

Írán zaslal Spojeným státům prostřednictvím Pákistánu svou odpověď na americký návrh na ukončení války, uvedla dnes odpoledne íránská státní média. Podle zdroje agentury Reuters Pákistán, který je zprostředkovatelem jednání, íránské sdělení převzal a předal ho Spojeným státům.

Putin: Konflikt na Ukrajině se chýlí ke konci

Ruský prezident Vladimir Putin naznačil, že válka Ruska proti Ukrajině by se mohla blížit ke konci. Prohlásil to na sobotní zredukované vojenské přehlídce ke Dni vítězství v Moskvě.

Ukrajinské úřady informují o několika zraněných lidech kvůli ruským útokům

Ukrajinské úřady informují o několika zraněných lidech kvůli ruským útokům. Drony zranily dva lidi v Chersonu a jeho okolí, napsal dnes ráno server Ukrajinska pravda s odvoláním na úřady. V Dněpropetrovské oblasti byla podle šéfa správy tohoto regionu Oleksandra Hanži zraněna tříletá holčička. V sobotu pozdě večer místní činitelé informovali o pěti zraněných po dronovém útoku na Charkov. Mezi Ruskem a Ukrajinou přitom platí třídenní příměří.

Povstalci zabili na východě Konga 69 lidí

Ozbrojenci z povstaleckého uskupení CODECO zabili na východě Konga nejméně 69 lidí. K útoku v provincii Ituri došlo již na konci dubna, přítomnost povstalců v oblasti ale způsobila, že těla obětí byla nalezena s mnohadenním zpožděním, sdělily v sobotu agentuře AFP zdroje z konžských bezpečnostních složek.

Izrael deportoval dva aktivisty, které zadržel na flotile mířící do Gazy

Izrael dnes deportoval dva aktivisty, které zadržel na flotile směřující do Pásma Gazy. Oba byli vyhoštěni poté, co bylo ukončeno jejich vyšetřování, uvedlo podle agentury Reuters izraelské ministerstvo zahraničí. Izraelské úřady vinily Španěla Saifa Abu Kesheka a Brazilce Thiaga Ávilu z vazeb na palestinské teroristické hnutí Hamás prostřednictvím organizace PCPA, která sdružuje Palestince v zahraničí. Oba tato obvinění odmítli. Není zřejmé, kam byla dvojice deportována.

Nový Zéland chce přiznat velrybám právní osobnost

Nový Zéland řeší neobvyklý návrh zákona. Poslanec za Zelené Teanau Tuiono předložil parlamentu takzvaný Whale Health Bill, který by velrybám přiznal právní osobnost a vlastní práva. Návrh navazuje na dlouholetou snahu původních obyvatel Polynésie o silnější ochranu oceánu a mořských savců.

Slavistickou ostudu komentuje i bývalý oblíbenec z Edenu

Ostudný závěr pražského derby mezi Slavií a Spartou má další dozvuky. K řádění části fanoušků v Edenu se vyjádřil i bývalý brazilský fotbalista Adauto, který ve Slavii působil na začátku tisíciletí a mezi fanoušky patřil k oblíbeným tvářím. Jeho vzkaz byl krátký, ostrý a pro sešívané hodně nepříjemný.

Cestující z lodi zasažené hantavirem čeká vylodění u Tenerife

Výletní loď MV Hondius, na které se objevil hantavirus, se přiblížila k Tenerife. Španělské úřady tam připravily řízené vylodění a repatriaci 147 cestujících do jejich domovských zemí. S nákazou jsou spojena tři úmrtí, další lidé byli z plavidla už dříve evakuováni k léčbě.

Nový parlament zvolil Magyara coby premiéra Maďarska

Noví poslanci dnes na ustavujícím zasedání parlamentu formálně zvolili maďarským premiérem šéfa středopravicové strany Tisza Pétera Magyara. Informovaly o tom světové agentury. Tisza drtivě zvítězila v dubnových volbách a po 16 letech tak končí éra národně konzervativního premiéra Viktora Orbána. Ten už dříve řekl, že se vzdá poslaneckého mandátu.

Putin v projevu na Rudém náměstí odsoudil NATO

Ruský prezident Vladimir Putin využil tradiční oslavy Dne vítězství na moskevském Rudém náměstí k obhajobě války na Ukrajině a k ostré kritice NATO.

Nová předsedkyně maďarského parlamentu nařídila vrátit na budovu vlajku EU

V Maďarsku dopoledne začalo ustavující zasedání nového parlamentu, který vzešel z dubnových voleb, v nichž drtivě zvítězila středopravicová strana Tisza. Nově jmenovaná předsedkyně zákonodárného sboru Ágnes Forsthofferová nařídila, aby se na budovu instituce vrátila vlajka Evropské unie, napsala agentura AFP. Očekává se, že dnes zákonodárci zvolí premiérem země šéfa vítězného politického uskupení Pétera Magyara. Dosavadní předseda vlády Viktor Orbán končí v čele kabinetu po 16 letech vlády a dříve řekl, že se vzdá poslaneckého mandátu. Podle AP dnes novou přísahu nesložil.

Fico se v Moskvě sešel s Putinem, vojenské přehlídky se nezúčastnil

Slovenský premiér Robert Fico se dnes v Moskvě sešel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Do ruského hlavního města přijel na oslavy spojené s 81. výročím vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem ve druhé světové válce. Dopolední tradiční přehlídky na Rudém náměstí se ale šéf slovenské vlády nezúčastnil, napsalo ruské vydání stanice BBC. Fico je jediným lídrem ze zemí Evropské unie, který je oslavám ke Dni vítězství v Moskvě přítomen.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama