Více
  18.8 C
  Czech
  Úterý, 9 srpna, 2022

  6 důvodů, proč byste měli jíst více chřestu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Chřest je lahodná a všestranná zelenina, kterou snadno začleníte do svého jídelníčku. Má nízký obsah kalorií a je plný základních vitamínů, minerálů a antioxidantů.

  Chřest, oficiálně známý jako Asparagus officinalis, je členem čeledi liliovitých. Tato oblíbená zelenina se vyskytuje v různých barvách – zelené, bílé a fialové. Používá se v pokrmech po celém světě.

  6 zdravotních výhod chřestu

  Mnoho živin, málo kalorií

  Chřest má nízký obsah kalorií, ale může se pochlubit působivým nutričním profilem. Ve skutečnosti jen půl šálku (90 gramů) vařeného chřestu obsahuje:

  • Kalorie: 20
  • Bílkoviny: 2,2 g
  • Tuk: 0,2 gramu
  • Vláknina: 1,8g
  • Vitamín C: 12 % RDI
  • Vitamín A: 18 % RDI
  • Vitamín K: 57 % RDI
  • Folát: 34 % RDI
  • Draslík: 6 % RDI
  • Fosfor: 5 % RDI
  • Vitamin E: 7 % RDI

  Chřest také obsahuje malé množství dalších mikroživin, včetně železa, zinku a riboflavinu. Je vynikajícím zdrojem vitamínu K, základní živiny, která se podílí na srážení krve a zdraví kostí.

  Kromě toho má chřest vysoký obsah kyseliny listové, což je živina, která je životně důležitá pro zdravé těhotenství a mnoho důležitých procesů v těle, včetně růstu buněk a tvorby DNA.

  Dobrý zdroj antioxidantů

  Antioxidanty jsou sloučeniny, které pomáhají chránit vaše buňky před škodlivými účinky volných radikálů a oxidačního stresu. Oxidační stres přispívá ke stárnutí, chronickým zánětům a mnoha nemocem, včetně rakoviny.

  Chřest, stejně jako jiná zelená zelenina, má vysoký obsah antioxidantů. Patří mezi ně vitamín E, vitamín C a glutathion, stejně jako různé flavonoidy a polyfenoly. V řadě studií bylo zjištěno, že tyto látky mají účinky snižující krevní tlak, protizánětlivé, antivirové a protirakovinné účinky.

  Může zlepšit trávení

  Dietní vláknina je nezbytná pro dobré trávení. Jen půl šálku chřestu obsahuje 1,8 gramu vlákniny, což je 7 % vaší denní potřeby. Studie naznačují, že strava s vysokým obsahem ovoce a zeleniny bohaté na vlákninu může pomoci snížit riziko vysokého krevního tlaku, srdečních chorob a cukrovky.

  Pomáhá podporovat zdravé těhotenství

  Chřest je vynikajícím zdrojem kyseliny listové, známé také jako vitamín B9. Pouhá polovina šálku chřestu poskytuje dospělým 34 % jejich denní potřeby folátu a těhotným ženám 22 % jejich denní potřeby. Folát je základní živina, která pomáhá tvořit červené krvinky a produkovat DNA pro zdravý růst a vývoj. Je zvláště důležité v raných fázích těhotenství zajistit zdravý vývoj dítěte.

  Pomáhá snižovat krevní tlak

  Vysoký krevní tlak postihuje více než 1,3 miliardy lidí na celém světě a je hlavním rizikovým faktorem srdečních chorob a mrtvice. Výzkum naznačuje, že zvýšení příjmu draslíku a zároveň snížení příjmu soli je účinným způsobem, jak snížit vysoký krevní tlak.

  Chřest je dobrým zdrojem draslíku a poskytuje 6 % vaší denní potřeby v půl šálku.

  Snadné přidání do vašeho jídelníčku

  Kromě toho, že je chřest výživný, je chutný a snadno se začlení do vašeho jídelníčku. Dá se připravovat různými způsoby, včetně vaření, grilování, dušení, opékání a restování. Můžete si také koupit konzervovaný chřest, který je předvařený a připravený k jídlu. Chřest lze použít do řady pokrmů, jako jsou saláty, smaženice, frittaty, omelety, těstoviny a je vynikající přílohou.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS