Více
  10.3 C
  Czech
  Úterý, 26 října, 2021

  Lidé používali tabák již před více než 12 tisíci lety

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Není jasné, jakým způsobem tabák používali, archeologové ale nyní poukazují na to, že severoameričtí lovci a sběrači tak činili již před přibližně 12 300 lety. Semena rostliny tabáku nalezly vědci v Utahu. O studii z Nature Human Behavior informuje server ScienceNews.

  Nová studie poukazuje na to, že lidé, kteří obývali Severní Ameriku, začali používat tabák (Nicotiana) již před 12 500 až 12 000 lety. Nejstarší známky využívání této rostliny, která má kritický sociální a ekonomický dopad, doposud pocházely z doby zhruba 9 tisíc let poté.

  Ohořelá semena divoké rostliny tabáku nalezli vědci na Velké solné poušti na severu státu Utah. Vykopávky analyzoval spolu se svými kolegy archeolog Daron Duke z Far Western Anthropological Research Group.

  S pomocí radiokarbonové metody datování vědci určili věk nalezených vzorků. Tato metoda využívá výpočtu stáří z množství radioaktivního izotopu uhlíku 14C, který živé organismy přestanou absorbovat poté, co zemřou.

  Semena pravděpodobně pocházela z rostlin, které se vyskytovaly na úpatí nebo v horách vzdálených minimálně 13 kilometrů od oblasti Wishbone, kde vědci nálezy objevili.

  Kromě těchto semen na místě archeologové nalezli kosti kachen a jiného vodního ptactva. Oblast totiž v době osídlení vypadala jako rozlehlá bažina. Objeveny ale byly i různé nástroje a semena několika jedlých mokřadních rostlin.

  Dle Duka u tabáku není jasné, jak ho tamní obyvatelé využívali. Rostlina, respektive listy či stonky, mohly být žvýkány nebo cucány. Nelze však v této oblasti vyloučit ani kouření. Předkové původních obyvatel v dnešní Arizoně žvýkali divoký tabák zhruba před 1 000 až 2 000 lety, dodává ScienceNews.

  Dle Duka mohly různé populace lidí domestikovat rostlinu nezávisle na sobě.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Měsíc

  NASA: Loď bez posádky se vypraví na cestu kolem Měsíce až v únoru 2022

  Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se chystá na první z misí Artemis. Agentura oznámila, že vesmírná loď bez posádky odstartuje v únoru. Tato mise by měla vydláždit cestu budoucím misím na Měsíc.
  Gekon pojmenovaný po Jackie Chanovi

  Herpetologové pojmenovali nový druh gekona po Jackie Chanovi

  Jackie Chan dle všeho nemá fanoušky jen mezi milovníky bojových umění a akčních filmů. Skupina herpetologů po tomto herci a režisérovi pojmenovala nově objevený druh gekona.
  Venuše

  Existovaly na Venuši oceány? Simulace ukazují, že nikoli

  Nad tím, zdali na planetě Venuši někdy existovaly oceány, si vědci lámou hlavu už dlouho. Některé modely naznačují, že ano. Nový výzkum týmu astrofyziků to však vyvrací.
  Sonda NASA Lucy

  NASA: Sonda Lucy vyrazila na 12letou výpravu, zkoumat bude asteroidy

  Sonda NASA pojmenovaná Lucy se vydala do vesmíru na dvanáctiletou výpravu k prozkoumání osmi asteroidů. Sedm z nich sdílí oběžnou dráhu Jupitera a je považováno za nedotčené zbytky při formování planet.
  Zrající sýr

  Starověké výkaly ukazují, že lidé si před 2700 lety pochutnávali na pivu a plísňovém sýru

  Analýza výkalů z doby bronzové a železné poskytla nejstarší důkaz o výrobě zrajících sýrů v Evropě, ale také o tom, že si tehdejší dělníci v rakouském solném dole pochutnávali na pivu.
  Pacientce při léčbě deprese pomohl mozkový implantát

  Zlom v léčbě deprese. Pacientce pomohl mozkový implantát

  Elektrický implantát umístěný v lebce a připojený k mozku podle amerických vědců dokáže detekovat a léčit těžkou depresi. Slibné výsledky u první pacientky tak dávají naději lidem s duševním onemocněním, kterým nepomáhá medikace ani jiný způsob léčby.
  Reklama

  Napište svůj komentář

  Napište komentář!
  Zde prosím zadejte své jméno

  Reklama
  Reklama