Více
  1.9 C
  Czech
  Čtvrtek, 27 ledna, 2022

  10 tradičních jídel, která musíte ochutnat při návštěvě Petrohradu

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Když jste v Rusku, jezte jako Rusové. To znamená, že byste se měli připravit na vydatné porce kalorických jídel, zakončené lahodnými dezerty a zapíjené různými bobulovými šťávami, nebo možná něčím silnějším. Vyzkoušejte některá z nejlepších jídel, která ruská kuchyně nabízí.

  Hovězí Stroganoff

  Hovězí Stroganoff je pokrm, který má své jméno od jedné z nejbohatších šlechtických rodin v Rusku. Vznikl v 19. století, ale příběh jeho vzniku zůstává neznámý. Jisté je, že pokrm si získal oblibu po celém světě a nyní přichází v mnoha variacích. Skládá se především z malých kousků hovězího masa v zakysané smetanové omáčce, do které se často přidává různá zelenina.

  Pikantní palačinky

  Palačinky se nyní mohou zdát jako mezinárodní jídlo, ale v Rusku mají své specifické variace. Obzvláště oblíbené je jíst slané palačinky s náplní jako je maso, zelí nebo tvaroh. Tyto palačinky se snaží, plní a poté se znovu smaží, aby se z nich vytvořila roláda. I když to není nejdietnější jídlo, je opravdu chutné. Možností jsou i jednodušší palačinky se zakysanou smetanou a kaviárem jako pomazánkou.

  Boršč

  Přestože je boršč ukrajinského původu, našel svůj druhý domov v Rusku. Hlavní složkou polévky je červená řepa, která pokrmu dodává rozpoznatelnou červenou barvu. Recept má samozřejmě řadu variant. Lidé mohou jíst boršč teplý nebo studený, v závislosti na ročním období. Tradiční boršč se podává s polévkovou lžící zakysané smetany a malými pikantními buchtami známými jako pampushki.

  Shchi

  Shchi je tradiční ruská polévka, která pochází z 9. století, kdy Rusové poprvé získali zelí. Základem shchi je skutečně zelí v masovém vývaru. Tato jednoduchá směs byla později vylepšena další zeleninou a kořením. Tradičně se podává se lžící zakysané smetany a žitným chlebem.

  Pirozhki

  Pirozhki jsou malé housky plněné různými náplněmi. Nápad na tyto kompaktní pochoutky přišel jako alternativa ke koláči obvyklé velikosti. Náplně mohou být sladké i slané. Mezi ty nejoblíbenější patří brambory, zelí, houby nebo maso. Pro sladší chuť jsou pirožky s jablkem, třešněmi nebo tvarohem. Vnější strana pečiva je glazovaná vejcem, které dodává lahodnou zlatavou barvu. Pirozhki jsou dobré jako svačina či skvělá příloha k polévce.

  Salát Olivier

  Salát Olivier je jídlo, které většina rodin připravuje na Silvestra. Stejně jako mnoho jiných ruských salátů je plný majonézy, takže je poněkud tučnou záležitostí. Dalšími ingrediencemi salátu jsou brambory, mrkev, okurky, hrášek, vejce a někdy kuře či šunka, vše posypané koprem. Může to být předkrm i hlavní jídlo, podle množství.

  Pelmeni a Vareniki

  Nejlépe přeložené jako ruské knedlíky, pelmeně jsou velmi odlišné od jejich asijského protějšku. Některé zdroje však naznačují, že jsou variací wontonských knedlíčků, které putovaly z Číny na Sibiř a poté se rozšířily po celém Rusku. Těsto na pelmeně je velmi jednoduché: mouka, voda a trocha vajíčka. Náplň se tradičně vyrábí z různých druhů masa, i když moderní verze zahrnují vegetariánské nádivky. Když se podává se sladkou náplní jako jsou bobule nebo tvaroh, jídlo se nazývá vareniki a má mírně odlišný tvar a velikost.

  Brambory s houbami

  Je otázkou, zda se o tom dá mluvit jako o pokrmu, vzhledem k jednoduchosti receptury. Někteří to označují jako mužské jídlo, protože si ho manželé zvládnou uvařit sami, když jejich ženy nejsou doma. Nejlepší čas toto jídlo zkusit v restauraci je koncem léta a začátkem podzimu, kdy je sezóna hub. Oblíbené jsou především brambory s liškami, které pokrmu dodávají podzimně oranžovou barvu.

  Kuře Kyjev

  Dalším jídlem s poměrně neznámým původem, který se stal absolutním favoritem nejen v Rusku, ale i mimo něj, je kuře Kyjev. Jedná se o plněná kuřecí prsíčka obalená ve vejcích a strouhance a poté buď smažená, nebo pečená. Dobré kuře Kyjev se podává se spoustou másla s bylinkami, což mu dodává pikantní chuť.

  Solyanka

  Někteří říkají, že tato polévka těší lidi v Rusku již od 16. století, i když je těžké to dokázat. Přesto se v 19. století v ruských domácnostech jistě podávala a její obliba dále rostla. Solyanka obsahuje směs ingrediencí – a čím více, tím lépe. Tradičně v ní najdete různé kusy masa a okurky, které jí dodávají slanou chuť. Většina solyanek je silně kořeněná a podává se s řadou bylinek.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ďáblův most v Německu

  Ďáblův most v Německu. Dokonalý odraz na vodní hladině

  Klenutý most, zastrčený v bujných zahradách saského Kromlau, přitahuje turisty i profesionální fotografy. Žasnou nad dokonalým kruhem, který vytváří odraz kamenného oblouku ve vodě.
  Jet lag

  Může mít jet lag dlouhodobé následky?

  Jet lag je obvykle krátkodobý problém, který zmizí, jakmile se cirkadiánní rytmus těla přizpůsobí místnímu času. Pro lidi, jako jsou piloti, letušky a obchodní cestující, kteří často létají na dlouhé vzdálenosti, se může pásmová nemoc stát chronickým problémem.
  jet lag pásmová nemoc

  Pásmová nemoc a její příznaky

  Cestování letadlem na dlouhé vzdálenosti je pro mnohé nepohodlné. Vzhledem k logistice odbavení, stresu z bezpečnostních kontrol a hodinám stráveným v omezeném prostoru mnoho lidí považuje dlouhé cesty letadlem za náročné.
  Maroko

  Udržitelné cestování: po Maroku a vlastně kdekoliv na světě – část 2

  Rádi cestujete, ale také vás zajímá dopad cestovního ruchu na přírodu, životní prostředí, místní ekonomiku a obyvatele? Přečtěte si, jak cestovat udržitelně.
  Maroko

  Udržitelné cestování: po Maroku a vlastně kdekoliv na světě – část 1

  Maroko v severní Africe nabízí návštěvníkům nepřeberné množství památek a zážitků. Vzhledem k tomu, že do země cestuje stále více lidí, mnozí zvažují způsoby, jak učinit své cesty udržitelnějšími.
  Jídlo Vietnam

  Průvodce Vietnamem pro milovníky jídla

  Některé země mají skvělé jídlo, některé mají fascinující historii a jiné jsou k neuvěření krásné. Vietnam má všechny tyto benefity. Se svou koloniální minulostí a řadou etnických menšin je Vietnam víc než jen pho. Je to celá řada chutí, kombinací chutí a zážitků z jídla, které čekají na objevení.
  Reklama

  3 KOMENTÁŘE

  1. Neumíme přeložit pirožky a soljanku a musíme to otrocky přepisovat anglicky?

   • Přesně. A šči. A vůbec. Děcka ze 4. třídy by napsala lepší slohovku.

  Comments are closed.

  Reklama
  Reklama