Reklama
5.7 C
Czech
Pátek 3. dubna 2026
ZajímavostiZnásilňoval i školou povinné děti. Sériový násilník z JAR dostal u soudu...

Znásilňoval i školou povinné děti. Sériový násilník z JAR dostal u soudu dvaačtyřicetkrát doživotí

Sériový násilník z jihoafrické provincie Ekurhuleni Nkosinathi Phakathi byl odsouzen k celkem dvaačtyřiceti doživotním trestům. Muž během několika let znásilnil spoustu mladých dívek, včetně dětí. Informuje o tom The Citizen, BBC a další servery.

Phakathi se v pátek dostavil k Vrchnímu soudu v Johannesburgu. Ten zasedal v budově magistrátního soudu v Palm Ridge, informují místní noviny The Citizen.

Phakathi byl odsouzen ke 42 doživotním trestům za znásilnění a k 791 letům a 6 měsícům přímého trestu odnětí svobody za únos, nucení nezletilé osoby k sexuálnímu aktu, sexuální napadení a krádež.

Dvaatřicetiletý muž podle BBC někdy nutil děti, aby se dívaly, jak znásilňuje své oběti. Také nutil mladé chlapce, aby znásilňovali své kamarádky, uvedla jihoafrická Národní prokuratura (NPA).

Soudce Lesego Makolomakwe uvedl, že soud má povinnost ukládat tresty, které odrážejí závažnost spáchaných trestných činů a povahu trestného činu. „Naše soudy mají povinnost ukládat vysoké tresty za tento typ trestného činu. Zejména pokud se týká mladých, nevinných, bezbranných a zranitelných dívek,“ zdůvodnil, proč přistoupil k tolika doživotím po sobě.

Makolomakwe nařídil, aby bylo Phakathiho jméno přidáno do Národního registru sexuálních delikventů a do Národního registru na ochranu dětí.

Jedná se o jednoho z nejhorších sériových násilníků v Jižní Africe. Phakathi se přiznal k celkem 148 obviněním. Byl shledán vinným z 90 případů znásilnění, čtyř případů znásilnění z donucení, tří případů přimění dítěte, aby bylo svědkem sexuálního aktu, 43 případů únosu, dvou případů napadení a také čtyř případů krádeže.

Na oběti číhal před školou

Phakathiho hrůzovláda začala v roce 2012 a trvala až do roku 2021 v Ekurhuleni. Většinu jeho obětí tvořily školou povinné děti. Nejmladší bylo 9 let, zatímco nejstarší byla 44letá žena. Devítiletá dívka se zrovna vracela ze školy domů pro peníze na oběd, když ji Phakathi znásilnil.

Při dalším incidentu Phakathi znásilnil patnáctiletou dívku, když šla do školy. Také ji okradl o 10 rupií (zhruba tři koruny).

Byl postřelen do nohy, když se snažil utéct před policií. Přestože mu musela být polovina končetiny amputována, byl později shledán fyzicky i psychicky způsobilým k výkonu trestu odnětí svobody.

Nini Mdluli z brigády pro bezpečnost komunity v oblasti genderově podmíněného násilí v Ekurhuleni před soudem uvedla, že Phakathi neprojevil žádnou lítost. Řekla, že jeho oběti a celá komunita očekávala od Phakathiho omluvu za bolest, kterou jim během své hrůzovlády způsobil. Omluvy se však nikdo nedočkal.

Chtěli bychom, aby nám řekl, proč udělal to, co udělal. Většina jeho obětí byla velmi mladá a on jim zničil budoucnost,“ řekla Mdluli.

Reklama

Doporučujeme

Trump odvolal ministryni spravedlnosti Bondi, nahradí ji Blanche

Americký prezident Donald Trump odvolal ministryni spravedlnosti Pam Bondi. Oznámil to na své sociální síti. Úřadujícím ministrem spravedlnosti se podle Trumpa stane dosavadní náměstek Todd Blanche. Podle agentury Reuters šéfovi Bílého domu vadilo, jak Bondi postupovala v kauze zveřejňování složek týkající se zesnulého sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Trump byl údajně také stále více frustrován tím, že Bondi nejednala dostatečně rychle při stíhání kritiků a protivníků, proti nimž chtěl prezident vznést trestní obvinění.

John Travolta debutuje jako režisér na festivalu v Cannes

John Travolta se po letech vrací na filmový festival v Cannes. Tentokrát ale v nové roli. Poprvé představí vlastní film, který vychází z jeho osobního příběhu i dlouhodobé vášně pro létání.

Francouzská policie podle Le Parisien zadržela europoslankyni Hassan

Francouzská policie zadržela francouzsko-palestinskou levicovou europoslankyni Rimu Hassan kvůli údajnému schvalování terorismu. Dnes o tom s odvoláním na své zdroje informoval list Le Parisien, podle kterého se případ týká příspěvku na síti X, kde Hassan odkazovala na jistého propalestinského japonského radikála. Podle zdrojů agentury AFP policie v tašce zadržené europoslankyně našla malé množství syntetických drog.

Macron tepe Trumpa za výroky o NATO

Francouzský prezident Emmanuel Macron ostře zkritizoval Donalda Trumpa kvůli jeho výrokům o NATO i kvůli tlaku na vojenské otevření Hormuzského průlivu. Během návštěvy Soulu řekl, že americký prezident svou rétorikou oslabuje důvěru v alianci a vytváří každodenní pochybnosti o závazku Spojených států vůči spojencům.

Rok po Trumpových clech se slibovaný obrat nedostavil

Rok po zavedení rozsáhlých cel na dovoz do Spojených států je jasné, že sliby o rychlém oživení americké ekonomiky se nenaplnily. Donald Trump loni 2. dubna oznámil dvojciferná cla na téměř veškerý dovoz a tvrdil, že do země se vrátí továrny, pracovní místa i levnější ceny. Po roce ale zůstává obraz mnohem složitější. Část cel mezitím zrušil Nejvyšší soud a americká vláda teď musí vracet velkou část už vybraných peněz.

Klimatičtí vědci z USA prchají do Norska. Láká je výzkum v Arktidě

Politika administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa zaměřená proti klimatické vědě spustila exodus vědců. Někteří se přesunuli do Norska, kde se podílejí na výzkumu v Arktidě.

Ruský činitel informoval o ukrajinském útoku na rafinérie v Ufě

Několik ukrajinských dronů mířících k ropným rafinériím sestřelila protivzdušná obrana u ruského města Ufa, přičemž trosky jednoho ze strojů spadly v průmyslové zóně, kde vypukl požár. Na platformě Telegram to dnes oznámil šéf autonomní republiky Baškortostán Radij Chabirov. Podle telegramového kanálu Astra vypukl požár v tamní rafinerii koncernu Bašněfť. Ukrajina informuje o obětech ruských útoků.

Posádka mise Artemis II po startu úspěšně opravila toaletu kosmické lodi Orion

Posádka mise Artemis II po startu úspěšně opravila toaletu kosmické lodi Orion v úzké spolupráci s řídícím střediskem v Houstonu, informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Posádka nedlouho po startu hlásila blikající kontrolku poruchy toalety, načež týmy řídícího střediska vyhodnotily příslušná data, spolu s astronauty provedly diagnostiku a problém společně postupně vyřešili.

Trump se v projevu snažil přesvědčit Američany o smyslu války s Íránem

Americký prezident Donald Trump v prvním televizním projevu od začátku války s Íránem ponechal nezodpovězené klíčové otázky, včetně toho, kam válka směřuje a jak ji Spojené státy ukončí, píše web stanice BBC. Prezident v projevu nic významného neoznámil, napsal deník The New York Times (NYT). Šéf Bílého domu se snažil přesvědčit Američany o smyslu války, shodují se média. Konflikt totiž v době rostoucích cen ropy a obav o další dopady na ekonomiku podle průzkumů ztrácí podporu.

Ještě týdny války. Trump trhy neuklidnil, ropa zdražuje

Ceny ropy po krátkodobém poklesu opět rostou. Trhy totiž očekávaly oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o brzkém ukončení války, místo toho dostaly ujištění o tvrdých úderech v následujících dvou až třech týdnech. Podle některých odborníků konflikt směřuje k další eskalaci, jiní v tom naopak vidí optimističtější časové ohraničení úderů.

Pošleme Írán do doby kamenné. Ale už jsme vyhráli, řekl Trump

Americký prezident Donald Trump v projevu k národu v noci na čtvrtek zopakoval svá předchozí tvrzení, že válka bude pokračovat ještě dva až tři týdny, přičemž Írán již nepředstavuje hrozbu. Podle něj se podařilo zničit i jeho jaderný program tak, aby nemohl vyvinout jaderné zbraně. Hormuzský průliv prý USA nepotřebují.

Na Krymu havarovalo ruské vojenské letadlo, zahynuly desítky lidí

Na ukrajinském poloostrově Krym, který Rusko nelegálně anektovalo v roce 2014, havarovalo ruské vojenské letadlo. Podle ruského ministerstva obrany při nehodě zahynulo všech 29 lidí na palubě.

Trumpova výjimka může ohrozit jednu z nejvzácnějších velryb světa

V Mexickém zálivu žije jen nepatrná populace velryby Riceovy, kterou vědci řadí k nejohroženějším kytovcům planety. Teď se její situace dál komplikuje. Výbor americké vlády totiž udělil výjimku, která může usnadnit pokračování ropných a plynových aktivit v oblasti, kde tento druh žije celý svůj život.

Japonská vláda zvýšila některé daně, aby financovala navýšení výdajů na obranu

Japonsko ode dneška zvýšilo daň z tabáku a z příjmů právnických osob, aby financovalo navýšení výdajů na obranu. Vláda chce příští rok také zvýšit daně z příjmů fyzických osob, od čehož si slibuje dodatečný roční příjem 1,3 bilionu jenů (přes 173 miliard Kč), napsala agentura Kjódó.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama