Více
  30.5 C
  Czech
  Neděle, 26 června, 2022

  Život v Šanghaji se postupně vrací do normálu. Lidé již dokonce navštěvují supermarkety

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Čínské finanční a obchodní centrum Šanghaj stanovilo plány na návrat do normálního života. Po více než šest týdnů trvajícím uzamčení, které znamenalo šok pro tamní ekonomiku, dodavatelské řetězce a nadnárodní společnosti, začaly úřady opatření ve městě postupně rozvolňovat. Někteří lidé v Šanghaji se již poprvé vydali na nákupy. Napsal o tom deník The Guardian a agentura Reuters. 

  Náměstek primátora Šanghaje Zong Ming v pondělí promluvil o postupném rozvolňování opatřeních ve finančním centru Číny

  V Šanghaji se život k normálu postupně vrací k 1. červnu. Úřady za 15. květen zaznamenaly méně než tisícovku pozitivních případů na nemoc covid-19, všechny v karanténních, přísně izolovaných oblastech, uvedl The Guardian

  Ve vyčleněných oblastech s mírnějšími opatřeními, v nichž úřady sledovaly pokrok v boji proti covidu-19, nebyl pátý den v řadě zjištěn výskyt viru. Třetí den přitom obvykle znamená dosažení stavu „nulového covidu-19” a rozvolňování. 

  „Pokud bude infekce pod kontrolou, od 1. června do poloviny a konce června plně obnovíme normální život ve městě,” prohlásil Ming. Omezení pohybu přitom do určité míry zůstává v platnosti do 21. května pro zabránění infekci v oživení. 

  Šanghaj se nadechuje života 

  V pondělí se v Šanghaji otevřely první supermarkety, prodejny se smíšeným zbožím a lékárny. Agentura Reuters uvedla, že se na nákupy ve čtvrtek díky pátému dni bez covidu-19 dostalo do obchodů více lidí. 

  „Cítím se velmi šťastný. Začíná se rušit lockdown,” řekl s nadšením jeden z nakupujících občanů Šanghaje Zhong Renqiu. Není jasné, kolik podniků celkem otevřelo. 

  Od pondělí se postupně zvyšuje počet přijíždějících a odjíždějících vlaků a obnovena byla letecká doprava

  Vlakovou a autobusovou dopravu Šanghaj plně zpřístupní k 22. květnu. Lidé se však při cestování budou muset prokázat negativním testem na covid-19, který nesmí být starší než 48 hodin. 

  Velké množství obytných komplexů minulý týden dostalo upozornění o takzvaném „tichém režimu” po dobu tří týdnů. Obvykle to znamená, že obyvatelé Šanghaje nemohou opustit své domovy. Následně úřady města oznámily prodloužení tohoto režimu do 20. května. 

  Rozvolnění všech opatřeních v Šanghaji znamená opětovné nastartování ekonomiky. Analytici očekávají, že ji čeká plné oživení v druhé polovině letošního roku.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS