Reklama
5.3 C
Czech
Čtvrtek 2. dubna 2026
Protext ČTKŽivě: O politice soudržnosti v Českých Budějovicích

Živě: O politice soudržnosti v Českých Budějovicích

ČTK Connect, která je partnerem Evropské komise v projektu Veřejná debata o evropských fondech, uspořádá a odvysílá první z řady veřejných setkání k tématu čerpání unijních dotací v České republice. Stane se v pondělí 11. listopadu 2024 v Domě kultury v Českých Budějovicích. Přímý přenos poběží od 12:00 na YouTube, ceskenoviny.cz, FB ČTK Connect a dále na webech iDNES.cz, lidovky,.cz, aktualne.cz a newstream.cz.

Rozloha 10.058 km², která představuje 12,8 procenta rozlohy státu. Přes 655 tisíc obyvatel na této výměře drží národní primát v nejnižší hustotě osídlení (65 obyvatel na km²). Více než 420 obcí, z toho 56 měst. To vše je Jihočeský kraj, příhraniční region sousedící s Bavorskem, stejně jako s Horním a Dolní Rakouskem. A zároveň první adresa, kam směřuje projekt „Veřejná debata o evropských fondech“ ČTK Connect.

V Českých Budějovicích, v Domě kultury Metropol, se tak v pondělí 11. listopadu 2024 od 12:00 odehraje veřejná debata k tomu, jak kraj a jeho autority čerpají dotace, které nabízí Evropská unie svým členských zemím. Otázky můžete pokládat přes Slido: #EuFondyCB

V publiku usednou studenti Vysoké školy evropských a regionálních studií. Univerzitu a její vztah k EU představí rektor Jiří Dušek.

Pilotním projektem, který otevře diskusi o konkrétních počinech, se stala přírodní rezervace Vrbenské rybníky. Tyto vodní nádrže se podařilo s vydatnou pomocí evropských peněz odbahnit, což v praxi znamenalo jak zachování úzce provázaného rybničního a přilehlého ekosystému, tak průlom v přístupu k ekologii a možnostem ve využívání dotací z EU. Hovořit bude František Talíř, bývalý 1. tajemník Krajského úřadu Jihočeského kraje, do jehož gesce problematika rekultivace rybníků spadala.

Data a statistiky o tom, jak si jižní Čechy vedou ve využívání nabídky z unijních fondů, přednese a okomentuje analytik, expert na EU a člen NERV Petr Zahradník. Učiní tak na základě podkladů, jež dodalo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR, národní orgán koordinace v procesu čerpání evropských dotací. Zástupce tohoto rezortu by se měl připojit on-line.

Dalšími pozvanými hosty jsou představitelé Magistrátu města České Budějovice, Jihočeské hospodářské komory a aglomeračně-metropolitní sítě ITI (Integrované územní investice). Osloveni byli rovněž starostové.

Pořad, který bude moderovat novinářka Libuše Bautzová, bude proložen videi. Ta nabídnou příklady, jak byly prostředky EU v kraji použity.

Českobudějovická debata je první z cyklu čtyř podobných akcí, které bude ČTK Connect pořádat v různých částech republiky. Cílem těchto setkání není pouhá diskuze, ale zároveň snaha motivovat a inspirovat ty, kdo o fondech EU vědí, ale nad jejich využitím stále váhají. Záznam bude k dispozici na YouTube a ve speciálu portálu České noviny (ceskenoviny.cz).

V aktuálním programovém období 2021 – 2027 může Česko dosáhnout až na 21,2 miliardy eur (550,5 miliardy korun).

 

Reklama

Doporučujeme

Na Krymu havarovalo ruské vojenské letadlo, zahynuly desítky lidí

Na ukrajinském poloostrově Krym, který Rusko nelegálně anektovalo v roce 2014, havarovalo ruské vojenské letadlo. Podle ruského ministerstva obrany při nehodě zahynulo všech 29 lidí na palubě.

Trumpova výjimka může ohrozit jednu z nejvzácnějších velryb světa

V Mexickém zálivu žije jen nepatrná populace velryby Riceovy, kterou vědci řadí k nejohroženějším kytovcům planety. Teď se její situace dál komplikuje. Výbor americké vlády totiž udělil výjimku, která může usnadnit pokračování ropných a plynových aktivit v oblasti, kde tento druh žije celý svůj život.

Japonská vláda zvýšila některé daně, aby financovala navýšení výdajů na obranu

Japonsko ode dneška zvýšilo daň z tabáku a z příjmů právnických osob, aby financovalo navýšení výdajů na obranu. Vláda chce příští rok také zvýšit daně z příjmů fyzických osob, od čehož si slibuje dodatečný roční příjem 1,3 bilionu jenů (přes 173 miliard Kč), napsala agentura Kjódó.

Trump zvažuje stažení USA z NATO kvůli nezapojení spojenců do války s Íránem

Americký prezident Donald Trump řekl britskému deníku The Daily Telegraph, že silně zvažuje stažení Spojených států z NATO poté, co se spojenci nepřidali k jeho válce s Íránem. Šéf Bílého domu transatlantickou alianci označil za nefunkční, stejně ji podle něj vnímá i ruský prezident Vladimir Putin.

Ruský dronový útok poničil průmyslový areál v západoukrajinském Lucku

Ruský útok v noci na dnešek poškodil průmyslovou oblast v západoukrajinském městě Luck, kde vyhořel terminál soukromé poštovní společnosti Nova pošta a sklad potravin. Informoval o tom portál Ukrajinska pravda s odvoláním na starostu města Ihora Poliščuka. Ten na síti Telegram napsal, že zranění nejsou hlášeni. Ukrajinské letectvo dnes ráno mezitím oznámilo, že Ukrajina v noci čelila útoku 339 ruských dronů, z nichž 298 se podařilo sestřelit, případně jinak neutralizovat.

Ceny ropy jdou dolů. Očekává se Trumpův projev k národu

Ceny ropy klesly pod 100 dolarů za barel po signálech, že se válka možná chýlí ke konci. Americký prezident Donald Trump prohlásil, že konflikt skončí do dvou až tří týdnů bez nutnosti vyjednat dohodu. Jeho íránský protějšek Masúd Pezeškján vyjádřil ochotu ukončit konflikt, ale pouze za předpokladu bezpečnostních záruk.

Trump odebral dotace veřejnoprávním médiím v rozporu s ústavou, rozhodl soudce

Výnos amerického prezidenta Donalda Trumpa o odebrání federálních dotací veřejnoprávní rozhlasové stanici NPR a veřejnoprávní televizi PBS je protiústavní, rozhodl v úterý federální soudce. Trump loni v květnu nařídil federálním agenturám zastavit financování veřejnoprávních médií s odůvodněním, že jsou zaujatá, a neměla by proto dostávat finance z daní Američanů. Píše o tom deník The New York Times (NYT).

Válka brzy skončí, tvrdí Trump. Írán jednání s USA popírá

Americký prezident Donald Trump novinářům sdělil, že válka s Íránem skončí do dvou až tří týdnů. Nestanovujeme si žádné limity, přičemž se budeme bránit, dokud to bude nutné, reagoval na toto prohlášení íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí.

Max Verstappen ztrácí motivaci a zvažuje budoucnost ve Formuli 1

Max Verstappen otevřeně kritizuje novou podobu Formule 1 pro rok 2026. Označuje ji za „anti-racing“ a přirovnává ji k „Mario Kartu“ nebo „Formula E na steroidech“. Jeho slova nejsou jen frustrací z výkonu. Naznačují hlubší problém.

V Korálovém moři objevili přes 110 nových druhů

Vědci odhalili v hlubinách Korálového moře více než 110 dosud neznámých druhů ryb a bezobratlých. Počet může výrazně vzrůst, protože část organismů čeká na detailní analýzu. Výzkum vedla australská agentura CSIRO spolu s iniciativou Nippon Foundation Nekton Ocean Census.

Král Karel a Camilla zamíří do USA na oslavy 250 let nezávislosti

Král Karel III. a královna Camilla potvrdili návštěvu USA, kde se zúčastní oslav 250 let od vyhlášení americké nezávislosti. Cesta ale nepřichází jen v duchu tradice, odehraje se i v době citlivých politických vztahů.

Německo: Vlk zaútočil na ženu přímo v centru Hamburku

Neobvyklý incident otřásl v pondělí večer jednou z hlavních nákupních ulic v Hamburku. V rušné ulici Grosse Bergstrasse ve čtvrti Altona, nedaleko obchodního domu Ikea, zaútočil na ženu vlk.

Skupiny napojené na Rusko a Írán využívají kryptoměny k nákupu dronů, ukázala analýza

Proruské a proíránské skupiny stále častěji využívají kryptoměny k financování nákupu levných vojenských dronů a jejich součástek, které hrají klíčovou roli v aktuálních světových konfliktech. Vyplývá to ze zprávy společnosti Chainalysis, která se specializuje na analýzu blockchainu.

Dopady války: Američané si připlatí za zboží z Číny

Zablokovaný Hormuzský průliv způsobil šok na trhu s ropou. Celý svět to pociťuje prostřednictvím růstu cen pohonných hmot a energií, hrozí ale i zdražování potravin a základních potřeb. Situace není jiná ani v USA. Podraží i výrobky z Číny, varoval majitel čínské exportní firmy Huijin Trade. Ceny ropy se v úterý téměř nezměnily.

Guvernér Floridy podepsal zákon o přejmenování letiště v Palm Beach po Trumpovi

Guvernér státu Florida Ron DeSantis v pondělí podepsal zákon o přejmenování letiště v Palm Beach po americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi. Návrh zákona o změně názvu v únoru schválili floridští zákonodárci. Trump v pondělí rovněž představil vizualizaci mrakodrapu v Miami, který má být sídlem jeho prezidentské knihovny. Píší o tom tiskové agentury.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama