-6.9 C
Czech
Pondělí 19. ledna 2026
Protext ČTKŽivě: Konference o přeshraniční spolupráci

Živě: Konference o přeshraniční spolupráci

Mezinárodní konference o budoucnosti a perspektivách přeshraniční spolupráce v kontextu současné Evropy je pořádána pod záštitou PhDr. Ivana Bartoše Ph.D., místopředsedy vlády ČR pro digitalizaci a ministra pro místní rozvoj České republiky. Koná se 18. ledna 2024 od 09:30 na Ministerstvu pro místní rozvoj České republiky (Akademie veřejného investování, Pařížská 4, Praha 1).

Konferenci, která zároveň připomene 20. výročí vstupu České republiky do Evropské unie, jejímž iniciátorem je hnutí Slavonic Europe se sídlem v Bruselu, pořádají společně Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky (MMR), hnutí Slavonic Evrope (SE) a Asociace euroregionů České republiky (AEČR).

Konference bude zahájena Ing. Radimem Sršněm Ph.D., náměstkem ministra pro místní rozvoj ČR (MMR) a na vstupní téma „Význam přeshraniční spolupráce se zaměřením na budoucnost“ promluví Martin Půta, hejtman Libereckého kraje ČR a Ing. Pavel Branda Ph.D., zástupce Výboru regionů Evropské unie (VR). O významu přeshraniční spolupráce z německé strany promluví Dr. Uwe Koch, zmocněnec braniborské vlády pro kulturní vývoj Lužice, Ministerstvo pro vědu, výzkum a kulturu spolkové země Braniborsko- Německo, a prezident organizace Europa Nostra Germany z Postupimi.

V rámci konference bude také slavnostně zahájen AKTIS − Evropský přeshraniční projektový řetězec jako nová iniciativa hnutí Slavonic Europe a její inovativní metody evropské integrace Lusatia Glow vycházející z Lužického trojstyku DE-ČR-PL a z EVROPSKÉ SÍTĚ SLOVANSKÉ SPOLUPRÁCE všech demokratických slovanských států a regionů v Evropě (ESCN). V tomto kontextu hraje ČR strategickou roli makroregionální křižovatky mezi ČR-DE-PL-AT-SK a spojky mezi Východem a Západem.

Konference proběhne v češtině a bude tlumočena do němčiny a angličtiny.

PROGRAM

09:00

REGISTRACE

Ministerstvo pro místní rozvoj České republiky (MMR)

Síň AVI, adresa: Pařížská ulice 4, 110 15 Praha 1

09:30

ZNĚLKA KONFERENCE

Slovanská fanfára pro žesťový sextet op. 11

David Chmelík (*1968)

09:45

ZAHÁJENÍ KONFERENCE

Ing. Radim Sršeň PhD., náměstek ministra pro místní rozvoj ČR (MMR)

10:15

ÚVODNÍ SLOVO

Dipl.-Vw. David Chmelík, Prezident hnutí Slavonic Europe, Brusel, Belgie a spoluorganizátor mezinárodní konference

10:30

VSTUPNÍ TÉMA:

Význam přeshraniční spolupráce se zaměřením na budoucnost

o Ing. Radim Sršeň PhD., náměstek ministra pro místní rozvoj ČR (MMR)

o Dr. Uwe Koch, Ministerstvo vědy, výzkumu a kultury Braniborska (MWFK), zmocněnec braniborské vlády pro Lužici

o Martin Půta, hejtman Libereckého kraje, ČR

o Pavel Branda, zástupce Výboru regionů Evropské unie (VR)

TEMATICKÉ PANELY

11:30

INTEGROVANÝ ZÁCHRANNÝ SYSTÉM ČESKÉ REPUBLIKY

Moderátor: gen. mjr. Petr Ošlejšek, náměstek generálního ředitele HZS ČR

o Luděk Kramář, ředitel ZZS Libereckého kraje – Projekty česko-polská spolupráce

o Marek Fryš, tiskový mluvčí, záchranář HS ČR – Příhraniční spolupráce při záchraně na horách

12:30

KULTURA & VZDĚLÁVÁNÍ

Moderátor: Ondřej Havlíček, tajemník Asociace euroregionů České republiky (AEČR)

o Marta Kmeť, ředitelka Pedagogického centra pro polské národnostní školství Český Těšín

o Karel B. Müller, Vysoká škola CEVRO, Katedra politologie a mezinárodních vztahů

o Lucie Tarabová, ředitelka Koordinačního centra česko-německých výměn mládeže Tandem

o Blanka Konvalinková, emeritní ředitelka Krajské vědecké knihovny v Liberci

13:30

AKTIS – EVROPSKÝ PŘESHRANIČNÍ PROJEKTOVÝ ŘETĚZEC SPOČÍVAJÍCÍ NA EVROPSKÉ SÍTI PRO SLOVANSKOU SPOLUPRÁCI (ESCN)

Moderátor: Dipl.-Vw. David Chmelík, Prezident hnutí Slavonic Europe, Brusel, Belgie

Výchozí bod: Makroregion Česká republika

PANEL I: Lusatia Glow Lužice, Německo – Česká republika – Polsko

Moderátorka: Tereza Koudelíková, Slavonic Europe

Vstupní projev: Jens Lipsdorf, ředitel, Slovanský hrad Raddusch, Braniborsko, Německo

SLAVONIC WORLD – Vzdělávací reálná a virtuální multimediální prezentace slovanské kultury a společnosti v minulosti a současnosti ve slovanském hradu Raddusch v pohraničním trojúhelníku Lužice jako přirozený most mezi Německem a jeho východními partnery

Přeshraniční patrneři v ČR:

Jitka Doubnerová, organizace MASiF, Frýdlant – podpora regionálních v Libereckém kraji s perspektivou přeshraniční spolupráce v Lužickém Trojstyku

Zbyněk Vlk, svobodná škola RONJA, Jindřichovice pod Smrkem – vybudování přeshraniční spolupráce v sektoru výuky a školství ve formě přeshraniční střední školy a univerzity

PANEL II: ŠUMAVA Springs Glow Bavorsko, Německo – Česká republika

Vstupní projev: Andreas Haas, Generální ředitel, Svobodné zemské divadlo v Bavorsku (FLTB), Miesbach, Bavorsko, Německo

ŠUMAVA SPRINGS MUSIC ALLIANCE – Přeshraniční umělecká spolupráce v oblasti opery a koncertů na česko-bavorské hranici mezi Šumavou a Bavorským lesem

PANEL III: Beskids Glow Slovensko – Česká republika – Polsko

Moderátorka: Katja Weissenfels, Slavonic Europe

Vstupní projev: Doc. Dr. Šimon Marinčák PhD., ředitel, Slavistický ústav Jána Stanislava Slovenské akademie věd, Bratislava, Slovensko

IANUA Beskids Glow – Přeshraniční školní spolupráce na základě přeshraničního nářečního kontinua, jako otvírač přeshraničních dveří (IANUA) pocházející z česko-slovensko-polské oblasti Beskyd

Přeshraniční partneři v ČR:

Chrystian Heczko, zastupitel, Centrum Polskiego kongresu Poláku v ČR – Polsko-čeští občané v Trojstyku ČR-PL-SK jako přirození aktéři přeshraniční spolupráce na východě ČR

Bohdan Rajčinec, předseda, Ukrajinská iniciativa v České republice (UIČR) – role ukrajinských občanů v ČR jako prostředníků mezi ČR a východem Evropy (PL, SK, Ukrajina) v sektoru podnikatelství, kultury a umění

PANEL IV: Thaya Glow Rakousko – Česká republika

Vstupní projev: Lojze Wieser – Wieser-Verlag Celovec / Berlín / Curych

Slovanský koridor – EUROPA ERLESEN / PŘEČÍST EVROPU: Úloha rakouských Slovinců jako otvírače kulturních dveří a literárního mostu mezi Moravou, Rakouskem a Slovinskem

14:30

ZÁVĚR

Ing. Radim Sršeň PhD., náměstek ministra pro místní rozvoj ČR (MMR)

15:00

raut – UKONČENÍ KONFERENCE

Reklama

Doporučujeme

Vládní SPD je podle Okamury proti prodeji letounů L-159 Ukrajině

Vládní hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) včetně ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD) je proti prodeji letounů L-159 Ukrajině. Novinářům to před dnešním zasedáním koaliční rady řekl předseda SPD a Sněmovny Tomio Okamura. Letouny podle něj mají sice aktuálně nízkou zbytkovou hodnotu, ale jejich bojová hodnota je vysoká. Mnohem více peněz než prodej by také stálo pořídit náhradu, uvedl Okamura.

Napětí v Minnesotě trvá, lidé berou spravedlnost do vlastních rukou

Situace v Minnesotě je stále napjatá. Do demokraty ovládaného státu míří další agenti imigrační a celní správy (ICE), v pohotovosti na Aljašce je i 1500 vojáků v aktivní službě, připravených k nasazení do ulic. V minulém týdnu zde došlo k několika dalším protestům.

Ruský dronový útok podle úřadů poničil energetické objekty v Oděské oblasti

Ruské drony v noci na dnešek poškodily energetickou infrastrukturu v jihoukrajinské Oděské oblasti. Oznámil to dnes Oleh Kiper, šéf vojenské správy oblasti, která je opakovaně cílem ruských útoků. Jeden člověk utrpěl zranění.

Papež přijal prezidenta Pavla, budou hovořit o řešení konfliktů ve světě

Papež Lev XIV. přijal dnes dopoledne k audienci českého prezidenta Petra Pavla. S hlavou katolické církve bude prezident hovořit například o ruské agresi na Ukrajině či o sexuálním zneužívání v církvi. Následně prezidenta čeká jednání se státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem.

Srážka dvou rychlovlaků ve Španělsku, nejméně 21 mrtvých

Tragédie na jihu Španělska v neděli večer ochromila dopravu v okolí Córdoby. V blízkosti obce Adamuz se srazil vysokorychlostní vlak, který vykolejil, s dalším spojem v protisměru. Policie potvrdila nejméně 21 mrtvých a desítky zraněných.

Velvyslanci států EU v Bruselu jednají o Trumpových hrozbách, řeší další kroky

V Bruselu začalo v sobotu narychlo svolané jednání velvyslanců členských států Evropské unie. Mimořádné zasedání se koná v reakci na oznámení amerického prezidenta Donalda Trumpa o zvýšení amerických cel vůči několika evropským zemím jako součásti jeho snahy získat pro Spojené státy Grónsko.

Prezident odmítl kritiku Macinky, Ukrajina chce podle něj letouny koupit

Prezident Petr Pavel odmítl kritiku ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé). Macinka Pavla kritizoval za to, že tento týden při návštěvě Ukrajiny nabídl napadené zemi několik menších letounů na obranu proti dronům. Podle Pavla ukrajinská strana navrhla odkoupení letounů L-159, což by pro českého výrobce byla příležitost. Pavel to dnes řekl novinářům před odletem do Vatikánu.

Trump chce od zemí miliardu dolarů za stálé členství v navržené Radě míru

Americká administrativa bude chtít nejméně jednu miliardu dolarů (20,9 miliardy Kč) od každé země, která chce být stálým členem Rady míru vytvářené prezidentem Donaldem Trumpem, napsala v noci na dnešek agentura Bloomberg. Tato informace je obsažena i v chartě Rady míru, kterou zveřejnil server The Times of Israel. Ten také upozornil, že v dokumentu není zmínka o Gaze. Trump přitom navrženou Radu míru označil za součást urovnání situace v palestinském Pásmu Gazy. Podle Bloombergu se někteří obávají, že se Trump snaží vytvořit konkurenci vůči Organizaci spojených národů (OSN), kterou dlouhodobě kritizuje.

Požár v pákistánském obchodním centru zabil nejméně šest lidí

Při rozsáhlém požáru vícepodlažního nákupního centra Gul Plaza v pákistánském Karáčí zahynulo nejméně šest lidí, mezi nimi i jeden hasič. Dalších přibližně dvacet osob utrpělo zranění. Úřady se obávají, že uvnitř budovy mohou být stále uvězněni další lidé.

V rakouských Alpách vyprostili těla tří Čechů, které v sobotu zabila lavina

Rakouští záchranáři dnes vyprostili těla tří Čechů, které v sobotu odpoledne zabila lavina ve spolkové zemi Štýrsko u obce Pusterwald. Informovala o tom agentura APA s tím, že v sobotu tuto operaci znemožnilo nepříznivé počasí. Úmrtí tří Čechů v rakouských Alpách dnes ČTK potvrdilo české ministerstvo zahraničí. APA dnes také napsala, že rakouská policie neštěstí vyšetřuje a dnes vyslechla přeživší ze skupiny, kterou lavina zavalila.

Macron chce, aby EU sáhla po nástroji proti ekonomickému nátlaku

Emmanuel Macron chce v EU prosadit tvrdší odpověď na nové celní hrozby Donalda Trumpa. V Bruselu má tlačit na aktivaci takzvaného anti coercion instrumentu, nástroje určeného pro situace, kdy třetí země tlačí na EU obchodními nebo investičními opatřeními.

Vězni v Guatemale ovládli tři věznice a drží desítky rukojmích

Vězni v Guatemale v sobotu koordinovaně ovládli tři věznice a vzali nejméně 46 rukojmích. Mezi zadrženými jsou hlavně dozorci, podle úřadů také další zaměstnanci vězeňské služby. Bezpečnostní složky se snažily převzít kontrolu nad areály a vyjednat propuštění zajatých.

Pentagon připravil 1500 vojáků pro případné nasazení v Minnesotě

Pentagon nařídil zhruba 1500 vojákům v aktivní službě, aby se připravili na možné nasazení do Minnesoty. Jde o reakci na napětí ve státě, kde už několik dní pokračují protesty namířené proti federálním imigračním agentům a kde prezident Donald Trump ve čtvrtek 15. ledna 2026 veřejně zvažoval použití zákona o povstání.

Za protesty v Íránu, při nichž umírali lidé, mohou USA, tvrdí íránský lídr Chameneí

Nejvyšší vůdce Íránu ajatolláh Alí Chameneí obvinil USA a prezidenta Donalda Trumpa z přímé odpovědnosti za násilí, oběti na životech a destabilizaci země během nedávných masových protestů. Uvedl to ve svém sobotním projevu, v němž se poprvé rozsáhleji vyjádřil k událostem, které Írán zasáhly od konce prosince.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama