-11 C
Czech
Úterý 20. ledna 2026
Protext ČTKŽivě: Euro hlavním tématem 30. Exportního fóra

Živě: Euro hlavním tématem 30. Exportního fóra

Euro ano, ale ve vhodnou dobu, shodují se vývozci. Diskutovat o tom, jak taková vhodná doba vypadá, budou exportéři na výročním 30. Exportním fóru 25. dubna od 13:00 v pardubických Automatických mlýnech.

Do diskuse se kromě menších a středně velkých exportních firem zapojí také místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček, náměstek ministra financí Marek Mora, poradce ministra pro evropské záležitosti, ekonom Petr Zahradník a ekonom společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Všichni se shodují, že euro není zázračný lék na problémy české ekonomiky. A to i jeho zastánce, ekonom Petr Zahradník: „Euro-zóna není samoúčelný cíl; má přinést hmatatelné, průkazné a dlouhodobé přínosy. To se za 25 let její existence naplnilo jen částečně. Logicky správný učebnicový koncept naráží na realitu v podobě zpolitizované euro-zóny a neschopnosti přivést k disciplíně mnohé chronické „černé pasažéry“ v ní“.

Jenže právě politici budou podle bývalého člena bankovní rady Marka Mory muset rozhodnout i tentokrát: „O tom, zda do eurozóny vstoupit či ne ať rozhodne vláda vzešlá z příštích voleb do Poslanecké sněmovny. Přijetí či nepřijetí eura je primárně vnitropolitické rozhodnutí.“

Na jejich podněty bude reagovat politik, místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček. Právě bývalý ministr průmyslu a obchodu bude na Exportním fóru diskutovat také o budoucnosti energetiky. Spolu s Pavlem Glacem z PRE distribuce, Michalem  Mikou ze společnosti Logarex Smart Metering a Lukášem Hatašem z Asociace pro elektromobilitu budou odpovídat například na to, jak může výrobní firma dnes optimalizovat náklady na energie, jaké podmínky k tomu chystá/měl by nastavit stát, co chystají distributoři a jak se nový přístup k energetice projeví v tarifech.  

Konference s podtitulem „Energie pro český export“ probere taky nejaktuálnější programy exportního financování či pojištění exportu. Ať už veřejnými institucemi, nebo těmi komerčními. V panelu zasedne Tomáš Rak z Komerční banky, Monika Vilhelmoná z Renomia, Jan Dubec z EGAP a Miroslav Stříbrný z ČEB. Přehled za MPO přinese Rudolf Klepáček, který mimo jiné přiblíží, jak probíhá integrace České exportní banky do NRB. Právě to také ovlivňuje služby, které ČEB nabízí. „Naše nové produkty pro vývozně orientované podniky, zaměřené na investice do zvyšování konkurenceschopnosti, tvořily v roce 2023 téměř 40 procent nově uzavřených obchodů. I díky tomu jsme zaznamenali nejlepší obchodní výsledek za posledních devět let a dosáhli největšího zisku od založení ČEB,“ hodnotí dosavadní výsledky Miroslav Stříbrný z ČEB. 

30. Exportní fórum se uskuteční pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického ve čtvrtek 25.4. od 13:00 v Automatických mlýnech v Pardubicích. Více o programu se dozvíte na https://www.asociaceexporteru.cz/nejblizsi-exportni-forum/.

 

Reklama

Doporučujeme

Bulharský prezident Radev rezignoval. Chce se stát předsedou vlády

Bulharský prezident Rumen Radev oznámil, že odchází z funkce hlavy státu. Rezignaci chce formálně podat v úterý, jen dva měsíce před předčasnými parlamentními volbami, které mají zemi vyvést z dlouhé politické krize.

Tennessee vyhlásilo Den Dolly Parton k jejím 80. narozeninám

Americká zpěvačka Dolly Parton se dočkala pocty, která přesahuje běžné oslavy narozenin. Její domovský stát Tennessee jí věnoval vlastní sváteční den. Symbolické gesto připomíná nejen hudební kariéru jedné z největších ikon country, ale i její hluboký vliv na kulturu, vzdělávání a charitu.

Kongres zastavil škrty v klimatickém výzkumu ve Spojených státech

Americký Kongres se postavil proti plánům Bílého domu na výrazné omezení financování klimatického a meteorologického výzkumu. Rozpočtové hlasování ukázalo nečekaně silnou podporu vědě i institucím, které hrají klíčovou roli v ochraně klimatu a předpovědi extrémního počasí.

Tři američtí kardinálové zpochybnili morální základ americké zahraniční politiky

Tři nejvyšší představitelé katolické církve v čele amerických arcidiecézí vydali v pondělí ostré prohlášení, ve kterém varují, že „morální role“ Spojených států ve světě je poprvé za několik desetiletí vážně zpochybňována.

Sydney hlásí tři útoky žraloka během 24 hodin. Nejméně dva lidé zraněni

Sydney se během necelých 24 hodin potýkalo se třemi incidenty se žraloky, při nichž byli nejméně dva lidé vážně zraněni. Úřady v reakci na události uzavřely některé pláže a vyzvaly veřejnost k maximální opatrnosti.

Británie vsadila na rekordní rozvoj větrné energie na moři

Velká Británie udělala zásadní krok směrem k čistší energetice. Vláda schválila rekordní objem nových offshore větrných projektů, které mají výrazně změnit podobu výroby elektřiny. Rozhodnutí ale vyvolává nejen naděje, ale i pochybnosti.

Zemřel herec a moderátor Mojmír Maděrič

Herecký svět přišel o výraznou osobnost. Ve věku 70 let zemřel Mojmír Maděrič, herec, dabér a moderátor, kterého diváci znali z divadla, televizních seriálů i oblíbených pořadů o vaření. Za sebou zanechal pestrou kariéru i silnou stopu v české kultuře.

Česko letouny L-159 Ukrajině neprodá. Armáda je potřebuje, uvedl Babiš

Česko neprodá letouny L-159 Ukrajině. Novinářům to po jednání lídrů stran vládní koalice řekl předseda SPD Tomio Okamura s tím, že tak rozhodla koalice. Premiér Andrej Babiš (ANO) později na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že koalice o věci nerozhodovala, pouze konstatovala, co jí řekl ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). Armáda podle Babiše letadla potřebuje.

KOMENTÁŘ: Cla, cla, cla. Trump graduje obchodní válku a v USA pořád neví, jestli může

Už je to rok, co se Donald Trump vrátil do Bílého domu a započal své celní tažení. I když prezident rozkazuje o uvalení dalších a dalších cel s velkou jistotou, soudy v USA stále nemají jasno o tom, jestli je to legální. Podle kritiků si Trump zákon ohýbá. Nejvyšší soud má ve věci rozhodnout brzy, teoreticky tento týden.

Japonská premiérka Takaiči v pátek rozpustí parlament, volby budou 8. února

Japonská premiérka Sanae Takaiči dnes oznámila, že v pátek rozpustí dolní komoru parlamentu a vyhlásí předčasné volby. Informovaly o tom tiskové agentury. O jejím záměru se diskutovalo už minulý týden, kvůli čemuž dvě opoziční strany utvořily nový subjekt. Favoritkou voleb, které se uskuteční 8. února, podle médií ale zůstává Takaiči.

Trump ohrožuje své vlastní obchodní dohody

Americký prezident Donald Trump oznámil zavedení desetiprocentního cla na dovoz z Dánska, Norska, Švédska, Finska, Francie, Německa, Nizozemska a Spojeného království s tím, že pokud nepřipadne do 1. června Grónsko Spojeným státům, tak vzroste na 25 procent. To může vést k bolestivým protiopatřením ze strany Evropy a škodám na obou ekonomikách.

Vládní SPD je podle Okamury proti prodeji letounů L-159 Ukrajině

Vládní hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) včetně ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD) je proti prodeji letounů L-159 Ukrajině. Novinářům to před dnešním zasedáním koaliční rady řekl předseda SPD a Sněmovny Tomio Okamura. Letouny podle něj mají sice aktuálně nízkou zbytkovou hodnotu, ale jejich bojová hodnota je vysoká. Mnohem více peněz než prodej by také stálo pořídit náhradu, uvedl Okamura.

Napětí v Minnesotě trvá, lidé berou spravedlnost do vlastních rukou

Situace v Minnesotě je stále napjatá. Do demokraty ovládaného státu míří další agenti imigrační a celní správy (ICE), v pohotovosti na Aljašce je i 1500 vojáků v aktivní službě, připravených k nasazení do ulic. V minulém týdnu zde došlo k několika dalším protestům.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama