Skupina 67 žen z Grónska žádá od dánské vlády odškodnění za kampaň nedobrovolné kontroly porodnosti v 60. letech minulého století. Informovala o tom agentura Reuters či BBC.
Nejméně 4 500 ženám, z nichž některé byly teenagerky, bylo zavedeno nitroděložní tělísko v rámci programu na omezení porodnosti u domorodého obyvatelstva. Vyšetřování má skončit v roce 2025, ale ženy, z nichž některým je přes 70 let, chtějí odškodnění už nyní. Požadují 300 000 korun každá.
Thousands of women and girls as young as 13 were fitted with coils without their consent in the 1960s, according to a report https://t.co/kqo9pdGfwf
— Evening Standard (@standardnews) October 3, 2023
Grónsko, nyní polosuverénní území Dánska, bylo až do roku 1953 dánskou kolonií.
Skandál vyšel najevo v loňském roce díky dánské televizi DR, uvádí agentura Reuters. Záznamy z národních archivů ukázaly, že jen v letech 1966 až 1970 byla ženám, některým ve věku 13 let, zavedena nitroděložní tělíska (IUD) bez jejich vědomí nebo souhlasu.
Dánská a grónská vláda pověřily tým výzkumníků, aby odhalil rozsah případů a rozhodovací proces, který vedl ke kampani v letech 1960 až 1991. Tehdy Dánsko získalo moc nad grónským systémem zdravotní péče. Vláda Grónska podle BBC odhaduje, že do konce roku 1969 bylo 35 % žen na území, které potenciálně mohly mít děti, opatřeno IUD, uvádí DR.
Některým ženám je dnes přes 70 let
Komise zřízená dánskou a grónskou vládou k prošetření programu má svá zjištění předložit až v květnu 2025. „Nechceme čekat na výsledky vyšetřování,“ řekla psycholožka Naja Lyberth, která žádost o odškodnění iniciovala. „Stárneme. Nejstarší z nás, kterým bylo IUD zavedeno v 60. letech, se narodili ve 40. letech a blíží se jim 80. Chceme jednat hned.“
Lyberth uvedla, že v některých případech byla aplikovaná tělíska pro těla dívek příliš velká. To způsobilo vážné zdravotní komplikace nebo dokonce neplodnost. V jiných případech zas ženy o přístrojích nevěděly, dokud je nedávno neobjevili gynekologové.
Obvinila tehdejší dánskou vládu, že chtěla kontrolovat velikost grónské populace, aby ušetřila peníze na sociální péči. „Už teď je stoprocentně jasné, že vláda porušila zákon. Porušila naše lidská práva a způsobila nám vážnou újmu,“ řekla.
Nešlo o jediný sociální experiment
Mads Pramming, právník zastupující ženy, v pondělí zaslal žalobu jejich jménem do kanceláře premiérky Mette Frederiksen. Lyberth uvedla, že očekává, že vláda žádost zamítne, dokud nebudou známy výsledky komise. Pokud by tak učinila, skupina by věc předala k soudu.
V loňském roce se Dánsko omluvilo a vyplatilo odškodnění šesti Inuitům, kteří byli v 50. letech minulého století odebráni jejich rodinám v rámci pokusu vybudovat v Grónsku dánsky mluvící elitu.
Grónsko má pouhých 57 000 obyvatel a je největším ostrovem i nejsevernější oblastí světa. Území má vlastní vlajku, jazyk a premiéra, i když jeho měnu, soudní systém a zahraniční a bezpečnostní záležitosti stále kontroluje Dánsko.