Prezident Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech a významný herec Jiří Bartoška zemřel ve věku 78 let. Podle mluvčí festivalu podlehl vážné nemoci. Jeho smrt zasáhla nejen filmové fanoušky, ale i kolegy z kulturní scény. Zanechal po sobě manželku Andreu a dvě dospělé děti.
Bartoška se dlouhodobě potýkal se zdravotními komplikacemi. V roce 2014 podstoupil léčbu rakoviny mízních uzlin a nemoc se mu po devíti letech vrátila. Ani během chemoterapie se nevyhýbal veřejnému dění. Po operaci slepého střeva v roce 2020 se rychle vrátil k natáčení i organizaci festivalu.
Divadlo mu bylo celoživotní vášní. Začínal v brněnském Divadle Husa na provázku, později působil v Ústí nad Labem a v několika pražských scénách. Na prknech Divadla Na zábradlí strávil přes deset let. Hrál Hamleta, Macbetha i Dona Juana, ale objevil se také v Národním divadle.
Filmová i televizní hvězda
K filmu se dostal až ve 28 letech. Přesto se hned jeho role lovce Sokola v trilogii z pravěku stala hitem. Za snímek Všichni moji blízcí získal Českého lva. Hrál i ve filmech Hřbitov cizinců nebo Teorie tygra. Na televizních obrazovkách se objevil v Sanitce, Cirkusu Humberto nebo v soudním dramatu Život a doba soudce A. K.
Karlovy Vary změnil k nepoznání
Od roku 1994 vedl Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Spolu s Evou Zaoralovou vrátil akci mezi světovou špičku. Do lázeňského města přivedl hvězdy jako DiCaprio, Redford nebo Hayek. Festival pod jeho vedením získal respekt i popularitu.
Nezapomněl na humor ani v těžkých chvílích
Bartoška bojoval se zákeřnou nemocí s lehkostí. „Když se ji snažíte ignorovat, může se urazit a jít pryč,“ řekl o rakovině. I přes varování lékařů pokračoval v kouření. Až po 60 letech přešel na elektronickou verzi.
Ikona, která odešla, ale zůstává
Jiří Bartoška nebyl jen hercem. Stal se symbolem kultury, charismatu a nezaměnitelného hlasu. Jeho odchod uzavírá jednu éru, kterou s ním tvořily osobnosti jako Bolek Polívka, Dagmar Havlová nebo Karel Heřmánek.