Více
  9.9 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Zemřel bývalý angolský prezident José Eduardo dos Santos

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  V nemocnici v Barceloně zemřel bývalý angolský prezident José Eduardo dos Santos, který v čele své země stál téměř čtyřicet let. Oznámila to dnes prezidentská kancelář. Devětasedmdesátiletý někdejší politik byl na jednotce intenzivní péče od června, kdy prodělal zástavu srdce.

  Dos Santos byl zvolen prezidentem v roce 1979, čtyři roky po vyhlášení nezávislosti Angoly. V čele země, která je druhým největším producentem ropy v Africe, zůstal do roku 2017, kdy odstoupil kvůli zdravotním problémům.

  Ve čtvrtek agentura AP informovala, že Španělsko prověří podezření, že se dos Santos ocitl před časem v kómatu kvůli cizímu zavinění. Jedna z exprezidentových dcer Tchizé dos Santosová tvrdila, že ošetřovatelé se o jejího otce špatně starali a pokusili se ho zabít.

  Podle agentury AFP se během jeho vlády stala z Angoly jedna z nejchudších a nejvíce zkorumpovaných zemí v Africe. Samotný dos Santos čelil podezření, že v zahraničí ukryl rozsáhlý majetek, který získal nelegálním obchodem s ropou.

  Dos Santos se narodil v chudé rodině. Když mu bylo 19 let, přidal se k Lidovému hnutí za osvobození Angoly (MPLA), které bojovalo za nezávislost Angoly na Portugalsku. Dos Santos studoval v Sovětské svazu a dlouho se opíral o podporu komunistického bloku. Po vyhlášení nezávislosti Angoly zastával funkce ministra zahraničí a místopředsedy vlády. Do funkce prezidenta nastoupil poté, co zemřela první hlava samostatného státu António Agostinho Neto.

  V čele Angoly stál dos Santos 38 let, během kterých se země mimo jiné potýkala s občanskou válkou. Dos Santos býval označován za marxistu-pragmatika, který zemi otevřel kapitalismu. Odpůrci ho kritizovali za korupci a nedodržování demokratických zásad.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS