6.3 C
Czech
Čtvrtek 12. února 2026
CestováníZemě s nejčistší vodou ke koupání v Evropě podle nové zprávy EEA

Země s nejčistší vodou ke koupání v Evropě podle nové zprávy EEA

Sníte o letní dovolené v Evropě s nedotčenou vodou? Ať už si představujete, jak se koupete v křišťálově čistém Jadranu, opalujete se na slunných plážích Řecka nebo si užíváte malebné italské pobřeží Amalfi, čistota vody je pro vás nejdůležitější. A čistá voda ke koupání není jen otázkou estetiky – je to také zásadní aspekt veřejného zdraví a ochrany životního prostředí, napsal zpravodajský server Forbes.

Kde jsou tedy nejčistší vody ke koupání v Evropě? Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) ve spolupráci s Evropskou komisí vydala nejnovější zprávu, která zahrnuje 22.081 lokalit ve všech členských státech EU a také v Albánii a Švýcarsku. Země jsou hodnoceny podle čistoty vod ke koupání na základě údajů shromážděných při každoročním přísném hodnocení, které sleduje mimo jiné výskyt bakteriálních kontaminujících látek, jako jsou Escherichia coli a střevní enterokoky.

Proces hodnocení rozděluje vody do čtyř kategorií: vynikající, dobrá, dostatečná a špatná. Vynikající hodnocení znamená, že voda splňuje nejvyšší standardy čistoty a bezpečnosti, takže je ideální pro koupání a další rekreační aktivity.

Přísná kritéria stanovená směrnicí EU o vodách ke koupání, která byla přijata v roce 2006, výrazně zlepšila kvalitu vody v celé Evropě. Podle nejnovější zprávy dosáhlo 85 procent oblíbených evropských vod ke koupání vynikajícího hodnocení a 96 procent splňuje alespoň minimální standardy kvality. Pouze 1,5 procenta lokalit bylo hodnoceno jako špatné, což odráží pokračující úsilí o snížení znečištění a zlepšení kvality vody.

Podle nejnovější zprávy je Chorvatsko – malý stát proslulý svým nádherným pobřežím Jaderského moře – zemí s nejčistšími pobřežními vodami v Evropě. Úctyhodných 99,1 procenta z 894 testovaných míst v Chorvatsku bylo označeno za vynikající.

Za Chorvatskem následují Kypr, Řecko a Slovinsko – všechny tyto země se umístily na předních příčkách v žebříčku čistoty pobřežních vod. Trvale splňují přísné normy EU týkající se kvality vody, což zajišťuje bezpečné a příjemné koupání turistům i místním obyvatelům.

Cestovatelům, kteří dávají přednost klidu jezer a řek, nabízí několik zemí výjimečně kvalitní vnitrozemské vody ke koupání. Zejména Bulharsko, Řecko, Irsko a Rumunsko dosáhly vynikajícího skóre, i když u nich bylo testováno méně vodních ploch.

Zvláštní zmínku si zaslouží také Rakousko, kde bylo 96,9 procenta z 260 testovaných vnitrozemských lokalit hodnoceno jako vynikající. Četná jezera a řeky v této zemi nabízejí nedotčené podmínky pro koupání, což přispívá k pověsti země jako nejlepší destinace pro sladkovodní koupání.

Česká republika a Slovensko se v žebříčku kvality vnitrozemských vod v rámci 27 zemí umístily na 13., respektive 17. příčce. V Česku byla posuzována kvalita 153 vodních ploch, na Slovensku 32.

Při společném posuzování pobřežních i vnitrozemských vod je na prvním místě Kypr, kde bylo 97,6 procenta z jeho 123 vodních ploch hodnoceno jako vynikající. Dalšími v pořadí jsou Rakousko, Chorvatsko a Řecko, které vykazují působivé výsledky, což dokazuje jejich odhodlání udržovat vysoké standardy kvality vody ve všech oblastech. V obou žebříčcích se na poslední příčce s nejhorší kvalitou pobřežních i vnitrozemských vod umístila Albánie.

Reklama

Doporučujeme

Trump dává přednost jednání, použití síly vůči Íránu ale nevylučuje

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se ve středu setkal v Bílém domě s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Na schůzce se projednávalo obnovení diplomacie s Teheránem a íránský jaderný program. Trump trval na pokračování rozhovorů, odmítl však vyloučit vojenský zásah.

Helma padlých sportovců stála Ukrajince závod

Ukrajinský skeletonista Vladyslav Heraskevych přišel na zimních olympijských hrách v Itálii o čtvrteční závod poté, co odmítl nastoupit bez helmy s fotografiemi ukrajinských sportovců, kteří zemřeli během války s Ruskem.

Sněmovna reprezentantů USA odhlasovala zrušení cel vůči Kanadě, na řadě je Senát

Americká Sněmovna reprezentantů v noci na dnešek těsnou většinou odsouhlasila rezoluci, která chce zrušit dovozní cla prezidenta Donalda Trumpa vůči Kanadě. Napsala to agentura AP, podle níž jde o vzácný, i když převážně symbolický projev nesouhlasu s agendou Bílého domu. Usnesení nyní zamíří do Senátu a po případném schválení k Trumpovi, který jej s největší pravděpodobností vetuje. Trump už v reakci republikánským zákonodárcům v obou komorách pohrozil neurčitými následky, pokud se pro návrh vysloví.

Další jednání o ukončení války je naplánováno na příští týden

Další kolo jednání o možném ukončení rusko-ukrajinské války, které zprostředkovávají Spojené státy, je plánováno na úterý nebo středu. Agentuře Bloomberg to řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na programu je podle něj americký návrh na zřízení svobodné ekonomické zóny, coby nárazníkového území na Donbase. Podle ukrajinské hlavy státu ale tuto možnost obě válčící strany vnímají skepticky.

J. D. Vance vyzval americké olympioniky, aby se na hrách drželi dál od politiky

Americký viceprezident J. D. Vance během zimních olympijských her v Itálii vzkázal sportovcům z Team USA, že na olympiádě nemají útočit na vlastní vládu. Podle něj mají reprezentovat celou zemi a soustředit se na výkon, ne na politické vzkazy.

Republikáni se k Trumpovi otáčejí zády, ve Sněmovně hlasovali proti clům

V americké Sněmovně reprezentantů došlo k nečekanému zvratu. Šest republikánů se připojilo v hlasování proti clům uvalených na Kanadu k demokratům. Odráží to zděšení některých zákonodárců z Trumpovy vlastní strany nad jeho celní politikou. Hlasování pravděpodobně nebude mít žádný dopad. I kdyby podobně skončilo i v Senátu, prezident má právo ho vetovat.

Podezřelou z masové střelby na západě Kanady je místní osmnáctiletá obyvatelka

Podezřelou z masové střelby v obci Tumbler Ridge na západě Kanady je místní osmnáctiletá obyvatelka, uvedla dnes na tiskové konferenci policie. Podle ní dívka zastřelila osm lidí, včetně své matky, nevlastního bratra, učitelky, pěti studentů střední školy a pak i sebe. Původně policie mluvila o celkem deseti mrtvých. Jaký byl motiv činu, zatím není zřejmé.

Ukrajina uspořádá volby, až budou bezpečnostní záruky a příměří, řekl Zelenskyj

Ukrajina uspořádá volby, až budou odpovídající bezpečnostní záruky a zavládne příměří v bojích s Ruskem, řekl dnes podle světových a ukrajinských agentur prezident Volodymyr Zelenskyj novinářům. Reagoval na článek deníku Financial Times, který s odvoláním na ukrajinské a evropské představitele napsal, že se hlava státu chystá 24. února oznámit plán vypsání prezidentských voleb a referenda o mírové dohodě. Podle listu to Zelenskyj měl udělat po tlaku americké administrativy.

Ve věku 48 let zemřel herec James Van Der Beek, hvězda seriálu Dawsonův svět

Herec James Van Der Beek, kterého si diváci po celém světě pamatují jako Dawsona Leeryho ze seriálu Dawsonův svět, zemřel ve věku 48 let. V posledních letech bojoval s rakovinou tlustého střeva, o níž otevřeně promluvil. Jeho rodina nyní žádá o soukromí.

Stárnoucí stínové tankery hrozí obří ekologickou katastrofou

Stárnoucí ropné tankery, které převážejí surovinu mimo oficiální dohled, představují podle analytiků vážnou hrozbu pro moře i pobřeží. Lodě často plují bez pojištění, s utajenými vlastníky a vypnutými sledovacími systémy.

Polsko se nepřipojí k Trumpově Radě míru, řekl premiér Tusk

Polsko se za nynějších okolností nepřipojí k Radě míru vytvářené americkým prezidentem Donaldem Trumpem, ale bude dále analyzovat možnosti, uvedl dnes podle médií polský premiér Donald Tusk. Polsko podle něj obdrželo pozvánku na setkání zahajující práci Rady míru, které se uskuteční 19. února v USA.

Muž z Texasu zastřelil svou dceru poté, co se pohádali kvůli Trumpovi

Úřad koronera v anglickém Cheshiru prověřuje smrt třiadvacetileté Britky Lucy Harrison, kterou 10. ledna 2025 zastřelil její otec v domě v texaském Prosperu nedaleko Dallasu. Tragédii podle vyšetřování předcházela hádka o americkém prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Britney Spears prodala práva na celou svou hudební tvorbu

Britney Spears uzavřela jeden z největších obchodů své kariéry. Popová hvězda prodala práva na celý svůj hudební katalog společnosti Primary Wave. Hodnota dohody se podle dostupných informací pohybuje kolem 200 milionů dolarů a přichází jen krátce poté, co zpěvačka oznámila, že už nechce vystupovat ve Spojených státech.

Italská vláda se chystá podle médií schválit námořní blokádu pro migranty

Italská vláda dnes projedná nová opatření týkající se migrace. Vyplývá to z programu dnešního zasedání, který byl zveřejněn po 12:00 SEČ. Podle médií se chystá schválit i takzvanou námořní blokádu pro migranty. Balík má navíc upravit italské právo s ohledem na nový unijní migrační pakt, který začne platit v červnu. Námořní blokádu proti migrantům slibovali vládní politici během kampaně před parlamentními volbami v roce 2022.

Tropický cyklon Gezani si na Madagaskaru vyžádal nejméně devět mrtvých

Nejméně devět osob zahynulo na Madagaskaru, který dnes zasáhl tropický cyklon Gezani. Dvě desítky dalších lidí utrpěly zranění a téměř 1500 obyvatel z přístavního města Toamasina nechaly úřady preventivně evakuovat, informovala agentura Reuters.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama