menu

15.2 C
Czech
Středa 9. července 2025

V Řecku zuří další lesní požár. Hasiči na Krétě evakuují tisíce lidí

Letní vedra, sucho a prudký vítr. Smrtící kombinace, která ve středu odpoledne rozdmýchala masivní požár na východě Kréty. Oheň se rychle šířil a pohlcoval nejen lesy, ale i obydlené oblasti. Na útěk se dali místní i turisté. Plameny se navíc nebezpečně přiblížily k hotelovým resortům na pobřeží.

Musí se ubránit! Trump slíbil Ukrajině další zbraně

Spojené státy pošlou Ukrajině další zbraně, aby se mohla bránit. Na okraj setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem to řekl americký prezident Donald Trump. Také uvedl, že není spokojen s přístupem ruského diktátora Vladimira Putina.

Zelenější, flexibilnější a digitalizované: jak vypadají kanceláře budoucnosti?

Řecko kvůli vysokým teplotám uzavřelo Akropoli

V Řecku udeřila další vlna veder a úřady opět sáhly k omezením. Turisticky vyhledávaná Akropolis v Athénách zůstala v úterý na čtyři hodiny uzavřená. Důvodem jsou teploty atakující 40 stupňů Celsia a varování nejvyššího stupně před požáry. Ministerstvo kultury uzavření Akropole vysvětlilo snahou zajistit bezpečí jak pro turisty, tak pro zaměstnance.

Praha 14. listopadu 2023 (PROTEXT) – Nastupující generace Z, onemocnění covid-19 i nízká nezaměstnanost. To vše jsou důvody, kvůli kterým zaměstnavatelé přehodnotili tradiční vnímání práce v kanceláři. Lidé si v posledních letech zvykli pracovat z domova. Firmy se ale snaží své zaměstnance opět přimět chodit do kanceláří, a tak nejčastěji fungují v rámci tzv. hybridního modelu. Tomu se přizpůsobují i nové trendy v oblasti pracovního prostoru. Jak na tento fakt reagují výrobci a dodavatelé kancelářského nábytku?

  • S postpandemickým trendem se stále více uplatňuje hybridní model pracovišť.
  • Zaměstnavatelé začínají přistupovat k investicím do kvalitních pracovních prostor jako k prioritě.
  • Symbolem moderních kanceláří je environmentální a sociální aspekt s důrazem na zdravé pracovní prostředí.

Pandemie covidu dokázala převést do online světa prakticky nemožné. Meetingy, školní výuka, brainstormingy a veškerá další komunikace se odehrávala z pohodlí domova výhradně prostřednictvím technologií. Navíc i dlouhodobě nízká nezaměstnanost v České republice, která podle dostupných dat Eurostatu dosáhla v srpnu 2,6 %, vede firmy k boji o každého zaměstnance. Nastupující generace Z, která se poprvé ocitá v pracovním světě, má zcela jiné nároky než její předchůdci. Firmy jsou nuceny tyto změny myšlení akceptovat a přizpůsobit se jim i v oblasti komfortu pracovního prostoru. Zaměstnanci totiž stále častěji volají po udržitelnosti, moderních technologiích a větší flexibilitě pracovního místa. Využívají práci v režimu tzv. hybridu, kdy část své pracovní doby tráví na home office a část v kancelářích. Firmy proto v poslední době volí kreativnější a flexibilnější řešení v podobě tzv. hot desks, kdy se na jedné židli točí více zaměstnanců. Z letošního průzkumu JLL Workplace Experience Survey je dle samotných zaměstnanců ideální podíl pracovní doby strávené v kanceláři 3 dny v týdnu.

Nároky zaměstnanců na vybavení kanceláří stoupají

„Lidé ve velkých společnostech nemají svá pevná pracovní místa, z čehož plynou vysoké nároky na kvalitní kancelářský nábytek, kterému dominuje zejména jednoduchost v ovládání – lehká nastavitelnost a polohovatelnost, aby si každý ze zaměstnanců mohl jednoduše vytvořit vlastní ergonomické a komfortní pracovní místo,” říká generální ředitel společnosti Ahrend pro oblast střední a východní Evropy Petr Hampl. Náročné požadavky na pracovní prostředí firma reflektuje v celém regionu napříč všemi odvětvími. V rámci toho společnost v poslední době zaznamenává zvýšenou poptávku například po tzv. akustických budkách, díky kterým najdou zaměstnanci v open space pracovním prostoru soukromí. „Akustické budky přináší ticho do pracovního prostoru a umožňují zaměstnancům vykonávat činnost, na kterou se potřebují soustředit. Téma akustiky v kancelářích bylo vždy problematické. Každý člověk má totiž své individuální nastavení, potřeby a limity. Řešením jsou kanceláře šité na míru,“ poukazuje na další kancelářské vychytávky Jan Mergl, ředitel pobočky Ahrend Czech Republic.

Každá pracovní zóna má svá specifika

Dalším symbolem moderního pracoviště jsou tzv. týmové zóny. Mezi ně patří například pracovní kavárna, ale také prostor pro plánování nebo odpočinkové kouty s gaučem, křesílky a květinami, které vytvářejí sofistikovaný prostor pro podporu kreativních nápadů a neformální prostředí pro setkávání s klienty a partnery. Se zajímavými výsledky přišel průzkum Workplace Analytics, který probíhal v Budapešti mezi zaměstnanci společnosti Deutsche Telekom. Ten ukázal, že zavádění kaváren přímo na pracovišti je investice, která má potenciál se firmám vrátit. Až 75 % dotazovaných totiž preferovalo možnost se při práci občerstvit. Se zapojením generace Z do pracovního procesu vzrostly také nároky na design kanceláří. „Současné poptávce vládnou trendy, které se vyznačují zejména ekologickým přístupem a komfortem. Dominují recyklované materiály, s jejichž pomocí lze dosáhnout domácí atmosféry, kterou se snaží firmy pro své zaměstnance vytvořit. Pohodlí je důležitý aspekt, proto mají zelenou především nejrůznější křesílka a lenošky. Barvám vévodí spíše tlumené, neutrální odstíny, které korespondují s přírodními materiály,” popisuje Jan Mergl.

Týmová interakce je důležitá

V neposlední řadě si nejmladší generace zakládá na nejmodernějších technologiích. Využívají aplikace například k rezervaci pracovního místa, parkovacího stání v garážích nebo v rámci zasedací místnosti. Převažující trend moderních kanceláří se netýká jen České republiky. Stejné zkušenosti si předávají majitelé firem v celé střední Evropě. Ti se navíc snaží své zaměstnance po určitém čase stráveném v izolaci opět více sblížit. „Zaměstnavatelé se často snaží udržet živou firemní kulturu, která je založena na osobním kontaktu. Věří, že pracovníci, kteří se na pracovišti fyzicky setkávají, jsou v průměru produktivnější, a práce v týmech je tak efektivnější. Jde i o udržování mezilidských vztahů a posílení vazeb mezi odděleními v rámci firmy,“ dodává Mergl.

 

Ahrend CEE

Ahrend CEE (dříve Techo) je součástí nizozemské skupiny Royal Ahrend založené v roce 1896, která patří mezi světové lídry v oblasti kancelářského nábytku a interiérového designu. Zaměřuje se na kvalitní design a udržitelné produkty, které přispívají ke zlepšení pracovního a životního prostředí, a nabízí komplexní řešení pro všechny typy komerčních interiérů. Společnost Ahrend vytváří vlastní produktové řady Techo, Ahrend a Gispen a na domácím nizozemském trhu také Presikhaaf. Inovativní interiérová řešení Ahrend jsou pravidelně oceňována

v mezinárodních a regionálních designových soutěžích. Výtvarně koncipované showroomy poboček Ahrend slouží jako inspirační centra. Původní společnost Techo vznikla v roce 1993. Od roku 2008 je součástí skupiny Royal Ahrend, od roku 2021 působí firma pod názvem Ahrend. Prostřednictvím svých poboček již realizovala zakázky ve 116 zemích. Více na www.ahrend.com.

 

Ahrend Czech Republic

Ahrend Czech Republic sídlí v Praze, která je rovněž centrálou pro region střední a východní Evropy (CEE). V Praze se nachází také výrobní závod společnosti, který patří k nejmodernějším v regionu. Firma spolupracuje s uznávanými českými i zahraničními designéry a architekty. Dlouhodobě podporuje umění a je také zakládajícím partnerem Ročenky české architektury. Více informací na www.ahrend.cz

 

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Evropská komise nevěří justici ve střední Evropě

Evropská komise zveřejnila pravidelnou zprávu o stavu právního státu v členských zemích EU. Česká republika si podle ní polepšila v některých oblastech justice, ale dál zaostává v boji s korupcí a transparentnosti médií. Kritika míří také na Slovensko a Maďarsko.

Smrt na letištní ploše v Bergamu. Muže vtáhl motor

Běžný provoz na jednom z nejrušnějších italských letišť ochromila tragická událost. V pondělí ráno vstoupil pětatřicetiletý muž na ranvej letiště v Bergamu a skončil v běžícím motoru komerčního letadla. Zemřel na místě.

Ruský ministr zemřel pár hodin po odvolání

Roman Starovoit, ještě donedávna ruský ministr dopravy, byl v pondělí ráno odvolán prezidentem Putinem. O pár hodin později ho našli mrtvého v autě nedaleko Moskvy. Podle vyšetřovatelů si vzal život. Vůz stál v odlehlé části Odincova a na místě ležela zbraň. Hlavní vyšetřovací verze zní: sebevražda.

ICC vydal zatykač na dva vůdce hnutí Tálibán za pronásledování žen a dívek

Mezinárodní trestní soud (ICC) dnes vydal zatykač na dva vůdce afghánského islamistického hnutí Tálibán za pronásledování žen, dívek a sexuálních nebo genderových menšin, píší agentury. Podle soudu se tak dopouštějí zločinu proti lidskosti. Jejich stíhání inicioval na konci ledna hlavní prokurátor ICC Karim Khan. Tálibán podle agentury AFP rozhodnutí soudu označil za absurdní.

Řecko kvůli vysokým teplotám uzavřelo Akropoli

V Řecku udeřila další vlna veder a úřady opět sáhly k omezením. Turisticky vyhledávaná Akropolis v Athénách zůstala v úterý na čtyři hodiny uzavřená. Důvodem jsou teploty atakující 40 stupňů Celsia a varování nejvyššího stupně před požáry. Ministerstvo kultury uzavření Akropole vysvětlilo snahou zajistit bezpečí jak pro turisty, tak pro zaměstnance.

Úřady v Texasu zastřelily muže, který zahájil palbu na pohraniční stráž

Bezpečnostní složky v americkém státě Texas zastřelily muže, který útočnou puškou zahájil palbu na stanici pohraniční stráže ve městě McAllen nedaleko hranice s Mexikem. Dva policisté a jeden zaměstnanec pohraniční stráže byli při útoku zraněni a jsou v nemocnici, uvedl web BBC s odvoláním na americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost (DHS).
Reklama

DOPORUČUJEME

Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Evropská komise nevěří justici ve střední Evropě

Evropská komise zveřejnila pravidelnou zprávu o stavu právního státu v členských zemích EU. Česká republika si podle ní polepšila v některých oblastech justice, ale dál zaostává v boji s korupcí a transparentnosti médií. Kritika míří také na Slovensko a Maďarsko.

Smrt na letištní ploše v Bergamu. Muže vtáhl motor

Běžný provoz na jednom z nejrušnějších italských letišť ochromila tragická událost. V pondělí ráno vstoupil pětatřicetiletý muž na ranvej letiště v Bergamu a skončil v běžícím motoru komerčního letadla. Zemřel na místě.

Ruský ministr zemřel pár hodin po odvolání

Roman Starovoit, ještě donedávna ruský ministr dopravy, byl v pondělí ráno odvolán prezidentem Putinem. O pár hodin později ho našli mrtvého v autě nedaleko Moskvy. Podle vyšetřovatelů si vzal život. Vůz stál v odlehlé části Odincova a na místě ležela zbraň. Hlavní vyšetřovací verze zní: sebevražda.

ICC vydal zatykač na dva vůdce hnutí Tálibán za pronásledování žen a dívek

Mezinárodní trestní soud (ICC) dnes vydal zatykač na dva vůdce afghánského islamistického hnutí Tálibán za pronásledování žen, dívek a sexuálních nebo genderových menšin, píší agentury. Podle soudu se tak dopouštějí zločinu proti lidskosti. Jejich stíhání inicioval na konci ledna hlavní prokurátor ICC Karim Khan. Tálibán podle agentury AFP rozhodnutí soudu označil za absurdní.

Řecko kvůli vysokým teplotám uzavřelo Akropoli

V Řecku udeřila další vlna veder a úřady opět sáhly k omezením. Turisticky vyhledávaná Akropolis v Athénách zůstala v úterý na čtyři hodiny uzavřená. Důvodem jsou teploty atakující 40 stupňů Celsia a varování nejvyššího stupně před požáry. Ministerstvo kultury uzavření Akropole vysvětlilo snahou zajistit bezpečí jak pro turisty, tak pro zaměstnance.

Úřady v Texasu zastřelily muže, který zahájil palbu na pohraniční stráž

Bezpečnostní složky v americkém státě Texas zastřelily muže, který útočnou puškou zahájil palbu na stanici pohraniční stráže ve městě McAllen nedaleko hranice s Mexikem. Dva policisté a jeden zaměstnanec pohraniční stráže byli při útoku zraněni a jsou v nemocnici, uvedl web BBC s odvoláním na americké ministerstvo pro vnitřní bezpečnost (DHS).

Nečekané riziko: Bezpečnost NATO ohrožuje změna klimatu

Když se koncem června v nizozemském Haagu sešli lídři Severoatlantické aliance (NATO), zopakovali známé hrozby ze strany Ruska, Číny a Íránu a řešili navýšení výdajů na obranu. Zapomněli ale na jinou hrozbu – změnu klimatu. Ta může učinit nepřátelské ponorky neviditelnými.

Atentátník na Fica odmítl uzavřít dohodu, podle žalobkyně žádal nízký trest

Muž obžalovaný z loňského atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica odmítl uzavřít dohodu o vině a trestu. Žádal totiž uložení nižšího trestu, než při takovéto dohodě předpokládá zákon. Vyplývá to z vyjádření žalobkyně a obžalovaného Juraje Cintuly po dnešním zahájení hlavního líčení v případu, ve kterém útočníkovi hrozí doživotí. Obhájce obžalovaného zpochybnil návrh obžaloby, aby byl jeho klient souzen za trestný čin teroristického útoku. Fico k soudu nepřišel.

Kyjev informuje o sestřelení 34 ruských dronů, Moskva o osmi ukrajinských

Rusko v noci na dnešek zaútočilo na Ukrajinu čtyřmi střelami S-300 nebo S-400 a také 54 bezpilotními letouny, uvedlo ráno ukrajinské letectvo. Protivzdušná obrana podle něj zneškodnila 34 dronů, o osudu zbylých zbraní se nezmiňuje. Ruské ministerstvo obrany informovalo o likvidaci osmi ukrajinských bezpilotních letounů. Hlášení Kyjeva ani Moskvy se nezmiňují o obětech.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás