Senegalská policie se v pátek střetla s protestujícími v několika čtvrtích hlavního města Dakar, mimo jiné před soudní budovou, kde se vůdce opozice objevil poprvé od svého zatčení na základě obvinění ze znásilnění. Násilné protesty si vyžádaly nejméně čtyři oběti, píše stanice BBC a agentura Reuters.
Ousmane Sonko se v pátek postavil před soud, kde čelil obvinění z narušování veřejného pořádku a ze znásilnění. Opoziční leader svou vinu popírá, přičemž podle jeho příznivců jsou tato obvinění politicky motivovaná. Slyšení bude pokračovat v pondělí.
Situace od jeho středečního zatčení nakonec v několika městech vyústila v konflikt podporovatelů Sonka s policií. Při násilnostech zemřeli čtyři lidé, uvedl v pátek senegalský ministr vnitra Antoine Félix Abdoulaye Diome, přičemž protesty označil jako „organizované povstání“.
Šestačtyřicetiletý daňový inspektor Ousmane Sonko se silnou fanouškovskou základnou mezi mladými lidmi prohlásil, že obvinění jsou součástí snahy úřadů zdiskreditovat politické oponenty ve volbách na základě vykonstruovaného trestního stíhání.
V pátek v Dakaru protestující na příslušníky bezpečnostních sil házeli kameny a další předměty, zřídili pouliční barikády a pálili pneumatiky a trosky, zatímco policie použila slzný plyn a omračující granáty, aby je z oblasti vytlačila.
Orgány reagovaly omezením přístupu na internet a pozastavením vysílání dvou soukromých televizních kanálů, které protesty sledovaly. V pátek také v ulicích hlavního města zakázaly provozování motocyklů a mopedů, které hojně využívá Sonkova mladá politická základna.
Podle serveru NetBlocks došlo v pátek k omezení fungování sociálních sítí a aplikací pro zasílání zpráv včetně Facebooku, WhatsApp a YouTube. Některé školy a obchody zůstaly z preventivních důvodů zavřené.
Generální tajemník OSN António Guterres podle BBC demonstranty a policii vyzval, aby v zemi, která je jednou z nejstabilnějších v západní Africe, od násilí upustili.
Nad obviněním Sonka visí řada otazníků
Jeden z obyvatel prohlásil, že k výrazné nespokojenosti společnosti přispěly i zákaz vycházení zavedený kvůli koronavirové pandemii a obecná nespokojenost s prezidentem Mackym Sallem. „Nemyslím si, že se to uklidní. Lidé se bouři,“ řekl podle Reuters čtyřiadvacetiletý pracovník v módním průmyslu Souleymane Diallo.
Zaměstnankyně kosmetického salonu Sonka v únoru obvinila, že ji znásilnil. Minulý týden pak Parlament zákonodárce zbavil imunity. Opozice se obává, že jde o Sallův pokus odstranit potenciálně oblíbeného rivala, pokud by se úřadující prezident v roce 2024 rozhodl usilovat o třetí funkční období.
V minulosti byla terčem trestních oznámení dalších soupeřů včetně bývalého dakarského starosty Khalify Salla a Karima Wadea, syna bývalého prezidenta Abdoulaye Wadea. Tato obvinění kandidáty vyloučila z prezidentských voleb v roce 2019.
Vláda popírá, že by byl případ politicky motivován. Devětapadesátiletý Sall, který je u moci od roku 2012, se ke zprávám, že by mohl usilovat o třetí funkční období navzdory ústavnímu limitu dvou období, dosud nevyjádřil.