Etničtí Arméni v Náhorním Karabachu zahájili v neděli hromadný exodus do Arménie poté, co Ázerbájdžán porazil bojovníky odtrženého regionu. Informovala o tom agentura Reuters, BBC a další servery.
Ázerbájdžán počátkem tohoto týdne dobyl oblast obývanou asi 120 000 etnickými Armény a říká, že je chce znovu integrovat jako „rovnoprávné občany“. Vedení Náhorního Karabachu však agentuře Reuters sdělilo, že nechtějí žít jako součást Ázerbájdžánu ze strachu z pronásledování a etnických čistek.
About 120,000 ethnic Armenians from Nagorno-Karabakh could leave for Armenia because they do not want to live as part of Azerbaijan, the country’s leadership said, citing fears of ethnic cleansing https://t.co/QyhOGjiRoj pic.twitter.com/dX4pRSovMG
— Reuters (@Reuters) September 24, 2023
Podle reportéra agentury Reuters v karabašské metropoli, známé jako Štěpanakert v Arménii a Khankendi v Ázerbájdžánu, začali lidé odjíždět koridorem Lachin směrem k hranici s Arménií. Snímky ukazují desítky aut vyjíždějících v noci z hlavního města směrem k hornatým zatáčkám koridoru.
Arméni z Karabachu, území mezinárodně uznávaného jako součást Ázerbájdžánu, byli minulý týden donuceni k příměří po 24hodinové vojenské operaci mnohem větší ázerbájdžánské armády. Území bylo po tři desetiletí ovládáno etnickými Armény. Enklávu podporuje Arménie – ale také jejich spojenec Rusko, které tam má už léta stovky vojáků, připomíná server BBC.
Lidé jsou bez jídla a přístřeší, tvrdí arménští vůdci
Obyvatelé nevěří slibu Ázerbájdžánu zaručit jejich práva po integraci regionu. „99,9 % lidí dává přednost opuštění našich historických území,“ řekl David Babayan, poradce Samvela Shahramanyana, prezidenta samozvané Republiky Arcach.
„Osud našich chudých lidí se zapíše do dějin jako ostuda a hanba pro arménský lid a pro celý civilizovaný svět,“ řekl Babayan. „Ti, kteří jsou zodpovědní za náš osud, se jednoho dne budou muset zodpovídat před Bohem za své hříchy.“
Etničtí arménští vůdci tvrdí, že tisíce lidí jsou bez jídla a přístřeší a spí ve sklepech, školních budovách nebo venku. Zároveň uvedli, že všichni, kdo se kvůli ázerbájdžánské vojenské operaci stali bezdomovci a kteří chtějí odejít, budou do Arménie eskortováni ruskými mírovými jednotkami.
Reportéři agentury Reuters u vesnice Kornidzor na arménských hranicích viděli několik těžce naložených aut projíždět do Arménie. Arménie uvedla, že do nedělního večera dorazilo zatím 377 uprchlíků.
Strach z násilí
Premiér Nikol Pašinjan čelí výzvám k rezignaci kvůli neúspěchu při záchraně Karabachu. V projevu k národu řekl, že nějaká pomoc dorazila, ale masový exodus se zdá být nevyhnutelný.
„Pokud nebudou Arménům z Náhorního Karabachu vytvořeny vhodné podmínky k životu ve svých domovech a nebudou existovat účinné ochranné mechanismy proti etnickým čistkám, zvyšuje se pravděpodobnost, že Arméni z Náhorního Karabachu uvidí exil ze své vlasti jako jediný způsob, jak zachránit své životy a identitu,“ řekl podle oficiálního přepisu.
Zdá se, že vítězství Ázerbájdžánu z minulého týdne ukončilo jeden z desetiletí trvajících „zamrzlých konfliktů“ vzniklých po rozpadu Sovětského svazu. Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev řekl, že jeho „železná pěst“ předala myšlenku nezávislého etnického arménského Karabachu historii a že region se promění v „ráj“.
Arménie uvádí, že při ázerbájdžánské vojenské operaci bylo zabito více než 200 lidí a 400 bylo zraněno.