Válka na UkrajiněZápad oznámil sankce proti Rusku. Další si šetří pro případnou invazi

Západ oznámil sankce proti Rusku. Další si šetří pro případnou invazi

Západ v úterý představil první sankce v reakci na ruské uznání nezávislosti lidových republik Luhansk a Doněck. Sankce dopadnou na ruské vládní činitele podílející se na schválení nezávislosti separatistických republik, oligarchy a banky. Satelitní snímky mezitím ukazují další nové pozice ruských jednotek, informuje BBC News a Reuters. 

Západ zveřejnil seznam sankcí, které mají být uvaleny na Rusko za to, že uznalo nezávislost Luhanské a Doněcké republiky a porušilo tím minské dohody a suverenitu Ukrajiny jako státu. Ruský prezident Vladimir Putin tam vyslal na „mírové” mise část jednotek rozmístěných okolo ukrajinských hranic. 

Na sankcích proti Rusku se shodlo všech 27 členských států EU. Postihnou všech 351 členů horní komory Ruska, kteří hlasovali pro uznání dvou rebelských států na východě Ukrajiny. Další sankce jsou zaměřeny na 27 jednotlivců a subjektů zapojených do tohoto rozhodnutí, uvádí BBC News. 

Mezi nimi je ruský ministr obrany Sergej Šojgu, několik předních armádních představitelů, oligarchové a mluvčí ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Všem bude zakázán vstup do EU a zmražen majetek. Sankce mají postihnout také banky VEB a Promsvjazbank. 

Britská vláda zmrazila aktiva a zakázala vstup do země třem ruským oligarchům se „zvláštním významem pro Kreml” Gennadijovi Timčenkovi a Borisovi a Igorovi Rotenbergovi. Sankcím uvaleným Británií se nevyhnou banky Rossija, IS Bank, General Bank, Promsvjazbank a Black Sea Bank.

Britský premiér Boris Johnson však čelí kritice. Podle některých názorů neuvalil na Rusko dostatečně tvrdé sankce. Spojené království nezacílilo na největší ruské banky. Neodstřihlo ani ruské firmy od kapitálu či nevyhostilo důležité osoby z ostrova. 

Německo oznámilo přerušení schvalovacího procesu pro nový plynovod Nord Stream 2. 

Sankce na Rusko uvalily rovněž Spojené státy. Američané mají zákaz obchodování či investování v separatistických oblastech. Americký prezident Joe Biden rovněž oznámil postih banky VEB a „vojenské banky”. 

Co prozradily nové satelitní snímky

Jednotlivé státy si tvrdší postihy šetří na případnou invazi do dalších ukrajinských oblastí. Zástupci západních zemí jsou přesvědčeni, že existuje vysoké riziko útoku na velká města, včetně Kyjeva.

Soukromá společnost Maxar Technologies, která rozmístění ruských jednotek sleduje, nedávno informovala o stovce nových vojenských vozidel a desítek dalších vojenských stanů na jihu Běloruska nedaleko ukrajinských hranic. 

Společnost v úterý zveřejnila další snímky. Ukazují, že k posádce ve východním Rusku nedaleko ukrajinských hranic přibyla polní nemocnice, informuje Reuters.

Ruská armáda čítá zhruba 190 000 vojáků včetně námořnictva, letectva a posádky v Bělorusku.

Doporučujeme

Hasiči druhým dnem zasahují proti agresivnímu požáru u Korintského zálivu

Hasiči druhým dnem zasahují proti rychle se šířícímu požáru u Korintského zálivu v letovisku Porto Germeno. Píší to dnes řecká média. Z oblasti bylo v noci několik lidí evakuováno za použití lodě. Situaci na místě komplikuje silný vítr, který pomáhá šíření ohně a ztěžuje zásahy ze vzduchu. Lesním požárům Řecko čelí i na dalších místech, například na Krétě.

Španělsko začalo s umisťováním bariéry proti migrantům na moři u Ceuty

U španělského města Ceuta, které je na severu Afriky, dnes ráno začala instalace bariéry proti migrantům na moři. Podle médií o tom informovalo ministerstvo vnitra. Právě přes moře se dostalo do Ceuty mnoho lidí při čtvrtečním živelném přechodu hranice. Situace ve městě je dnes ráno klidná.

Na Kubě se kvůli sankcím USA zavřely tři čtvrtiny hotelů

Téměř tři čtvrtiny hotelů na Kubě se už musely uzavřít kvůli americkým sankcím a ropnému embargu, které letos výrazně zhoršilo ekonomickou krizi, s níž se tento desetimilionový karibský ostrov potýká už řadu let. O uzavření hotelů informovala podle agentury AFP tento týden kubánská vláda.

Kontrolované vypalování pomáhá chránit obří sekvoje před požáry

Obří sekvoje přežívají v kalifornských horách tisíce let a po většinu své historie jim pravidelný oheň prospíval. Nový výzkum ukazuje, že pečlivě řízené vypalování lesa výrazně zvyšuje jejich šanci přežít i dnešní mimořádně ničivé požáry. V oblastech, kde se kontrolované požáry uskutečnily během posledních deseti let, měly stromy téměř čtyřikrát vyšší pravděpodobnost přežití.

Britská služba informuje o útocích na dvě lodě u Hormuzského průlivu

Britská námořní služba (UKMTO) dnes ráno informovala o útocích na dvě lodě u ománských břehů v oblasti Hormuzského průlivu. Jedna loď byla podle informací UKMTO zasažena projektilem, což poškodilo její strojovnu. Loď tak nemá kontrolu nad směrem své plavby. Další loď zaznamenala ve své blízkosti velký výbuch, nebyla ale zasažena. Oba incidenty prošetřují úřady.

Ruský útok na Kyjev zabil nejméně devět lidí a 28 dalších zranil

Ruský útok balistickými střelami na Kyjev v noci na dnešek zabil nejméně devět lidí. Počet zraněných se zvýšil na 28 z původně hlášených 23, oznámily podle agentury AFP ukrajinské záchranné složky. V ukrajinské metropoli byly slyšet silné exploze. Rusko v posledních týdnech zesílilo útoky balistickými raketami, proti nimž jsou účinné pouze některé systémy protivzdušné obrany, včetně amerických systémů Patriot, kterých se Ukrajině podle Kyjeva nedostává.

Nový Spider-Man překonal rekord Avengers ještě před prvním víkendem

Nový film s Tomem Hollandem se zapsal do historie ještě před skončením prvního víkendu v kinech. V severoamerických předpremiérách utržil 72 milionů dolarů a překonal dosavadní rekord snímku Avengers: Endgame.

Inflace v eurozóně znovu zrychlila. Energie zdražily o deset procent

Inflace v eurozóně se v červenci zvýšila na 2,9 procenta a už pátý měsíc překračuje dvouprocentní cíl Evropské centrální banky. Za zrychlením stojí především energie, jejichž ceny meziročně vzrostly o deset procent. Nová čísla mohou posílit tlak na další zvýšení úrokových sazeb.

Bio vejce mohou mít vyšší klimatickou stopu než vejce z klecových chovů

Ekologická vejce z volného chovu mohou mít podle nové studie až dvojnásobný dopad na klima než vejce od slepic chovaných v klecích. Výzkumníci však zároveň upozorňují, že výsledky nezachycují všechny dopady na životní prostředí ani novější vývoj v produkci vajec.

Denia začíná u reprezentace a chystá výrazné změny

Nový trenér české fotbalové reprezentace Santi Denia se oficiálně ujal funkce a hned při svém představení naznačil, jakým směrem chce národní tým vést. Španělský kouč plánuje obnovu kádru, chce poznat české prostředí a co nejrychleji se pustit do práce. Součástí jeho plánů je také snaha přesvědčit Patrika Schicka k návratu do reprezentace.

V Alžírsku se zřítil do rokle autobus, nejméně 25 lidí zahynulo a 44 je zraněno

Nejméně 25 lidí zahynulo, když se dnes v Alžírsku zřítil do rokle autobus. Dalších 44 osob je zraněných, oznámily místní úřady, které dříve informovaly o 20 mrtvých a 38 zraněných. I po zveřejnění nového počtu mrtvých úřady varují, že nemusí jít o konečnou bilanci. Nehoda se stala ráno v oblasti Búmirdís asi 50 kilometrů od hlavního města Alžíru, uvedla agentura AFP.

Babiš má situaci v Ceutě za skandál španělské vlády, žádá uzavření Schengenu

Schengenský prostor je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) pro Španělsko třeba okamžitě uzavřít. Situaci po proniknutí desítek tisíc migrantů do španělského města Ceuty na severu Afriky považuje za skandál způsobený španělskou vládou. Řekl to ve vyjádření pro novináře, které ČTK poskytl mluvčí vlády Martin Vodička. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) dnes na tiskové konferenci k budoucnosti zahraničních center řekl, že má situaci za velmi složitou pro celý schengenský prostor. Ten umožňuje volný pohyb osob mezi evropskými státy bez provádění stálých hraničních kontrol na vnitřních hranicích.

Na řadě měřicích stanic v Německu padly ve čtvrtek teplotní rekordy

Na řadě německých měřicích stanic padly ve čtvrtek teplotní rekordy. Meteorologové na mnoha místech na jihu a ve střední části země naměřili přes 40 stupňů Celsia. Celoněmecký teplotní rekord zaznamenaný na konci června ale pokořen nebyl, informovala agentura DPA. Dnes se v celém Německu ochladí.

Ceny ropy klesají. Obavy z omezení dodávek ropy v Hormuzském průlivu zatím polevily

Ceny ropy v pátek pokračovaly v poklesu poté, co se začala obnovovat lodní doprava v Hormuzském průlivu. Trhy tak částečně zmírnily obavy z výpadků dodávek, které v předchozích dnech podpořily prudký růst cen po obnovení bojů mezi Spojenými státy a Íránem.

Počet migrantů z Maroka, kteří se dostali do španělské Ceuty, vzrostl podle úřadů na 49.000

Od čtvrtka přišlo do španělského města Ceuta na severu afrického kontinentu ze sousedního Maroka v nekontrolovaném proudu lidí na 49.000 migrantů. S odkazem na odhad španělského ministerstva vnitra to dnes uvedla agentura Reuters. Při snaze přeplavat námořní hranici se 19 migrantů utopilo. Chaotické snahy o překonání hranice mezi Marokem a španělskou exklávou pokračují i dnes, ačkoliv Maroko posílilo ostrahu části hranice. Někteří lidé však začali odcházet. Do Ceuty dnes míří premiér Pedro Sánchez.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama