Reklama
8.4 C
Czech
Středa 11. března 2026
EkonomikaZaměstnankyně obvinila Amazon z rasismu. Stěžuje si u federálního soudu

Zaměstnankyně obvinila Amazon z rasismu. Stěžuje si u federálního soudu

Vedoucí oddělení spadajícího pod služby webu Amazon Charlotte Newman označila v pondělí společnost za diskriminující. Podle ní v ní dochází k systematickému rasismu. Lidé tmavší pleti jsou dle ní na vyšší pozice oproti většině zaměstnanců povyšování pomaleji. Uvedla to agentura Reuters. Ve stížnosti u amerického federálního soudu také napsala, že Amazon lidem s tmavou pletí uděluje nižší postavení, než na jaké jsou kvalifikovaní.

Kromě pracovní a kvalifikační diskriminace pak měla být podle stížnosti osmatřicetiletá Newman, jež má sama tmavou pleť, sexuálně obtěžovaná. Její nadřízený ji měl dle ní opakovaně nazývat jako příliš agresivní, přímou a „prostě děsivou“. Taková označení však měla nést rasistickou konotaci. Jeden z jejích kolegů jí pak měl jednou zatahat za copy s hláškou „tyhle nech klidně za sebou“. Manažerka se tak přidala k rozšiřujícímu se seznamu zaměstnanců, jež si na Amazon stěžují. A to i přes slib šéfa firmy Jeffa Bezose, že bude s rasismem systematicky bojovat.

Společnost v reakci uvedla, že zmíněná obvinění prozkoumá. Sama prý cílí na vytvoření rovné kultury a vůči diskriminaci není ani trochu tolerantní. „Amazon tvrdě pracuje na tom, aby vytvořil rozmanitou, rovnou a inkluzivní kulturu. Tyhle stížnosti však nereflektují jeho snahu stát si za svými hodnotami,“ uvedl podle CNN mluvčí Amazonu. Podle technologického giganta pak výzkumy ukazují, že jsou jejich zaměstnanci tmavší pleti spokojenější než ti s bílou. Daří se mu prý také zvyšovat diverzifikaci v řadách ředitelů a vedoucích oddělení.

Nedostatečné odměny, různorodost či pauzy. Amazon čelí i zaměstnancům z Alabamy

Charlotte Newman má pak u soudu zastupovat Douglas Wigdor. Ten v minulosti reprezentoval například ženy svědčící proti filmovému producentovi Harvey Weinsteinovi. U soudu pak bude manažerka požadovat kompenzaci, z firmy však odcházet nehodlá. Podle jejího právníka tím plánuje bojovat s diskriminací „zevnitř“. Newman je absolventkou prestižní univerzity Harvard, v minulosti také pracovala jako poradkyně senátora Coryho Bookera. Amazon se však na ní dle jejích slov dopustil takzvaného „de-leveling“.

To znamená, že jí firma najala na nižší pozici, než o jakou se ucházela. Na tu původní jí vedení povýšilo až po dvou a půl letech. Už předtím však dělala práci, jež byla určená jejím nadřízeným. Amazon má pak podle mnohých obvinění zaměstnancům s tmavší pletí vyplácet nižší mzdu. Podle právníka Newmanové je ve vyšších patrech společnosti také velmi malé zastoupení žen. Kromě toho se začaly ozývat hlasy zaměstnanců, jež si stěžovali na postoj Amazonu ke stávající pandemii.

Kvůli ní se totiž zvýšila poptávka a zaměstnanci pak při návalu práce nemají dostatečné pauzy. Na globální společnost se také snesla kritika kvůli snaze bránit vytvoření pracovní unie v Alabamě. Tam do konce března až 6 tisíc pracovníků, z nichž je 85 procent tmavé pleti, hlasuje o jejím případném založení. Přinesla by jim totiž větší ochranu co se rovnosti platu a diskriminace týče. K dění se v pondělí nepřímo vyjádřil také prezident Biden, když uvedl, že toto rozhodnutí je pouze na pracovnících. Varoval tak před tlakem společností a podpořil unie, jež za ním stály během podzimní kampaně.

Reklama

Doporučujeme

U amerického konzulátu v Torontu se střílelo, incident se obešel bez zranění

Kanadská policie vyšetřuje střelbu u amerického konzulátu v Torontu. Na místě byly nalezeny důkazy o výstřelu, přičemž nebyla hlášena žádná zranění. K incidentu došlo v úterý v brzkých ranních hodinách, policie zatím neidentifikovala žádného podezřelého.

Ruské dronové útoky na Charkov a Dnipro zranily přes 20 lidí

Rusko v noci na dnešek podniklo další sérii dronových útoků na Ukrajinu. V Charkově a Dnipru při nich utrpělo zranění více než 20 lidí, uvedly místní úřady. Naopak Moskva tradičně bez podrobností informuje o likvidaci útočících ukrajinských dronů.

Sestra Kim Čong-una kritizovala USA a Jižní Koreu za společné vojenské cvičení

Sestra severokorejského vůdce Kim Jo-čong v dnešním prohlášení kritizovala USA a Jižní Koreu za uspořádání společného vojenského cvičení a varovala, že jakékoli ohrožení bezpečnosti KLDR bude mít vážné následky. Informovaly o tom agentury AP a Reuters. Spojenci zahájili jedenáctidenní cvičení Freedom Shield (Štít svobody) v pondělí.

Írán je podle ministra zahraničí připraven pokračovat v raketových úderech

Írán je připraven pokračovat v raketových úderech, dokud to bude nutné. V rozhovoru s americkou veřejnoprávní stanicí PBS to prohlásil íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Poznamenal rovněž, že po amerických a izraelských útocích na jeho zemi neočekává žádná další jednání o íránském jaderném programu.

Ukrajina téměř zcela vytlačila Rusy z Dněpropetrovské oblasti, tvrdí generál

Ukrajina během své nedávné protiofenzivy téměř zcela vytlačila ruská vojska z Dněpropetrovské oblasti. Zbývá osvobodit tři vesnice, uvedl v rozhovoru se serverem RBK-Ukrajina ukrajinský generál Oleksandr Komarenko. Tvrzení nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Trump poslal ceny ropy dolů, trhy však reagují předčasně

Ceny ropy klesají po několika vyjádřeních amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že válka s Íránem se chýlí ke konci. Trhy nicméně začaly pracovat s koncem konfliktu ještě dříve, než k němu došlo, varoval expert. Americký dolar po Trumpových komentářích oslabil a akcie posílily.

Izrael čeká dlouhou ofenzivu v Libanonu

Izrael počítá s tím, že boj proti Hizballáhu v Libanonu potrvá déle než současná válka s Íránem, napsaly Financial Times. Operace může pokračovat i po případném příměří s Teheránem a podle izraelských plánů má oslabit hnutí natolik, aby sever země přestal žít ve stínu další evakuace.

Válka s Íránem brzy skončí, ujistil Trump

Americký prezident Donald Trump v pondělí ujistil republikány, že válka s Íránem nepotrvá dlouho. Konflikt nicméně podle něj skončí až ve chvíli, kdy USA splní všechny své válečné cíle. Írán reagoval s tím, že válka skončí, až to dovolí.

Íránská televize označila nového vůdce Modžtabu Chameneího za zraněného ve válce

Moderátoři íránské státní televize při nedělním oznámení jména nového nejvyššího duchovního Modžtaby Chameneího uvedli, že byl zraněn v "ramadánové válce", což je označení, které íránská média používají pro současný konflikt s USA a Izraelem. Analytik ale později v živém vysílání naznačil, že nyní 56letý Chameneí mohl být zraněn v irácko-íránské válce v 80. letech. Jak byl nový vůdce zraněn, tak z vysílání íránské televize není jasné, napsala agentura AP.

KOMENTÁŘ: Trump zlehčuje ropný šok. Uklidní svět uvolnění komoditních rezerv?

Pokračující válka na Blízkém východě vyhnala ceny ropy v jednu chvíli až na cenu 116 dolarů za barel. Napětí na trhu má ulevit plán států skupiny G7 na uvolnění ropných rezerv. O jaké množství černého zlata jde? A jak situaci komentuje prezident Donald Trump?

Výbuch v Lutychu poškodil synagogu. Antisemitský útok, míní belgická vláda

Belgické úřady vyšetřují pondělní výbuch před synagogou v Lutychu na východě země. Exploze poškodila budovu i okolní objekty, incident se obešel bez zranění. Podle představitelů státu šlo o cílený antisemitský čin.

Šéf rakouské veřejnoprávní ORF odstoupil z funkce kvůli obvinění z obtěžování

Šéf veřejnoprávní rakouské rozhlasové a televizní stanice ORF Roland Weissmann dnes z funkce s okamžitou platností odstoupil. Informovala o tom agentura APA s odvoláním na vedení rady této stanice. Weissmanna jedna ze zaměstnankyň obvinila ze sexuálního obtěžování, ten to ale popírá. Jeho právní zástupce oznámil právní kroky.

Trump naznačil, že o konci války s Íránem rozhodnou Spojené státy

Americký prezident Donald Trump v telefonickém rozhovoru s izraelským serverem The Times of Israel (ToI) naznačil, že o konci bojů s Íránem rozhodnou Spojené státy. Zároveň si šéf Bílého domu nemyslí, že bude nutné, aby Izrael ve válce pokračoval bez účasti USA.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama